Log In
Hell of the South • Apr 11 2015
Clear, 68 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivier Lapointe Sante Universelle / Marin Bikes
2 Matthew Baxter Clarksville Velo
3 Justin Bird Papa John's Racing Team
4 Cayce Tiesler??? MOAB Masters Racing
5 Brent Ferrell Treehouse Racing
6 Justin Lowe Hub City Bicycle - Lift Center Raci
7 Jason Brasel I AM Racing
8 Jedidiah Fritzinger Papa John's Racing Team Teammate Top 5: Justin Bird
9 Sean Burris Village Volkswagen Cycling Team
10 Alan Rothrock Hub City Bicycle - Lift Center Raci
11 Jameson Simms Village Volkswagen Cycling Team
12 Ruben Bacon McDonalds Cycling Team
13 Dustin Burkeen Wood -N- Wave
14 Tom Salvesen
15 Eric Carlile MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler???
16 David Bradbury Treehouse Racing Teammate Top 5: Brent Ferrell
17 Edward Fritzinger Papa John's Racing Team Teammate Top 5: Justin Bird
18 Todd Huber MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler???
19 Eric Bateman Treehouse Racing Teammate Top 5: Brent Ferrell
20 Noah Hendrix MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler???
21 Tracy Terpstra Village Volkswagen Cycling Team
22 Alexander Stevens US Military Cycling Team
23 David Ferguson
24 Michael Edens Team Bikers Choice
DNF Riccardo Cannone MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler???
DNF Kyle Tiesler Village Volkswagen Cycling Team
DNF David Hoffman MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler???
DNF Jc Emberton Village Volkswagen Cycling Team
DNF Keith Knittle MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler???
DNF James Simms MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler???
DNF William Robison MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler???
DNF Frederick Gates Sante Universelle / Marin Bikes Teammate Win: Olivier Lapointe
DNF Matthew Robbins Village Volkswagen Cycling Team
DNF James Delong Village Volkswagen Cycling Team
DNF Arvin Jansen Village Volkswagen Cycling Team
DNF Kevin Hinson MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler???
DNF Luke Caldwell Extract.coffee - Rocket Espresso
DNF Robert Gregory MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Cayce Tiesler???
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 29   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randall Hoffpauir I AM Racing
2 Simon Lewis Village Volkswagen Cycling Team
3 Shawn Edwards Southern Performance
4 David Piercey Hub City Bicycle - Lift Center Raci
5 Matthew Arlyck Team Louisville
6 Jason Sullivan Team Bikers Choice
7 Jeremy Gruber Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Simon Lewis
8 RL Hesson I AM Racing Teammate Win: Randall Hoffpauir
9 Marco Pigni Harper Auto
10 Phillip Carpenter Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Simon Lewis
11 Jkevin Adams Cirque du Velos Powered by Peddler
12 Curt Arthur Cirque du Velos Powered by Peddler
13 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Simon Lewis
14 John Speight I AM Racing Teammate Win: Randall Hoffpauir
15 Terrance Boxx Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Simon Lewis
16 James Robbins
17 Blake Bennett
18 Logan Newman McDonalds Cycling Team
19 Aaron Wesley McDonalds Cycling Team
20 Jeffrey Kauppi I AM Racing Teammate Win: Randall Hoffpauir
21 Genaro Manzano Team Bikers Choice
22 Leith Mcleod
23 Dennis Caskey Trace Bikes
24 John Aranjo I AM Racing Teammate Win: Randall Hoffpauir
25 Nick Reyes Trace Bikes
DNF Stephen Albright Ride615 Development
DNF Ellis Caldwell MOAB
DNF Yukio Mariner Trace Bikes
DNF William Yonkowski Cirque du Velos Powered by Peddler
DNF Bryan Hulse I AM Racing Teammate Win: Randall Hoffpauir
DNF Joshua Walliser MOAB
DNF Tommy Clark MOAB
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 28   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lukas Hooper 901 Racing
2 John Wilson I AM Racing
3 Matt Stefanick
4 Chris Phillips
5 ?benjamin Rowland???
6 Mckenly Owen MOAB
7 David Lachance
8 Carter Jackson
9 Owen Venesky
10 John Marr
11 Joshua Darling??? Cirque du Velos Powered by Peddler
12 Shane Stratton I AM Racing Teammate Top 5: John Wilson
13 Andrew Harrell Southern Performance
14 Randy Woodward I AM Racing Teammate Top 5: John Wilson
15 Derek Lewis Red Kite Bicycle Studio
16 ?samuel Graves??? MOAB
17 Tom Davis Trace Bikes
18 Craig Hulce Team Velocause
19 Marc Baird Halcyon Bike Shop
20 Greg Oloughlin
21 Mackenzie Gregory
22 Travis Paohaska
23 Charlie Byrge I AM Racing Teammate Top 5: John Wilson
24 Michael Lindsey
25 Nick Davis
26 Marc Siegel
27 Michael Frey
28 Steve Ehinger
29 Thomas Mathews
30 Jacob Kuper Trace Bikes
31 Greg Kuper
DNF Preston Gibson Red Kite Bicycle Studio
DQ Josiah Peterson Southern Performance
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 29   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gene Tolli Team Velocause
2 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio
3 Christopher Cundiff US Military Cycling Team
4 Mark Miller Treehouse Racing
5 Mark Horne I AM Racing
6 Matthew Thompson Team Gran Fondo
7 John Carr Treehouse Racing Teammate Top 5: Mark Miller
8 Todd Hickman 901 Racing
9 Joseph Bosemer Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
10 Richard Keller Isagenix / SeaSucker / Guttenplan C
11 Nathan Stone I AM Racing Teammate Top 5: Mark Horne
DNF Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Patrick Harkins
DNF Jeremy Nagoshiner Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Patrick Harkins
DNF Steven Eastman Rogue Racing Project
DNF David Briggs Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Patrick Harkins
DNF Philip Armbrust Red Kite Bicycle Studio Teammate Top 5: Patrick Harkins
DNF Frank Diaz Johnson & Hayes Physical Therapists
DNF Joseph Duhon Johnson & Hayes Physical Therapists
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing
2 Paul Carter Riverside Bicycle Racing Teammate Win: Zack Solomon
3 Steven Toby Southern Performance
4 David Stewart Southern Performance
5 Gary Minter Southern Performance
6 Eric Anderson Village Volkswagen Cycling Team
7 Joseph Lambert Hub City Bicycle - Lift Center Raci
8 Tom Golden Village Volkswagen Cycling Team
9 Kevin Mckinney Southern Performance Teammate Top 5: Steven Toby
10 Jeff Ekoniak Southern Performance Teammate Top 5: Steven Toby
11 David Matheny
12 Keith Weil Johnson & Hayes Physical Therapists
13 Anthony Miller Village Volkswagen Cycling Team
DNF Jeffery Mastroleo I AM Racing
DNF James Westphal
DNF John Holden Village Volkswagen Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 10   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Baird Treehouse Racing
2 Mitchell Danner Johnson & Hayes Physical Therapists
3 Jay Levy
4 Tony Adair MOAB Masters Racing
5 Chris Daffin MOAB Masters Racing
6 Kenneth Marshall Columbia Cycling Club- Tennessee
7 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
8 Michael Callahan Johnson & Hayes Physical Therapists Teammate Top 5: Mitchell Danner
9 Larry Johnson Rome Velo
10 Gregory Palevo Clarksville Velo
11 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo
12 Craig Hulce Team Velocause
DNF Bobby Haynes Hub City Bicycle - Lift Center Raci
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Evans Southern Performance
2 James Dunn Johnson & Hayes Physical Therapists
3 Thomas King Harper Auto
4 Kenneth Wallace I AM Racing
5 Richard Young I AM Racing
6 James Hurst
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walle Village Volkswagen Cycling Team
2 Andrew Reardon Sonic Cycling
3 Ben Andrew Sante Universelle / Marin Bikes
4 Mark Fisher Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Patrick Walle
5 Sam Harbison Team Upland Brewing
6 Jonathan Bowerman Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Patrick Walle
7 Ryan Shean Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
8 John Woods Team Upland Brewing Teammate Top 5: Sam Harbison
9 Anthony Barrette Sante Universelle / Marin Bikes Teammate Top 5: Ben Andrew
10 Matt Schupp Red Kite Bicycle Studio
11 Robert Hargrove Sante Universelle / Marin Bikes Teammate Top 5: Ben Andrew
12 Michaelee Bowes Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Patrick Walle
13 David Hauber Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
14 Sam Stone Team Upland Brewing Teammate Top 5: Sam Harbison
15 Zachary Hoover Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Patrick Walle
16 Tim Henry Litespeed-BMW
17 Tommy Schubert Extract.coffee - Rocket Espresso
18 Mathew Meunier Extract.coffee - Rocket Espresso
19 Travis Werts
20 Kurt Page Friends Great Smokies (FGS Cycling)
21 David Carpenter Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Patrick Walle
22 Alex Wieseler Team Upland Brewing Teammate Top 5: Sam Harbison
23 Neal Forbes Team Upland Brewing Teammate Top 5: Sam Harbison
24 Jason Chatham Litespeed-BMW
25 Cameron Molchan Friends Great Smokies (FGS Cycling)
26 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
27 Joshua lewis Team bikers choice Red Kite Bicycle Studio
DNF Ryan Sullivan Extract.coffee - Rocket Espresso
28 Dustin Greer
DNF Tanner Hurst Extract.coffee - Rocket Espresso
DNF Justin Prior Johnson & Hayes Physical Therapists
DNF Will Montgomery I AM Racing
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Lowe Team WE
2 Laura Felicetti First Internet Bank Cycling Team
3 Jessica Christensen Team WE Teammate Win: Martha Lowe
4 Kelly Kowalczyk Clarksville Schwinn/Rapid Transit
5 Shannon Mathis Team Belladium p/b Lane Motor Museu
6 Cali Ewing Team Belladium p/b Lane Motor Museu
7 Allie Sharp Taco Mamacita
8 Emily Bell Taco Mamacita
9 Stephanie Rynas Taco Mamacita
10 Wendi Parker
11 Jen Cook Team WE Teammate Win: Martha Lowe
12 Kristi Whitten Team WE Teammate Win: Martha Lowe
13 Amy Brooksher Balanced: Bike Fitting & Coaching C
14 Lauren Trenary Tennessee Women's Cycling Project p
15 Karah Lewis Team Belladium p/b Lane Motor Museu Teammate Top 5: Shannon Mathis
16 Dedi Williamson Taco Mamacita
17 Cathi Swanson Taco Mamacita
18 Lindsay Riggs
19 Linda Johnson Balanced: Bike Fitting & Coaching C
20 Wendy Muller Team Velocause
21 Blair Boden Rogue Racing Project
22 Laura Fisher Team Velocause
23 Christy Mccartney Taco Mamacita
24 Renee Ehrlich Balanced: Bike Fitting & Coaching C
25 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk Women
DNF Amanda Ragle Team Belladium p/b Lane Motor Museu Teammate Top 5: Shannon Mathis
26 Melissa Aranjo Tennessee Women's Cycling Project p
DNF Kailin Acheson Team Belladium p/b Lane Motor Museu Teammate Top 5: Shannon Mathis
DNF Jill Albright??? Team Belladium p/b Lane Motor Museu Teammate Top 5: Shannon Mathis
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 8   Cat 4: 15