Log In
Vancouver Criterium: OBRA Criterium Championships • Aug 9 2015
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Partly Cloudy, 75 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Mulu Slawta Land Shark
3 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
4 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Parker Green Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling
2 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
3 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling Teammate Win: Eben Horacek
4 Jaden Salama Word-RCB by Cyclisme
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Saida Seelig Dr Will Bar
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charis Darnall Hapi-Go!
2 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Felipe Nystrom Athletes Lounge Cycling Team
2 Carl Hoefer Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
3 Joseph Dengel Dr Will Bar
4 Steven Beardsley Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
DNF Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team Teammate Win: Felipe Nystrom
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Remy Monster Media Racing p/b Fight Meso
2 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes
3 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing
4 Aaron Coker Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
5 Brad Sigurdson Team Oregon presented by Laurelwood
6 Trevor Rice Portland Velo Racing Team
7 Antonio Castaneda jr Guinness Cycling Team
8 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bi
9 Brent Casady
10 James Randall Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Top 5: Aaron Coker
11 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
12 Christian Tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes Teammate Top 5: Joseph Holcomb
13 Paul Zagacki bicycleattorney.com
14 Sean Thielen Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Top 5: Aaron Coker
15 Aaron Levin Monster Media Racing p/b Fight Meso Teammate Win: Steve Remy
16 David Saltzberg Monster Media Racing p/b Fight Meso Teammate Win: Steve Remy
17 Casey Davidson bicycleattorney.com
18 Yann Blindert Perthes Awareness p/b PANW
19 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso Teammate Win: Steve Remy
20 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
21 Rick Boston VMR Racing
22 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Mark Crawford Olympia Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Sherman Therapeutic Associates Racing
2 Todd Fawcett
3 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Fight Meso
4 Scott Derdenger
5 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion
6 Scott Harman Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
7 David Root Therapeutic Associates Racing Teammate Win: David Sherman
8 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
9 Rick Roof Reliant Recovery Water p/b Old Town
10 Clint Ebert bicycleattorney.com
11 Joe Baratto
12 Kevin Billingsley Veloforma
13 Thornton-wiatt Dennis
14 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
15 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
16 Casey Patton
17 David Thielen ii Dr Will Bar
18 John Slawta Land Shark
19 Nick Duckstein
20 David Mccasker Rogue
21 Mike Rogers
22 Eric Anderson Dr Will Bar
23 Charles Hall Hutch's-Slocum-Co-Motion Teammate Top 5: Perry Lund
24 Joseph Michael edelen Athletes Lounge Cycling Team
DNF Louis Liu Audi
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Murray Bike Central/Barbur Vet
2 Darell Provencher Team Rose City
3 Soelling Chris
4 Dale Harless
5 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtney Gould Highfive Cycling
2 Kae Erickson
3 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club
4 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oaks
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Fight Meso
2 Brenna Lopez-otero Monster Media Racing p/b Fight Meso Teammate Win: Julie Cutts
3 Stacy Westbrook Highfive Cycling
4 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
5 Jackie Craver
6 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood
7 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lesley Jensen
2 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Christi Kenyon
4 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
5 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky
6 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Jacks Bike Central/Barbur Vet
2 Felipe Nystrom Athletes Lounge Cycling Team
3 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes
4 Colin Rowan Portland Bicycle Studio
5 Andrej Miske Dr Will Bar
6 Adam Demarzo Trinity Bikes
7 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling
8 Byron Breeden
9 Justin Rackley Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
10 Jeremy Dunn
11 Robert Mayfield Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
12 Adrian Bennett Team Oregon presented by Laurelwood
13 Mike Selinger
14 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood
15 Mark Schroeder Team Oregon presented by Laurelwood
16 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
17 Sean Thielen Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
18 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio Teammate Top 5: Colin Rowan
19 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team Teammate Top 5: Felipe Nystrom
20 Bill Dolan Dr Will Bar Teammate Top 5: Andrej Miske
21 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team Teammate Top 5: Felipe Nystrom
22 Zachariah Rotstein
23 Peter Seelig Dr Will Bar Teammate Top 5: Andrej Miske
24 Xander Viray Team First City
25 Eric Anderson Dr Will Bar Teammate Top 5: Andrej Miske
DNF Kris Fischer Portland Bicycle Studio Teammate Top 5: Colin Rowan
DNF Daniel Kurylo
DNF Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
DNF Cole Hilton Team Oregon presented by Laurelwood
DNF James Randall Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
DQ Jason Elstad Portland Bicycle Studio Teammate Top 5: Colin Rowan
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Fight Meso
2 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky
3 Nick Gibb
4 Timothy Welsh
5 Aaron Mcclintock Team First City
6 Jake Gartland Portland Bicycle Studio
7 Tim Culbertson
8 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
9 Alex Wilson
10 Ben Tankus
11 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
12 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
13 James Graves
14 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club
15 Chris Soelling
16 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
17 Dale Harless
DNF Troy Sexton Therapeutic Associates Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club
3 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
4 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
5 Justin Lair
6 Michael Grindstaff TrailRags Cycling Team
7 Charles Hall Hutch's-Slocum-Co-Motion Teammate Win: Perry Lund
8 Ben Waters Word-RCB by Cyclisme
9 Kelly Myers
10 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
11 Adam Moore Grouptrail Cycling Teammate Top 5: Christopher Muhs
12 Gavin Mcgregor
13 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
14 Tony Escobar Word-RCB by Cyclisme
15 John Neish
16 Brian Dessinger
17 David Post
18 Derrick Rubalcava
DNF Joseph Michael edelen Athletes Lounge Cycling Team
DNF Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beardsley Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
2 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing
3 Joseph Dengel Dr Will Bar
4 Stephen Bedford Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Win: Steven Beardsley
5 Adrian Richardson Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
6 Wyatt Myers Guinness Cycling Team
7 Marek Litinsky Portland Bicycle Studio
8 Rory Jack Recycled Cycles Racing
9 Nathan Gibson Portland Bicycle Studio
10 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles
11 Austin Arguello Therapeutic Associates Racing Teammate Top 5: Martin Acosta
12 Cole Lalomia
13 Kaler Marshall Audi
14 Patrick Jacks Bike Central/Barbur Vet
15 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing Teammate Top 5: Martin Acosta
16 Jeremiah Jensen
17 David Klipper Guinness Cycling Team
18 Carl Hoefer Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Win: Steven Beardsley
19 Lonny Knabe
20 Ryan Trebon
21 Clint Culpepper
22 Joel Fletcher Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Win: Steven Beardsley
23 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
24 Peter Seelig Dr Will Bar Teammate Top 5: Joseph Dengel
25 Daniel Penner
26 Andrej Miske Dr Will Bar Teammate Top 5: Joseph Dengel
27 Matt Radich Dr Will Bar Teammate Top 5: Joseph Dengel
DNF Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing Teammate Top 5: Martin Acosta
DNF Steve Remy Monster Media Racing p/b Fight Meso
DNF Bradlee Haley SCCA/Starbucks
DNF Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T Teammate Win: Steven Beardsley
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio
2 Brenna Wrye-simpson Olympia Cycling Team
3 Brenna Lopez-otero Monster Media Racing p/b Fight Meso
4 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso
5 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Fight Meso
6 Sydney Running Olympia Cycling Team
7 Stacy Westbrook Highfive Cycling
8 Jenn Levo Olympia Cycling Team Teammate Top 5: Brenna Wrye-simpson
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kae Erickson
2 Emily Heleva-ponaski Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
3 Erin Goodall Olympia Cycling Team
4 Jennifer Haliewicz Highfive Cycling
5 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club
6 Sophie Andrews Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Baird Olympia Cycling Team
2 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
3 Autumn Shreve
4 Taylor Phillips Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
5 Marayah Deese Portland Bicycle Studio
6 Lisa Eriksson West Coast Women's Cycling p/b Oaks
7 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky
8 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy
2 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood
3 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2