Log In
Mt. Tabor Circuit Race • Jun 21 2014
Race uploaded by Anonymous Uploader
Download
Clear, 62 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
2 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Adam Valls
3 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Adam Valls
4 Alex White Word-RCB by Cyclisme
5 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
6 Mulu Slawta
7 Parker Green Beaverton Bicycle Club Teammate Win: Adam Valls
8 Owen L. rogers bicycleattorney.com
9 Naja Slawta
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Wright Smith&Nephew p/b West End Bikes
2 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 David Klipper Guinness Cycling Team
4 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End Bikes Teammate Win: Steve Wright
5 Bruce Connelly Smith&Nephew p/b West End Bikes Teammate Win: Steve Wright
6 Mathew Braun Audi Cycling Team
7 Greg Tyler Upper Echelon Fitness and Rehabilit
8 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes Teammate Win: Steve Wright
9 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing
10 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
11 Rick Metz bicycleattorney.com
12 Yann Blindert Isabel
13 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental
14 Joseph Fricke Cyclepath Racing
15 John Slawta Land Shark
16 Christian Tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes Teammate Win: Steve Wright
17 Casey Patton
18 John Mccaffrey Kesho Bicycles
19 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
20 Rob Thompson Ironclad Cycling Team
21 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi
22 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Nelson Team ESC Bio Racer
2 Rick Metz bicycleattorney.com
3 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
4 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing
5 Ryan Morgan Trusty Switchblade
6 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
7 Rob Thompson Ironclad Cycling Team
8 Wayne Boyle Interurban
9 Andrew Filer
10 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Teammate Top 5: Wade Goff
11 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team
12 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Teammate Top 5: Wade Goff
13 Jon Frommelt bicycleattorney.com Teammate Top 5: Rick Metz
14 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Teammate Top 5: Wade Goff
15 Eric Anderson Dr Will Bar
16 Trig Rogers bicycleattorney.com Teammate Top 5: Rick Metz
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Connelly Smith&Nephew p/b West End Bikes
2 Peter Serrurier
3 Kerry Farrell Wheelsport
4 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental
5 Paul Mautner Veloforma
6 Ivan Meadors Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 John Slawta Land Shark
8 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
9 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Jeff Tedder Hammer Velo
11 Russell Morton
12 Tom Kelly Team Planet X USA
13 Einar Traa Portland Velo Racing Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert l Brown jr GET FIT Cycling
2 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing
3 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite Road Team
4 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team
5 Ryan Hieb Gentle Lovers
6 Bennett Shane Trusty Switchblade
7 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing Teammate Top 5: Matthew Studer
8 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing Teammate Top 5: Matthew Studer
9 David Masuda Therapeutic Associates Racing Teammate Top 5: Matthew Studer
10 Brett Kirby HomeSmart
11 Scott Willson Gentle Lovers Teammate Top 5: Ryan Hieb
12 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Miller Upper Echelon Fitness and Rehabilit
2 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
3 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing
4 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
5 Cullen Guinn Trusty Switchblade
6 John Lin Therapeutic Associates Racing
7 Greg Van amerongen
8 Andrew Hadd River City Bicycles
8 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Adam Valls
10 Erik Hammerquist Capitol Velo
11 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood
12 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Andrew Daniels
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Reid
2 Webster Wilson Velominati Racing
3 Danny Arellano Showers Pass Elite Road Team
4 Sky Wilson Bikesport
5 Stephen Laurent
6 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
7 Kim Neve
8 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilit
DNF Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team
2 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles
3 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
4 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood
5 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
6 Col? Lalomia Team Wooly Mammoth
7 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental
8 Colby Wait-molyneux Hagens-Berman LLP Cycling
9 Grant Mcelroy NCCF/Team Specialized Racing
10 David Klipper Guinness Cycling Team
11 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team
12 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
13 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles Teammate Top 5: Tim Reinhart
14 David Sherman Therapeutic Associates Racing
15 Matthew Karre Rapha/River City Bicycles Teammate Top 5: Tim Reinhart
16 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA Teammate Top 5: Andrew Coe
17 Clint Culpepper Team Wooly Mammoth
18 Logan Owen
19 Robert Carver Ironclad Cycling Team
20 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion
DNF Brandon Smith atc racing
DNF Joel Fletcher HCH-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Eric Gushurst
DNF Dwayne Farr US Military Cycling Team
DNF Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Joe Holmes
DNF Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing
DNF Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles Teammate Top 5: Tim Reinhart
DNF Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite
DNF Seth Patla Rapha/River City Bicycles Teammate Top 5: Tim Reinhart
DNF Timothy Lang HCH-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Beth Ann orton River City Bicycles Women's Team
DNF Ira Ryan Ironclad Cycling Team
DNF Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Eric Gushurst
DQ Zach Winter Therapeutic Associates Racing
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 15   Cat 3: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lelah O'shaughnessy River City Bicycles Women's Team
2 Beth Ann orton River City Bicycles Women's Team Teammate Win: Lelah O'shaughnessy
3 Stacy Westbrook Therapeutic Associates Racing
4 Jenny Slawta Land Shark
5 Cindy Lewellen
6 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Slawta Land Shark
Finishers: Cat ?: 1