Log In
Real Campione d' Clermont - Crit • Oct 18 2014
Clear, 77 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Worcester Interactive Metronome p/b Mega Cycl
2 Mateo Sanchez Volharden
3 Craig Smith
4 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B
5 Jack Gonzalez Team Primal Racing
6 Thomas Trevisani
7 Brian Sciba RedEye Velo
8 John P gilbert Wizard Racing Development Team P/B Teammate Top 5: Justin Pfaff
9 Peter Butler RedEye Velo
10 James Harter Hoovers Market
11 Christopher Collins
DQ Samuel Barnagaud Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Nathaniel Worcester
12 Christopher Rupe Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edwin Calderon Advanced Cycles pb/Topview Sports
2 Benjamin Burgher West Coast Cycling
3 Rhandie Thompson US Military Cycling Team
4 Lauren Diaz
4 Jorge Mila Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Win: Edwin Calderon
5 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club
6 Chris Hardesty Team Kyles Bike Shop
7 Kenny Cox VeloBrew Cycling Club
8 Jackson Griffin RedEye Velo
9 Devendra Sahadeo Colavita Racing, Inc.
10 Romero Gill VeloBrew Cycling Club
11 Hunter Smith Wizard Racing Development Team P/B
12 Samuel Connell
13 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club
14 Eric Mcnees RedEye Velo
15 Garrett Reel Cycle Sport Concepts Tampa
16 Shimran Ali VeloBrew Cycling Club
17 Keith Bukovan
18 Thomas Mcneill Team Kyles Bike Shop
19 Eric Kirby R & M
20 Mark Mcnees RedEye Velo
21 Enrico Cruz Wizard Racing Development Team P/B
22 Unknown Rider
23 Jonathan Lopez 352 Racing p/b Bikes and More
24 Ryan Porterfield VeloBrew Cycling Club
25 Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B
26 Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Win: Edwin Calderon
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jermaine Jenkins Ride N Roll Cyclery
2 Michael Stokes Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
3 Aaron Van gelder
4 Ignacio Benitez
5 Jose J castro Pio Pio Latin Cuisine
6 Jeff Macre
7 Mario Renteria
8 Benjamin Johns Ride N Roll Cyclery Teammate Win: Jermaine Jenkins
9 Robert Marchello Team Kyles Bike Shop
10 Frank Matzke Paralyzed Veterans Racing
11 Edmund Edmister
Finishers: Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicolas Raffinengo Interactive Metronome p/b Mega Cycl
2 Clayton Zinnert Wizard Racing Development Team P/B
3 Carlo Roche Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Nicolas Raffinengo
4 Ryan Heron Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Nicolas Raffinengo
5 Marcel Maldonado Interactive Metronome Development
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports
2 Hunter Smith Wizard Racing Development Team P/B
3 Matthew Wohlwend Triton Multisport Cycling Team
4 Chase Forman Colavita Racing, Inc.
5 Jacob Kelley Orlando Road Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl
2 Jonathan Watt
3 Amanuel Matzke
4 Devin Sharrit Colavita Racing
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports
2 Jose Armas Pink Panthers Cycling Team
3 Craig Smith
4 Paulo Silva Outcast Racing Team
5 Francisco Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Win: Pedro Medina
6 Didier Fresne FloridaVelo
7 Andreas Volmer Compass Cycling Team
8 Andres Munera Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
9 Sean Stanron Compass Cycling Team
10 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Win: Pedro Medina
11 Lazaro Mencia Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Win: Pedro Medina
12 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
13 Tim Molyneaux Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Win: Pedro Medina
14 Yampier Herrera Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Win: Pedro Medina
15 Gunter Hermanni
16 Jose Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Win: Pedro Medina
17 Anthony Prioli Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
18 Vincent Cook Synergy Racing Team
19 Vasilios Palekis FloridaVelo
20 Jeff Leonard Compass Cycling Team
21 Pablo Santa cruz FloridaVelo
22 Curtis Juteram Cycle Depot Racing Team
23 Anthony Maisto FloridaVelo
24 Mark Stein FloridaVelo
25 Kurt Fritz
26 David Munoz Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Win: Pedro Medina
27 Michael Starr TeamBlanko.com
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 14   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Tricoli Team Kyles Bike Shop
2 Keston Mcmain
3 Jason Lazarus B3 cycling
4 Rob Murray
5 Claudio Macieira Team Kyles Bike Shop Teammate Win: Chris Tricoli
6 Dave Severn R & M
7 Greg Platt Compass Cycling Team
8 Robert Dejose Cycle Sport Concepts Tampa
9 Todd Vanselous West Coast Cycling
10 Jose J castro Pio Pio Latin Cuisine
11 Chris Antia West Coast Cycling
12 Ed Lally Team Kyles Bike Shop Teammate Win: Chris Tricoli
13 Kyle Markel Team Kyles Bike Shop Teammate Win: Chris Tricoli
14 Edwin Calderon sr Advanced Cycles pb/Topview Sports
15 Robert Link VeloBrew Cycling Club
16 Tom Redpath US Military Cycling Team
17 Jorge Barragan
18 Carlos Duffey
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Gonzalez Team Primal Racing
2 Kevin Clark
3 Pablo Santa cruz FloridaVelo
4 Ken Schofield
5 Graham White FloridaVelo
6 Anthony Maisto FloridaVelo
7 Martin Bates West Coast Cycling
8 Milton Behrens Pink Panthers Cycling Team
9 Brian Brown
10 Peter Galvin Orlando Velo pb Asbestos.com
11 Michael Rhoades Treasure Coast Racing
12 James Woolard
13 Alan Korhonen West Coast Cycling
14 Paul Harris Hoovers Market
15 James Dure
16 Charles Carpenter Vision Quest LLC
17 Ed Lally Team Kyles Bike Shop
18 Mark Stein FloridaVelo Teammate Top 5: Pablo Santa cruz
19 Michael Rigby Atlantic Shores Velo
20 Jeffrey Comfort Vision Quest LLC
21 David Hiatt
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 7   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Frenette Sarasota Cycling Club
2 Marcus Watters Vision Quest LLC
3 Ron Ferreira
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Perezluha SeaSucker / Guttenplan Coaching
2 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
3 Fredd Matute Performance Team by Rossetti
4 Michael Hernandez Hot Tubes Development Cycling Team,
5 Derek Schanze SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Win: Steven Perezluha
6 Akil Campbell
7 Jose Rodriguez
8 James Thompson SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Win: Steven Perezluha
9 Sebastian Morfin Interactive Metronome p/b Mega Cycl
10 Steven Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl
11 Michael Starr TeamBlanko.com
12 Bruno Moreira
13 Ryan Saylor Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
14 Connor Everett RedEye Velo
15 Trevor Marshall RedEye Velo
16 Eduardo Arboleda Interactive Metronome p/b Mega Cycl
17 David Monismith Pioneer Mortgage pb Yourkey.com Teammate Top 5: Rolly Weaver
18 Oshane Williams Galiz Cycling Team
DNF David Munoz Advanced Cycles pb/Topview Sports
DNF Jeremy smith Hoover's essential health market Hoovers Market
DNF Vincent Cook Synergy Racing Team
DNF Didier Fresne FloridaVelo
DNF Tony Sigrist Interactive Metronome p/b Mega Cycl
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 13   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Fresne FloridaVelo
2 Christina Markel Team Kyles Bike Shop
3 Victoria Kanizer OKCX
4 Tish Kelly FloridaVelo Teammate Win: Julia Fresne
5 Magdalena Cichon DelaFina
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Williams West Coast Cycling
2 Tara Smith Team Kyles Bike Shop
3 Kimberly Paez
5 Jennifer Hilton Galiz Cycling Team
6 Jennie Maire DelaFina
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Sykes Triton Multisport Cycling Team
2 Gabriella Dixon Triton Multisport Cycling Team Teammate Win: Ava Sykes
3 Victoria Duffey VeloBrew Cycling Club
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Duffey VeloBrew Cycling Club
1 Athina Zodl
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mallory Bryan AAA Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Linnell
2 Kristy Neuenschwander FloridaVelo
3 Zoe Mullins TWENTY16 Junior Development Team
Finishers: Cat 2: 3