Log In
Church Creek Time Trial #2 • Aug 17 2019
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: MABRA2019 , MATTS 2019
Humid and Partly Cloudy, 84 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Collins Unattached 0:52:56.4
2 Ken Ray The Bike Rack/Bike Rack Racing 0:53:21.5
3 Carleton Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 0:56:01.6
4 Mark Cowin Team ProPower/Cycle Solutions 1:00:57.3
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Bumbaugh Whole Wheel Velo Club 0:54:42.3
2 Shaun Braithwaite Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:55:18.6
3 Jeff Money Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:56:47.4
4 Samuel Smith Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 0:57:11.4
5 Adrian Monza Annapolis Bicycle Racing Team 0:57:41.9
6 Robert Eom Squadra Coppi 1:00:20.1
7 Samuel Hoffberger Unattached 1:00:38.4
8 Dean Sullivan Lateral Stress Velo Inc. 1:01:43.1
9 Jonathan Echevers ORIGIN Performance/ORIGIN Performan 1:02:11.0
10 Irvin Green Getting It In Cyclists Inc/GII 1:03:18.1
11 Ethan Turner Unattached 1:03:59.3
12 Timothy Parker Unattached 1:04:42.1
13 Robert Schilling Colorado College 1:08:39.1
14 Demetris Taylor Phase Cycling 1:08:56.3
15 Richard Kennedy Unattached 1:27:02.8
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Cooper Bach Elite Performance 0:55:38.4
2 James Russell Wooden Wheels 0:57:50.9
3 Mark Morales Unattached 0:58:03.4
4 Stephen Tauber IBCC Racing 0:58:23.1
5 Daniel Schumacher Evolution Cycling Club 0:59:18.0
6 Shaun Gundel Unattached 0:59:28.9
7 Robert Pickle jr Unattached 1:00:51.0
8 Charlie Smith National Capital Velo Club/UnitedHe 1:02:05.0
9 Richy Mason Annapolis Bicycle Racing Team 1:02:10.7
10 Zachary Kjellberg Unattached 1:02:32.1
11 Konner Wisniewski IBCC Racing 1:03:24.5 Teammate Top 5: Stephen Tauber
12 Josh Hessong Unattached 1:04:30.0
13 Jack Pugliese Unattached 1:04:45.0
14 Daniel Wick Unattached 1:06:27.5
15 David Cross Unattached 1:07:20.9
16 John Sargent Unattached 1:07:27.7
17 Gabriel Murray Unattached 1:08:44.3
18 David Potena Unattached 1:09:05.8
19 Scot Roppelt Unattached 1:09:10.6
20 Andrew Shepard Unattached 1:09:33.2
21 Antonio Abadia Annapolis Bicycle Racing Team 1:09:34.2
22 Terry Curlee IBCC Racing 1:09:50.4 Teammate Top 5: Stephen Tauber
23 Robert Wiggans Unattached 1:10:22.8
24 Michael Keir Annapolis Bicycle Racing Team (ABRT 1:11:36.8
25 William Tranter Severna Park Peloton 1:12:58.1
26 Derek Olsen Unattached 1:14:47.6
27 Thomas Johnson Unattached 1:18:57.0
DNF Brian Anderson Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 14   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allen Carr Century Road Club Assoc/e2Value p/b 0:50:57.2
2 Paul Lengermann DistrictTaco Racing 0:51:45.1
3 Scott Catanzaro DistrictTaco Racing 0:52:59.7
4 Stefan Zavislan DistrictTaco Racing 0:53:55.7
5 Peter Custer SEAVS/Haymarket 0:54:30.6
6 Andrew Hood DistrictTaco Racing 0:57:51.8
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Proulx Bayside Velo/Bike Doctor 0:53:37.1
2 Jon Balatbat Whole Wheel Velo Club 0:56:02.8
3 Luis Infante Unattached 0:56:03.9
4 Frankie Timmons Phase Cycling 1:01:03.1
5 Evan Strbak Unattached 1:02:26.5
6 Darell Grove Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 1:17:17.6
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Burns Unattached 0:54:01.9
2 Stephen Kimos Unattached 0:56:13.0
3 Geoff Hughes Battley Harley-Davidson 0:56:36.4
4 Mario Zometa Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 0:56:46.0
5 Dan Netzer Celerity Cycling/Celerity/JRVS Raci 0:57:27.1
6 Scott Coon Harford Multisport Club 0:58:07.5
7 Fabricio Quinones Unattached 0:58:36.0
8 Michael Prindle Unattached 0:59:35.0
9 Jeffrey Sanders Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 1:00:41.9
10 Scott Mcwilliams Unattached 1:01:56.9
11 Abe Barley Thru-It-All Cycling 1:03:10.7
12 Mike Orr Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1:04:20.4
13 Michael Perlstein Unattached 1:05:07.5
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ray Plewacki National Capital Velo Club/UnitedHe 0:57:03.6
2 David Hilton PA Masters p/b Piscitello Law 0:57:35.9
3 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT 0:57:39.5
4 John Baldwin Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:58:20.5
5 Michael Sardelis National Capital Velo Club/UnitedHe 0:58:37.1 Teammate Win: Ray Plewacki
6 Chuck Crocco Somerset Wheelmen 0:58:48.8
7 Paul Gruenberger Unattached 1:00:19.9
8 David Prodorutti Unattached 1:02:11.8
9 Bruce Arnsbarger Unattached 1:05:24.0
10 Alan Ryder Unattached 1:05:28.0
11 Jim Edwards Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 1:06:20.1 Teammate Top 5: John Baldwin
12 Jack Gardner Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag 1:06:46.6
13 Ilkka Kruus Unattached 1:07:12.2
14 Steve Abbott Unattached 1:07:41.5
15 Thaddeus Newnam PA Masters p/b Piscitello Law 1:07:56.9 Teammate Top 5: David Hilton
16 Henry Rinck World Cup Ski & Cycle Cycling Team 1:19:07.5
17 Bob Lockwood Ocean Velo Club/Culver & Pierson Ho 1:19:34.4
18 Richard Handley Unattached 1:20:57.7
19 David Davies Chesapeake Wheelman 1:22:25.8
DNF Gerald Wojcik Unattached DNF
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas Mcclellan Unattached 0:28:34.8
2 Timothy Rohrbaugh South Mountain Velo Club 0:28:51.9
3 Steven Petouvis Liberty Cycle Inc. 0:29:26.7
4 Mark Holt Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 0:30:30.5
5 John Cox Chesapeake Wheelmen 0:30:43.4
6 Richard Maynard Tri State Velo/Amoroso's Racing Tea 0:30:53.4
7 Michael Fitzsimmons Chesapeake Wheelmen 0:30:54.8 Teammate Top 5: John Cox
8 Wesley Scholz National Capital Velo Club/UnitedHe 0:30:58.1
9 Don Forgione Chesapeake Wheelmen 0:31:26.9 Teammate Top 5: John Cox
10 Keith Shuey Chesapeake Wheelmen 0:32:21.6 Teammate Top 5: John Cox
11 Jerry Yetter Unattached 0:32:23.8
12 Rick Thomas Chesapeake Wheelmen 0:33:23.9 Teammate Top 5: John Cox
13 Robert Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:33:48.0
14 William Vest Unattached 0:35:36.7
15 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 0:36:24.4
16 Lou Viner Unattached 0:37:05.8
17 Max Prola Squadra Coppi 0:37:06.7
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Reichmann Rock Creek Velo 0:37:00.1
2 Landyn Link Mercury Endurance Racing 0:55:27.4
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 0:36:56.2
2 Jack Pugliese Unattached 0:37:26.2
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Turner Unattached 31:16.3
2 Jacob Riddle Unattached 33:24.0
3 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 36:56.2
4 Jack Pugliese Unattached 37:26.2
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Turner Unattached 0:31:16.3
2 Jacob Riddle Unattached 0:33:24.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Neumer Paralyzed Veterans of America Racin 0:34:22.3
2 Jeremy Goetzinger Unattached 0:42:37.3
3 Rebecca Rollick Unattached 1:03:28.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:31:03.3
2 Ben Holmes US Military Endurance Sports 0:37:46.3
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Cook Unattached 0:35:36.0
2 Ronne Irvine Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:35:51.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachelle Gehr Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 1:01:05.0
2 Meredith Kefauver olsen Unattached 1:12:41.9
3 Allison Wong Unattached 1:14:51.0
4 Kristy Noesges Artemis Racing 1:18:17.5
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Easterday Unattached 1:10:39.2
2 Tarah Wilson IBCC Bel Air Racing 1:11:00.4
3 Tarah Romano District Multisport 1:12:01.5
4 Diana Maurer Unattached 1:12:14.0
5 Sandi Delcore ABRT 1:12:23.2
6 Andrea Cross Unattached 1:14:41.2
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Granade Battley Harley-Davidson/Total Civil 1:00:46.4
2 Sue Mcquiston Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 1:01:59.8
3 Melissa Tallent SEAVS/Haymarket 1:02:14.0
Finishers: Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Damiani KyleCoaching p/b Axiologic Solution 0:59:45.1
2 Kristin Lemos Unattached 1:01:10.5
3 Kim Stepien Unattached 1:01:21.2
4 Lisa Martin Route 1 Velo/Arrow Bicycle 1:07:56.0
5 Heather Swope Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 1:20:21.5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Pitman Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 1:00:30.5
2 Tracy Maccherola Unattached 1:02:50.8
3 Robyn Mcelwee Unattached 1:03:58.6
4 Lisa Reichmann Rock Creek Velo 1:09:15.0
5 Erika Griffith Chesapeake Wheelmen 1:21:09.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynne Blake-hedges Unattached 0:33:31.1
2 Carole Harris Phase Cycling 0:33:50.1
3 Natalie Barron Fat Frogs Racing 0:35:05.1
4 Cecelia Kirkman Charlottesville Racing Club/Blue Ri 0:35:19.0
5 Janice Creamer Getting It In Cyclists Inc/GII 0:37:41.7
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracy Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji 0:36:23.9
2 Mary Arnold Sweet Spot Cycling 0:40:27.6
3 Jeanne Davis Somerset Wheelmen 0:42:23.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1