Log In
Three River Rumble - RR • Jul 22 2018
Mostly Cloudy, 74 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Koonce MOAB Masters Racing 01:58:23.600
2 Leon Andres santamaria 01:58:23.600
3 Michaelee Bowes Nashville Local Cycling 01:59:34.000
4 Matt Schupp Red Kite Bicycle Studio 02:01:02.800
5 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) 02:02:47.700
6 Dustin Antrican Nashville Local Cycling 02:03:12.000
7 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio 02:03:12.200 Teammate Top 5: Matt Schupp
8 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio 02:03:12.500 Teammate Top 5: Matt Schupp
9 Ben Kirby Rogue Racing - MOAB Bike Shop 02:03:12.800
10 Justin Lowe Lift Center Racing 02:03:13.000
11 Nathan Stone I Am Racing 02:04:02.500
12 John Carr Hattie B's Racing 02:16:33.700
13 Michael Lesmerises Knoxville Bicycle / Aubrey's Restau 02:16:33.900
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio 01:59:22.800
2 Patrick Harkins Red Kite Bicycle Studio 02:00:24.400 Teammate Win: Jason Tatum
3 Michael Stearns Red Kite Bicycle Studio 02:02:47.800 Teammate Win: Jason Tatum
4 David Hixson Micro Metals/Bike Zoo 02:03:12.000
5 Matthew Thompson I Am Racing 02:03:12.900
6 Thomas Evans Harper Auto 02:03:14.300
7 Steven Bacon Micro Metals/Bike Zoo 02:16:33.700 Teammate Top 5: David Hixson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Knittle MOAB Masters Racing 02:13:34.300
2 Timothy Goodin Village VW Chattanooga Cycling Team 02:14:42.100
3 Tom Golden Village VW Chattanooga Cycling Team 02:14:42.500
4 Kenny Baker 02:14:42.600
5 Sean Fagan Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 02:14:42.900
6 Timothy Taylor Lift Center Racing 02:14:44.000
7 Emiliano Herran Nashville Local Cycling 02:14:44.100
8 Octavio Subia Lift Center Racing 02:15:36.800
9 Randall Hoffpauir I Am Racing 02:15:46.200
10 Mark Peet Harper Auto 02:15:47.400
11 Ronald Zannini Hub Cycling-Caney Fork Racing 02:17:18.200
12 Kurt Phifer Hub Cycling-Caney Fork Racing 02:18:22.100
13 Jeff Lofgren Village VW Chattanooga Cycling Team 02:18:35.300 Teammate Top 5: Timothy Goodin
14 Tracy Terpstra Village VW Chattanooga Cycling Team 02:19:03.000 Teammate Top 5: Timothy Goodin
15 Richard Park Village VW Chattanooga Cycling Team 02:24:44.100 Teammate Top 5: Timothy Goodin
16 Steve Lewis Village VW Chattanooga Cycling Team 02:25:36.100 Teammate Top 5: Timothy Goodin
17 Norman Carpenter 02:31:18.200
18 Joseph Morton Living Water Cycling 02:36:42.400
DNF David Briggs Red Kite Bicycle Studio
DNF Ivan Murdock MOAB Masters Racing Teammate Win: Keith Knittle
DNF Al Harjes Village VW Chattanooga Cycling Team Teammate Top 5: Timothy Goodin
DNF Michael Tippens I Am Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 8   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Daffin MOAB Masters Racing 02:14:43.000
2 Robert Gregory MOAB Masters Racing 02:14:55.800 Teammate Win: Chris Daffin
3 Kent Bostick CTS Cycling Team fueled by Organic 02:15:33.500
4 Thomas Gee Lift Center Racing 02:18:41.000
5 David Browne 03:10:09.200
6 Matthew Gosnell 03:17:47.600
DNF David Baird Hattie B's Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper Johnson Nashville Local Cycling 03:08:57.800
2 Anthony Bailey 03:08:57.900
3 Stuart Witt 03:08:59.400
4 Taylor Nash Nashville Local Cycling 03:09:00.500 Teammate Win: Cooper Johnson
5 Matthew Slavick Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 03:10:46.500
6 Ian Tapp 03:10:47.000
7 Lee Yarbro Hub Cycling-Caney Fork Racing 03:10:48.600
8 Christopher Baker Lift Center Racing 03:10:50.000
9 Caleb Wilson 03:10:50.300
10 Terrance Boxx Lift Center Racing 03:10:56.800
11 Peter Laskiewicz I Am Racing 03:11:47.600
DNF Jacob Kuper I Am Racing
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Boles The University of Tennessee 02:13:22.100
2 Ryan Burns Red Kite Bicycle Studio 02:13:22.200
3 Kyle Kimball 02:13:23.800
4 Jonathan Edwards 02:13:24.300
5 Philip Benavides Ride615 Development 02:13:25.600
6 Justin Perry Harper Auto 02:13:25.700
7 James Caperton Hattie B's Racing 02:13:25.900
8 Steve Ehinger Rogue Racing - MOAB Bike Shop 02:13:26.200
9 Hank Phillips Hub Cycling-Caney Fork Racing 02:13:26.500
10 Chris Kelly Nashville Local Cycling 02:13:26.800
11 Yann Le moine Bike N' Tri - Health Factory Race T 02:13:27.700
12 Scott Turner Trace Bikes 02:13:32.400
13 Dustin Weida Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 02:13:32.600
14 Daniel Frank MOAB Racing 02:13:36.900
15 David Oliver Harper Auto 02:13:51.100
16 Justin Martinovich Village VW Chattanooga Cycling Team 02:13:57.200
17 William Bauman 02:14:00.300
18 Michael Herring US Military Endurance Sports 02:14:03.600
19 Robert Taylor Journeymen Racing Multisport 02:14:13.300
20 David Burstein BAC Racing Team 02:17:51.800
Finishers: Cat 4: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Sneed 01:08:30.400
2 Monte Burtis Village VW Chattanooga Cycling Team 01:08:43.200
3 Derek Tingle 01:09:22.300
4 John Morton 01:09:22.900
5 Jacob Gruzalski 01:09:36.800
6 Zane Dukes 01:10:38.400
7 Randel Wallace Hub Cycling-Caney Fork Racing 01:10:39.400
8 Andrew Beaty Hub Cycling-Caney Fork Racing 01:11:20.800
9 Jeremy Snoderly Bike N' Tri - Health Factory Race T 01:13:32.700
10 Trent Whicker 01:15:00.300
11 Nathan Wehage Hub Cycling-Caney Fork Racing 01:17:34.400
12 Jeff Austad 01:47:00.600
DNF David Riordan
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jace Baumgardner Lift Center Racing 01:23:06.000
2 Taylor Murphy Lift Center Racing 01:25:47.800 Teammate Win: Jace Baumgardner
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Goodson Frazier Cycling Juniors 01:14:57.800
DNF Anthony Bailey
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Levi Dykes MOAB Racing 00:53:54.700
2 Zachary Lowe Lift Center Racing 00:54:21.200
3 Charlie Stelly Village VW Chattanooga Cycling Team 01:02:53.600
4 Brady Lawson Village VW Chattanooga Cycling Team 01:02:54.600
5 Braxton Burtis Village VW Chattanooga Cycling Team 01:07:27.700
6 Sean Smith Village VW Chattanooga Cycling Team 01:07:39.500
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brendan Housler DNA Racing 02:54:47.600
2 Patrick Walle DNA Racing 03:03:52.100 Teammate Win: Brendan Housler
3 Johnny Mitchell SC Competitive Cyclist 03:03:52.200
4 Miles Hubbard Palmer Cycling 03:03:53.800
5 Timothy Killelea Nashville Local Cycling 03:03:59.800
DNF RL Hesson I Am Racing
DNF John Carr Hattie B's Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Krystal Burnham OrthoCarolina Winston Womens Cyclin 02:24:59.700
2 Stephanie Cucaz OrthoCarolina Winston Womens Cyclin 02:25:17.700 Teammate Win: Krystal Burnham
3 Kaitlyn Benavides Team Belladium p/b Red Kite 02:27:42.200
4 Vanessa Botero OrthoCarolina Winston Womens Cyclin 02:30:03.000 Teammate Win: Krystal Burnham
5 Leigh Ruston Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 02:30:22.300
6 Beth Lofgren Taco Mamacita 02:30:34.300
7 Arden Stelly OrthoCarolina Winston Womens Cyclin 02:38:13.300 Teammate Win: Krystal Burnham
8 Martha Lowe Team WE p/b Gran Fondo Cycles 02:38:15.000
9 Sally Landham Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 02:46:43.800 Teammate Top 5: Leigh Ruston
10 Mary Haizlip Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 02:46:43.900 Teammate Top 5: Leigh Ruston
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monica Desjardins Taco Mamacita 01:16:09.000
2 Sharon Deane Hicks Orthodontics Women's Racing 01:16:10.200
3 Melinda Spiva Hicks Orthodontics Women's Racing 01:16:15.800
4 Alissa Whittier??? Taco Mamacita 01:20:53.400 Teammate Win: Monica Desjardins
5 Cindy Clark Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:24:03.300
6 Rebecca Jackson Hicks Orthodontics Women's Racing 01:24:06.500
7 Sally Chu Rock Solid Health Fitness 01:27:31.500
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annkatrin Smith Village VW Chattanooga Cycling Team 01:46:24.100
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arden Stelly OrthoCarolina Winston Womens Cyclin 01:18:07.100
2 Sarah Moore Tennessee Women's Cycling Project p 01:18:07.600
3 Michelle Turner Tennessee Women's Cycling Project p 01:18:08.000
4 Rebekah Roberts Nashville Local Cycling 01:18:08.800
5 Marsha Williams Tennessee Women's Cycling Project p 01:18:15.900
6 Wendy Fejfar Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:19:09.500
7 Maureen Sanderson Tennessee Women's Cycling Project p 01:31:02.200 Teammate Top 5: Sarah Moore
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2