Log In
CU Stazio Criterium • Mar 30 2013
Partly Cloudy, 59 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Torin Bickmore Boulder Junior Cycling
2 Andrew Charlet Boulder Junior Cycling Teammate Win: Torin Bickmore
3 Wiley Melton Boulder Junior Cycling Teammate Win: Torin Bickmore
4 Davis Livingston ColoBikeLaw.com
5 Ryan Stowers Black Sheep Junior Cycling
6 Carter Melton Boulder Junior Cycling Teammate Win: Torin Bickmore
7 Clay Pringle Boulder Junior Cycling Teammate Win: Torin Bickmore
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Brown
2 Brady Fain Team Undiscovered
3 Lucas Clarke Primal Wear - McDonald-Audi
4 Nicholas Applegate GS Panache
5 Justin Herd Ritte Racing
6 Matt Nunnelly Ride Studio Cafe
7 Zach Vanrheen Primal Wear - McDonald-Audi Teammate Top 5: Lucas Clarke
8 Kyle Erickson
9 Juan Gutierrez Local Velo
10 Dustin Gillingham Primal Wear - McDonald-Audi Teammate Top 5: Lucas Clarke
11 Gage Hecht Team Specialized Racing Juniors
12 Bill Lehman VOLO Cycling p/b RMSS
13 Carson Christen Cycleton
14 Danial Ebner PSIMET/Zilla Racing
15 Christopher Grantham Ritte Racing Teammate Top 5: Justin Herd
16 Davis Wilkey Boulder Junior Cycling
17 Thomas Eng GS Ciao
18 Brandon Mitchell Sonic Boom Racing
19 James Bedrosian Boulder Cycle Sport
20 Joseph Teynor Primal Wear - McDonald-Audi Teammate Top 5: Lucas Clarke
21 Rene Macias
22 Scott Larson GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic
23 Jeffrey Roth Real D-Amgen Masters Cycling
24 Clay Anselmo Racer X Cycling
25 Chris Lozyniak Primal Wear - McDonald-Audi Teammate Top 5: Lucas Clarke
26 Andrew Loaiza Rocky Mountain Road Club
27 Gwen Inglis Team Kenda
28 Stephen Thomas Rocky Mountain Road Club
29 Troy Reynolds PSIMET/Zilla Racing
30 Maxx Chance BJC/Panache
31 Daimeon Shanks GS Panache Teammate Top 5: Nicholas Applegate
32 Travis Caldwell Sonic Boom Racing Team
33 Robert Gutzwiller First City Cycling Team
34 Andy Johnson Sonic Boom Racing Team
35 Ryan Preske Primal Wear - McDonald-Audi Teammate Top 5: Lucas Clarke
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 32   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Dahl Boulder Orthopedics
2 Patrick Warner Stages Cycling
3 Matthew Gates Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
4 Brad Mushovic Rally Sport Cycling Team
5 Marc Deantoni Stages Cycling
6 Ben Delaney GS Panache
7 Byron Nix Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
8 Kelly Ruddick Boulder Orthopedics Teammate Win: Robert Dahl
9 Grant Holicky Boulder Orthopedics Teammate Win: Robert Dahl
10 Nicholas Traggis Horizon Organic / Panache Elite Cyc
11 James Dunkleberger VOLO Cycling p/b RMSS
12 Todd Robertson dope FRANCO Bicycles Racing
13 Michael Inglis Whole Foods Market Giordana Scott S
14 Carlos Casali Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
15 Juan Gutierrez Local Velo
16 Christopher Fitzpatrick Racer X Cycling
17 Matthew Gibble Sonic Boom Racing Team
18 Sherman Towsley Rally Sport Cycling Team Teammate Top 5: Brad Mushovic
19 Mike Sutter Boulder Orthopedics Teammate Win: Robert Dahl
20 John Barclay Rally Sport Cycling Team Teammate Top 5: Brad Mushovic
21 Neal Henderson Boulder Orthopedics Teammate Win: Robert Dahl
22 Adam Asnes Rocky Mountain Cancer Centers Cycli Teammate Top 5: Matthew Gates
23 Rashid Farooqui Rally Sport Cycling Team Teammate Top 5: Brad Mushovic
24 Diran Ayandele Sonic Boom Racing
25 Patrick Walker
26 Raik Huster
27 Jonathan Cavner CP Racing
28 Christopher M r munro
29 Derek Newell
30 James Blattner Crosstown Velo
31 Chad Moore Rocky Mountain Cancer Centers Cycli Teammate Top 5: Matthew Gates
32 Joel Price
33 Brian Todeschini Boulder Orthopedics Teammate Win: Robert Dahl
34 Jeffrey Bauer Cycleton
35 Eddy Gragus Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
36 C Gauss Rocky Mountain Cancer Centers Cycli Teammate Top 5: Matthew Gates
37 Daniel Depaemelaere 8 Sixteen Racing
38 Brian Hludzinski Boulder Cycle Sport
39 Bradley Rolf ColoBikeLaw.com
40 Darryl Shockley PSIMET/Zilla Racing
DNF Kirk Fogdall
DNF Heather Fischer
DNF Robert Kantor ColoBikeLaw.com
DNF Matthew Opperman
DNF David Gladstone Cycleton
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 26   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kurt Atkins Primal Wear - McDonald-Audi
2 Dave Ratcliff VOLO Cycling p/b RMSS
3 Andrew Johnson
4 Adam Jensen Rocky Mountain Road Club
5 Matthew Eberly Primal Wear - McDonald-Audi Teammate Win: Kurt Atkins
6 Aaron Sigman Black Sheep Junior Cycling
7 Dan Berger Louisville Velo Club/ Team Louisvil
8 Sergei Chekhovskii Primal Wear - McDonald-Audi Teammate Win: Kurt Atkins
9 Dustin Harrison Rocky Mountain Road Club Teammate Top 5: Adam Jensen
10 Andy Godish
11 Aaron Hugen Denver 38 Racing
12 Larsen Schindler
13 Jason Kiefer Sports Garage Cycling
14 Jeremy Purchase Natural Grocers Cycling Team
15 Liam Dunn Boulder Junior Cycling
16 David Warfield PSIMET/Zilla Racing
17 Glenn Cratty Sonic Boom Racing Team
18 Joshua Schroeder International Christian Cycling Clu
19 Andrew Fleming BJC/Panache
20 James Doherty
21 Robert Odonnell Rally Sport Cycling Team
22 Gary Lancaster VOLO Cycling p/b RMSS Teammate Top 5: Dave Ratcliff
23 Christopher Wahle International Christian Cycling Clu
24 Marco Hintz Sonic Boom Racing Team
25 Tom Hornyak Rocky Mountain Road Club Teammate Top 5: Adam Jensen
26 Chris Meier
27 Jesse Euton Boulder Cycle Sport
28 Cormac Dunn Boulder Junior Cycling
29 Mark Christofferson IC3Colorado
30 Brian Sullivan
31 Scott Baumfalk
32 Chase Klug
33 Trevor Christofferson International Christian Cycling Clu
34 Michael Gavagan
35 Hogan Petry Natural Grocers Cycling Team
DNF Aaron Smith
DNF Tyler Dunn
DNF Brendan Lee University of Colorado-Boulder
DNF Henry Eberhardt Team Body Sync
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Galen Stilgebauer Rocky Mountain Road Club
2 Bill Davis Rally Sport Cycling Team
3 Mike Proffitt Cafe Velo
4 Alex Dorganross Real D-Amgen Masters Cycling
5 Jeremy Curry Real D-Amgen Masters Cycling
6 Tyler Brown Horizon Organic / Panache Elite Cyc
7 Chris Burke Real D-Amgen Masters Cycling Teammate Top 5: Alex Dorganross
8 Kevin Bains Real D-Amgen Masters Cycling Teammate Top 5: Alex Dorganross
9 Erik Rissler Boulder Running Company Cycling Tea
10 Patrick Naylor Blue Sky Velo
11 Ti Hays Rocky Mountain Road Club Teammate Win: Galen Stilgebauer
12 Clark Eckel Rocky Mountain Road Club Teammate Win: Galen Stilgebauer
13 Kellen Tanner VOLO Cycling p/b RMSS
14 Orion Stewart
15 ? Rider
16 Rob Horn Rocky Mountain Road Club Teammate Win: Galen Stilgebauer
17 Robert Jacobs Twin Peaks Cycling,Inc
18 Benten Woodring Denver 38 Racing
19 Steven Caughlin VOLO Cycling p/b RMSS
20 Jack Cheung GS Panache
21 Charlie Suthard GS Panache
22 Dean Stathopulos Racer X Cycling
23 Michael Howells Racer X Cycling
24 Christopher Smith VOLO Cycling p/b RMSS
25 Kenneth Ross ColoBikeLaw.com
26 Lloyd Jones PSIMET/Zilla Racing
27 Zack Mozer International Christian Cycling Clu
28 Brian Tibbs GS Panache
29 Connor Livingston ColoBikeLaw.com
30 Kevin Brett stakelin PSIMET/Zilla Racing
31 Andrew Galloway Racer X Cycling
32 David Moroney GS Panache
33 Joe Helvoigt Pikes Peak Velo
34 Christian Smith Real D-Amgen Masters Cycling Teammate Top 5: Alex Dorganross
35 James Garner VOLO Cycling p/b RMSS
36 Michael Magluilo Rocky Mountain Road Club Teammate Win: Galen Stilgebauer
DNF Andrew Lincoln
DNF Isaac Sheets
DNF Scott Baumfalk
DNF Ben Jendrek Racer X Cycling
DNF Sean Bender
DNF Gary Dicicco Bike Haven Race Team
DNF Matt Larson GS Panache
DNF Matthew Purchase
Finishers: Cat 4: 29   Cat 5: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Mullervy Champion System p/b Stan's NoTubes
2 Clayton Feldman
3 Josh Yeaton Horizon Organic / Panache Elite Cyc
4 Julian Kyer
5 Drew Christopher Primal Wear - McDonald-Audi
6 Conor Mullervy Champion System p/b Stan's NoTubes Teammate Win: Kevin Mullervy
7 Michael Dessau Slipstream-Craddock Junior Developm
8 Yannick Eckmann California Giant Berry Farms/Specia
9 Braden Bingham GS Ciao
10 Jake Wells Stan's NoTubes P/b Proferrin
11 Ian Holt Natural Grocers Cycling Team
12 Colt Peterson Team Rio Grande
13 Robert Arena Real D-Amgen Masters Cycling
14 John Suchsland Boulder Running Company Cycling Tea
15 Barry Lee Whole Foods Market Giordana Scott S
16 Charles Cassin
17 Braden Kappius TEAM CLIF BAR Cycling
18 Alan Zalewa
19 Brian Firle Denver Fit Loft
20 Unknown Rider R5 - Rock Racing
21 Colby Ricker Sonic Boom Racing Team
22 Jonathan Cavner CP Racing
23 Kevin Tempel First City Cycling Team
24 Allen Krughoff Donnelly Sports
25 Garrett White Primal Wear - McDonald-Audi Teammate Top 5: Drew Christopher
26 Kyle Thomas Primal Wear - McDonald-Audi Teammate Top 5: Drew Christopher
27 Alexander Hagman
28 Karl Pelletier Twin Peaks Racing
29 Joseph Petrowski Primal Wear - McDonald-Audi Teammate Top 5: Drew Christopher
30 Scott Tietzel Team Rio Grande
31 Jared Dean First City Cycling Team
32 Joseph Taddeucci Natural Grocers Cycling Team
33 Garrett Suydam Primal Wear - McDonald-Audi Teammate Top 5: Drew Christopher
34 Tomas Roba GS Ciao
35 Jon Moro
36 Michael Sherer
37 Michael Giem Pedal p/b Cannondale Development Te
38 Trevor Connor Team Rio Grande
39 ? Rider
40 Nicholas Traggis Horizon Organic / Panache Elite Cyc Teammate Top 5: Josh Yeaton
41 Eric Kenney Simple Racing
42 Nick Bax Team Rio Grande
43 Kennett Peterson Team Rio Grande
44 Seth Mincks Pedal p/b Cannondale Development Te
45 Matt Charity Steamboat Velo
46 Sean Sullivan Elbowz Racing
47 Jacob Rosenbarger Team Rio Grande
48 Austin Allison Horizon Organic / Panache Elite Cyc Teammate Top 5: Josh Yeaton
49 Colby Pearce GS Ciao
50 Matthew Allen Pedal p/b Cannondale Development Te
51 Kevin Selker Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
52 Emerson Oronte
53 Michael Inglis Whole Foods Market Giordana Scott S
54 Taylor Jung Pedal p/b Cannondale Development Te
DNF Lauren De crescenzo Team Kenda presented by RACC
DNF Liam Donoghue Natural Grocers Cycling Team
DNF Pablo Cruz
DNF Alex Lewis GS Ciao
Finishers: Cat 1: 28   Cat 2: 23   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Addie Levinsky Rocky Mountain Road Club
2 Serenity Anderson Rocky Mountain Road Club Teammate Win: Addie Levinsky
3 Jamie Stewart Naked Women's Racing p/b TriBella
4 Amanda Cyr Naked Women's Racing
5 Nell Rojas
6 Anna Levine Boulder Running Company Cycling Tea
7 Jessica Broderick
8 Breeze Brown Team Primal Racing
9 Amanda Bye Naked Women's Racing Teammate Top 5: Amanda Cyr
10 Nina Donohue Boulder Cycle Sport
11 Erin Mcginnis Primal/McDonald Audi Women's racing
12 Michelle Maxwell Primal/McDonald Audi Women's racing
13 Abby Kacena First City Cycling Team
14 Michelle Mjoen Primal/McDonald Audi Women's racing
15 Lorraine Wikstrom Team Primal Racing
16 Shelley Hartman TheCyclist-Lawyer.com
17 Savannah Adams Front Rangers Cycling Club
18 Tami Burke Naked Women's Racing p/b TriBella Teammate Top 5: Jamie Stewart
19 Tiina Pajulampi Primal/McDonald Audi Women's racing
20 Peg Hallberg PSIMET/Zilla Racing
21 Molly Meehan TheCyclist-Lawyer.com
Finishers: Cat 4: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cari Higgins ExergyTWENTY16
2 Alison Powers NOW and Novartis for MS
3 Amy Charity Vanderkitten-Focus
4 Heather Fischer
5 Gwen Inglis Team Kenda
6 Julie Emmerman Rally Sport Cycling Team
7 Jennifer Reither Vanderkitten
8 Molly Vanrheen Primal/McDonald Audi Women's racing
9 Flora Duffy
10 Heather Mcwilliamsmierzejews Boulder Orthopedics
11 Unknown Rider Team Kenda presented by RACC
12 Annie Toth Rolland Cycling
13 Kyleanne Hunter Rise Above Racing
14 Margell Abel Natural Grocers Cycling Team
15 Erin Huck Whole Foods Market Giordana Scott S
16 Catherine Johnson Rise Above Racing
17 Christa Ghent Exergy TWENTY12
18 Becca Schepps Team Novo Nordisk
19 Kristen Peterson
20 Lauren De crescenzo Team Kenda presented by RACC
21 Nicole Horst GS Boulder/Studio 1 Dental/Organic
22 Kathryn Garner Naked Women's Racing
23 Kelley Bethoney Evolution Cycling Club p/b Long & F
24 Lindsey Knast Primal/McDonald Audi Women's racing
25 Katie Macarelli TheCyclist-Lawyer.com
DNF Sharon Allpress Natural Grocers Cycling Team
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 8   Cat 3: 9   Cat ?: 1