Log In
PURE Driveway Series • May 22 2014
Clear, 79 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Anderson Bicycle Heaven / PVA
2 Gabriel Porterfield Dark Horse Racing
3 Kendrick Neptune
4 Bradyn Lange
5 John Ketterhagen 787 Racing
6 Christian danoy T3multisports T3Multisports Elite Junior Cycling
7 Aaron hagler T3multisports elite junior cycling 787 Racing Teammate Top 5: John Ketterhagen
8 Jack Bonilla T3Multisports
9 Evan Macgregor
10 Zane Gruwell
11 Miles Macgregor
12 Madison Healy T3Multisports Elite Junior Cycling
13 Kasey Copley T3Multisports
14 Zara Jenkins T3Multisports Elite Junior Cycling
15 Andrew Anderson
16 Matthew Vannewkirk 787 Racing Teammate Top 5: John Ketterhagen
DNF Paul Porterfield Dark Horse Racing Teammate Top 5: Gabriel Porterfield
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Coppedge Team Yacht Club
2 Damon Hyde 787 Racing
3 Marc Strong Joe's Pro Bikes
4 Isaac Porterfield Dark Horse Racing
6 Christian Bergh 787 Racing
7 Robert Mercado Bicycle Heaven / PVA
8 Ben Cross
9 Royce Walston Soler's Sports
10 Josh Zurawski
11 Dean Deville
12 Michael Jones 787 Racing Teammate Top 5: Damon Hyde
13 Brian Moynihan Texas State Cycling
14 Todd Hauber
15 Joseph Zabreznik 787 Racing Teammate Top 5: Damon Hyde
16 Christian Gunther Driveway Series Racing
17 Timothy Alcala
19 Jeffrey Skipper VooDoo Racing
DNF Joaquin Najar
DNF James Moody Bicycle Heaven / PVA
20 Jaxson Warrick VooDoo Racing
DNF Mark Moeller GS Tenzing
DNF Christian Newton Ghisallo Foundation
DNF Jason Newman Team Cycle Progression
DNF Guy Nethery Driveway Series Racing
DNF Bradley Melear
DNF Geoffrey Maguire VooDoo Racing
DNF Michael Lori
DNF Joseph laochaloenvanich River city market racing VooDoo Racing
DNF Sean Mcmanus Bat City Cycling
DNF Bari Mayer 787 Racing Teammate Top 5: Damon Hyde
DNF Daniel Mahoney 3rd Rail Cycling Club
DNF John powell Voodoo racing VooDoo Racing
DNF Travis Turner 787 Racing Teammate Top 5: Damon Hyde
DNF Andrew Tilin Violet Crown
DNF Julie Stupp
DNF Mark Wiggans
DNF Jason Whitson VooDoo Racing
DNF Joe Udell Driveway Series Racing
DNF Steve Sprinkle
DNF Leland Rusk GS Tenzing
DNF Alex Rodriguez Neoteric Racing
DNF Michael Reyna Ghisallo Foundation
DNF Ali Sobhani Austin Bikes/ Mobil 1
DNF Suzy Snell Colavita Racing
DNF Jonathan Skelley Austinbikes/Revenant
DNF Brian Kuehl Bicycle Sport Shop Road Team
DNF Anne Flanagan ATC Racing
DNF Pam Downs Colavita Racing
DNF Seamus Donohoe
DNF Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling T3Multisports
DNF Weston Giunta Violet Crown
DNF Karla Gendler
DNF Matt Demartino Team Yacht Club Teammate Win: Marc Coppedge
DNF Charles Bippert ROL Wheels
DNF Mark Barnett Southwest Cycling Club Racing
DNF Paul Baird Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
DNF Jerry Bueno 787 Racing Teammate Top 5: Damon Hyde
DNF Travis Brady Austinbikes/Revenant
DNF Melanie Black Mellow Johnny's Cycling Team
DNF Marcus Granberry Team Yacht Club Teammate Win: Marc Coppedge
DNF Christopher Howard Soler's Sports
DNF Bradley Houston Violet Crown Sports Assoc
DNF Brian Hoard Austinbikes/Revenant
DNF Terry King Austin Nationals Cycling
DNF Alex Joseph
DNF Michael Husted ROL Wheels
DNF Kathleen Hattaway Team Cycle Progression
DNF Maximilian Hall Shred Monster
DNF Ryan Haglund
DNF Jurgen Gruber VooDoo Racing
DNF John-matthew Hattaway
DNF Alexis hamilton ? Colavita Racing
DNF Patrick Hallett Austin Bikes/ Mobil 1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 42   Cat 4: 26   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Jones 787 Racing
2 Clay Steinkuhler
3 Kris Bates VooDoo Racing
4 Alexander Parmiter 512-Racing p/b AJ's Cyclery
5 Jose Antonio ramirez Ghisallo Foundation
6 Cosme Ramirez Ghisallo Foundation
7 Alex Joseph
8 Joaquin Najar
9 Gregory Simpson Shred Monster
10 Gabriel Porterfield Dark Horse Racing
11 Paul Wegman
12 Matthew Proctor
13 Jeremy Roussel
14 Damon Hyde 787 Racing Teammate Win: Michael Jones
15 Joshua Hines
16 Ken Ervin
17 Chris Toriggino
18 Joseph laochaloenvanich River city market racing VooDoo Racing Teammate Top 5: Kris Bates
19 Jonathan Pass 512-Racing p/b AJ's Cyclery Teammate Top 5: Alexander Parmiter
20 Bret Roberts
DNF Travis Brady Austinbikes/Revenant
DNF Bryce Billing Violet Crown
DNF Stephen Bijansky
DNF Sean Chang Texas A & M University
DNF Rusty Brooks Violet Crown
DNF Kevin Brodwick
DNF Lori Bergeron ATC Racing
DNF Andy Zamora Pedal Power Racing
DNF Eric Watson Bat City Cycling
DNF Royce Walston Soler's Sports
DNF Mark Barnett Southwest Cycling Club Racing
DNF Charles Baker Texas A & M University
DNF Brandon Amaral
DNF Matthew Gardiner
DNF Austin Gangwish Driveway Series Racing
DNF Wesley Duff Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
DNF Saul Gutierrez Ghisallo Foundation Teammate Top 5: Jose Antonio ramirez
DNF Jurgen Gruber VooDoo Racing Teammate Top 5: Kris Bates
DNF Preston Glace 787 Racing Teammate Win: Michael Jones
DNF Seamus Donohoe
DNF Kenneth Daniels
DNF Colt Curtis 512-Racing p/b AJ's Cyclery Teammate Top 5: Alexander Parmiter
DNF Andre Chelliah
DNF Adir Doliner Team Cycle Progression
DNF Mark Dawson Violet Crown Sports Assoc
DNF Douglas Davis
DNF Travis Turner 787 Racing Teammate Win: Michael Jones
DNF John Kirtley Austinbikes/Revenant
DNF Luke Joy
DNF Will Johnson Boneshaker Project
DNF David Luplow Bicycle Sport Shop Road Team
DNF Benjamin Lowell 512-Racing p/b AJ's Cyclery Teammate Top 5: Alexander Parmiter
DNF Bradyn Lange
DNF Gil Johnson Boneshaker Project
DNF Dean Haraguchi Austin Nationals Cycling
DNF Kerman Hammond GS Tenzing
DNF Maximilian Hall Shred Monster
DNF Chris Johnson Driveway Series Racing
DNF Christopher Howard Soler's Sports
DNF Dave Hargis Southwest CycleSport / Dimensional
DNF Benjamin Sanders
DNF Ralph Rust
DNF Raju Reddy
DNF Carlos Torres R & M
DNF Steve Sprinkle
DNF Jeffrey Skipper VooDoo Racing Teammate Top 5: Kris Bates
DNF Brandon Proctor
DNF Brian Moynihan Texas State Cycling
DNF Saul Monarca Ghisallo Foundation Teammate Top 5: Jose Antonio ramirez
DNF Brandon Mckinney Violet Crown Sports Assoc
DNF Jarod Petty Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
DNF Guy Nethery Driveway Series Racing
DNF Todd Musick Bicycle Sport Shop Road Team
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 46   Cat 5: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Hoffman Team Endurance 360
2 Jed Rogers Kelly's Team
3 Gregg Ueckert
4 Meredith Miller Chicken and Waffles Racing
5 Jimmy Miller Chicken and Waffles Racing
6 Jason lewiss Atc racing ATC Racing
7 Brian Niederhaus Bat City Cycling
8 James Slauson Bicycle Heaven / PVA
9 Enrique Varela 787 Racing
10 Casey Crosby Chicken and Waffles Racing Teammate Top 5: Meredith Miller
11 Ronald Medlock ROL Wheels
12 Alex Rodriguez Neoteric Racing
13 Larry Blanchard ROL Wheels
14 James Murff River City Market Racing
15 Robert Mercado Bicycle Heaven / PVA
16 Travis Turner 787 Racing
17 Stefan Hardie Austin Nationals Cycling
18 Bob Cowley Austin Nationals Cycling
19 Robert Biard 787 Racing
20 Robbie Brennan Chicken and Waffles Racing Teammate Top 5: Meredith Miller
DNF Jason Newman Team Cycle Progression
DNF Guy Nethery Driveway Series Racing
DNF P.j. Rabice
DNF Leland Rusk GS Tenzing
DNF Gilbert Ramirez Chicken and Waffles Racing Teammate Top 5: Meredith Miller
DNF Bradley Melear
DNF Sean Mcmanus Bat City Cycling
DNF Matt Moore Austinbikes/Revenant
DNF Jesse Morse
DNF Michael Morgovnik Shred Monster
DNF Mark Wiggans
DNF Joe Udell Driveway Series Racing
DNF Andrew Willis Marco Polo
DNF Scott Yates ROL Wheels
DNF Robert Wray Austinbikes/Revenant
DNF Jeffrey Shelton ATC Racing
DNF David Ryther Driveway Series Racing
DNF Steve Sprinkle
DNF Christopher Trickey Austinbikes/Revenant
DNF Marc Strong Joe's Pro Bikes
DNF Mark Dawson Violet Crown Sports Assoc
DNF Eardie Curry 787 Racing
DNF Oktay Demirdal ROL Wheels
DNF Bryan Mcvey Neoteric Racing
DNF Seamus Donohoe
DNF Paul Baird Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
DNF John Ashe Austinbikes/Revenant
DNF Kevin Baker
DNF Travis Brady Austinbikes/Revenant
DNF Charles Bippert ROL Wheels
DNF John Korioth Driveway Series Racing
DNF Terry King Austin Nationals Cycling
DNF Evan Lambert Austinbikes/Revenant
DNF Robert Mcghee Bat City Cycling
DNF Geoffrey Maguire VooDoo Racing
DNF Dean Haraguchi Austin Nationals Cycling
DNF Christian Gunther Driveway Series Racing
DNF Andrew Hays VooDoo Racing
DNF Carey Jung Violet Crown
DNF Don Hutchison La Primavera
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 18   Cat 3: 28   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brant Speed Driveway Series Racing
2 Stefan Rothe ELBOWZ Racing
3 Jed Rogers Kelly's Team
4 Phil Wikoff Super Squadra
5 Sol Ethan frost Austinbikes/Revenant
6 Cameron Hoffman Team Endurance 360
7 Andrew Gonzales Elbowz Racing Teammate Top 5: Stefan Rothe
8 Grady Hodge Jack & Adams Racing Team - Austin,
9 Daniel Gonzalez Team Winded Development
10 Jennifer Purcell Colavita-Fine Cooking
11 Isaac Porterfield Dark Horse Racing
12 Robbie Brennan Chicken and Waffles Racing
13 Adam Allen Shred Monster
14 Michael Morgovnik Shred Monster
15 Marc Strong Joe's Pro Bikes
16 Casey Crosby Chicken and Waffles Racing
17 Jordan Oroshiba Super Squadra pb AustinBikes
18 Gregg Ueckert
19 Jason Guzak Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Sol Ethan frost
20 Nathan Sheetz VooDoo Racing
DNF Tice Porterfield VooDoo U23
DNF P.j. Rabice
DNF Christian Newton Ghisallo Foundation
DNF Brian Niederhaus Bat City Cycling
DNF Alex Rodriguez Neoteric Racing
DNF Will Ross Boneshaker Project
DNF Gilbert Ramirez Chicken and Waffles Racing
DNF Michael Reyna Ghisallo Foundation
DNF Bradley Melear
DNF Robert Mercado Bicycle Heaven / PVA
DNF Sean Mcmanus Bat City Cycling
DNF Ronald Medlock ROL Wheels
DNF Matt Moore Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Sol Ethan frost
DNF Jason Newman Team Cycle Progression
DNF Jimmy Miller Chicken and Waffles Racing
DNF Nathan Miller
DNF Mark Wiggans
DNF Andrew Willis Marco Polo
DNF Enrique Varela 787 Racing
DNF Scott Veggeberg Team Robot Smash UnPro Cycling
DNF Scott Yates ROL Wheels
DNF Joseph Zabreznik 787 Racing
DNF Robert Wray Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Sol Ethan frost
DNF Noah Wright
DNF Mitchell Sides VooDoo Racing
DNF James Slauson Bicycle Heaven / PVA
DNF Leland Rusk GS Tenzing
DNF David Ryther Driveway Series Racing Teammate Win: Brant Speed
DNF Gideon Tsang
DNF Sean Tucker
DNF Ali Sobhani Austin Bikes/ Mobil 1
DNF Christopher Trickey Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Sol Ethan frost
DNF Robert Mcghee Bat City Cycling
DNF Eardie Curry 787 Racing
DNF Oktay Demirdal ROL Wheels
DNF Bob Cowley Austin Nationals Cycling
DNF Ben Cross
DNF Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling T3Multisports
DNF Bryan Mcvey Neoteric Racing
DNF Dille Ian Super Squadra pb AustinBikes
DNF Kevin Fish Super Squadra pb AustinBikes
DNF Kevin Baker
DNF Robert Biard 787 Racing
DNF Paul Abel
DNF John Ashe Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Sol Ethan frost
DNF Larry Blanchard ROL Wheels
DNF Paul Carty Austin Bikes/ Mobil 1
DNF Charles Bippert ROL Wheels
DNF Will Black Mellow Johnny's Cycling Team
DNF Kevin Kimbell Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
DNF John Korioth Driveway Series Racing Teammate Win: Brant Speed
DNF Kelly Kerby Austin Nationals Cycling
DNF Robby Ketterhagen VooDoo U23
DNF Daniel Mahoney 3rd Rail Cycling Club
DNF Bari Mayer 787 Racing
DNF Evan Lambert Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Sol Ethan frost
DNF Carson Lange VooDoo U23
DNF John-matthew Hattaway
DNF Andrew Hays VooDoo Racing
DNF Patrick Hallett Austin Bikes/ Mobil 1
DNF Chad Hardt Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Sol Ethan frost
DNF Kyle Johnson Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Sol Ethan frost
DNF Daniel Kaminske
DNF Cj Hebert Bat City Cycling
DNF Meredith Miller Chicken and Waffles Racing
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 33   Cat 3: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marla Briley ATC Racing
2 Julie Stupp
3 Karla Gendler
4 Chelsea Smith Team Endurance 360
5 Suzy Snell Colavita Racing
6 Lori Bergeron ATC Racing Teammate Win: Marla Briley
7 Allison Floyd River City Market Racing
8 Alexis hamilton ? Colavita Racing Teammate Top 5: Suzy Snell
9 Denise Neptune
10 Carolyn Defoore Bicycle Sport Shop Road Team
11 Anne Flanagan ATC Racing Teammate Win: Marla Briley
12 Danielle Keller Colavita Racing Teammate Top 5: Suzy Snell
13 Lucy Needham Colavita Racing, Inc.
14 Tamra Roberts
15 Lily Howe T3Multisports
16 Estefy Gonzalez T3Multisports
17 Pam Downs Colavita Racing Teammate Top 5: Suzy Snell
DNF Kathleen Hattaway Team Cycle Progression
DNF Debra Bailey River City Market Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Ciolli River City Market Racing
2 Suzy Snell Colavita Racing
3 Leila Kasprzyk River City Market Racing Teammate Win: Kim Ciolli
4 Amber Vredenburg JETCycling
5 Chelsea Smith Team Endurance 360
6 Alexis hamilton ? Colavita Racing
7 Nadia Barrera River City Market Racing Teammate Win: Kim Ciolli
8 Karla Gendler
DNF Kate Sherwin River City Market Racing Teammate Win: Kim Ciolli
DNF Kathleen Hattaway Team Cycle Progression
DNF Kirsten Fee River City Market Racing Teammate Win: Kim Ciolli
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat ?: 1