Log In
Downtown Walterboro Criterium • Apr 30 2014
Light Rain, 75 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Sheedy Giant Regional On Road Team
2 Geoff Godsey Giant Regional On Road Team Teammate Win: Brian Sheedy
3 Joshua Thornton Giant Regional On Road Team Teammate Win: Brian Sheedy
4 Kelly Edwards Outspokin Augusta
5 Willie Payton DRV/RCS/DRISCOLL
6 Josh Jackson Outspokin' Augusta
7 Bryan Schoeffler GreenLife-Subaru Benefiting Glo
8 Robert Bennett Low Country Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Palmer Outspokin' Augusta
2 Robert Ruff Ms Roses p/b J Brown Contractor
3 Glen Allison Low Country Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brock Mason Big Ring Racing
2 Willie Payton DRV/RCS/DRISCOLL
3 Scott Miner BikeLaw.com
4 Landen Wark-acebo ENGVT - UnTapped
5 Tristan Cowie MOB
6 Broderick Hartley Incycle-Predator Components
7 Juan Pimentel jr. CRCA/Foundation
8 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
9 Kellen Goodell Ms Roses p/b J Brown Contractor
10 Robert Ruff Ms Roses p/b J Brown Contractor
11 Adriaan Davel Four 2 One sports
12 Darel Christopher
13 Glen Allison Low Country Racing
14 Jeffrey May Out Spokin
15 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
16 Artem Kraitor Team Novo Nordisk Development
17 Connor Ardrey Outspokin' Augusta
18 Chris Mojock Red Eye Velo
19 Myles Lietzke Ms Roses p/b J Brown Contractor
20 Ben Liang ENGVT - UnTapped Teammate Top 5: Landen Wark-acebo
21 Rob Evans Team Mission-Source
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Moore
2 Jeffrey Avans Charleston Bicycle Company
3 Carey Jones Ms Roses p/b J Brown Contractor
4 Mitchell Crofts Low Country Racing
5 Jed Young Globalbike Savannah
6 Donovan Clarke King Kog/Roulant Clothing
7 Kenneth Ingersoll Ms Roses p/b J Brown Contractor Teammate Top 5: Carey Jones
8 Josh Jackson Outspokin' Augusta
9 Robert Bennett Low Country Racing Teammate Top 5: Mitchell Crofts
10 Steven Brown Ms.Roses p/b J.Brown Contractors
11 Jim Palmer Outspokin' Augusta
12 Kelly Edwards Outspokin' Augusta
13 Adam Kidd Charleston Bicycle Company Teammate Top 5: Jeffrey Avans
14 Steven Hall US Military Endurance Sports
15 Jerry Chabot ENGVT
16 Christopher Benson Plan-x Bluffton Bikes
17 Brian Stockmaster USA Pista Elite
18 Mark Hendey Ms Roses p/b J Brown Contractor Teammate Top 5: Carey Jones
19 R Scott hellman
20 Raymond Short Chareston bicycle company
21 Connor Benson Les Amis
22 Jamie Britton
23 Price Cory
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Holloway Athlete Octane Cycling
2 Frank Travieso Team United HealthCare / The 70
3 Ricardo Escuela Incycle-Predator Components
4 Isaac Howe Champion System-Stan's NoTubes
5 Geron Williams CRCA/Foundation
6 Anthony Canevari Athlete Octane Cycling Teammate Win: Daniel Holloway
7 Rafael Meran CRCA/Foundation Teammate Top 5: Geron Williams
8 Pierrick Naud GARNEAU QUEBECOR
9 Thomas Brown Astellas Cycling
10 Stephen Hyde Astellas cycling
11 Adam Myerson Team SmartStop
12 Alexander Ray Hincapie Sportswear Development
13 Evan Murphy CRCA/Foundation Teammate Top 5: Geron Williams
14 Hector Aguilar
15 Benjamin Renkema Stan's NoTubes p/b Proferrin
16 David Guttenplan SeaSucker / Guttenplan
17 Yosvany Falcon Colavita-Stradalli
18 Jose Frank rodriguez Colavita-Stradalli
19 Devin Clark Athlete Octane Cycling Teammate Win: Daniel Holloway
20 Travis Livermon Team SmartStop
21 Luke Ockerby GARNEAU QUEBECOR
22 Blake Anton Team Clif Bar Cycling
23 Hogan Sills Astellas Cycling
24 Andrew Dahlheim Athlete Octane Cycling Teammate Win: Daniel Holloway
25 Robert white ? Athlete Octane Cycling Teammate Win: Daniel Holloway
26 Andrew Scarano Team United HealthCare / The 70 Teammate Top 5: Frank Travieso
27 Winston David Lupus Racing Team
28 Paul Morris TEAM CLIF BAR Cycling
29 Adam Farabaugh GARNEAU QUEBECOR
30 Alder Martz Hincapie Sportswear Development
31 Jacob Kauffman GARNEAU QUEBECOR
32 Rolly Weaver Pioneer Mortgage Funding p/b yo
33 Artur Sagat Round Here Racing
34 Gavriel Epstein Champion System - Stan's NoTube Teammate Top 5: Isaac Howe
35 Chris Uberti Astellas Cycling
36 Mac Brennan BISSELL-ABG-GIANT
37 Oliver Flautt Lupus Racing Team
38 Michael Jasinski TEAM CLIF BAR
39 Joshua Thornton Giant Regional On Road Team
40 Diego Garavito EDA Contractors
41 Conor Mullervy Champion System - Stan's NoTube Teammate Top 5: Isaac Howe
42 Kevin Mullervy Champion System - Stan's NoTube Teammate Top 5: Isaac Howe
43 Grant Potter Colavita-Stradalli
44 Aandres Alzate esco Champion System - Stans's NoTub
45 Zack Kratche Ms Roses p/b J Brown Contractor
46 Peter Bell ENGVT - UnTapped
47 Matt Moosa Stan's NoTubes p/b Proferrin
48 Calixto Bello Incycle-Predator Components Teammate Top 5: Ricardo Escuela
49 Brian Hill Stan's NoTubes p/b Proferrin
50 Giancarlo Bianchi SeaSucker/Guttenplan Coacing
51 David Cueli Team United HealthCare / The 70 Teammate Top 5: Frank Travieso
52 Fletcher Lydick Team United HealthCare / The 70 Teammate Top 5: Frank Travieso
53 Simon-pierre Gauthier GARNEAU QUEBECOR
54 Ben Chaddock GARNEAU QUEBECOR
55 Adam Leibovitz Champion System - Stan's NoTube Teammate Top 5: Isaac Howe
56 Orlando Garibay Incycle-Predator Components Teammate Top 5: Ricardo Escuela
57 William Guzman CRCA/Foundation Teammate Top 5: Geron Williams
58 Geoff Godsey GIANT On-Road
Finishers: Cat 1: 36   Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tina Pic Fearless Femme
2 Samantha Schneider Team TIBCO To the Top
3 Kendall Ryan Team TIBCO To the Top
4 Christy Keely Pepper Palace Pro Cycling
5 Skylar Schneider Team TIBCO To the Top
6 Liza Rachetto Vanderkitten
7 Morgan Patton Team Novo Nordisk
8 Laura Van gilder Mellow Mushroom p/b Pink Siren
9 Tracey Cameron Stan's NoTubes p/b Proferrin
10 Theresa Cliff-ryan Fearless Femme Teammate Win: Tina Pic
11 Laura Jorgensen Mellow Mushroom Racing
12 Vanessa Drigo Garneau Factory Team
13 Ann Koehler Garneau Factory Team
14 Holly Mathews Team TIBCO To the Top Teammate Top 5: Samantha Schneider
15 Christina Smith Pepper Palace Pro Cycling Teammate Top 5: Christy Keely
16 Fiona Strouts Vanderkitten
17 Amy Bradley Garneau Factory Team
18 Brittlee Bowman CRCA: Stan's NoTubes p/b endura
19 Christina Birch Fearless Femme Teammate Win: Tina Pic
20 Amy Good Colavita-Fine Cooking
21 Chelsea Factor Pioneer Mortgage Funding p/b yo
22 Meaghan Bryan Mellow Mushroom
23 Julie Kuliecza Pepper Palace Pro Cycling Teammate Top 5: Christy Keely
24 Erin Silliman Fearless Femme Teammate Win: Tina Pic
25 Alizee Brien Team TIBCO To the Top Teammate Top 5: Samantha Schneider
26 Cheryl Fuller-muller GARNEAU Factory Team
27 Kathryne Carr SKINourishment p/b Paceline Pro
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat ?: 3