Log In
Baker City Cycling Classic: Stage 2 - Oregon Trail Uphill Time Trial • Jun 23 2017
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Clear, 73 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Nied 00:00
2 Elias Lawson Flywheel Bicycle Solutions 00:02
3 Joshua Nelson 00:08
4 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b P 00:09
5 James Lavelle 00:10
6 Sean Hollenbeck Team Oregon presented by Laurelwood 00:11
7 Matt Cusack 00:13
8 Aaron Mcclintock Therapeutic Associates Racing p/b P 00:15 Teammate Top 5: Cristian Fuentes
9 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 00:15 Teammate Top 5: Elias Lawson
10 Corbin Hudacek 00:16
11 Adam Johnston 00:17
12 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood 00:17
13 Josiah Poler 00:21
14 Zachary Johnson Allegro Cyclery 00:21
15 Scott Allen 00:21
16 Austin Guyette 00:21
17 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b P 00:23 Teammate Top 5: Cristian Fuentes
18 Sawyer B0sch 00:23
19 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions 00:25 Teammate Top 5: Elias Lawson
20 Bevan Moss 00:30
21 Nick Gibb 00:31
22 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b P 00:34 Teammate Top 5: Cristian Fuentes
23 Matthew Swartwout 00:36
24 Brian Kohagen 00:41
25 Brian Mcclain 00:41
26 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 00:47 Teammate Top 5: Elias Lawson
27 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b P 00:47 Teammate Top 5: Cristian Fuentes
28 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central O 00:47
29 Jonathan Macdonald 00:48
30 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood 00:48
31 Andy Anderson 00:50
32 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 00:51
33 Rich Julyan Team Cycle Sport 01:05
34 Chris Sarrett 01:05
35 Alan Barton Olympia Cycling Team 01:11
36 Steven Hewick 01:30
37 Joel Crouch Olympia Cycling Team 01:35
38 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions 02:14 Teammate Top 5: Elias Lawson
39 Kelsey Ramsey Team Oregon presented by Laurelwood 03:07
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alie Larsen 00:00
2 Ryan M levering Sunnyside Sports 00:00
3 Anna Megale 00:09
4 Jamie Van beek 00:11
5 Holland Larue Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 00:20
6 Clara Terrell 00:20
7 Sophie Russenberger 00:37
8 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 00:48
9 Erin Harris 00:50
10 Jordan Faulds 01:05
11 Christine Edwards 01:41
12 Hazel Gross Team AF 01:54
13 Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood 02:02
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Goodwin Fulcrum Properties/WebCyclery 00:00
2 Tsering Alleyne 00:05
3 Philippe Gauthier Mettle Cycling 00:14
4 Mike Ott Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 00:17
5 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood 00:17
6 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 00:23
7 Jason Hardrath 00:28
8 David Seymour 00:28
9 Henry Bermet 00:36
10 John Mcgarry 00:37
11 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b P 00:39
12 Jason Rowland 00:39
13 Justin Neff 00:41
14 Justin Lair Fulcrum Properties/WebCyclery 00:43 Teammate Win: Aaron Goodwin
15 Josip Belavic 00:48
16 David Henke 00:50
17 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood 00:51 Teammate Top 5: Jason Whitley
18 Paul Roberts 01:01
19 Brian Child 01:09
20 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood 01:25 Teammate Top 5: Jason Whitley
21 John Wilger 02:02
22 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 02:11 Teammate Top 5: Mike Ott
23 Joe Edelen Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 02:29 Teammate Top 5: Mike Ott
24 Brian Dessinger 03:23
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristi Cutter Sunnyside Sports 00:00
2 Kimberley Elder 01:03
3 Christy Hawkins Team AF 01:19
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi 00:00
2 Tom Lyons 00:09
3 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 00:13
4 Mark Shimahara 00:13
5 Larry Jackson 00:14
6 Matt Kline Land Shark 00:14
7 Mark Schaefer 00:16
8 Maikey Lopera 00:19
9 Jason Grefrath 00:21
10 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bi 00:25 Teammate Win: Andrew Sargent
11 Shawn Howard 00:26
12 Joel Brazil 00:29
13 Chris Butler 00:30
14 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes 00:31 Teammate Top 5: Eric Sheagley
15 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 00:34 Teammate Top 5: Eric Sheagley
16 Jason Elder 00:34
17 Roger Lee 00:35
18 Louie Amelburu 00:36
19 Shane Savage 00:45
20 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bi 00:47 Teammate Win: Andrew Sargent
21 Steve Schwaeber Grixsen Brewing p/b West End Bikes 00:51 Teammate Top 5: Eric Sheagley
22 Johnathan Edwards 00:54
23 Mark Weideman 01:04
24 Lance Haag 01:16
25 Nick Duckstein 01:35
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 11   Cat 3: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine A holland Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Mallet 0:00:00
2 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Cyclesoles 0:00:08
3 Michael Moody Team Cycle Sport 0:00:11
4 Robert Tornai Audi 0:00:11
5 Erik Young 0:00:12
6 Kurt Friederich 0:00:14
7 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi 0:00:15
8 John Hatfield Audi 0:00:17 Teammate Top 5: Robert Tornai
9 Joseph Tysoe Portland Velo Racing 0:00:18
10 Greg Steele Audi 0:00:19 Teammate Top 5: Robert Tornai
11 Jonathan Sharp 0:00:22
12 Tim Mineo Portland Velo Racing 0:00:23
13 Scott Monett 0:00:28
14 Mahana Fisher 0:00:32
15 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood 0:00:33
16 G Boyd tarin 0:00:34
17 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b P 0:00:34
18 Steven R holland 0:00:35
19 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi 0:00:40
20 Karl Mobbs Audi 0:00:41 Teammate Top 5: Robert Tornai
21 Keith Sollers 0:00:48
22 John Kenney Team Oregon presented by Laurelwood 0:00:52
23 Demian Bailey 0:00:53
24 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b P 0:01:01
25 Michael Austin 0:01:19
26 Mark Spencer Allegro Cyclery 0:01:20
27 Jarred Blankenship 0:01:24
28 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood 0:01:25
29 Tony Pawley Team Tomato 0:01:33
30 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi 0:01:34
31 Roberto Castro 0:01:42
32 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood 0:01:45
33 David Long 0:02:01
34 Tom Kelly 0:02:08
35 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 0:03:40
DNF Paul Coffee
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 7   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary
DNF ? ?
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kai Applequist 00:00
2 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 00:02
3 Nigel Kinney 00:05
4 Allan Schroeder 00:07
5 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood 00:09
6 Isiah Newkirk 00:13
7 Alex Fraser-maraun 00:13
8 Chris Wyman 00:14
9 Jack Duncan 00:14
10 Phillip Kearns Team Oregon presented by Laurelwood 00:16 Teammate Top 5: Johnathan Crandall
11 Joseph Garey 00:16
12 Evan Murphy 00:16
13 Kent Ross Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 00:19 Teammate Top 5: Daniel Lincoln
14 David Kuhns Team Oregon presented by Laurelwood 00:19 Teammate Top 5: Johnathan Crandall
15 Mario Zamora 00:20
16 Cameron Clark Team Oregon presented by Laurelwood 00:20 Teammate Top 5: Johnathan Crandall
17 Colin Gibson Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 00:20 Teammate Top 5: Daniel Lincoln
18 Isaac Niles 00:20
19 Jeremy Ward 00:20
20 Rex Roberts 00:21
21 Kyle Berg Holtey Law p/b Peak Condition 00:21
22 Joe Stewart 00:23
23 Jeremy Russell River City Bicycles 00:26
24 Trevor Jackson 00:30
25 Maxim Ellison 00:31
26 Anthony Fitch 00:32
27 David Christenson 00:32
28 Keaton Rich 00:33
29 Josh Howard 00:33
30 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood 00:33 Teammate Top 5: Johnathan Crandall
31 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 00:33 Teammate Top 5: Daniel Lincoln
32 Cory Ostertag 00:34
33 Tanner Soelberg 00:34
34 Steven Wilssens 00:34
35 John Morehouse Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 00:35 Teammate Top 5: Daniel Lincoln
36 Justin Rose 00:35
37 Emile De rosnay 00:35
38 Andrew Frank 00:36
39 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b P 00:37
40 Wilson Tran 00:38
41 Nathan Dills 00:38
42 Dan Bryant 00:38
43 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 00:38
44 Brendan Cowley 00:39
45 Scott Wannop 00:41
46 Erik Brockhoff 00:42
47 Normand Richard 00:42
48 Austin Arguello 00:42
49 Christopher Bagg Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 00:44 Teammate Top 5: Daniel Lincoln
50 Robert Pasco 00:46
51 Preston Weeks 00:47
52 Justin Homewood 00:47
53 Kyle Roberts Showers Pass Racing Team 00:48
54 Ivan Rivas 00:48
55 John Garbo 00:51
56 Thomas Millar 00:51
57 Zachary Schoenfelder 00:52
58 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team 00:52
59 Dakota Gracey 00:52
60 Felipe Nystrom 00:53
61 Ryan Golbeck 00:54
62 Rob Smallman 00:58
63 Harrison Harb Guinness Cycling Team 01:03
64 William Erik hofland Therapeutic Associates Racing p/b P 01:05
65 Jason Boynton 01:13
66 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood 01:15 Teammate Top 5: Johnathan Crandall
67 Ian Megale 01:19
68 Gabriel Keck 01:24
69 Cliff Heaberlin River City Bicycles 01:30
70 Joseph Dengel Dr Will Bar p/b Atmosera 01:32
71 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 01:35 Teammate Top 5: Daniel Lincoln
72 Tim Reinhart River City Bicycles 01:37
73 Mike Kath 01:47
74 Todd Meier 02:15
75 Robin Warman Portland Bicycle Studio 02:37
76 Brandon Lynch 02:41
77 Kelsey Backen 02:50
78 Stephen Bedford Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 03:10 Teammate Top 5: Daniel Lincoln
Finishers: Cat 1: 27   Cat 2: 23   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b P 0:00:00
2 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 0:00:14
3 Mallory Miller Portland Bicycle Studio 0:00:28
4 Rachel Holzer 0:00:34
5 Sophie Andrews Portland Bicycle Studio 0:00:57
6 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Cyclesoles 0:00:57
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5