Log In
Farmersville Road Race • Apr 20 2013
Mostly Cloudy, 51 degrees, wind 16 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gibbs Tolsdorf GIBBS EXODUS
2 Kirk Hunsecker GREEN MOUNTAIN CYCLERY
3 Amilcar Samudio ARTEMIS
4 George Sauter KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
5 Scott Raschke
6 Todd Coble THRU IT ALL BODY SHOP
7 William Brown
8 Edmund Lewis HERSHEY CYCLING
9 Greg Ditrani KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV Teammate Top 5: George Sauter
10 Dave Haight MID ATLANTIC INDUSTRIAL
11 Thaddeus Newnam IRON TOWN CYCLING
12 Jay Long
13 Lindy Barile GS SIMMERIA
14 Jay Lloyd INGEAR CYCLING
15 Brian Stoner COLE'S BICYCLE VELO CLUB
16 George Ripley
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robin Carpenter HINCAPIE SPORTSWEAR DEVELOPMENT TEA
2 Eric Workowski TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
3 Barry Miller FIREFIGHTERS CYCLING TEAM
4 Patrick Kos TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
5 Brian Breach GS MENGONI USA
6 Ryan Shebelsky TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
7 Jake Sitler SEAVS/HAYMARKET PB SOIGNEUR
8 Christopher Meacham D3DEVO
9 Craig Nichols Round Here Racing
10 Michael Whitaker SPEED SLEEVE
11 Jason Wood THE PERFORMANCE LAB P/B CAFFEINATED
12 Unknown Rider
13 Bill Ash THE BELLS BIKE SHOP CYCLING TEAM
14 David Dawson THE PERFORMANCE LAB P/B CAFFEINATED
15 Matthew Furlow BREAKAWAYBIKES.COM P.B. VIE 13
16 Edward Krasnai SPEEDSLEEV
17 Colby Samstag PENN CYCLING
18 Gale Hess THRU IT ALL BODY SHOP
19 Calvin Hoops ROUND HERE RACING
20 Brad Ober THRU IT ALL BODY SHOP
21 John Spittal THRU IT ALL BODY SHOP INC.
22 Keane Brennan GS CYCLELIFE
23 Tanner Browne GS CYCLELIFE
24 Zander Guzy-sprague GS CYCLELIFE
25 Zachary Houlik YOUNG MEDALISTS
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Brown CRCA/BLUERIBBION-TRANSLATIONS.COM
2 Dean Smith GS SIMMERIA
3 Jeff Godfrey THRU IT ALL BODY SHOP
4 Seth Houston DOYLESTOWN BIKE WORKS
5 Dusty Stone SHIRKS RACING MASTERS TEAM
6 Patrick Darken ZEN MASTERS RACING
7 Sebastian Byers ABRT
8 Mark Allain SHIRKS RACING MASTERS TEAM Teammate Top 5: Dusty Stone
9 Bryan Hitch PA MASTERS RC
10 Randy Haluck THRU IT ALL BODY SHOP Teammate Top 5: Jeff Godfrey
11 Scott Hodder SIGNATURE CYCLES/ROCKSTAR
12 Shawn Beeler MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
13 Nao Yamashita CYCLEDROME
14 Ben Tufford TEAM MTBNJ/HALTER'S CYCLES
15 Eric Noreen GETTYSBURG BICYCLE
16 George Sherman GOTHAM CYCLISTS
17 Douglas Jones GS SIMMERIA Teammate Top 5: Dean Smith
18 Nicholas Pachuda EQUPE VITESSE CYCLING CLUB
19 Michael Lane ZIMMERMAN RACING
20 Paul De santis KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
21 Ron Short PRO PEDALS
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darren Hartman WORLD CUP SKI & CYCLE RACING TEAM
2 Rick Anderson SOMERSET WHEELMEN
3 Dean Molle PA MASTERS RC
4 Jan Felice THRU IT ALL BODY SHOP
5 Sean Oreilly GUYS RACING
6 Gary Eveland BREAKAWAYBIKES.COM - QCW CYCLING
7 Jeffery Markham THRU IT ALL BODY SHOP Teammate Top 5: Jan Felice
8 Andrew Crabb KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
9 Brian Mcandrews SPINTECK CYCLING TEAM
10 Dan Conlin TEAM TBB/DEEP BLUE
11 Tim Borsetti CYCLES 54 TEAM FOR AUTISM AWARENESS
12 Kevin Kolodziejski TRI-STATE VELO
13 Bryan Patton CECIL COUNTY CYCLING CLUB
14 James m. Pomeroy THRU IT ALL BODY SHOP Teammate Top 5: Jan Felice
15 Rick Tucker KELLY BENFITS STRATEGIES/L S V
16 David Hilton QCW CYCLING
17 Sean Mooney VIKING YACHTS/ACTION WHEELS
18 Bill Fleming PA MASTERS RC Teammate Top 5: Dean Molle
19 Michael Fink MORGAN STANLEY / MARKET EDGE
20 Darin Benson THRU IT ALL BODY SHOP INC
21 Robert Turner THRU IT ALL BODY SHOP Teammate Top 5: Jan Felice
22 Jim Weidner SHIRKS RACING MASTERS TEAM
23 George Harriott GS SIMMERIA
24 Steve Owens ANNAPOLIS BICYCLE RACING TEAM
25 Ray Middleman CTS
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Barr SWASHBUCKLER BREWING CO CYCLING
2 Mark Branle TEAM SOMERSET
3 Jesse Stauffer LEWISBURG CYCLING
4 Anthony Bramante TEAM BBC
5 William Smith UNIVERSITY OF PENNSYLVANIA
6 Tom Lausch GREEN MTN CYCLERY
7 David Slochower UNIVERSITY OF PENNSYLVANIA CYCLING
8 Brian Pieragostini KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
9 James Taylor KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
10 Paul Beliveau SBR CYCLING
11 Ryan Matter PENN CYCLING Teammate Top 5: William Smith
12 Alexander Ochman PURE ENERGY CYCLING
13 Matthew Fischel UNIVERSITY OF DELAWARE
14 Edward Mullen BREAKAWAYBIKES.COM - QCW CYCLING
15 Ross Stern PENN CYCLING Teammate Top 5: William Smith
16 Darren Goffin
17 Nicholas Bessman UNIVERSITY OF PENNSYLVANIA Teammate Top 5: William Smith
18 Jacob Rubin UNIVERSITY OF DELAWARE
19 Sean Croce VIKING YACHTS/ ACTION WHEELS / CC E
20 Joe Jordan PENN CYCLING Teammate Top 5: William Smith
21 Stuart Witkowski YOUNG MEDALISTS
22 William Flannery BLUE MOUNTAIN VELO
23 Tyler Shaffer
24 Blake Pucsek
25 Robert Diez
26 Derrick Swanson BCMULTISPORT
27 Kenneth Snyder CYCLE-SMART GRASSROOTS TEAM
28 Matthew Klein
29 John Mullen
30 Roger Picker KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
31 John Rohrer TEAM BBC Teammate Top 5: Anthony Bramante
32 Brian Swehla WHEEL WRIGHT BIKES
33 Brian Garner
34 Sam Hoffberger JOE'S BIKE SHOP RACING TEAM
35 Theodore Schlegel
36 Benjamin Walters UNIVERSITY OF PENNSYLVANIA Teammate Top 5: William Smith
37 Kevin Rocktaschel
38 Ryan Gengler PEANUT BUTTER & CO. HUMAN ZOOM
39 Michael Bonner H90176680001
40 Benjamin Bowers
41 Chris Pezalla
42 Neil Seas PURE ENERGY CYCLING
43 Preston Simon BLUE MOUNTAIN VELO
44 Ben Jacoby GS CYCLELIFE
45 Timothy Day THE BELL'S BIKE SHOP CYCLING TEAM
46 Sudeep Rangi UNIVERSITY OF PENNSYLVANIA Teammate Top 5: William Smith
47 Paul Rinkenberg TEAM FLUID
48 Adam Mullen
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 22   Cat 5: 20   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keane Brennan GS CYCLELIFE
2 Tanner Browne GS CYCLELIFE Teammate Win: Keane Brennan
3 Zander Guzy-sprague GS CYCLELIFE Teammate Win: Keane Brennan
4 Zachary Houlik YOUNG MEDALISTS
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stuart Witkowski YOUNG MEDALISTS
2 Benjamin Bowers
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evelyn Korbich YOUNG MEDALIST
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Gonzalez EQUIPE VITESSE
2 Jody Frank NORTH POINT WOMENS RACING TEAM
3 Elspeth Huyett TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
4 Carla Williams JOE'S BIKE SHOP RACING TEAM
5 Kimberly Zubris PEANUT BUTTER & CO. HUMAN ZOOM
6 Evelyn Korbich YOUNG MEDALIST
7 Pamela Schmaldinst VORTEX
8 Jackie Paull HIGH GEAR CYCLERY
9 Catharine Hollenbach
10 Cheryl Morrison SBR CYCLING
11 Molly Wood THRU-IT-ALL BODY SHOP
12 Jennifer Kulicki THRU IT ALL INC
13 Candace Kennedy STURDY GIRL CYCLING
14 Tracy Lea
15 Lisa Franciotti Pure Energy Cycling
16 Masami Yamashita CYCLEDROME
17 Jody Twer STURDY GIRL CYCLING
18 Mary Fanelli lund STURDY GIRL CYCLING
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 5   Cat ?: 3