Log In
RGS Title/Prosperity Mortgage Chantilly Criterium • Apr 16 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Thompson Squadra Coppi
2 Nathan Lebauer Rock Creek Velo
3 Ben Wilcox
4 Emma Wilcox
5 Thomas Donigan PaxVelo
6 Matthew Dujua Richmond Velo Sport / 3Sports
7 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo Teammate Top 5: Nathan Lebauer
8 Barron Dubois
9 Timmy Wilcox
10 Nathan Wilcox
11 Patrick Rice NCVC/UnitedHealthcare
12 Svetlana Mack Rock Creek Velo Teammate Top 5: Nathan Lebauer
13 Eddie Russell NCVC Juniors Team
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Miller HPC/LIST
2 Peter Bond Rock Creek Velo
3 Isaac Kaplan Rock Creek Velo
4 Kevin Stryapko Rock Creek Velo
5 Taylor Arney Squadra Coppi
6 Justin Mauch HPC/LIST Teammate Win: Jacob Miller
7 Shane Scoggin HPC/LIST Teammate Win: Jacob Miller
8 Dimitri Lemus NCVC/UnitedHealthCare
9 Alex Mccutcheon Rock Creek Velo Teammate Top 5: Peter Bond
10 Sam Judson NCVC/UnitedHealthCare
11 James Panagiotopoulos HPC List Teammate Win: Jacob Miller
12 Joanna Millstein Rock Creek Velo Teammate Top 5: Peter Bond
13 Matthew Ammann NCVC/UnitedHealthCare
14 Kiran Kumar Rock Creek Velo Teammate Top 5: Peter Bond
15 Zander Guzy-sprague Rock Creek Velo Teammate Top 5: Peter Bond
16 Sebastian Sturges NCVC/UnitedHealthcare
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Rudolph Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
2 Paul Rades GamJams / November Bicycles
3 Andreas Gutzeit NCVC/UnitedHealthCare
4 Todd Bickling Bike Doctor
5 Baird Webel Rock Creek Velo
6 Marc Klein NCVC/UnitedHealthCare
7 Paul Varga Clean Currents p/b Don Beyer Volvo Teammate Win: Joseph Rudolph
8 John Clark Artemis
9 Steve Fife Bike Doctor Teammate Top 5: Todd Bickling
10 Bradley Evans Squadra Coppi
11 James-sebastian Byers GamJams / November Bicycles Teammate Top 5: Paul Rades
12 Patrick Hogan ABRT
13 Robb Hampton Bike Doctor/Bayside Velo Teammate Top 5: Todd Bickling
14 Frank Ramos Bike Doctor/Bayside Velo Teammate Top 5: Todd Bickling
15 Nathan Hakken GamJams/ November Bicycles Teammate Top 5: Paul Rades
16 Eric Marshall WWVC Racing
17 Jeff Erler Evolution Cycling Club p/b Long & F
18 Jerry Mccalop Artemis
19 Shaw Fici Clean Currents p/b Don Beyer Volvo Teammate Win: Joseph Rudolph
20 Andrew Melick Syn-Fit Race Team
21 Jonathan Lyons WWVC Racing
22 Daryl Grissom GamJams / November Bicycles Teammate Top 5: Paul Rades
23 Dennis Short Capital Region Fire & Police / PoWE
24 Clifton Chamberlin Bike Doctor/Bayside Velo Teammate Top 5: Todd Bickling
25 Robert Helms Kelly Benefit Strategies/LSV
26 Tom Sedlacek Prince William Elite Racing (POWER)
27 Heath Mcarthur Cyclocrossworld
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nima Ebrahimnzjad Kelly Benefits/LSV
2 Andy Cicero hpc/list
3 Peter Warner Bike Doctor
4 Tim Mullins Team Whole Foods
5 Ronald Barry HPC/List
6 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare
7 Dan Underwood Saroff Racing Team
8 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS
9 Brian Rist BIKE DOCTOR Teammate Top 5: Peter Warner
10 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Mike Bradbury Evolution Cycling Club p/b Long & F
12 David Kirkpatrick GamJams / November Bicycles
13 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
14 John Kern Route 1 Velo/Arrow Bicycle
15 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
16 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F
17 Nate Seymour Evolution Cycling Club p/b Long & F
18 Chris Mcgill
19 Kevin Cross HAYMARKET BICYCLES
20 Yanni Papadopoulos ABRT
21 Mark Hagen team roaring mouse
22 Brian Sjoberg Bay Side Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Peter Warner
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare
2 Mike Bradbury Evolution Cycling Club p/b Long & F
3 Bill Gros Evolution Cycling Club p/b Long & F
4 Kevin Greene Breakawaybikes.com-IFRACTAL
5 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co
6 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
7 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Harry Fang
8 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Mike Bradbury
9 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Harry Fang
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Olinski AVC/Team Hagerstown Wasington Co.
2 Phil Hepburn spokes ect.
3 Gregory Smith Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
4 Thomas Oneil Squadra Coppi
5 Bruce Oliver NCVC/United Healthcare
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Fader Kelly Benefit Strategies/LSV
2 Todd Hipp XO COMMUNICATIONS/ Battley Harley D
3 David Bozak Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
4 Juan Cisneros Acqua Al 2/SDBC
5 Timothy Brown XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY-
6 Donald Brew North Tek-Aria
7 Paul Mica NCVC/UnitedHealthCare
8 Alex Butterfield Clean Currents p/b Don Beyer Volvo Teammate Top 5: David Bozak
9 Thomas Blonkowski NCVC/UnitedHealthCare
10 Joseph Martinez Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Evan Fader
11 Yanni Papadopoulos ABRT
12 Jacob Tremblay Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Evan Fader
13 Matt Latyszonek NCVC/UnitedHealthCare
14 Darion Fleming HAYMARKET BICYCLES
15 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS
16 Robert Sheffield NCVC/UnitedHealthCare
17 Steve Walker BikeWorks Racing
18 Jose Escobar XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY- Teammate Top 5: Todd Hipp
19 Allan Wallace Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Evan Fader
20 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthCare
21 Greg Abbott NCVC/UnitedHealthCare
22 Ryan Mckinney Clean Currents p/b Don Beyer Volvo Teammate Top 5: David Bozak
23 Ronald Barry HPC/List
24 Brian Butts X/O COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D
25 Joshua Frick Clean Currents p/b Don Beyer Volvo Teammate Top 5: David Bozak
26 Paul Wilson HPC/LIST
27 Johnny Plan RVS
28 Andy Shaw NCVC/UnitedHealthCare
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 10   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoff Hughes Squadra-Coppi
2 Greg Capelle TOMS Shoes p/b KindHuman Sports
3 Andrew Steele The Bike Lane
4 Pierce Schmerge The Bike Lane
5 Cody Alvarez Squadra Coppi Teammate Win: Geoff Hughes
6 Kimani Nielsen Squadra Coppi Teammate Win: Geoff Hughes
7 William Kanteres Raw Talent Ranch/CycleLife
8 Joseph Malin WWVC Racing
9 Manggon Comsan Evolution Cycling Club p/b Long & F
10 Jason Berry GRIPPED RACING
11 Jose Pena BikeWorks Racing
12 Christopher King Route 1 Velo/Arrow Bicycle
13 Bob Banasik Freshbikes p/b SKANSKA
14 Thomas Simchak District Velocity Racing p/b Bicycl
15 James-sebastian Byers GS GamJams
16 Dennis Short Capital Region Fire & Police / PoWE
17 David Bodkin NCVC/UnitedHealthcare
18 Eric Governo Squadra Coppi Teammate Win: Geoff Hughes
19 Chris Carraway GamJams
20 Andrew Shelby WWVC Racing
21 Ken Fennema BikeWorks Racing
22 Neil Schirmer Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
23 Brad Walker
24 Luther Swift NCVC/UnitedHealthcare
25 Ryan Jenkins The Bike Lane Teammate Top 5: Andrew Steele
26 Steven Erlemeier Kelly Benefit Strategies/LSV Amateu
27 Oliver Dujua Richmond Velo Sport / 3Sports
28 Matthew Ringer District Velocity Racing p/b Bicycl
29 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle
30 Mike Seal JRVS
31 James Latoff NCVC/UnitedHealthcare
32 Isaac Kaplan Rock Creek Velo
33 Chad Billings Evolution Cycling Club p/b Long & F
34 Kenn Angelly All American Bicycle Club
35 Nick Bradford NCVC/UnitedHealthCare
36 Andrew Melick Syn-Fit Race Team
37 Jason Acuna WWVC Racing
38 Matt Davis NCVC/UnitedHealthcare
39 Gary Anderson Route 1 Velo/Arrow Bicycle
40 Eric Griffin Route 1 Velo/Arrow Bicycle
41 Joe Penano The Bike Lane Teammate Top 5: Andrew Steele
42 Bryan Jones NCVC/UnitedHealthcare
43 Tom Sedlacek Prince William Elite Racing (POWER)
44 Bryan Stottlemyer Capital Region Fire and Police Cycl
45 Eric Sloman NCVC/UnitedHealthcare
46 M. ted Dorsey Artemis
47 Jerry Altares Celerity Cycling p/b Brooks Systems
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 39   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antony Barsi XXL
2 Jason Cameron Squadra-Coppi
3 Charles Ramer WHCC Sportif/BPB
4 Matthew Mchugh NCVC/UnitedHealthcare
5 Richard Seward Evolution Cycling Club p/b Long & F
6 Greg Mcmahon NCVC/UnitedHealthcare
7 Mark Wlodarczak Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Richard Seward
8 Jason Stephens Syn-Fit Cycling Race Team
9 Patrick Peoples TOMS Shoes p/b KindHuman Sports
10 Mark Scott Unattached
11 Taylor Arney Squadra-Coppi Teammate Top 5: Jason Cameron
12 Jay Schrum
13 Daniel Diem POWER - Prince William Elite Racing
14 Andrew Johnson NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Matthew Mchugh
15 Jason Ray The Bike Lane
16 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Richard Seward
17 Matthew Heiser Syn-Fit Race Team
18 Michael Gurtzweiler None
19 Loren Vandivere The Bike Lane
20 Ernie Frate Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Richard Seward
21 Marty Mccormick NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Matthew Mchugh
22 Steven Miller Squadra Coppi Teammate Top 5: Jason Cameron
23 Ryan Rychak Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Richard Seward
24 James Stroud Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Richard Seward
25 Matthew Ammann NCVC/UnitedHealthCare Teammate Top 5: Matthew Mchugh
26 Robert George GS Gamjams
27 Shea Whittaker Unattached
28 Chris Branagan NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Matthew Mchugh
29 Nicholas Parlato All American Bicycle Club
30 Benjamin Blanton The Bike Lane
31 Marc Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle
32 Andrew Reiter Unattached
33 Alistair Hastings The Bike Lane
34 Mark Fincham Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Richard Seward
35 ? ?
36 Omesh Agam Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Richard Seward
37 Josh Levine Unattached
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 23   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Fader Team Sticky Fingers/ Specialized
2 Michelle Hart CAWES p/b Specialized
3 Sara Clafferty ABRT
4 Kristine Wander CAWES p/b Specialized
5 Laurel Larsen Syn-Fit Race Team
6 Robin Meidhof CAWES p/b Specialized
7 Monika Sattler XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY-
8 Christine Fuentes ABRT Teammate Top 5: Sara Clafferty
9 Janet Olney ABRT Teammate Top 5: Sara Clafferty
10 Sarah Iepson CAWES p/b Specialized Teammate Top 5: Michelle Hart
11 Arley Kemmerer CAWES p/b Specialized Teammate Top 5: Michelle Hart
12 Sonja Evers Team Sticky Fingers/Specialized Teammate Win: Sarah Fader
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsay Bayer XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HARLEY-
2 Renee Roth Artemis
3 Catherine Freck Syn-Fit Racing Team
4 Kyleanne Hunter CAWES p/b Specialized
5 Sue Mcquiston ABRT
6 Christina Briseno Team Sticky Fingers/Specialized
7 Sunny Yang Syn-Fit Race Team
8 Christine St. pierre Syn-Fit
9 Shauna Sweet Veloworks-Spokes
10 Margit Jochmann Syn-Fit Race Team
11 Nicole Raspq
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Kirkpatrick GS GamJams
2 Courtney Chipouras Artemis
3 Margit Schiffman Team Sticky Fingers/Specialized
4 Tara Taylor Squadra Coppi
5 Sheila Frost NCVC/UnitedHealthcare
6 Lisa Jancy Syn-Fit Race Team
7 Jodi Grant Rock Creek Velo
8 Robyn Dalzen Team Sticky Fingers/Specialized Teammate Top 5: Margit Schiffman
9 Jennifer Delaet Syn-Fit Race Team
10 Claudette Archambault Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Fran Doherty SynFIt
12 Tyra Rivkin Evolution Cycling Club p/b Long & F
13 Joanna Millstein Rock Creek Velo
14 Erinn Shirley NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sheila Frost
15 Iris Ford Artemis Teammate Top 5: Courtney Chipouras
16 Melissa Godbold NCVC/UnitedHealthCare Teammate Top 5: Sheila Frost
17 Adrienne Mccray Artemis Teammate Top 5: Courtney Chipouras
18 Shreya Mehta Pitt
19 Sandra Pashley Annapolis Bike Racing Team
20 Nona Colburn ColburnCycle1
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 18   Cat ?: 1