Log In
Velo Allegro Saint Patrick's Day Annual Criterium • Feb 10 2013
Mostly Cloudy, 55 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Tinstman MRI Endurance Elite Masters
2 Charon Smith Surf City Cyclery/STERLING BMW
3 Paul Vaccari Rock Sports Racing
4 Kayle Leo grande dope MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Philip Tinstman
5 Mike Herdman Rokform/Rock N' Road
6 Evan Teske
7 Dan Reback Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Charon Smith
8 Mark Noble METALMTN Cycling
9 Salvador Maciel CA Pools / Primal
10 Erik Johnson SPY GIANT RIDE
11 Chris Demarchi MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Philip Tinstman
12 Armin Rahm TIME - Velo Pasadena Team
13 Daniel Reid Team Redlands
14 Bill Harris BBI-SIC Cycling
15 John Slover Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Charon Smith
16 Farshid Behshid METALMTN Cycling
17 Anthony Morrow CA Pools / Primal
18 Wilson Blas Michelob Ultra - La Grange +21
19 Trevor Dunn METALMTN Cycling
20 Patrick Fetzer
21 Anthony Gebbia Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
22 Patrick Bos Surf City Cyclery
23 Gregg Medinilla SPY GIANT RIDE
24 Jon Nist SPY GIANT RIDE
25 Howard Levy CVC Racing
26 Bart Clifford MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Philip Tinstman
27 Agustin Rojas-muă±oz SKLZ-Swami's Cycling Team
28 Michael Samuelsen Now Cycling
29 Fred Arellano TIME - Velo Pasadena Team
30 Mike Frias Michelob Ultra - La Grange +21
31 Troy Gielish Team Simple Green/Bike Religion
32 Christopher Bennett CA Pools / Primal
33 Richard Johnson CA Pools / Primal
34 James Bender HSP
35 Karel Konopik Serious Cycling
36 Roberto Urquiza CA Pools/Primal
37 Miguel Goodpasture Catalyst Racing
38 Abraham Ramos Swami's Cycling Club
39 Bryan Martinez PAA/REMAX
40 Frederick Bottger Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Mike Herdman
41 Anthony Reguero WIN-TEAM RACING
42 Joseph Pasqualetto PAA/REMAX
43 Jon Gallagher Cole Sport
44 William Wayne Radsport Cycling Team
45 Trina Jacobson SC VELO/InCycle
46 James Paolinetti MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Philip Tinstman
47 Shawn Nelson OTR Racing
48 Rigo Cruz Win-Team Racing
49 Kyle Heinrich Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Charon Smith
50 Ross Gagnon BBI-SIC Cycling
51 Brent Garrigus SPY GIANT RIDE
52 Patrick Caro Full Circle Cycling Powered by Pure
53 Jeffery Edwards Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
54 Michael Johnson MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Philip Tinstman
55 Frank Sarate SoCalCycling.com / Echelon Design
56 Michael Carro Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Charon Smith
57 Rodrigo Flores Judgement Velo/ TBOV
58 Martin Villarruel Martins Pro Bicycles Team
59 Theodor Imbior ironfly
60 Gary Aanerud Judgement Velo/ TBOV
61 Christopher Thompson SPY GIANT RIDE
62 Ben Travis Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Charon Smith
63 Robert Kamppila Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Charon Smith
64 Derryl Halpern METALMTN Cycling
65 Mike Faello Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Charon Smith
66 James Hickey Team Velosport Club
67 Karen Meske Revolution/Zoca
68 Alan Morissette South Bay Wheelmen
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 24   Cat 3: 16   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Teske
2 Armin Rahm TIME - Velo Pasadena Team
3 Craig Miller BBI-SIC Cycling
4 John Slover Surf City Cyclery/STERLING BMW
5 Mark Noble METALMTN Cycling
6 Bill Harris BBI-SIC Cycling
7 Mike Frias Michelob Ultra - La Grange +21
8 Bart Clifford MRI Endurance Elite Masters
9 Anthony Gebbia Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
10 Jon Nist SPY GIANT RIDE
11 Chuck Winn South Bay Wheelmen
12 Lee Ziff Velo Club LaGrange
13 Roger Hauptman Southern California Velo
14 Alan Morissette South Bay Wheelmen
15 Mario Higareda WIN-TEAM RACING
16 Kyle Heinrich Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: John Slover
17 Troy Gielish Cyclewerx
18 Troy Lindstrom CA Pools/Primal
19 Frank Picarelli BBI-SIC Cycling Teammate Top 5: Craig Miller
20 Stephen Gregorios Pinnaclife Racing Team
21 Richard Johnson CA Pools / Primal
22 William Wayne Radsport Cycling Team
23 David Holland Big Orange Cycling
24 David Fetah Radsport Cycling Team
25 James Nelms Pinnaclife Racing Team
26 Adam Austin Helens Racing
27 Frank Carone
28 Paul Hasenyager Pinnaclife Racing Team
29 Bryan Martinez PAA/REMAX
30 James Stathas PAA/REMAX
31 Michael Samuelsen Now Cycling
32 Augustine Gonzalez SC VELO/InCycle
33 Scott Raymond BBI-SIC Cycling Teammate Top 5: Craig Miller
34 Brad Decker Win-Team Racing
35 Agustin Rojas-muă±oz SKLZ-Swami's Cycling Team
36 Mark Loftus BGM Sports
37 Abraham Ramos Swami's Cycling Club
38 Michael Penta Serious Cycling
39 Stuart Anderson ACQUA AL 2/SDBC
40 Garry Summers BBI-SIC Cycling Teammate Top 5: Craig Miller
41 Steve Morton GST Racing
42 Gregory Page Lightning Velo
43 Tod Smith Bicycle Haus Racing
44 Eddie Kennedy PAA/REMAX
45 Eric Richardson Big Orange Cycling
46 Brian Schroeder CA Pools/Primal
47 John Camilli METALMTN Cycling Teammate Top 5: Mark Noble
48 John Cardenas Southern California Velo
49 Pedro Ordaz
50 Alfredo Villamil South Bay Wheelmen
51 Bud Owens BBI-SIC Cycling Teammate Top 5: Craig Miller
52 Mani Motamed ADOBO VELO
53 Jon Gallagher Cole Sport
54 Michael Carro Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: John Slover
55 Fred Arellano TIME - Velo Pasadena Team Teammate Top 5: Armin Rahm
56 Lare Wardrop
57 Greg Leibert Big Orange Cycling
58 Andrew Duffy Serious Cycling
59 Gary Wall Pinnaclife Racing Team
60 Kevin Kruger BBI-SIC Cycling Teammate Top 5: Craig Miller
61 Christopher Allen Breakaway from Cancer Masters
62 Oscar Sagalongos South Bay Wheelmen
63 Douglas Knox TIME - Velo Pasadena Team Teammate Top 5: Armin Rahm
64 Christopher Greeven BBI-SIC Cycling Teammate Top 5: Craig Miller
65 Kenny Stewart Radsport Cycling Team
66 David Prechtl Pinnaclife Racing Team
67 Peter Allen Rokform/Rock N' Road
68 James Hickey Team Velosport Club
69 Kenneth Korbel Serious Cycling
70 James Wiznura Pinnaclife Racing Team
71 Ross Gagnon BBI-SIC Cycling Teammate Top 5: Craig Miller
72 Lothar Cramer
73 Darrell Mcpherren CA Pools / Primal
74 James Peacock Christian Cycling-Hammer Nutrition
75 Leah Rodarti CapoVW, Webcor
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 18   Cat 3: 36   Cat 4: 15   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Teske
2 Stephen Gregorios Pinnaclife Racing Team
3 James Wiznura Pinnaclife Racing Team
4 Troy Lindstrom CA Pools/Primal
5 Craig Miller BBI-SIC Cycling
6 Brian Schroeder CA Pools/Primal
7 Kurt Bickel UC Cyclery/JW Floors
8 Tod Smith Bicycle Haus Racing
9 Steven Mcdonald Pro Bike Supply
10 David Fetah Radsport Cycling Team
11 Gary Wall Pinnaclife Racing Team Teammate Top 5: Stephen Gregorios
12 Chuck Winn South Bay Wheelmen
13 Mike Marotta Swami's Cycling Club
14 Dale Luedtke SKLZ-Swami's Cycling Team
15 John Bergman PAA/REMAX
16 Gregory Page Lightning Velo
17 Ed Marcelo Team Velocity
18 Eugene Poyorena Swami's Cycling Club
19 John Mckee Paramount Racing
20 Michael Carro Surf City Cyclery/STERLING BMW
21 Rodney Malloy Bahati Foundation-CA
22 Alan Morissette South Bay Wheelmen
23 John Cardenas Southern California Velo
24 Frank Carone
25 Lee Ziff Velo Club LaGrange
26 Michael Joseph Bahati Foundation p/b Major Motion
27 Stuart Anderson ACQUA AL 2/SDBC
28 Frank Picarelli BBI-SIC Cycling Teammate Top 5: Craig Miller
29 Cyril Hunte Southern California Velo
30 Lane Reid South Bay Wheelmen
31 Steve Morton GST Racing
32 John Camilli METALMTN Cycling
33 Brad Decker Win-Team Racing
34 James Nelms Pinnaclife Racing Team Teammate Top 5: Stephen Gregorios
35 Donald Kimper UC Cyclery/JW Floors
36 Eric Richardson Big Orange Cycling
37 Michael Mcconnell UC Cyclery/JW Floors
38 Lothar Cramer
39 David Tonello Peaks Coaching Group Racing Team
40 Christopher Allen Breakaway from Cancer Masters
41 Thomas Buescher South Bay Wheelmen
42 Alfredo Tadeo ADOBO VELO
43 David Cranston Michelob Ultra - La Grange +21
44 Brian Carrico PAA/REMAX
45 Chris Keller PAA/REMAX
46 Mark Rich Southern California Velo
47 Michael Birditt SKLZ-Swami's Cycling Team
48 Wayne Rosenkrantz Pinnaclife Racing Team Teammate Top 5: Stephen Gregorios
49 Bruce Hartley Radsport Cycling Team
50 Christopher Greeven BBI-SIC Cycling Teammate Top 5: Craig Miller
51 Alex Gonzalez Bahati Foundation p/b Major Motion
52 Terrance Tongate WIN-TEAM RACING
53 Fred Hoblit Swami's Cycling Club
54 Reginald Jones Lightning Velo
55 Greg Leibert Big Orange Cycling
56 Guido Quezada Velo Allegro
57 Darrell Mcpherren CA Pools / Primal Teammate Top 5: Troy Lindstrom
58 Paul Hasenyager Pinnaclife Racing Team Teammate Top 5: Stephen Gregorios
59 Richard Roberson UC Cyclery/JW Floors
60 Pete Dern Montrose Bike Shop- CW Builders
61 Philip Walters Encino Velo Cycling Club
62 Douglas Knox TIME - Velo Pasadena Team
63 David Prechtl Pinnaclife Racing Team Teammate Top 5: Stephen Gregorios
64 William Wayne Radsport Cycling Team
65 Kevin Kruger BBI-SIC Cycling Teammate Top 5: Craig Miller
66 Jay Wolkof
67 Donald Denegal Velo Allegro
68 Kenny Stewart Radsport Cycling Team
69 Orlando Hutcherson Bahati Foundation-CA
70 Gary Prideaux Lightning Velo
71 Chuck Winn South Bay Wheelmen
72 Kirk Freeman CA Pools / Primal Teammate Top 5: Troy Lindstrom
73 Marlon Cortez South Bay Wheelmen
74 Tom Herman South Bay Wheelmen
75 James Peacock Christian Cycling-Hammer Nutrition
76 James Hickey Team Velosport Club
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 13   Cat 3: 36   Cat 4: 20   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Birditt SKLZ-Swami's Cycling Team
2 Dale Luedtke SKLZ-Swami's Cycling Team Teammate Win: Michael Birditt
3 Cyril Hunte Southern California Velo
4 Lee Romans Paramount Racing
5 Don Denagal
6 Deogracias Asuncion South Bay Wheelmen
7 Daniel Valentin Citrus Valley Velo
8 Alex Collins UC Cyclery/JW Floors
9 Rodney Malloy Bahati Foundation-CA
10 Guido Quezada Velo Allegro
11 Bruce Hartley Radsport Cycling Team
12 Larry Castillo Velo Allegro
13 Nelson Alaan Lightning Velo
14 Alex Gonzalez Bahati Foundation p/b Major Motion
15 Dale Raymond Southern California Velo Teammate Top 5: Cyril Hunte
16 Mark Planellas Southern California Velo Teammate Top 5: Cyril Hunte
17 Cleaveran Law Lightning Velo
18 Brian Carrico PAA/REMAX
19 David Tonello Peaks Coaching Group Racing Team
20 Fred Hoblit Swami's Cycling Club
21 Douglas Knox TIME - Velo Pasadena Team
22 Pedro Ordaz
23 Steve Hernandez Lightning Velo
24 Thomas Buescher South Bay Wheelmen
25 Mark Rich Southern California Velo Teammate Top 5: Cyril Hunte
26 Roger Nurnberger
27 Jay Wolkoff Radsport Cycling Team
28 Orlando Hutcherson Bahati Foundation-CA
29 Michael Mcconnell UC Cyclery/JW Floors
30 Lothar Cramer
31 Marlon Cortez South Bay Wheelmen
32 Peter Allen Rokform/Rock N' Road
33 Armin Staprans Suffolk-SunPower Racing
34 Eugene Poyorena Swami's Cycling Club
35 Reginald Jones Lightning Velo
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 19   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Marotta Swami's Cycling Club
2 Wayne Rosenkrantz Pinnaclife Racing Team
3 Kirk Freeman CA Pools / Primal
4 John Mckee Paramount Racing
5 Michael Fleming South Bay Wheelmen
6 Edgardo Potes Bike Palace
7 Richard Roberson UC Cyclery/JW Floors
8 Pete Dern Montrose Bike Shop- CW Builders
9 Robert Paganini PAA/REMAX
10 Louie Rivera ADOBO VELO
11 Philip Walters Encino Velo Cycling Club
12 William Carvin
13 Michael Edwards Michelob Ultra - La Grange +21
14 Allen Kizuka Michelob Ultra - La Grange +21
15 Craig Jones Velo Avanti Cycling Team
16 Donald Kimper UC Cyclery/JW Floors
17 Raphael Gomez
18 Tom Herman South Bay Wheelmen Teammate Top 5: Michael Fleming
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Mcgee Team Predator
2 Rodrigo Flores Judgement Velo/ TBOV
3 Sean Matthews Bahati Foundation-CA
4 John Mcnulty Bike Palace
5 David Gonzales Bahati Foundation-CA
6 Dan Green Ritte Racing
7 Oscar Gutierrez Coates Cyclery Cycling Club
8 Christopher Chouteau South Bay Wheelmen
9 Antonio Tarumoto Opprime Cycling Team
10 Samuel Bolster Velo Reno P/B Tamarack Junction
11 Tim Woo Rock Sports Racing
12 Quinten Kirby SKLZ-Swami's Development Elite Team
13 Marcus Cannon SoCalCycling.com
14 Alex Shelton Platinum Performance Cycling Team
15 Ryan Barrett OTR Racing
16 Rico Desaracho Big Orange Cycling
17 Josh Ruiz Southern California Velo
18 Carlos Vargas UC Cyclery/JW Floors
19 Robert Perez
20 Francois Jones Bahati Foundation Elite Team
21 Lucas Deburen
22 James Hilyer Major Motion Cycling Club
23 Dmitry Uchitel OTR Racing
24 Travon Salazar Unity Sports Cycling
25 Tucker Eurman Platinum Performance Cycling Team
26 Hector Garcia Bahati Foundation Elite Team
27 Cesar Lopez Bahati Foundation-CA Teammate Top 5: Sean Matthews
28 Jason Hall UC Cyclery/JW Floors
29 Zachary Scott Giga OM-ARO Pistachios
30 Sean Mckernan UC Cyclery/JW Floors
31 Marcelo Cleveland MRI Endurance Elite Juniors
32 Gavin Hoover Rokform/Rock N' Road
33 Carlos Gonzalez DARE
34 Paul Chia CA Pools / Primal
35 Andrew Duffy Serious Cycling
36 Rudy Lopez Major Motion Development
37 Richard Klusman METALMTN Cycling
38 Michael Blevins
39 Christian Rinaldi OTR Racing
40 Kenneth Korbel Serious Cycling
41 Taylor Tongate Bike Religion
42 Greg Russell Ritte Racing
43 Michael Tunzi Michelob Ultra - La Grange +21
44 Jose Mata Judgement Velo/ TBOV Teammate Top 5: Rodrigo Flores
45 Chad Moston Michelob Ultra - La Grange +21
46 Jeremy Lopez Southern California Velo
47 Tomas Vargas UC Cyclery/JW Floors
48 Tony Gonzales Bahati Foundation p/b Major Motion
49 Gary Aanerud Judgement Velo/ TBOV Teammate Top 5: Rodrigo Flores
50 Jay Keim OTR Racing
51 Craig Mannino R5 - Rock Racing
52 Alfredo Villamil South Bay Wheelmen
53 Frank Flores Judgement Velo/ TBOV Teammate Top 5: Rodrigo Flores
54 Dennis Cabrera South Bay Wheelmen
55 William Carvin
56 Aaron Goodale CA Pools / Primal
57 Marty Omalia Judgement Velo/ TBOV Teammate Top 5: Rodrigo Flores
58 Max Fryar Hi -Tech Bikes
59 Shawn Nelson OTR Racing
60 Richard Rosales Bahati Foundation-CA Teammate Top 5: Sean Matthews
61 Rodney Malloy Bahati Foundation-CA Teammate Top 5: Sean Matthews
62 Pedro Ordaz
63 Kenten Harris Team Velocity
64 Russell Lafleur
65 Mark Loftus BGM Sports
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 58   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Erwin OTR Racing
2 Van Geslani Dons Bikes
3 Tony Julian Swami's Cycling Club
4 Aubrey Smentkowski Rokform/Rock N' Road
5 Scott Clark Long Beach Cyclery
6 Erwin Lozano Adrenaline Cycling Club
7 Lino Disalvo OTR Racing Teammate Win: Greg Erwin
8 Rahman Pinckney OTR Racing Teammate Win: Greg Erwin
9 Christopher Declercq California Giant Cycling
10 Mark Alvarado Bike Palace
11 Juan Alvergue Celo Pacific
12 Nick Jones ACQUA AL 2/SDBC
13 Treavor Matsushima Ritte Racing
14 Gabriel Gonzalez Opprime Cycling Team
15 Kyle Barnes OC Armada Racing
16 Zane Adamo Team Go Ride
17 Peyton Cooke Big Orange Cycling
18 Aaron Loftus BGM Sports
19 Conrad Tapia Moment Cycle Sport
20 Rider Unknown
21 Casen Bills Team Redlands
22 Daren Kitajima Bike Palace
23 Jeff Garcia
24 Eric Shadle Team Redlands
25 Johnny Lance OTR Racing Teammate Win: Greg Erwin
26 Nathan Enright Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Aubrey Smentkowski
27 Jeremy Preston SKLZ-Swami's Cycling Team
28 Eric Villalobos Team Simple Green/Bike Religion
29 Ryan carlson ? Team Simple Green/Bike Religion
30 Josef Hochleitner OTR Racing Teammate Win: Greg Erwin
31 Brandon Arizmendi Gruppo Velo
32 Andrew Penksaw Team Simple Green/Bike Religion
33 Francisco Gonzalez mancia Bike Palace
34 Brandon Staddan
35 Marco Fabrizio Michelob Ultra - La Grange +21
36 Byron Oviedo Win-Team Racing
37 Joseph Dean Southern California Velo
38 David O'Brien CA Pools/Primal
39 Alfred De leon OTR Racing Teammate Win: Greg Erwin
40 Ethan Halpern Michelob Ultra - La Grange +21
41 Langdon Taguiped
42 Nicholas Bishop
43 Duane Hicks Team Zombies
44 David Kennedy PAA/REMAX
45 Hugo Solano Bike Palace
46 Brandon Cota Team Redlands
47 Thomas Jessop Major Motion Cycling Club
48 Mario Rivera Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Aubrey Smentkowski
49 Byron Becerril Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Aubrey Smentkowski
50 Leo Bugtai Amgen Cycling Club
51 Donnie Marquez Big Orange Cycling
52 Ryan Ward OTR Racing Teammate Win: Greg Erwin
53 Weston Giem Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Aubrey Smentkowski
54 Jeremiah Michaels
55 Gary Valencia
56 Eric Enright Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Aubrey Smentkowski
57 Kyle Kirby ACQUA AL 2/SDBC
58 Rider Unknown
59 Michael Penta Serious Cycling
60 Ron Hirshman Ritte Racing
61 Bryan Jolliff Team Simple Green/Bike Religion
62 John Middleton CVC Racing
63 Aaron Preski OTR Racing Teammate Win: Greg Erwin
64 Howard Levy CVC Racing
65 Max Sanford METALMTN Cycling
66 Edward Engay Big Orange Cycling
67 Travis Roberson
68 Jonathan Tessler Bicycle.net Cycling Team
69 Bobby Brown
70 Galvan Refugio
71 Terrance Tongate WIN-TEAM RACING
72 Christopher Ingstad Velo Allegro
73 Christopher Cook Bicycle.net Cycling Team
74 Conrad Wang Paramount Racing
75 Jules Gilliam Team Specialized Racing Juniors
76 Jose Jaime lopez Big Orange Cycling
77 Daniel Dowling Bicycle.net Cycling Team
78 Richard Hawthorne TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
79 Cesar Flores Martins Pro Bicycles Team
80 Victor Rosales Velo Allegro
81 Sharif Carter Bailey Bikes
82 Christian Quant Big Orange Cycling
83 Jorge Chan Cynergy Cycles Racing
84 Tristan Orford Ritte Racing
85 Kyle Johnston Ritte Racing
86 Homero Mistia
87 Dominic Clark METALMTN Cycling
88 Robert Macpherson South Bay Wheelmen
89 David Herrera Southern California Velo
90 Jacob Breidenbach Ritte Van Vlaanderen
91 David Tossolini R5 - Rock Racing
92 Michael James OTR Racing Teammate Win: Greg Erwin
93 Zachary Eaton Ritte Racing
94 Luis Castro
95 Christopher Hansen OTR Racing Teammate Win: Greg Erwin
96 Jonathan Mckenzie South Bay Wheelmen
97 Kyle Wills Moment Cycle Sport
98 Eric Morony
99 Scott Rosenberg Bike Palace
100 Scott Turner Team Simple Green/Bike Religion
101 Abner Torralba ADOBO VELO
102 Armin Staprans Suffolk-SunPower Racing
103 Brendon Zinke Moment Cycle Sport
104 Eric Spencer Big Orange Cycling
105 Aristeo Robles
106 Jeffrey Stern Platinum Performance Cycling Team
107 Jason Schutz Ritte Racing
108 Joseph Garey Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
109 Joseph Deato Big Orange Cycling
110 James Brill Michelob Ultra - La Grange +21
111 Jordan Greer OTR Racing Teammate Win: Greg Erwin
112 Michael Relth Michelob Ultra - La Grange +21
113 Ryan O'keefe Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
114 Anthony Navarra ACQUA AL 2/SDBC
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 97   Cat 5: 11   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Hagy
2 Scott Clark Long Beach Cyclery
3 Scott Turner Team Simple Green/Bike Religion
4 Israel Tapia WIN-TEAM RACING
5 Rahman Pinckney OTR Racing
6 Scott Rosenberg Bike Palace
7 Nicholas Bishop
8 Jose Jaime lopez Big Orange Cycling
9 Johnny Lance OTR Racing Teammate Top 5: Rahman Pinckney
10 Orlando Del castillo jr. Integrity Riderz Racing Team
11 Byron Becerril Rokform/Rock N' Road
12 Donnie Marquez Big Orange Cycling
13 Brandon Cota Team Redlands
14 Shawn Hook
15 Van Geslani Dons Bikes
16 Christopher Ingstad Velo Allegro
17 Anthony Navarra ACQUA AL 2/SDBC
18 Edward Engay Big Orange Cycling
19 Darron Manley SKLZ-Swami's Cycling Team
20 Charlie Waskey Rokform/Rock N' Road
21 Ben Duong Paramount Racing
22 Mario Rivera Rokform/Rock N' Road
23 John Middleton CVC Racing
24 Max Sanford METALMTN Cycling
25 Zachary Eaton Ritte Racing
26 Jose Reyes Southern California Velo
27 Daren Kitajima Bike Palace
28 Abner Torralba ADOBO VELO
29 Karim Qazi Michelob Ultra - La Grange +21
30 Aljohn Fernandez Integrity Riderz Racing Team
31 Scott Torrence
32 Tim Lewis Velo Allegro
33 William Aligue Integrity Riderz Racing Team
34 Arik Kadosh Michelob Ultra - La Grange +21
35 Padraic Hannon Michelob Ultra - La Grange +21
36 Bobby Brown
37 Ethan Halpern Michelob Ultra - La Grange +21
38 Terrance Tongate WIN-TEAM RACING Teammate Top 5: Israel Tapia
39 Mike Giem
40 Gustavo Sanchez
41 Ron Hirshman Ritte Racing
42 Nick Humby PAA/REMAX
43 Steve Floyd
44 Duane Hicks Team Zombies
45 Brad Decker Win-Team Racing Teammate Top 5: Israel Tapia
46 Christopher Cook Bicycle.net Cycling Team
47 Mario Higareda WIN-TEAM RACING Teammate Top 5: Israel Tapia
48 Nelson Sanchez Integrity Riderz Racing Team
49 Ramon Poncedeleon ADOBO VELO
50 Byron Oviedo Win-Team Racing Teammate Top 5: Israel Tapia
51 Kyle Barnes OC Armada Racing
52 Chris Keller
53 Bryan Jolliff Team Simple Green/Bike Religion Teammate Top 5: Scott Turner
54 Alfred De leon OTR Racing Teammate Top 5: Rahman Pinckney
55 Eric Spencer Big Orange Cycling
56 Gary Valencia
57 Homero Mejia
58 Victor Rosales Velo Allegro
59 Kenneth Cantero Cycle World Road
60 Refujio Galvan DARE
61 Dominic Clark METALMTN Cycling
62 Luis Castro
63 Ryan Ward OTR Racing Teammate Top 5: Rahman Pinckney
64 Rigo Cruz Win-Team Racing Teammate Top 5: Israel Tapia
65 Ramon Cruz Win-Team Racing Teammate Top 5: Israel Tapia
66 Donald Marshall
67 Hugo Solano Bike Palace
68 Joel Jacinto Integrity Riderz Racing Team
69 Eric Morony
70 Marcello Pesoa
71 Robert Scibelli
72 James Peacock Christian Cycling-Hammer Nutrition
73 David Holland Big Orange Cycling
74 Joseph Deato Big Orange Cycling
75 Jeffery Ford
76 Daren Kitajima Bike Palace
Finishers: Cat 4: 48   Cat 5: 26   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Humby PAA/REMAX
2 Zach Duehring
3 Peter Reyna Opprime Cycling Team
4 Nick Humby PAA/REMAX Teammate Win: Nick Humby
5 Johnathan Sutterfield Catalyst Racing
6 David Mack Bahati Foundation p/b Major Motion
7 Arin Mcgunigle Opprime Cycling Team Teammate Top 5: Peter Reyna
8 Arin Mcgunigle Opprime Cycling Team Teammate Top 5: Peter Reyna
9 Yeshua Farfan
10 Johnathan Sutterfield Catalyst Racing Teammate Top 5: Johnathan Sutterfield
11 Scott Torrence
12 Peter Reyna Opprime Cycling Team Teammate Top 5: Peter Reyna
13 Shawn Hook
14 Dominik Shauger
15 Francisco Figueroa Peninsula Cycle Club
16 Jared Jones Bike Surgeon/Continental Tire
17 David Mack Bahati Foundation p/b Major Motion
18 Nick Cali
19 Lee Villarreal
20 Blaize Baehrens RIDE Cyclery
21 Justin Mills
22 Trevor Spangler
23 John Vargas METALMTN Cycling
24 Justin Mills
25 Donald Marshall
26 Shawn Hook
27 Dean Woods Ranchos Cycling Club
28 Charlie Waskey Rokform/Rock N' Road
29 Karim Qazi Michelob Ultra - La Grange +21
30 Matthew Wikstrom 8th Wonder Cycling
31 Gustavo Sanchez
32 Kristopher Phoonjaya Opprime Cycling Team Teammate Top 5: Peter Reyna
33 Kristopher Phoonjaya Opprime Cycling Team Teammate Top 5: Peter Reyna
34 Ryan Mason Velo Allegro
35 Matthew Wikstrom 8th Wonder Cycling
36 Lucas Bentz Unity Sports Cycling
37 Edgar Noriega
38 Austreverto Serafin Opprime Cycling Team Teammate Top 5: Peter Reyna
39 Michael Strauchman
40 Ben Duong Paramount Racing
41 Steve Floyd
42 Dillon Mccarver
43 Darron Manley SKLZ-Swami's Cycling Team
44 Octavio Marquez Martins Pro Bicycles Team
45 Trevor Spangler
46 Dean Woods Ranchos Cycling Club
47 Renzo Degamo
48 Jake Eisaguirre Santa Ynez Valley Cycling Club
49 Alfredo Tadeo ADOBO VELO
50 Evan Eichenberg
51 J Eisaquirre
52 Alexis Serafin Opprime Cycling Team Teammate Top 5: Peter Reyna
53 Bryan Boyhan Bicycle.net Cycling Team
54 Nick Scoggins ACQUA AL 2/SDBC
55 Ryan Mason Velo Allegro
56 Mike Strauchman
57 Israel Romero
58 David Silverander
59 Joel Jacinto Integrity Riderz Racing Team
60 Emmett Normand
61 Stephen Ruiz
62 Stephen Ruiz
63 Anrew Nuckles Big Orange Cycling
64 Arik Kadosh Michelob Ultra - La Grange +21
65 Oliver Dayos Southern California Velo
66 Paul Gelinas PAA/REMAX Teammate Win: Nick Humby
67 Kevin Salazar Gruppo Velo
68 Andrew Genkuong Opprime Cycling Team Teammate Top 5: Peter Reyna
69 Alexis Serafin Opprime Cycling Team Teammate Top 5: Peter Reyna
70 Yeshua Farfan
71 Jared Jones CVC Racing
72 Miko Espanol Rokform/Rock N' Road
73 Miles Mcclain Velo 605
74 Richard Ahn Paramount Racing
75 Miko Espanol Rokform/Rock N' Road
76 Miles Mcclain Velo 605
77 Ira Caminong Bicycle.net Cycling Team
78 Charles Hicks Major Motion Cycling Club
79 Ramon Poncedeleon ADOBO VELO
80 Flint Mcinnis
81 David Silverander
82 Jose Morales Full Circle Cycling Powered by Pure
83 Austreverto Serafin Opprime Cycling Team Teammate Top 5: Peter Reyna
84 Francisco Figueroa Peninsula Cycle Club
85 Al Jerrold soriano
86 Jose Lopez Unity Sports Cycling
87 Patrick Eugene
88 Kenneth Cantero Cycle World Road
89 Nick Cali
90 Christopher Becerra Unity Sports Cycling
91 Perry Alvarez
92 Paul Mcdermott
93 Blaize Baehrens RIDE Cyclery
94 Miles Crawford
95 Dillon Mccarver
96 Wendell Loveday
97 Michael Otero
98 David Tirol
99 Ernesto Vicencio Big Orange Cycling
100 Michael Bonilla Unity Sports Cycling
101 Alfredo Tadeo ADOBO VELO
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 95   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Williams CashCall Mortgage
2 Jose Aguirre SC Velo MRI Endurance Elite U23
3 Mike Tettleton Rokform/Rock N' Road
4 C Williams SC Velo MRI Endurance Elite U23
5 Fabrizio Vonnacher CashCall Mortgage Teammate Win: Justin Williams
6 Logan Loader dope CashCall Mortgage Teammate Win: Justin Williams
7 Kayle Leo grande dope MRI Endurance Elite Masters
8 Steven Salazar Bahati Foundation-CA
9 Dion Smith
10 John Mckinley Team Velocity
11 Max Hernandez Rock Sports Racing
12 Paul Vaccari Rock Sports Racing
13 Shawn Wayland Serious Cycling
14 Frederick Bottger Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Mike Tettleton
15 Erick Sobey SPY GIANT RIDE
16 James Esser Bahati Foundation Elite Team
17 Anthony Morrow CA Pools / Primal
18 Arturo Anaya Bahati Foundation-CA
19 Luke Ramseth Paramount Racing
20 Shawn Daurelio Full Circle Cycling Powered by Pure
21 Sean Mckernan UC Cyclery/JW Floors
22 David Fugere
23 Chris Waggoner SPY GIANT RIDE
24 Juan Garibay SoCalCycling.com / Echelon Design
25 Andrew Sjogren Stage 17 Racing
26 Fergus Tanaka Chica Sexy
27 Jacob Duehring Horizon Organic / Panache Elite Cyc
28 Oscar Gutierrez Coates Cyclery Cycling Club
29 Kenten Harris Team Velocity
30 Samuel Pedder
31 Svein Reiso Michelob Ultra - La Grange +21
32 Evan Stade Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Mike Tettleton
33 Robert Perez
34 Quinten Kirby SKLZ-Swami's Development Elite Team
35 Marcos Corona Paramount Racing
36 David Mendoza
37 Hector Garcia Bahati Foundation Elite Team
38 Bret Hoffer Bahati Foundation Elite Team
39 Orlando Garibay SC Velo MRI Endurance Elite U23 Teammate Top 5: Jose Aguirre
40 Steven Tortorelli Chica Sexy
41 Marcus Cannon SoCalCycling.com
42 Wilson Blas Michelob Ultra - La Grange +21
43 Luis Alvarado CA Pools/Primal
44 Mike Herdman Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Mike Tettleton
45 Erik Johnson SPY GIANT RIDE
46 Fred Arellano TIME - Velo Pasadena Team
47 Seth Veenbaas MRI Endurance Elite Juniors
48 Christopher Thompson SPY GIANT RIDE
49 Christopher Bennett CA Pools / Primal
50 Stathis Sakellariadis Big Orange Cycling
51 Cole House CashCall Mortgage Teammate Win: Justin Williams
52 Christian Cognigni Black Sheep Squadron
53 Wes Holloway CashCall Mortgage Teammate Win: Justin Williams
54 Cory Williams SC Velo MRI Endurance Elite U23 Teammate Top 5: Jose Aguirre
55 Delfino Pastrana
56 Shawn Nelson OTR Racing
57 Salvador Maciel CA Pools / Primal
58 Frank Sarate SoCalCycling.com / Echelon Design
59 Brian Mcculloch CashCall Mortgage Teammate Win: Justin Williams
60 Brent Garrigus SPY GIANT RIDE
61 Max Fryar Hi -Tech Bikes
62 Christopher Barton CashCall Mortgage Teammate Win: Justin Williams
63 Nathan Seaford SC Velo MRI Endurance Elite U23 Teammate Top 5: Jose Aguirre
64 Douglas Hall SKLZ-Swami's Development Elite Team
65 Jeffrey Pettis SoCalCycling.com / Echelon Design
66 Michael Weicht CashCall Mortgage Teammate Win: Justin Williams
67 Tim Woo Rock Sports Racing
68 Rider Unknown
69 Daniel Reid Team Redlands
70 Gregg Medinilla SPY GIANT RIDE
71 Joshua Goodwin Rock Sports Racing
72 Rico Desaracho Big Orange Cycling
73 Jeffery Edwards Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
74 Deogracias Asuncion South Bay Wheelmen
75 Jose Mata Judgement Velo/ TBOV
76 Patrick Caro Full Circle Cycling Powered by Pure
77 Jason Hall UC Cyclery/JW Floors
78 Aram Dellalian Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Mike Tettleton
79 Christopher Jones Team Helen's
80 Martin Villarruel Martins Pro Bicycles Team
81 Trina Jacobson SC VELO/InCycle
82 Liu Heng
83 Stefano Barberi California Giant Berry Farms/Specia
84 Michael Tunzi Michelob Ultra - La Grange +21
85 Lance Coburn
86 Alfonso Garcia Serious Cycling
87 Ross Gagnon BBI-SIC Cycling
88 Timothy Mcgee Team Predator
89 Michael Johnson MRI Endurance Elite Masters
90 Gustavo-adolfo Mendez Michelob Ultra - La Grange +21
91 David Robertson Rock Sports Racing
92 Joseph Pasqualetto PAA/REMAX
93 Mike Faello Surf City Cyclery/STERLING BMW
94 Chris Demarchi MRI Endurance Elite Masters
95 Aaron Goodale CA Pools / Primal
96 Gilbert Hatton Chester County Cycling Foundation
97 ? Samuel SC Velo MRI Endurance Elite U23 Teammate Top 5: Jose Aguirre
98 Anthony Canevari SoCalCycling.com
99 Alexander Walters Michelob Ultra - La Grange +21
100 Juan Garibay SoCalCycling.com / Echelon Design
101 Taylor Tongate Bike Religion
102 Marcus Cannon SoCalCycling.com
103 David Santos CashCall Mortgage Teammate Win: Justin Williams
104 Richard Rosales Bahati Foundation-CA
105 Philip Tinstman MRI Endurance Elite Masters
106 Tomas Vargas UC Cyclery/JW Floors
107 Carlos Vargas UC Cyclery/JW Floors
Finishers: Cat 1: 32   Cat 2: 32   Cat 3: 31   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Valente
2 Shelby Reynolds Platinum Performance Cycling Team
3 Haley Edwards
4 Trina Jacobson SC VELO/InCycle
5 Karen Meske Revolution/Zoca
6 Leah Rodarti CapoVW, Webcor
7 Nicole Leroux Michelob Ultra - La Grange +21
8 Hayley Umayam Catalyst Racing
9 Dana Feiss Home Depot Center Team
10 Daniela Garcia Dallas Racing
11 Amber Holt ADOBO VELO
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liza Dunham Helens/Cannondale
2 Gabriella Loughnot Helens/Cannondale Teammate Win: Liza Dunham
3 Angel Castillo South Bay Wheelmen
4 Kim Nida SURF CITY CYCLERY
5 Jennifer Willis H&S Bicycles of Burbank
6 Melanie Mendavia Paramount Racing
7 Elaina Alvarez
8 Unknown Rider The TEAM
9 Jennifer Beatty H&S Bicycles of Burbank Teammate Top 5: Jennifer Willis
10 Tammy Broadlick H&S Bicycles of Burbank Teammate Top 5: Jennifer Willis
11 Lauren Mulwitz
12 Christine Pai Paramount Racing
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 1