Log In
Rouge Roubaix • Mar 9 2014
Clear, 69 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heath Blackgrove Boneshaker Project 4:09:57
Off The Front
2 Logan Hutchings Boneshaker Project 4:10:30
Off The Front
Teammate Win: Heath Blackgrove
3 Stefan Rothe Elbowz Racing 4:10:36
Off The Front
4 Nick Torraca Boneshaker Project 4:10:36
Off The Front
Teammate Win: Heath Blackgrove
5 Michael Olheiser KHS-Maxxis-JAKROO/ 4:10:36
Off The Front
6 Calixto Bello SeaSucker / Guttenplan Coaching/ 4:10:40
Off The Front
7 Mat Stephens Boneshaker Project 4:12:19
Off The Front
Teammate Win: Heath Blackgrove
8 Mark Hyatt National Capital Velo Club/UnitedHe 4:16:17
Off The Front
9 Brian Toone Friends Great Smokies (FGS Cycling) 4:16:17
Off The Front
10 Derek Wilkerson Elbowz Racing 4:16:17
Off The Front
Teammate Top 5: Stefan Rothe
11 Parker Kyzer Finish Strong 4:16:17
Off The Front
12 Colin Strickland Elbowz Racing 4:16:23
Off The Front
Teammate Top 5: Stefan Rothe
13 Adam Koble Elbowz Racing 4:17:53
Off The Front
Teammate Top 5: Stefan Rothe
14 Artur Sagat Round Here Racing 4:18:45
15 Caleb Fuchs Think Finance p/b Trek Bike Stores 4:18:53
1
16 Timothy Reinhart 0 4:18:53
2
17 Jonathan Atkins Coweta Cycling 4:18:53
3
18 Johnny Mitchell Finish Strong 4:18:53
4
19 Chris Lessing Round Here Racing 4:18:53
5
20 Corey Ray Palmer Cycling 4:18:53
6
21 Scott Kuppersmith Palmer Cycling 4:18:53
7
22 Eric Stubbs GearLink Racing INC. 4:20:48
23 Edward Novak Palmer Cycling 4:20:48
24 Russell Griffin Team Cycleton 4:20:48
25 John Stowe Cherry St. Cycles 4:20:48
26 Alex Mclaughlin Clarksville Schwinn/Rapid Transit 4:20:48
27 Brian Arne Finish Strong 4:24:40
28 Jacob Hill Finish Strong 4:25:30
29 Evan East Hincapie Cycling 4:25:35
30 Andrew Hammond Palmer Cycling 4:25:35
31 Matthew Latyszonek National Capital Velo Club/UnitedHe 4:26:30
32 Thomas Godfrey National Capital Velo Club/UnitedHe 4:26:30
33 John Brizzard iii Team LaS'port 4:29:02
34 Tracy Martin S3 Racing team 4:31:25
35 Simon Essl Elbowz Racing 4:31:55 Teammate Top 5: Stefan Rothe
36 Stephen Mire Team LaS'port 4:31:55
37 Peter Reed Amateur Cycling Club of Memphis 4:31:55
38 Sam Chovan Team Cycleton 4:31:55
39 Justin Meade Finish Strong 4:31:55
40 Andrew Hodges Round Here Racing 4:31:55
41 Shane Braley Finish Strong 4:32:45
Off The Back
42 Jaden Kifer 4th Dimension Fitness 4:34:40
Off The Back
43 Austin Sholly Cherry St. Cycles 4:36:35
Off The Back
44 Austin Ulich 0 4:40:15
Off The Back
45 Paul Lengermann National Capital Velo Club/UnitedHe 4:40:15
Off The Back
46 Jacob White Elbowz Racing 4:41:30
Off The Back
Teammate Top 5: Stefan Rothe
47 Justin Stanley Elbowz Racing 4:41:30
Off The Back
Teammate Top 5: Stefan Rothe
48 Chad Madan Cherry St. Cycles 4:41:30
Off The Back
49 Hank Booth Finish Strong 4:43:48
Off The Back
50 Geoff Godsey 0 4:57:31
Off The Back
51 Jake Andrews Cherry St. Cycles 4:59:20
Off The Back
52 Richard Reddell Elbowz Racing 5:05:50
Off The Back
Teammate Top 5: Stefan Rothe
53 Davis Winstead Palmer Cycling 5:12:20
Off The Back
54 Wylie Bagley S3 Racing team 5:13:15
Off The Back
DNF Jonathan Brown Hot Tubes Development Cycling Team
DNF Andrew Chocha Team LaS'port
DNF Jason Waddell Tulsa Wheelmen
DNF Gregoire Faber National Capital Velo Club/UnitedHe
59 Emile Abraham Predator Cycling
60 Andrew Crater Finish Strong
61 John Walrod 0
62 Joshua Thornton Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
Finishers: Cat 1: 37   Cat 2: 22   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Reid Dallas Bike Works 4:36:30
2 Hunter East Oklahoma City Velo Club 4:36:30
3 John Ashe Austinbikes/Revenant 4:36:30
4 Ryan Boudreaux Palmer Cycling 4:38:44
5 Michael Brown McKinney Velo Club 4:41:05
6 Jerald Simon GEAUX Race 4:41:05
7 Frank Moak Palmer Cycling 4:41:05 Teammate Top 5: Ryan Boudreaux
8 Nivio Diaz 4:43:15
9 John Dias S3 Racing team 4:44:08
10 Glen Watson Bike Barn (Texas) 4:44:08
11 Donald Davis Team Truly Spokin 4:44:08
12 Kevin Landry Acadiana Bicycle Company Racing 4:44:08
13 Kevin Schaefer Austinbikes/Revenant 4:44:08 Teammate Top 5: John Ashe
14 Alex Habbit Acadiana Bicycle Company Racing 4:45:13
15 Randy Domingue Acadiana Bicycle Company Racing 4:48:00
16 Jonathan Garrett Knobbies & Slicks Bike Shop 4:50:44
17 Jason Miller Midsouth Masters Cycling 4:51:01
18 Herman Verhoeven Cook Ford/Bay Area Cycling 4:52:03
19 Charles Kibbe Acadiana Bicycle Company Racing 4:54:32
20 Scott Gurganus Team LaS'port 5:00:55
21 Ray Healy Corinth Cycling/Harden Racing 5:07:42
22 David Alexander GEAUX Race 5:08:00
23 Robert Jordan Georgia Cycling Inc. 5:09:12
24 Theodore Zderic GEAUX Race 5:11:35
25 Adrian Haynes S3 Racing team 5:13:05
26 Mark Wiggans Austinbikes/Revenant 5:13:55 Teammate Top 5: John Ashe
27 Michael Abshire GEAUX Race 5:20:30
28 Darron Leach GEAUX Race 5:20:30
29 Jd Mccay Oklahoma City Velo Club 5:24:30 Teammate Top 5: Hunter East
30 Paul Burch Team LaS'port 5:36:19
31 Thomas Boyle Treehouse Racing 5:36:19
32 Scott Schilling Acadiana Bicycle Company Racing 5:38:40
33 Charles Bell S3 Racing team
34 Ryan Saylor GearLink Racing INC.
35 Glenn Richard Acadiana Bicycle Company Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 10   Cat 4: 8   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Leblanc 4th Dimension Fitness 4:41:45
1
2 Kevin Conerly 0 4:41:45
2
3 Justin Lowe Gear Up Cycles 4:41:45
3
4 Benjamin Farver 0 4:41:45
4
5 Jerod Ridge Team Cycleton 4:41:45
5
6 Ian Cramer Round Here Racing 4:41:45
6
7 Nelson Daniel 4th Dimension Fitness 4:41:45
7
Teammate Win: Samuel Leblanc
8 Patrick Casey Scenic City Velo 4:41:45
8
9 Evan Mcmanus Lake Charles Racing 4:41:45
9
10 Ethan Cooley 0 4:43:45
Off The Back
Teammate Top 5: Kevin Conerly
11 Sean Schnur 4th Dimension Fitness 4:44:30
Off The Back
Teammate Win: Samuel Leblanc
12 Ross Livingston The Bike Crossing 4:46:19
Off The Back
13 Micah Milne Finish Strong 4:49:05
Off The Back
14 Dustin Drewes 4th Dimension Fitness 4:49:05
Off The Back
Teammate Win: Samuel Leblanc
15 Lynn Gray NOMAMBO 4:49:05
Off The Back
16 Jason Betz Raising Cane's Racing 4:49:05
Off The Back
17 John Wozniak The Bike Crossing 4:49:42
Off The Back
18 Stewart Patrick The Bike Crossing 4:50:16
Off The Back
19 Andrew Sorey Indian Cycle Racing 4:50:21
Off The Back
20 Jacob Smith Team Truly Spokin 4:52:45
Off The Back
21 Marcus Kuliska 0 4:52:04
Off The Back
Teammate Top 5: Kevin Conerly
22 Matthew Erchull 4th Dimension Fitness 4:53:23
Off The Back
Teammate Win: Samuel Leblanc
23 Jonathan Newman S3 Racing team 4:53:49
Off The Back
24 Kyle Johnson Austinbikes/Revenant 4:55:00
Off The Back
25 Matt Gandy The Bike Crossing 4:55:30
Off The Back
26 Keith Miller GEAUX Race 4:45:05
Off The Back
27 Geoffrey Nenninger Real D-Amgen Masters Cycling 4:57:20
Off The Back
28 Brad Tymchuk Bayou Country Cyclists Inc- Green T 4:58:15
Off The Back
29 Beau Lee DNA Racing 5:03:27
Off The Back
30 Whitney Stanbrough 0 5:03:47
Off The Back
Teammate Top 5: Kevin Conerly
31 Taylor Longwell GEAUX Race 5:04:18
Off The Back
32 Dudley Fanguy The Bike Crossing 5:08:20
Off The Back
33 Lance Abshire GEAUX Race 5:09:22
Off The Back
34 Alex Free The Bike Crossing 5:10:35
Off The Back
35 David Bulot 4th Dimension Fitness 5:14:05
Off The Back
Teammate Win: Samuel Leblanc
36 Jarrett Keller GEAUX Race 5:15:40
Off The Back
37 Joshua Hudson Team LaS'port 5:16:25
Off The Back
38 Connor Scripture Team LaS'port 5:23:53
Off The Back
39 Carey Jung Violet Crown Sports Assoc 5:24:22
Off The Back
40 Bronson Breaux Acadiana Bicycle Company Racing 5:25:25
Off The Back
41 Michael Buchanan Raising Cane's Racing 5:26:35
Off The Back
42 Lou D'amico Acadiana Bicycle Company Racing 5:30:40
Off The Back
43 Wes Morgan Team LaS'port 5:30:55
Off The Back
44 Rhett Hobgood Absolute Racing Team 5:30:55
Off The Back
45 Shane Baldon Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners 5:40:27
Off The Back
46 Jim Campbell Finish Strong 5:50:57
Off The Back
DNF Peter Stephens GEAUX Race
DNF William Thompson GEAUX Race
DNF Matthew Rose S3 Racing team
DNF Taylor Hanegan Team LaS'port
51 Robert Daniel Driveway Series Racing
52 Braden Martin S3 Racing team
53 Jason lewiss Atc racing ATC Racing
54 David Littlefield GEAUX Race
55 Stefan Smith Lake Charles Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 24   Cat 4: 25   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robinson Sudan Semi-Tough Cycling Club 4:54:30
2 Lewis Brandon Truly Spokin 4:54:30
3 Todd Trudeau 0 4:54:30
4 Brian Greenhoe Absolute Racing Team 4:56:45
5 Byron Gray Indian Cycle Racing 5:00:30
6 Travis Johnson Semi-Tough Cycling Club 5:00:30 Teammate Win: Robinson Sudan
7 Murat Celebi Semi-Tough Cycling Club 5:02:31 Teammate Win: Robinson Sudan
8 Aaron Viles Semi Tough Cycling Club 5:03:00 Teammate Win: Robinson Sudan
9 Tim Jones 0 5:03:36 Teammate Top 5: Todd Trudeau
10 Jim Olmsted 0 5:03:55 Teammate Top 5: Todd Trudeau
11 Chris Pedersen GEAUX Race 5:04:04
12 Raul Doria Bayou Country Cyclists Inc- Green T 5:05:57
13 Nathan Batts Semi-Tough Cycling Club 5:06:44 Teammate Win: Robinson Sudan
14 Jim Ready 5:08:05
15 Nicholas Patterson 0 5:08:30 Teammate Top 5: Todd Trudeau
16 Mathieu Cameron mehl 5:08:40
17 George Morse Semi-Tough Cycling Club 5:09:30 Teammate Win: Robinson Sudan
18 Logan Roberts 5:14:57
19 Christopher Snider Semi-Tough Cycling Club 5:17:05 Teammate Win: Robinson Sudan
20 Andrew Abbott Capitol Cyclery 5:18:25
21 Richard Carman Rouler Racing 5:18:55
22 Max Durtschi Semi-Tough Cycling Club 5:18:55 Teammate Win: Robinson Sudan
23 Ryan Elrite Truly Spokin 5:21:50 Teammate Top 5: Lewis Brandon
24 Adam Currier Shama Cycles 5:23:55
25 Timothy Brennan Terrapin Racing 5:23:55
26 Nicholas Burton 0 5:25:45 Teammate Top 5: Todd Trudeau
27 Randolph Charles Druid City Bicycle Club 5:27:30
28 Steven Jones Semi-Tough Cycling Club 5:27:30 Teammate Win: Robinson Sudan
29 Sean Brock Semi-Tough Cycling Club 5:29:25 Teammate Win: Robinson Sudan
30 Alan Guo 0 5:29:45 Teammate Top 5: Todd Trudeau
31 Keith Mcdermott 5:34:10
32 Josh Guidry Bayou Country Cyclists Inc- Green T 5:34:10
33 Brent Ragas Bayou Country Cyclists Inc- Green T 5:34:10
34 Clark Givens Bayou Country Cyclists Inc- Green T 5:35:55
35 Jamie Knight Bayou Country Cyclists Inc- Green T 5:35:55
36 Glenn Gendron New Orleans Bicycle Club Inc 5:42:26
37 Todd Morgan 5:45:46
38 Mark Morgan 0 5:45:46 Teammate Top 5: Todd Trudeau
39 Ryan Dawson-erdman 5:46:10
40 Anthony Grable Semi-Tough Cycling Club 5:48:00 Teammate Win: Robinson Sudan
41 Christopher Kijko Semi-Tough Cycling Club 5:48:00 Teammate Win: Robinson Sudan
42 Townsend Myers Semi-Tough Cycling Club 5:48:00 Teammate Win: Robinson Sudan
43 Matt Kyte Semi-Tough Cycling Club 5:48:00 Teammate Win: Robinson Sudan
44 Christopher Reed Semi-Tough Cycling Club 5:48:00 Teammate Win: Robinson Sudan
45 Richardc Nevils 0 5:56:10 Teammate Top 5: Todd Trudeau
46 Adam Layburn 5:57:50
47 Robert Lee Absolute Racing Team 6:02:10 Teammate Top 5: Brian Greenhoe
48 Ryan Lawson NOMAMBO 6:10:18
49 Brent Miller Acadiana Bicycle Company Racing 6:10:18
50 David Huff Semi-Tough Cycling Club 6:13:23 Teammate Win: Robinson Sudan
51 Michael Breaux NOMAMBO 6:16:20
52 Ricky Kennedy 0 6:17:39 Teammate Top 5: Todd Trudeau
53 Craig Stephens Bayou Country Cyclists Inc- Green T 6:33:52
54 Joe Legan 0 6:33:52 Teammate Top 5: Todd Trudeau
55 Rusty Roussel Semi-Tough Cycling Club 6:50:30 Teammate Win: Robinson Sudan
56 Thomas Futrell Semi-Tough Cycling Club 7:01:45 Teammate Win: Robinson Sudan
57 Dylan Hebert Acadiana Bicycle Company Racing 8:05:00
58 Justin Biehl West Florida Wheelmen
59 James Rollins 0 Teammate Top 5: Todd Trudeau
60 Aaron Griffith
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 39   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gus Ferrer Big Wheel Sunrise 4:41:05
2 Jed Darby Acadiana Bicycle Company Racing 4:44:08
3 Stanley Prutz S3 Racing team 4:44:08
4 Frank Jennings Spin Arts Cycling 4:48:00
5 Scott Mcmanus Lake Charles Racing 4:54:00
6 Mark Mcmurry New Orleans Bicycle Club Inc 5:03:34
7 Keith Kraft GEAUX Race 5:11:35
8 William Causey Georgia Cycling Inc. 5:11:35
9 John Vanvalkenburg 0 5:15:51
10 Tom Harbourt GEAUX Race 5:15:59
11 Howard Sklar Real D-Amgen Masters Cycling 5:18:50
12 Darryl Allen 5:20:20
13 Dennis Dunham New Orleans Bicycle Club Inc 5:25:46
14 Russell Bowers 0 5:34:04
15 Roger Larsen 0 5:34:04
16 Ledoux Provosty New Orleans Bicycle Club Inc 5:39:50
17 Robert Abbott GEAUX Race 5:42:41
18 Brian Smith Team LaS'port 5:53:55
19 Chuck Edwards Lake Charles Racing 5:56:12 Teammate Top 5: Scott Mcmanus
20 Fred Schroeder New Orleans Bicycle Club Inc 5:57:45
21 John Scripture Team LaS'port 6:01:40
DNF Joseph Fritz VeloBrew Cycling Club
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexis Zink FCS Cycling 5:18:08
2 Debbie Milne Finish Strong 5:18:08
3 Kim Jennings Bicycles Outback Racing 5:23:10
4 Jan Bennett FCS Cycling 5:27:03 Teammate Win: Alexis Zink
5 Ashley Leach GEAUX Race 5:27:03
6 Michelle Montoya Bicycles Outback Racing 5:27:14
7 Jasmine Oeinck 0 5:27:20
8 Martha Lowe Tennessee Women's Cycling Proj 5:28:24
9 Alison Brown Scenic City Velo 5:29:00
10 Mary Jimenez Team LaS'port 5:34:45
11 Allison Bullock Indian Cycle Racing 5:36:20
12 Samantha Stein 4th Dimension Fitness 6:01:10
13 Paula Sanematsu 0 6:16:45
14 Selina Lyle Team LaS'port 6:16:45
15 Charlotte Fournier Raising Cane's Racing 7:04:40
16 Yvette Skinner 0 7:25:38
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 6