Log In
American Velo Club Road Race • Apr 28 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: MABRA2018
Clear, 68 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Lee University of Maryland-College Park 1:44:57.6
1
2 Aidan Dixon Rock Creek Velo 1:44:59.2
2
3 Chris Reardon DistrictTaco Racing 1:44:59.4
3
4 Andrew Nelson DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1:44:59.5
4
5 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 1:44:59.6
5
6 Krzysztof Jedrzejewski Whole Wheel Velo Club 1:44:59.6
6
7 Joe Garcia DistrictTaco Racing 1:45:00.0
7
Teammate Top 5: Chris Reardon
8 Josh Logan Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:45:00.2
8
9 Andrew Hood Unattached 1:45:01.1
9
10 Mauricio Daza Phase Cycling 1:45:01.1
10
11 Tirone Johnson Phase Cycling 1:45:01.6
11
12 Kenneth Decker The Bike Rack/Bike Rack Racing 1:45:01.9
12
Teammate Top 5: Jason Cooper
13 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/Lateral 1:45:02.0
13
14 William Faucette Unattached 1:45:02.8
14
15 Brian Phipps Getting It In Cyclists Inc 1:45:08.1
16 Christopher Marrow Squadra Coppi 1:45:16.4
1
17 William Hart Team Carytown Bicycle Company/Team 1:45:17.3
2
18 Landon Short The Bike Rack/Bike Rack Racing 1:45:18.3
3
Teammate Top 5: Jason Cooper
19 Kelvin Scott US Military Endurance Sports 1:45:20.2
4
20 Alexander Porter District Velocity Racing/District V 1:45:20.6
5
21 Christopher Dame Artemis Racing 1:45:20.9
6
22 Christian Zegal DistrictTaco Racing 1:45:30.6
1
Teammate Top 5: Chris Reardon
23 Joseph Nowariak VeloWorks-Spokes Etc 1:45:32.0
2
24 Peter Siestrzewitowski DistrictTaco Racing 1:45:32.0
3
Teammate Top 5: Chris Reardon
25 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHe 1:45:32.0
4
26 Zac Quinn VeloWorks-Spokes Etc 1:45:32.3
5
27 Francisco Hazera The Bike Rack/Bike Rack Racing 1:45:32.4
6
Teammate Top 5: Jason Cooper
28 Jason Combs VeloWorks-Spokes Etc 1:45:33.0
7
29 Brian Rivera VeloWorks-Spokes Etc 1:45:33.2
8
30 Erik Argueta DistrictTaco Racing 1:45:48.6 Teammate Top 5: Chris Reardon
31 Larry Miller Unattached 1:46:05.9
32 John Hartsfield Artemis Racing 1:46:11.9
33 Brendan Mcconnaughay NCVC/United Healthcare 1:46:14.5
34 Owen Wilson Unattached 1:46:14.8
35 Chris Mulee Whole Wheel Velo Club 1:46:25.2
36 Beth Catherwood Artemis Racing 1:46:25.7
37 Steven Boyd VeloWorks-Spokes Etc 1:46:31.0
38 Roy Langley Phase Cycling 1:46:39.5
39 Daniel Webb University of Maryland-College Park 1:46:43.6 Teammate Win: Dan Lee
40 John Barry Squadra Coppi 1:46:47.1
41 Hunter Bailey National Capital Velo Club/UnitedHe 1:46:48.3
42 John Moore Getting It In Cyclists Inc 1:47:06.1
43 An Ha Unattached 1:47:17.5
44 Anthony Carter Getting It In Cyclists Inc 1:47:51.5
45 Leo Singer The Bike Rack/Bike Rack Racing 1:47:51.7 Teammate Top 5: Jason Cooper
46 Mark Rackham Prince William Elite Racing (PoWER) 1:48:57.1
47 Terry Thomas Phase Cycling 1:49:04.4
48 Berhane Kahsay Artemis Racing 1:49:07.2
49 Gerardo Sore Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 1:49:19.2
50 Darrin Arbaugh Artemis Racing 1:49:35.1
51 Tommy Mccauley Phase Cycling 1:53:20.9
52 Daniel Williams Unattached 2:03:55.5
53 Ted Blake Unattached 2:03:56.3
54 Steven Benitez Prince William Elite Racing (PoWER) 2:03:56.4
55 Douglass Gyatt Prince William Elite Racing (PoWER) 2:12:46.4
56 Glenn Stevens Artemis Racing 2:12:48.4
57 Robert Schilling Unattached 2:12:50.2
58 Marc Koblentz National Capital Velo Club/UnitedHe
59 Ryan Eshelman Unattached
60 Samuel Smith Unattached
DNF Carl Bevard The Bike Rack/Bike Rack Racing DNF
Off The Back
Teammate Top 5: Jason Cooper
DNF Christopher Keosian University of Maryland-College Park DNF
Off The Back
Teammate Win: Dan Lee
DNF Carl Pinkney Getting It In Cyclists Inc/Getting DNF
Off The Back
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 61   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Gil Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 1:18:11.3
2 Tyler Kirkwood Cumberland Trail Connection Racing 1:18:16.9
1
3 Adrian Monza Annapolis Bicycle Racing Team 1:18:18.7
2
4 James Beacham Unattached 1:18:19.1
3
5 Jonathan Graham Unattached 1:18:19.3
4
6 Douglas Hickey Unattached 1:18:19.7
5
7 Damjan Novoselnik American Velo Club 1:18:20.1
6
8 Dylan Schlott Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1:18:20.1
7
9 Daniel Cummins Unattached 1:18:20.6
8
10 Alexander Voigt National Capital Velo Club/UnitedHe 1:18:21.1
9
11 Sam Friedman Unattached 1:18:22.1
10
12 Carlos Alberto abundis lopez Unattached 1:18:22.1
11
13 Cletus Willems Artemis Racing 1:18:22.4
12
14 Alexander Hernandez Unattached 1:18:22.4
13
15 Daniel Pessing Unattached 1:18:23.7
14
16 Burak Tekes The Bike Rack/Bike Rack Racing 1:18:23.7
15
17 Bryan Rivera American Velo Club 1:18:23.7
16
18 Marcos Lopez Artemis Racing 1:18:26.6
17
19 Michael O'brien Unattached 1:18:38.0
20 Nathan Shipe Cumberland Trail Connection Racing 1:18:45.5 Teammate Top 5: Tyler Kirkwood
21 Kyle Dow Team Carytown Bicycle Company/Team 1:18:55.4
22 Din Vilela American Velo Club 1:19:17.9
Off The Back
23 Patrick Dennis The Bike Rack/Bike Rack Racing 1:19:22.4
Off The Back
24 Gero Verheyen Unattached 1:19:22.6
Off The Back
25 Andrew Dufour District Velocity Racing/District V 1:19:43.7
Off The Back
26 Alexander Hedrick Unattached 1:20:14.5
Off The Back
27 Curtis Mason DistrictTaco Racing 1:20:40.7
Off The Back
28 Rainero jr Rediang Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1:20:40.7
Off The Back
29 Paul Hunt The Bike Rack/Bike Rack Racing 1:21:05.3
Off The Back
30 Michael Ackermann Unattached 1:23:08.3
Off The Back
31 Alexander Hinton Unattached 1:23:51.7
Off The Back
32 Charles Porter Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1:24:24.2
Off The Back
33 Rudy Garcia Unattached 1:24:24.8
Off The Back
34 Jorge Guerrero-viera Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1:24:38.0
Off The Back
35 Bruce Arnsbarger Unattached 1:26:35.0
Off The Back
36 Brian Barnes National Capital Velo Club/UnitedHe 1:26:46.2
Off The Back
37 Bradley Saull National Capital Velo Club/UnitedHe 1:27:28.1
Off The Back
38 Sharath Pawan pendyala Unattached 1:28:55.3
Off The Back
39 Thomas Krispin Adventures for the Cure 1:29:07.7
Off The Back
40 Anthony Passaro Unattached 1:29:07.9
Off The Back
41 Matthew Huisman The Bike Rack 1:32:57.9
Off The Back
42 Arthur Beckman Squadra Coppi 1:33:12.7
Off The Back
43 Shane Mannix Unattached 1:35:08.0
Off The Back
44 Simon Andrews Unattached 1:35:09.7
Off The Back
45 Carlos Davila Unattached 1:35:10.5
Off The Back
46 Marcos Umana santos Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
Off The Back
47 James Mackeith Unattached 1 Lap
Off The Back
48 Bishmi Bradshaw Route 1 Velo 1 Lap
Off The Back
49 Ze-nable Adisalem Phoenix Bikes
Off The Back
Finishers: Cat 5: 46   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc 2:13:48.0
1
2 Cameron Quick Phase Cycling 2:13:48.3
2
3 Tony Leong Bayside Velo/Bike Doctor 2:13:48.4
3
4 Frank Shewmaker Artemis Racing 2:13:48.5
4
5 John Chambers Artemis Racing 2:13:48.6
5
6 Abe Ehlers Artemis Racing 2:13:48.7
6
7 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club 2:13:48.7
7
8 Nick Cordaro DistrictTaco Racing 2:13:48.8
8
9 Stokely Samuel Artemis Racing 2:13:48.8
9
Teammate Top 5: Frank Shewmaker
10 Grant Mandsager District Velocity Racing/District V 2:13:49.5
10
11 James Sharp National Capital Velo Club/UnitedHe 2:13:49.7
11
12 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe 2:13:50.2
12
13 Daniel Burns Ascent Concept Team 2:13:51.1
13
14 Willio Jeanpaul Phase Cycling 2:13:51.4
14
Teammate Top 5: Cameron Quick
15 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc 2:13:51.7
15
Teammate Win: Sean Chisham
16 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 2:13:52.3
16
17 Peter Steyaert Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:13:52.6
17
18 Logan Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 2:13:52.7
18
19 Kyle Baca National Capital Velo Club/UnitedHe 2:13:54.7
19
20 Marc Tremblay Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 2:13:55.1
21 Christopher Scott Shenandoah Valley Bicycle Coalition 2:14:14.4
22 Clemens Arnold Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 2:14:35.5
Off The Back
23 Rasheed Jabr District Velocity Racing/District V 2:14:51.7
Off The Back
24 Christopher Burns Team Integrity 2:15:37.1
Off The Back
25 Eric Marshall VeloLabs Racing 2:16:25.4
Off The Back
26 Eric Brooks DistrictTaco Racing 2:20:24.7
Off The Back
27 Joe Mazza VeloLabs Racing 2:21:32.6
Off The Back
28 Phithak Baingam Unattached 1 Lap
Off The Back
29 Timothy Lattig Prince William Elite Racing (PoWER) 1 Lap
Off The Back
30 Hee Song Evolution Cycling Club p/b Long & F 1 Lap
Off The Back
31 Eric Griffin Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 1 Lap
Off The Back
32 Drake Jordan Unattached
Off The Back
33 Paul De santis Good Velo Club/BMoreHumane p/b GVC
Off The Back
DNF James Kohler VeloLabs Racing DNF
Off The Back
DNF David Muse District Velocity Racing/District V DNF
Off The Back
DNF Henri Simon JAMSQUAD Cycling DNF
Off The Back
Finishers: Cat 3: 29   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Brew DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2:04:02.6
Off The Front
2 Nathan Coleman Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 2:04:02.9
Off The Front
3 Sean Barrie Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 2:04:04.3
Off The Front
4 Anthony Murfett District Velocity Racing/District V 2:04:04.8
Off The Front
5 Bruno Neto Bayside Velo/Bike Doctor 2:04:51.3
Off The Front
6 George Ganoung Otterhaus Coaching/Otterhaus Racing 2:04:52.0
Off The Front
7 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor 2:05:20.6
Off The Front
Teammate Top 5: Bruno Neto
8 Pierce Schmerge Bayside Velo/Bike Doctor 2:05:43.4
1
Teammate Top 5: Bruno Neto
9 Daniel Greenfield DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2:05:46.1
2
Teammate Win: Donald Brew
10 Darren Jiron DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2:05:46.2
3
Teammate Win: Donald Brew
11 Jose Escobar Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 2:05:46.3
4
Teammate Top 5: Sean Barrie
12 Aaron Hotaling District Velocity Racing/District V 2:05:46.6
5
Teammate Top 5: Anthony Murfett
13 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 2:05:47.4
6
Teammate Top 5: Sean Barrie
14 Paul Rades District Velocity Racing/District V 2:05:48.0
7
Teammate Top 5: Anthony Murfett
15 Lance Ohlsson Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 2:05:48.0
8
16 Erik Engle Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 2:05:48.4
9
Teammate Top 5: Nathan Coleman
17 Dan Netzer Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 2:05:48.8
10
18 Michael Russo DistrictTaco Racing 2:05:49.0
11
19 Russell Langley Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 2:05:49.6
12
Teammate Top 5: Sean Barrie
20 James Studebaker Bayside Velo/Bike Doctor 2:05:49.6
13
Teammate Top 5: Bruno Neto
21 Nessim Mezrahi Otterhaus Coaching/Otterhaus Racing 2:05:49.8
14
22 Matt Loftus Charlottesville Racing Club/Blue Ri 2:05:49.9
15
23 Adam Northup Team Carytown Bicycle Company 2:05:50.1
16
24 Paul Lengermann DistrictTaco Racing 2:05:50.5
17
25 Michael Tabasko Bayside Velo/Bike Doctor 2:05:50.7
18
Teammate Top 5: Bruno Neto
26 Lucas Mccollum Bayside Velo/Bike Doctor 2:05:51.1
19
Teammate Top 5: Bruno Neto
27 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:05:51.2
20
28 Andreas Gutzeit National Capital Velo Club/UnitedHe 2:05:51.5
21
29 Joseph Baremore DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2:05:51.7
22
Teammate Win: Donald Brew
30 Shaun Abell Battley Harley-Davidson 2:05:51.9
23
Teammate Top 5: Sean Barrie
31 John Dove Unattached 2:05:52.2
24
32 Jose Nunez Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 2:05:52.8
25
33 Bob Gillespie Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2:05:56.2
34 Michael King National Capital Velo Club/UnitedHe 2:05:56.6
35 Raul Rojas Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 2:05:58.4 Teammate Top 5: Sean Barrie
36 Greg Capelle Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 2:06:02.3
37 Scot Jaworski National Capital Velo Club/UnitedHe 2:06:04.1
38 Michael Kingery DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2:06:04.6 Teammate Win: Donald Brew
39 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 2:06:07.4
40 Mark Austin Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:06:08.3
41 Grayson Church Otterhaus Coaching/Otterhaus Racing 2:06:12.1
42 Greg Abbott National Capital Velo Club/UnitedHe 2:06:13.4
43 Ryan Mckinney DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2:06:13.5 Teammate Win: Donald Brew
44 Brian Marchionini DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2:06:13.7 Teammate Win: Donald Brew
45 Robert Kelly DC Velo Limited/Team Beyer Auto 2:06:15.5 Teammate Win: Donald Brew
46 John Lynch Squadra Coppi 2:06:16.5
47 Patrick Hogan Bayside Velo/Bike Doctor 2:06:18.4 Teammate Top 5: Bruno Neto
48 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor 2:06:43.4 Teammate Top 5: Bruno Neto
49 David Fuentes dope Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:07:13.9
50 Shawn Fenty DC Velo Limited 2:18:33.7 Teammate Win: Donald Brew
51 Carleton Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 2:18:33.8
52 Dean Pierson Ocean Velo Club 2:18:34.0
53 Geoff Hughes Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:18:34.8
54 J Butler Squadra Coppi 2:18:35.4
55 Matthew Neigh Otterhaus Coaching/Otterhaus Racing 2:18:37.5
56 Jay Murphy Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 2:18:47.4 Teammate Top 5: Nathan Coleman
57 Christopher Hair National Capital Velo Club/UnitedHe 2:18:48.4
58 Thomas Godfrey National Capital Velo Club/UnitedHe 2:18:49.1
59 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor 2:25:35.0 Teammate Top 5: Bruno Neto
60 Jeffrey Sanders Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 2:26:09.3
61 Charles Kyle Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:35:08.5
62 Ralph Muoio Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 2:35:09.5
63 Eric Blomquist Squadra Coppi 1 Lap
64 Eli Hengst Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 1 Lap Teammate Top 5: Sean Barrie
65 Jared Nieters Celerity Cycling
66 Joel Vowell CoreTechs Cycling Team/CoreTechs Cy
67 Brian Weightman National Capital Velo Club/UnitedHe
68 Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F
69 Marc Frazer Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
70 Kevin Cross District Velocity Racing Teammate Top 5: Anthony Murfett
71 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe
72 Jason Funderburk Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Daniel Crocker DC Velo Limited/Team Beyer Auto DNF
Off The Back
Teammate Win: Donald Brew
DNF John Sylvester National Capital Velo Club/UnitedHe DNF
Off The Back
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 31   Cat 3: 16   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Osborne Artemis Racing 1:48:49.1
1
2 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:48:49.6
2
3 David Scharff Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1:48:49.6
3
4 Ed Jablonski Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1:48:50.5
4
5 Carlos Goncalves Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1:48:51.1
5
6 Daniel Klaussen Squadra Coppi 1:48:51.4
6
7 William Luecke National Capital Velo Club/UnitedHe 1:48:51.6
7
8 David Hearn American Velo Club 1:48:51.6
8
9 Lauriston Marshall DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1:48:51.7
9
10 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:48:51.9
10
Teammate Top 5: Victor Siegfried
11 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1:48:53.1
11
12 Mark Sommers DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1:48:55.7
12
13 David Kay DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1:49:00.9
14 Paul Mittelstadt DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1:49:10.8
15 David Wolfel Squadra Coppi 1:49:13.6
16 Rui Ponte DC Velo Limited 1:49:55.0
Off The Back
17 Jesse Foster Artemis Racing 1:50:15.8
Off The Back
Teammate Win: David Osborne
18 Dennis Crockett Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 1:50:16.0
Off The Back
19 Carlos Cruz Unattached 1:50:16.7
Off The Back
20 Ted Harris Ocean Velo Club 1:50:17.7
Off The Back
21 James Bronson S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 1:50:22.6
Off The Back
22 Phil Corbin Artemis Racing 2:01:47.3
Off The Back
Teammate Win: David Osborne
23 Clifton Gray Unattached 2:01:47.4
Off The Back
24 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
Off The Back
25 Matthew Parker DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1 Lap
Off The Back
26 David Hammond Unattached 1 Lap
Off The Back
27 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1 Lap
Off The Back
28 Max Rogozinski Prince William Elite Racing (PoWER) 1 Lap
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 14   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Iain Mackeith DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1:25:20.1
2 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 1:25:20.3
3 Alex Kasch DC Velo Limited/Team Beyer Auto 1:25:24.3 Teammate Win: Iain Mackeith
4 August Milliken Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 1:25:29.7
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Francoise tuazon Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 1:22:25.7
2 Willem Drescher Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 1:22:26.0
3 Brandon Carboni Rock Creek Velo 1:25:21.3
4 Aidan Dixon Rock Creek Velo 1:25:21.3
5 Ziad Lien Rock Creek Velo 1:25:22.4
6 William Heschl Baltimore Youth Cycling 1:27:56.2
7 Evan Goldberg Rock Creek Velo 1:35:56.1 Teammate Top 5: Brandon Carboni
8 Bo Rider Rock Creek Velo 1:35:57.0 Teammate Top 5: Brandon Carboni
9 Matthew Hourihan Unattached 1:41:32.1
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Berry DistrictTaco Racing 1:29:05.2
1
2 Danielle Kuhn JAMSQUAD Cycling 1:29:05.2
2
3 Erin Conner Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 1:29:05.8
3
4 Laura Echeverri Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 1:29:06.1
4
5 Maggie Rogers VeloLabs Racing 1:29:06.2
5
6 Cassie Bopf Rock Creek Velo 1:29:06.2
6
7 Lauren Jenkins VeloWorks-Spokes Etc 1:29:08.6
7
8 Sarah Granade VeloWorks-Spokes Etc 1:31:06.0
Off The Back
9 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 1:32:58.3
Off The Back
10 Viviane Espinoza National Capital Velo Club/UnitedHe 1:33:45.7
Off The Back
11 Sarah Little-masterson Festlig Norsk CC/#iridestigmafree 1:34:01.2
Off The Back
12 Lauren Nesbitt Phase Cycling 1 Lap
Off The Back
13 Theresa Hall Phase Cycling 1 Lap
Off The Back
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Breed National Capital Velo Club/UnitedHe 2:01:59.4
2 Angela Parrotta Battley Harley-Davidson 2:02:00.4
3 Ellen Tarquinio Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 2:02:03.0
4 Sue Mcquiston Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 2:04:23.6
5 Adair Lindsay National Capital Velo Club/UnitedHe 2:04:23.7 Teammate Win: Mary Breed
6 Michele Scherer Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:04:24.1
7 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:04:25.1
8 Lisa Young National Capital Velo Club/UnitedHe 2:04:33.7 Teammate Win: Mary Breed
9 Chris Kelley Colavita Racing Inc. 2:04:36.9
10 Kaitlyn Mittan VeloWorks-Spokes Etc 2:08:26.6
11 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:10:35.0
12 Carole Harris Phase Cycling 2:14:16.3
13 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:15:42.7
14 Deedee Karanian Richmond Velo Sport
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1