Log In
The Freedom Tour • Jul 24 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jermaine Burrowes We Stand United (W.S.)
2 Augusto Sanchez GS Mengoni
3 John Loehner Century Road Club Association
4 Geron Williams liberty cycle
5 Edwin Bull Van Dessel Factory Team
6 Ricky Gargiulo Colavita Racing Inc.
7 Michael Rosenhaus Central Jersey Cycling Team
8 Adam Alexander
9 Kyle Wamsley BISSELL Pro Cycling
10 Colin Jaskiewicz
11 Gabriel Acaba ortiz
12 John Durso Colavita Racing Inc.
13 Anthony Taylor Century Road Club Association Teammate Top 5: John Loehner
14 Anthony Lowe Century Road Club Association Teammate Top 5: John Loehner
15 William (booey) Hottenstein FCS/ Metro Volkswagen
16 Evan Thomas
17 Scott Savory GS Mengoni U.S.A. Teammate Top 5: Augusto Sanchez
18 Rafal Urzedowski Central Jersey Cycling Team
19 Paul Chooweenam Alanis/Team Alanis
20 Gavriel Epstein Chipotle Development Team
21 Austin Roach Press Forward Cycling
22 Teddy Kozlowski Liberty Cycle Teammate Top 5: Geron Williams
23 Joseph Whitman Century Road Club Association Teammate Top 5: John Loehner
24 Maurice Gamanho
25 Daniel Chabanov GS Mengoni U.S.A. Teammate Top 5: Augusto Sanchez
26 Hammean Walker Major Taylor Iron Racing Racing Tea
27 Brian Cooblall Cycle U
28 Patrick Galvin
29 Andrew Walsh Century Road Club Association Teammate Top 5: John Loehner
30 Nikolai Masluk YSG Racing
31 Elvi Rodriguez garcia Somerville Bicycle Shop
32 Thomas Weatherall YSG Racing
33 Wilson Vasquez GS Mengoni U.S.A. Teammate Top 5: Augusto Sanchez
34 Michael Goret Watchung Wheelmen
35 Horace Burrowes We Stand United (W.S.) Teammate Win: Jermaine Burrowes
36 Kevin Yarde Central CT Cycling Club
37 Gilberth Gomez valverde Somerville Bicycle Shop
38 Brian Breach GS Mengoni U.S.A. Teammate Top 5: Augusto Sanchez
39 Sean Melcher Central Jersey Cycling Team
40 Jonathan Lombardo Finkraft
41 Michael Margarite Century Road Club Association Teammate Top 5: John Loehner
42 Gary Steinberg Brauer - Mick Management
43 Joshua Leibowitz Colavita Racing Inc.
44 Benjamin Woodbury GS Mengoni U.S.A. Teammate Top 5: Augusto Sanchez
45 Vladimir Borovkov SignatureCycles/Rockstar Games
46 Robert Mecea Brooklyn Velo Force
47 Christian Kaefer Brauer - Mick Management
48 Jared Bunde GS Mengoni U.S.A. Teammate Top 5: Augusto Sanchez
49 Paul Burrowes We Stand United (W.S.) Teammate Win: Jermaine Burrowes
Finishers: Cat 1: 26   Cat 2: 12   Cat 3: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Ventola Pre-Reg.com
2 Willie Payton
3 Michael Degeorge Cycle Craft Inc
4 John Landino DeathRow Velo
5 Juan Pimentel sr. Century Road Club Association
6 Glenn Ferreira WBI Funds Cycling Team
7 Patrick Gellineau Team Squiggle
8 Darius Shekari Century Road Club Association Teammate Top 5: Juan Pimentel sr.
9 Evan Trubee Team Redlands
10 Hammean Walker Major Taylor Iron Racing Racing Tea
11 Jamaul Nichols Century Road Club Association Teammate Top 5: Juan Pimentel sr.
12 Hunter Resek
13 Ian Stanley
14 Juan Pimentel jr. Century Road Club Association Teammate Top 5: Juan Pimentel sr.
15 Jonathan Lombardo Finkraft
16 Mark Collins Montclair Cyclists
17 Raul Galliano GS Gotham
18 Teddy Kozlowski Liberty Cycle
19 Nick Alutin Westwood Velo
20 Steven Persak Liberty Cycle
21 Chris Samuels
22 Philippe Labrecque
23 Zebulon Nelessen Van Dessel Factory Team
24 Alex Abarbanel-grossma Team CF
25 Johann Burrowes
26 Patrick Galvin
27 Calan Farley Chester County Cycling Foundation
28 Rene Herrera Kissena Cycling Club
29 Gregory Wheeler Van Dessel Factory Team
30 David Correia We Stand United (W.S.)
31 Brett Benson Team Gran Fondo
32 Ian Hughes Liberty Cycle
33 Robert Mecea Brooklyn Velo Force
34 Romel Campbell Westwood Velo
35 Michael Karr Montclair Cyclists
36 Samuel Martinez We Stand United (W.S.)
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Brennan Riptide Cycling
2 Claudia Penaloza Riptide Cycling Teammate Win: Andrea Brennan
3 Victoria Brumfield Century Road Club Association
4 Stephanie Kaplan Century Road Club Association
5 Olivia Saunders Somerset Wheelmen
6 Meghan Schloat Century Road Club Association
7 Valerie Gould Riptide Cycling Teammate Win: Andrea Brennan
8 Christine Ramirez Team WE Sports
9 Susan Seyboldt Riptide Cycling Teammate Win: Andrea Brennan
10 Michal Seidenman Montclair Cyclists
11 Jocelyn Gertel Montclair Cyclists
12 Christine Feehan Elevate Cycles
13 Julie Jones Montclair Cyclists
14 Dominique Verlaan
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Kennedy Liberty Cycle
2 Bryan Carbone Knapp's Cyclery Racing
3 David Devine Watchung Wheelmen
4 John Jackson Skylands Cycling
5 Tony Deorio YSG Racing
6 Eric Noonan Team Marty's
7 John Kniesly
8 Desmond Griffith
9 Wazim Gafur Flying Ace Cycling Club
10 William Christman MTBNJ.com
11 Brandon Mazur YSG Racing Teammate Top 5: Tony Deorio
12 Patrik Dyberg Liberty Cycle Teammate Win: James Kennedy
13 Adam Meirowitz Team 53X11 Coffee
14 Paul Thomasch
15 Ilya Cantor MTBNJ.com
16 Peter Rovtar Liberty Cycle Teammate Win: James Kennedy
17 Sean Pasieka Knapp's Cyclery Racing Teammate Top 5: Bryan Carbone
18 Sherb Naulty Liberty Cycle Teammate Win: James Kennedy
19 Malcolm Mitchell 9th Street Cycles-Brooklyn
20 Jeff Lamb Liberty Cycle Teammate Win: James Kennedy
21 Dan Antonelli Liberty Cycle Teammate Win: James Kennedy
22 Mark Zadroga Watchung Wheelmen Teammate Top 5: David Devine
23 Rich Carolan Liberty Cycle Teammate Win: James Kennedy
24 Alex Breakstone
25 David Kibler Team Marty's
26 Manuel Couto Liberty Cycle Teammate Win: James Kennedy
27 Kenrick Caesar Major Taylor Iron Racing Racing Tea
28 Philip Gallagher Speedwell Racing
29 Joseph Zurawski MTBNJ.com
30 Vlad Preoteasa Speedwell Racing
31 Anthony Costa
32 James Nord Speedwell Racing
33 Dylan Nord Central New York Cyclist
34 Ted Deljanovan
35 Calvin Campbell DeathRow Velo
36 Thomas Carpenter Liberty Cycle Teammate Win: James Kennedy
37 Scott Cook Liberty Cycle Teammate Win: James Kennedy
38 Phillip Morgan Speedwell Racing
39 Michael Kalphat Kissena Cycling Club
40 Charles Clark Liberty Cycle Teammate Win: James Kennedy
41 Quoc Vo Liberty Cycle Teammate Win: James Kennedy
42 Sean Smith
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 27   Cat 5: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Horace Burrowes We Stand United (W.S.)
2 Aubrey Gordon Liberty Cycle
3 Glenroy Griffith Major Taylor Iron Racing Racing Tea
4 David Walker Liberty Cycle
5 Lee Mestres Mid Atl Masters Bicycle Org
6 Lawrence Towner Liberty Cycle
7 Greg Cordasco Liberty Cycle Teammate Top 5: Aubrey Gordon
8 Michael Ventola Pre-Reg.com
9 Michael Degeorge Cycle Craft Inc
10 Stephen Cochrane Mid Atl Masters Bicycle Org Teammate Top 5: Lee Mestres
11 Evan Trubee Team Redlands
12 Lynn Murry CRCA / L-Raphael.com - Leopard Cycl
13 Scott Steward Liberty Cycle Teammate Top 5: Aubrey Gordon
14 George Bicking C C Evesham
15 Abdul Kabia Team Danbury Audi/Pedal and Pump
16 Mark Collins Montclair Cyclists
17 Shawn Teske Pro Pedals Bike Shop
18 Richard Gonzalez Mainline Cycling
19 Vladimir Borovkov SignatureCycles/Rockstar Games
20 Chris Samuels
21 Richard Ball Gotham Cyclists
22 David Kahl Liberty Cycle Teammate Top 5: Aubrey Gordon
23 James Escobar Team Danbury Audi/Pedal and Pump
24 William Federico Van Dessel Factory Team
25 Walter Risse Mid Atl Masters Bicycle Org Teammate Top 5: Lee Mestres
26 Jeffrey Oliver Watchung Wheelmen
27 Patrick Gellineau Team Squiggle
28 R scott Snyder Kraft Genie Cycling.Inc.
29 Scott Steele Gotham Cyclists
30 Ron Short Pro Pedals Bike Shop
31 Daniel Bennett White Mountain Road Club
32 Tim Borsetti YSG Racing
33 David Hussey YSG Racing
34 Cris Larosa Liberty Cycle Teammate Top 5: Aubrey Gordon
35 Richard Gargiulo Colavita Racing Inc.
36 Brian Gristick Cycle Craft Inc
37 Mark Gorman L'Equipe DeVille
38 Joseph Petrucci Van Dessel Factory Team
39 Mark Costa
40 Gregory Wheeler Van Dessel Factory Team
41 Curtis Lightburn Liberty Cycle Teammate Top 5: Aubrey Gordon
42 Eric Wallenburg Pro Pedals Bike Shop
43 John Bertolini Liberty Cycle Teammate Top 5: Aubrey Gordon
44 Dusan Strika Kissena Cycling Club
45 Chris Samuel Pro Pedals Bike Shop
46 Andrew Singson Mid Atl Masters Bicycle Org Teammate Top 5: Lee Mestres
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 15   Cat 3: 23   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aubrey Gordon Liberty Cycle
2 Abdul Kabia Team Danbury Audi/Pedal and Pump
3 Scott Steward Liberty Cycle Teammate Win: Aubrey Gordon
4 Stephen Cochrane Mid Atl Masters Bicycle Org
5 Anthony Taylor Century Road Club Association
6 David Hudson Mid Atl Masters Bicycle Org
7 Theodore Inoue Liberty Cycle Teammate Win: Aubrey Gordon
8 Christian Kaefer Brauer - Mick Management
9 Wayne Lumkong Skylands Cycling
10 Eric Schlauch
11 Daniel Coleman Colavita Racing Inc.
12 John Bertolini Liberty Cycle Teammate Win: Aubrey Gordon
13 Curtis Lightburn Liberty Cycle Teammate Win: Aubrey Gordon
14 David Kahl Liberty Cycle Teammate Win: Aubrey Gordon
15 Brian Wolf SignatureCycles/Rockstar Games
16 Timothy Doherty Colavita Racing Inc.
17 Tim Borsetti YSG Racing
18 Lawrence Towner Liberty Cycle Teammate Win: Aubrey Gordon
19 Greg Cordasco Liberty Cycle Teammate Win: Aubrey Gordon
20 Richard Gonzalez Mainline Cycling
21 James Escobar Team Danbury Audi/Pedal and Pump Teammate Top 5: Abdul Kabia
22 Lee Mestres Mid Atl Masters Bicycle Org Teammate Top 5: Stephen Cochrane
23 Richard Gargiulo Colavita Racing Inc.
24 Mike Servais Colavita Racing Inc.
25 Patrik Dyberg Liberty Cycle Teammate Win: Aubrey Gordon
26 Romel Campbell Westwood Velo
27 Andrew Indeck Somerset Wheelmen
28 John Lennox Watchung Wheelmen
29 Jeff Gottesman Century Road Club Association Teammate Top 5: Anthony Taylor
30 David Hussey YSG Racing
31 Cheryl Wolf SignatureCycles/Rockstar Games
32 Paul Rosica Team Marty's
33 Dusan Strika Kissena Cycling Club
34 Walter Risse Mid Atl Masters Bicycle Org Teammate Top 5: Stephen Cochrane
35 Edward Troianello Watchung Wheelmen
36 Curt Hurst Liberty Cycle Teammate Win: Aubrey Gordon
37 Eric Wallenburg Pro Pedals Bike Shop
38 Igor Bystrycky Cycle Craft Inc
39 Jim Kaeli Colavita Racing Inc.
40 Andrew Singson Mid Atl Masters Bicycle Org Teammate Top 5: Stephen Cochrane
41 Airton Azevedo Colavita Racing Inc.
42 Cecil Bernard
43 Sherb Naulty Liberty Cycle Teammate Win: Aubrey Gordon
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 11   Cat 3: 24   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Gellineau Team Squiggle
2 Errol Mclean Major Taylor Iron Racing Racing Tea
3 Michael Maclaga Colavita Racing Inc.
4 Edward Troianello Watchung Wheelmen
5 Robin Kinney Pure Energy Cycling-ProAirHFA
6 Patrick Kennedy Liberty Cycle
7 Joseph Zuppa Colavita Racing Inc. Teammate Top 5: Michael Maclaga
8 Andrew Buchanan Skylands Cycling
9 John Lennox Watchung Wheelmen Teammate Top 5: Edward Troianello
10 Dana Fallon Liberty Cycle
11 Earl Perretti Montclair Cyclists
12 Tim Saxon Skylands Cycling
13 Jozef Urzedowski Colavita Racing Inc. Teammate Top 5: Michael Maclaga
14 Curt Hurst Liberty Cycle
15 Edward Nolan Kissena Cycling Club
16 Peter Rizzo Watchung Wheelmen Teammate Top 5: Edward Troianello
17 Jim Kaeli Colavita Racing Inc. Teammate Top 5: Michael Maclaga
18 Joe Saling Somerset Wheelmen
19 Michael Karr Montclair Cyclists
20 Tony Allenmills District Velocity Racing
21 Michael Shapanka Watchung Wheelmen Teammate Top 5: Edward Troianello
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 4