Log In
Eagle Creek Park Cycling Grand Prix v2.0 • Apr 14 2013
Partly Cloudy, 59 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hauber Texas Roadhouse Cycling Team
2 John Eisinger Texas Roadhouse p/b Motorex Teammate Win: David Hauber
3 Alex Wieseler Bissell ABG Giant
4 Hogan Sills Sammy's Bike
5 Andrew Beckman Clarksville Schwinn
6 Jonathan Atwell Panther/Bakehouse
7 Kyle Perry Team Upland Brewing
8 Thomas Walsh Scholars Inn Bakehouse/Team Tortuga
9 John Woods Team Upland Brewing
10 Matthew Light Alderfer Bergen
11 Micah Fritzinger McDonald's Cycling Team
12 Chris Kroll Team Upland Brewing
13 Eric Anderson Zipp Factory Team
14 Chris Richter Motion Elite/Heroes p/b First Inter
15 Craig Stokan Clarksville Schwinn Racing Teammate Top 5: Andrew Beckman
16 Andrew Otte Team Upland Brewing
17 Frederick Rose Team Scholars Inn Bakehouse
18 Andrzej Banaszkiewicz Bissell ABG Giant Teammate Top 5: Alex Wieseler
19 David Morse Indiebike
20 Noah Kinney McDonalds Cycling Team
21 Alex Voitik Sammy's Bike Teammate Top 5: Hogan Sills
22 Nolan Mcqueen McDonalds Cycling Team
23 Beau Boggs Bissell ABG Giant Teammate Top 5: Alex Wieseler
24 Ian Mcshane Clarksville Schwinn Racing Team Teammate Top 5: Andrew Beckman
25 John Ryan Alderfer Bergen
26 Luke Haley RGF
27 Andy Messer Team Upland Brewing
28 Jason Fowler Bissell ABG Giant Teammate Top 5: Alex Wieseler
29 Ray Smith Clarksville Schwinn Racing Teammate Top 5: Andrew Beckman
30 Harry Clark Racing for Riley p/b Alderfer Berge
31 Hayden Warner unattached
32 Rob Kendall Clarksville Schwinn Racing Teammate Top 5: Andrew Beckman
33 Tom Cox Alderfer Bergen
34 Erik Fagerberg Clarksville Schwinn Racing Teammate Top 5: Andrew Beckman
35 Joseph Bosemer Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: David Hauber
36 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: David Hauber
37 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: David Hauber
38 Wayne Simon Enzo's Cycling
39 Declan Doyle Bissell ABG Giant Teammate Top 5: Alex Wieseler
40 Jeffrey Meade Team Upland Brewing
41 Karim Abdelkader MOB Squad
42 Mitchell Kersting Texas Road House Cycling Team Teammate Win: David Hauber
43 Jonathan Jacob Bissell ABG Giant Teammate Top 5: Alex Wieseler
DNF James Book Clarksville Schwinn Racing Teammate Top 5: Andrew Beckman
DNF John Callahan Team Upland Brewing
DNF Will Mcdermott IndieBike.com pb/ Angie's List
DNF Jerry Witham Ft outfitters
DNF Robert Harris Clarksville Schwinn Racing Teammate Top 5: Andrew Beckman
DNF Darren Williams Fort Wayne Outfitters
DNF Michael Schroeder Team Upland Brewing
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 23   Cat 3: 9   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunner Dygert BissellABGGiant
2 Luke Neubauer Clarksville Schwinn Racing
3 Ian Mcshane Clarksville Schwinn Racing Team
4 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
5 Ben Schmutte MOB Squad
6 Wayne Mckillip Ft. Wayne Outfitters
7 James Calvetti Scholars Inn Bakehouse-Team Tortuga
8 Robert Harris Clarksville Schwinn Racing Teammate Top 5: Luke Neubauer
9 Thomas Davis Team Nebo Ridge
10 Joshua Miller Colavita Racing
11 Jeffrey Meade Team Upland Brewing
12 Robert Herzog ROLLFAST
13 Branden Sowers Alderfer Bergen
14 Drew Coelho None
15 David Fouts ROLLFAST
16 Erik Albers Speedway Wheelmen
17 Renato Sosa Ghisallo Cycling Team
18 Matthew Allen Team Nebo Ridge
19 Robert Mcfadden Joe's Cycles / Cardinal Bicycle Co.
20 Jason Romain None
21 Chris Pfeiffer Team Upland Brewing
22 David Hallander SRAM Factory
23 Spencer Dell Team Upland Brewing
24 James Book Clarksville Schwinn Racing Teammate Top 5: Luke Neubauer
25 Craig Stokan Clarksville Schwinn Racing Teammate Top 5: Luke Neubauer
DNF Joe Greenlee unattached
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vincent Vergara unattached
2 Branden Sowers Alderfer Bergen
3 Doug Brewer None
4 Robert Mcfadden Joe's Cycles / Cardinal Bicycle Co.
5 Drew Coelho None
6 Tyler Conant Bicycle Exchange
7 Emmett Culp unattached
8 Kyle Goris Nebo Ridge
9 Brandon Long None Teammate Top 5: Doug Brewer
10 Kevin Strawbridge None Teammate Top 5: Doug Brewer
11 Daniel m Perrino Indiana University
12 Devin O'leary Indiana University
13 Andrew Najem unattached
14 Charlie Hicks None Teammate Top 5: Doug Brewer
15 Denny Dooley Uphill Grind
16 Thomas Bolling None Teammate Top 5: Doug Brewer
17 Samuel Stanford None Teammate Top 5: Doug Brewer
18 Dylan Nash Indiana University
19 John Ringis None Teammate Top 5: Doug Brewer
20 Gene James Nebo Ridge
21 Victor Popov MOB SQUAD
22 John Gibel Team Nebo Ridge
23 Josiah Longenecker Men of Steel Racing
24 Ryan Page Ball State University
25 Anthony Elmore Outdoor Ventures
26 Joe Greenlee unattached
27 Jason Gray Team Bicycle Outfitters Indy
28 Jacob Hoggard ROLLFAST
29 Matthew Chartier unattached
30 Kevin Kennedy None Teammate Top 5: Doug Brewer
31 Peter Doroszko None Teammate Top 5: Doug Brewer
32 Elliot Englert unattached
33 Jason Ochoada Gray Goat
34 Rodolfo Villalvir None Teammate Top 5: Doug Brewer
DNF Andrew Chandler None Teammate Top 5: Doug Brewer
DNF Elliott Parshall None Teammate Top 5: Doug Brewer
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 22   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Team
2 Ben Weaver Zipp Factory Team
3 Don Birch Heroes Foundation Cycling Team
4 Micah Fritzinger McDonald's Cycling Team
5 Darrin Lay SCHELLER'S FITNESS AND CYCLING
6 Robert Norwalk Team Nebo Ridge
7 Brian Gavette Zipp Factory Team Teammate Top 5: Ben Weaver
8 Court Maple MOB Squad
9 Sam Nichol Zipp Factory Team Teammate Top 5: Ben Weaver
10 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Curtis Tolson
11 William Hallberg Team Nebo Ridge
12 Robert Brooks Brooks Integrative Training
13 Tom Cox Alderfer Bergen
14 Steve Gaylor Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Curtis Tolson
15 David Stone Scarletfire
16 Craig Eigenbrod Zipp Factory Team Teammate Top 5: Ben Weaver
17 Bryan Boggs Zipp Factory Team Teammate Top 5: Ben Weaver
18 Brad Demott Gray Goat Sports
19 Wayne Simon Enzo's Cycling
20 Sean O'donell Scarletfire
21 William Dolan SCHELLER'S FITNESS AND CYCLING Teammate Top 5: Darrin Lay
DNF Eric Barnett McDonald's Cycling Team Teammate Top 5: Micah Fritzinger
DNF Jim Creamer Team Nebo Ridge
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Hayes J's Bike Shop
2 Wes Harris speedway wheelmen
3 Matt Brindle Team Guitar Lab
4 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
5 Robert Beck Team Nebo Ridge
6 Greg Bauer Kirk's Bike Shop
7 John Wallisa Team Nebo ridge Teammate Top 5: Robert Beck
8 Darren Williams Fort Wayne Outfitters
9 Jason Pope Team Nebo Ridge Teammate Top 5: Robert Beck
10 John Gibel Team Nebo Ridge Teammate Top 5: Robert Beck
DNF Mark Dewart MOBSQUAD
DNF Darrin Lay SCHELLER'S FITNESS AND CYCLING
DNF Doug Wintin No Limit Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shera Clark McDonald's Cycling Team
2 Marie Locke Speedway Wheelmen
3 Debra Wagoner Team Nebo Ridge
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shera Clark McDonald's Cycling Team
2 Stephanie Breslin Ghisallo Cycling Team
3 Marie Locke Speedway Wheelmen
4 Debra Wagoner Team Nebo Ridge
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1