Log In
That Dam TT • Jul 22 2018
Series: MABRA2018
Mostly Cloudy, 73 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mattison Brady District Velocity Racing/District V 1:14:36.2
2 Steven Kusy District Velocity Racing/District V 1:14:43.7 Teammate Win: Mattison Brady
3 Taylor Pearman Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 1:15:41.4
4 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D 1:16:21.4
5 Jacob Skrip CS Velo/CS Velo Racing p/b Cannonda 1:16:50.9
6 Paul Lengermann DistrictTaco Racing 1:17:20.5
7 Stefan Zavislan Otterhaus Coaching/Otterhaus Racing 1:17:55.0
8 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor 1:19:33.9
9 Scott Kozicki DistrictTaco Racing 1:20:23.9
10 Nathaniel Altom Ascent Concept Team 1:22:06.9
11 Christopher Morales Davis Bike Club 1:24:15.7
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Collins Unattached 1:19:59.8
2 David Gunnerson Ascent Concept Team 1:21:09.9
3 Dan Henry The Bike Rack/Bike Rack Racing 1:22:40.1
4 Douglas Plowman District Velocity Racing/District V 1:23:33.6
5 Joseph Bank Adventures for the Cure 1:23:59.3
6 Matthew Ficke District Velocity Racing/District V 1:24:00.8
7 Thomas Simchak District Velocity Racing/District V 1:24:55.8 Teammate Top 5: Douglas Plowman
8 David Rodgers DistrictTaco Racing 1:25:48.4
9 Abe Ehlers Artemis Racing 1:26:39.9
10 Aaron Mongeau Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:30:07.4
11 Kyle Baca National Capital Velo Club/UnitedHe 1:33:23.6
12 Paul De santis Good Velo Club/BMoreHumane p/b GVC 1:36:31.2
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Ray The Bike Rack/Bike Rack Racing 1:24:26.2
2 Brad Suchoski IBCC/Bel Air Racing 1:27:07.8
3 Mark Kavanagh Whole Wheel Velo Club 1:31:59.4
4 Frankie Timmons Unattached 1:32:08.3
5 Samuel Hoffberger Unattached 1:33:52.9
6 Erik Argueta DistrictTaco Racing 1:36:37.5
7 Thomas Jones Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:36:44.4
8 Samuel Smith Unattached 1:37:05.3
9 Richard Kennedy Unattached 1:42:03.3
10 David Tomkinson Dallas Racing/ Dallas Racing 2:06:31.3
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:25:28.7
2 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:31:43.3 Teammate Win: Oliver Snydal
3 Liam Smith Unattached 0:34:11.8
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asher Tilghman Rock Creek Velo 0:24:24.5
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Safford Rock Creek Velo 0:24:54.9
2 Thomas Berkheimer Baltimore Youth Cycling 0:28:26.8
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Fuller Celerity Cycling/SEAVS/Haymarket 0:22:51.8
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:36:41.8
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 1:19:35.2
2 Nathan Coleman Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 1:22:01.0
3 Dave Weaver Unattached 1:34:14.2
4 Scot Roppelt Unattached 1:40:36.0
5 Kenneth Matos Team Integrity 2:02:31.7
6 Darell Grove Team Integrity 2:10:14.4
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair Saunders Sportif Coaching Group 1:22:58.6
2 Craig Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 1:25:27.7
3 Justin Gosling Unattached 1:29:18.1
4 Jeffrey Sanders Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 1:30:14.7
5 Evans Rohrbaugh Unattached 1:33:30.4
6 Lance Fargo Unattached 1:35:05.5
7 Hans Ruppenthal Unattached 1:39:08.8
8 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor 1:41:06.0
9 Eric Derro Unattached 1:42:57.5
10 Eric Evans IBCC RACING 1:44:30.5
DNF Edward Russell Baltimore Bicycle Club/Team BBC DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Friend Monticello Velo Club/MVC/Blue Wheel 1:27:41.0
2 Jeff Overstreet Chester County Velo 1:28:50.8
3 Jere Ballard South Mountain Velo Club 1:28:51.5
4 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:29:12.4
5 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 1:31:02.5
6 John Baldwin American Velo Club 1:31:35.2
7 Thaddeus Newnam PA Masters p/b Piscitello Law 1:43:57.6
8 Michael Dent Unattached 1:44:52.1
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Holt Fat Frogs Racing 0:47:26.1
2 Michael Fitzsimmons Chesapeake Wheelmen 0:50:46.7
3 Richard Shaffer South Mountain Velo Club 0:50:54.2
4 Wesley Scholz Unattached 0:51:33.7
5 John Cox Chesapeake Wheelmen 0:52:38.5
6 Greg Conderacci Greater Appalachian Ultracycling of 0:54:00.5
7 Michael Hill Chesapeake Wheelmen 0:55:03.1 Teammate Top 5: Michael Fitzsimmons
8 James Youngblood Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 0:56:05.6
9 Jerry Yetter Unattached 1:00:45.6
10 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1:02:43.8
DNF Matthew Parker DC Velo Limited/Team Beyer Auto DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
2 Andrew Yoder Unattached 1:14:37.4
3 Shaun Gundel Unattached 1:30:05.1
4 Josh Cauffman Unattached 1:30:31.4
5 Adam Weddington Adventures for the Cure 1:32:17.2
6 Brandt Witt Unattached 1:32:57.5
7 Jon Mellinger Annapolis Bicycle Racing Team 1:33:25.8
8 Burak Tekes The Bike Rack/Bike Rack Racing 1:36:28.2
9 Charlie Guinn Unattached 1:38:28.5
10 Colin Kegel Unattached 1:40:05.0
11 Curtis Mason DistrictTaco Racing 1:40:34.8
12 Daniel Schumacher Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:41:40.0
13 Justin Mettee Unattached 1:41:52.1
14 Andrew Mcdowell Unattached 1:42:02.2
15 Michael Dong Unattached 1:43:49.9
16 Paavo Steinkamp Unattached 1:45:36.5
17 Sam Mayer Unattached 1:53:19.6
18 James Evans Unattached 1:58:52.6
19 Hans Vollmecke Unattached 2:08:46.7
DNF Eric Vollmecke Unattached DNF
Finishers: Cat 5: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Bougie Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 1:42:06.3
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aimee Phillippi taylor South Mountain Velo Club 1:31:29.3
2 Christine Altom Unattached 1:41:05.1
3 Lauren Jenkins VeloWorks-Spokes Etc 1:44:35.6
4 Theresa Firestine Unattached 1:44:45.7
5 Rachelle Gehr Unattached 1:47:52.6
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo 0:28:42.1
2 Maize Wimbush Getting It In Cyclists Inc/Getting 0:31:14.1
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo 0:25:31.8
2 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling 0:31:50.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie Bopf Rock Creek Velo 0:25:36.8
2 Rowan Leary Baltimore Bicycle Club/Team BBC 0:28:58.3
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:39:23.4
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Damiani Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:39:15.4
2 Gina Grinstead Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:44:24.0
3 Rachael Hall Artemis Racing 1:54:33.0
4 Alexis Rohde Baltimore Bicycle Club/Team BBC 1:55:45.5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Pitman Fat Frogs Racing 1:45:04.0
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carole Harris Phase Cycling 2:00:08.5
2 Christa Eppinghaus Inner Wisdom Yoga and Meditation LL 2:04:49.3
3 Cecelia Kirkman Unattached 2:09:02.4
4 Meredith Sanders Unattached 2:09:29.5
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Ellen mclewee Baltimore Bicycling Club 0:57:51.3
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mandy Mccoy Unattached 1:47:16.9
2 Amy Doll Unattached 1:48:02.4
3 Jamie Wisz Team Integrity Cycling 2:08:30.9
4 Meena Aladdin Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2:15:37.0
5 Heather Swope Team Integrity 2:26:11.4
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1