Log In
Steve Dunlap Time Trial • Jun 1 2013
Clear, 87 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Buckley Folsom Bike/VW/Raley 35:54.2
2 Jason Grefrath LangeTwins Winery Ra 36:26.9
3 Daniel Bryant Folsom Bike/VW/Raley 36:51.2 Teammate Win: Michael Buckley
4 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/ 37:49.0
5 Michael Claudio Davis Bike Club/Davi 37:52.1
6 Michael Holt Bay101 Racing/Bicycl 38:07.0
7 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/ 38:25.1 Teammate Top 5: Oliver Ryan
8 Gregory Gambetta Folsom Bike/VW/Raley 38:55.8 Teammate Win: Michael Buckley
9 Jason Smith SquadraSF 39:43.2
10 John Schiefer Peninsula Velo Cycli 39:43.7
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Roemer Team Specialized Rac 36:36.5
2 Thomas Coulter Morgan Stanley Cycli 37:11.8
3 William Sans Peninsula Velo Cycli 38:09.7
4 Joseph Staron LangeTwins Winery Ra 38:17.6
5 Michael Kopp Team Mike's Bikes p/ 38:19.5
6 Greg Cook Team Bicycles Plus/T 38:20.2
7 John Devere INTEGRITY RACING p/b 38:56.8
8 Mark King Fremont Freewheelers 40:06.7
9 Craig Lindberg SHO-AIR/SERT 40:42.1
10 Jan Elsbach VOS Racing 40:49.2
11 Gus Platis Team City Sacramento 41:22.3
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Stewart Team Roaring Mouse 38:12.5
2 Jay Newton Victory Velo Racing 38:13.7
3 Jeffrey Clause 38:18.1
4 Ryan Malm Davis Bike Club/Davi 38:45.6
5 Benjamin Liu San Jose Bicycle Clu 39:05.2
6 Eliot Logan Metromint Cycling 40:13.2
7 Riley Majeune-fagan Metromint Cycling 40:43.1
8 Jeffrey Buscheck Fremont Bank Cycling 41:18.9
9 Jared Prince Giga OM-ARO Pistachi 42:38.5
10 Ross Tinline Peninsula Velo Cycli 43:00.0
11 Steven Olechny Cushman & Wakefield 43:10.7
12 Thomas Theisen Davis Bike Club 45:11.9
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Crow Contra Costa Cycling 40:05.0
2 Jeff Bilodeau Lamorinda Cycling Cl 40:54.6
3 Noah Campbell-lund SHO-AIR/SERT 40:56.5
4 Jim Elias 41:33.6
5 Rozel Tupaz Lamorinda Cycling Cl 43:19.0
6 Jorge Lopez Halo-Sports Racing/L 43:25.5
7 Greg Price Rio Strada Racing 45:43.5
8 Timothy Burr 46:00.2
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Komlik San Jose Bicycle Clu 40:47.1
2 Lanier Benkard Peninsula Velo Cycli 41:18.1
3 Craig Tanner Lamorinda Cycling Cl 41:30.5
4 Anthony Low Lamorinda Cycling Cl 41:39.6
5 Dave Dunkley Contra Costa Cycling 41:56.2
6 Kevin Cook 42:31.7
7 Cory Roay Peninsula Velo Cycli 43:07.2 Teammate Top 5: Lanier Benkard
8 Russell Cameron SHO-AIR/SERT 44:10.0
9 Michael O'dell Folsom Bike/VW/Raley 45:20.2
10 Peter Cathcart San Jose Bicycle Clu 46:12.6 Teammate Win: Alexander Komlik
11 Jim Mcdonald Rio Strada Racing 46:36.1
12 Joseph Pritchard Mellow Motors 47:27.7
13 Michael Poplewko 47:47.9
14 Michael Coppolino 56:22.6
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Hart Team City Sacramento 41:44.6
2 Neil Koch Dolce Vita Cycling 41:59.7
3 Connor Ellison Team Bicycles Plus/T 42:02.8
4 Greg Feyereisn California Polytechn 42:59.6
5 Matt Brantveyn Fremont Freewheelers 44:17.5
6 Travis Selk Red Kite Racing / Tr 45:16.9
7 Jasper Hodgson Team Bicycles Plus/T 48:32.1 Teammate Top 5: Connor Ellison
8 Andrea Peiro 50:51.0
9 Matthew Kesselring 53:54.8
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 35:00.3
2 Jonathan Teeter Marc Pro - Strava 35:33.9
3 Ariel Herrmann Metromint Cycling 35:53.9
4 Keith Hillier Marc Pro - Strava 36:38.5
5 Christopher Lyman Folsom Bike/VW/Raley 36:52.1
6 Stephen O'mara Team Mike's Bikes p/ 37:15.4
7 Jan Weissenberger Team Bicycles Plus 37:59.2
8 Isaac Sparling SquadraSF 38:59.2
9 Russell White Echelon Velo/VuMedi 41:13.8
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grover Rozek Team Bicycles Plus/T 0:14:50.5
2 Gianni Lamperti Team Swift 0:14:52.7
3 Luke Lamperti Team Swift 0:15:11.0
4 Creighton Gruber 0:17:49.3
5 Hans Niemann WV Het Stadion 0:17:49.7
6 Chase Nearn Stevens Bicycle Raci 0:18:36.6
7 Teoman Tezcan Davis Bike Club/Davi 0:18:53.4
8 Connor Nearn Stevens Bicycle Raci 0:19:13.7
9 Henry Chadwick 0:19:15.5
10 Brigg Wenstrand Tieni Duro Junior Cy 0:19:43.7
11 Joseph O'dell Folsom Bike/VW/Raley 0:20:16.6
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Cook Team Swift 0:13:31.0
2 Zachary Gottesman Mellow Motors 0:14:13.5
3 Charlie Velez 0:14:31.6
4 Samuel Hill Davis Bike Club/Davi 0:14:55.1
5 Kyle Fiori Davis Bike Club/Davi 0:15:30.7
6 Jack Hargrove Davis Bike Club/Davi 0:16:35.9
7 Hawk Kring Davis Bike Club/Davi 0:17:57.5 Teammate Top 5: Samuel Hill
8 David Leon Davis Bike Club 0:18:22.3
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Maddux Team Specialized Rac 0:25:37.1
2 Tommy Lucas Bear Development Tea 0:26:27.1
3 Jason Saltzman Team Specialized Rac 0:26:33.3 Teammate Win: Jack Maddux
4 Jonathan Christensen Team Bicycles Plus/T 0:26:39.4
5 Garrett Marking Chico Corsa Cycling 0:27:22.5
6 Justin Leong San Jose Bicycle Clu 0:27:54.0
7 Connor Ellison Team Bicycles Plus/T 0:28:08.9 Teammate Top 5: Jonathan Christensen
8 Rupert Cox San Jose Bicycle Clu 0:28:37.7
9 Robert Terra Team Bicycles Plus/T 0:29:10.8 Teammate Top 5: Jonathan Christensen
10 Jasper Hodgson Team Bicycles Plus/T 0:30:06.2 Teammate Top 5: Jonathan Christensen
11 Michael Hahn Team Bicycles Plus/T 0:30:13.0 Teammate Top 5: Jonathan Christensen
12 Jackson Hettler 0:30:20.2
13 Eli Kranefuss Team Swift 0:30:29.7
14 Miles Daly Team Swift 0:31:22.9
15 Curtis Trueblood Davis Bike Club/Davi 0:32:07.5
16 Aley Abdelghaffar Davis Bike Club/Davi 0:33:25.2
17 Zachariah Mcclendon Davis Bike Club/Davi 0:33:26.2
18 Ethan Frankel Team Swift 0:33:27.1
19 Will Kanz Davis Bike Club/Davi 0:34:07.7
20 Sam Ruhe Davis Bike Club/Davi 0:34:16.1
21 Ashton Lyle Tieni Duro Junior Cy 0:34:26.8
22 Julian Bumpus Davis Bike Club 0:34:58.9
23 Maxwell Hill Davis Bike Club 0:36:30.6
24 Matthew Kesselring 0:58:09.0
DNF Matthew Dailey Davis Bike Club/Davi n.a.
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 12   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zeke Mostov Slipstream-Craddock 0:24:16.8
2 Owen Gillott Team Specialized Rac 0:25:40.2
3 Reese Levine Tieni Duro Junior Cy 0:25:47.7
4 Tim Aiken Bear Development Tea 0:26:08.9
5 Matthew Valencia Team Specialized Rac 0:26:30.6
6 Samuel Cerruti Bear Development Tea 0:27:09.2
7 Ryan Clarke Team Swift 0:27:42.7
8 Andrew Biscardi Tieni Duro Junior Cy 0:27:48.1 Teammate Top 5: Reese Levine
9 Porter Wesson 0:27:56.8
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roland Freund Davis Bike Club/Davi 38:21.0
2 Briant Smith Fightin' Bobas 38:29.1
3 David Montgomery Team Bicycles Plus/T 38:57.6
4 Scott Hennessy VOS Racing 39:03.2
5 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/T 40:18.6
6 Thomas Kellner Davis Bike Club 40:29.7
7 Craig Larsen 40:36.0
8 Richard Coyle Rio Strada Racing 40:48.7
9 Bradley Thomas Team Mason Thomas 42:28.2
10 Johannes Kornacher 42:37.1
11 Michael Phelps VOS Racing 42:51.8 Teammate Top 5: Scott Hennessy
12 Gilbert Tarin Lamorinda Cycling Cl 43:18.7
13 Dan Taylor Team Hammer Nutritio 44:17.6
14 Erik Salander Peninsula Velo Cycli 45:06.3
15 Bob Ebe Lamorinda Cycling Cl 45:46.1
16 Jon Boas Lamorinda Cycling Cl 47:29.5
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Bond Davis Bike Club 0:40:39.0
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Stuart Metromint Cycling 45:01.5
2 Leslie Creed Team Velo Wrench 45:15.2
3 Heather Mcdonald Metromint Cycling 45:59.6 Teammate Win: Ann Stuart
4 Danielle Spires Pacific Crush Racing 52:22.7
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robyn Nearn Stevens Bicycle Raci 43:04.6
2 Sandra King Fremont Freewheelers 45:00.4
3 Kelly Thomas 45:46.1
4 Stephanie Hass Metromint Cycling 45:46.2
5 Tiina Aardemae Velo Girls 47:53.2
6 Kelly Omara 48:39.3
7 Pauline Feyereisn 49:43.9
8 Leslie Bull Velo Girls 51:22.2 Teammate Top 5: Tiina Aardemae
9 Lois Olechny Alto Velo Racing Clu 52:39.2
10 Winnie Brehmer Velo Girls 53:46.8 Teammate Top 5: Tiina Aardemae
11 Jennie Stark Velo Girls 54:03.4 Teammate Top 5: Tiina Aardemae
12 Kristy Noesges Velo Club Monterey I 54:20.9
13 Heather Duffy 55:10.5
14 Lorri Lee lown Velo Girls 55:31.9 Teammate Top 5: Tiina Aardemae
15 Amy Burr 58:44.0
16 Kerry Wilson Velo Girls 59:12.1 Teammate Top 5: Tiina Aardemae
17 Anne Gianakos Velo Girls 1:03:51.0 Teammate Top 5: Tiina Aardemae
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Starnes UCI WPT: Exergy Twen 38:49.0
2 Molly Van houweling Metromint Cycling 39:24.0
3 Nina Strika Los Gatos Bicycle Ra 40:55.0
4 Lina Martensson Metromint Cycling 41:33.5
5 Mary Elizabeth maroon Stevens Bicycle Raci 41:35.4
6 Tanja Tamguney Pinnacle -CA/Pinnacl 41:40.6
7 Rhonda Serr Pinnacle -CA/Pinnacl 43:51.5
8 Julie Bellerose Metromint Cycling 43:54.6 Teammate Top 5: Molly Van houweling
9 Amanda Seigle Metromint Cycling 43:55.6 Teammate Top 5: Molly Van houweling
10 Emily Foxman CyclesFANATICRacing. 44:41.0
11 Heather Nielson Fremont Bank Cycling 45:19.9
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reilly Johnson 0:17:15.4
2 Isabella Brunner Team Swift 0:18:13.8
3 Sullivan Hargrove Davis Bike Club/Davi 0:22:09.4
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kennedy Hill Davis Bike Club/Davi 0:16:25.7
2 Anil Tuli Davis Bike Club 0:19:01.0
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kieran Devere Stevens Bicycle Raci 0:30:38.4
2 Aliya Traficante Chico Corsa Cycling 0:31:02.1
3 Emily Abraham Team Swift 0:34:28.0
4 Cynthia Wang Fremont Freewheelers 0:35:03.9
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanya Grossman Los Gatos Bicycle Ra 0:59:28.7
2 Angie Platis Rio Strada Racing 1:05:51.3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Souza Lamorinda Cycling Cl 0:54:22.6
2 Kim Wik Mellow Motors 0:55:35.2
3 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo Cycli 1:01:13.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Benishin Velo Bella 0:45:33.4
2 Kimberly Thomas Team Mason Thomas 0:50:46.4
3 Laurie Peterson Red Peloton 0:54:16.3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Ellen allen Alto Velo Racing Clu 0:45:29.9
2 Laura Lindgren Sisterhood of Cyclin 0:47:00.1
3 Just Dustyn Team Hammer Nutritio 0:50:21.4
4 Norma Hilton Peninsula Velo Cycli 0:52:51.1
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1