Log In
Saucon Valley Bikes Circuit Race • Jul 14 2013
Clear, 84 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Clark Philadelphia Cyclocross School 1:00:01
1
2 Joseph Pigga Lamprey Systems
2
3 Mark Allain Shirks Racing Masters Team
3
4 Colby Samstag QCW / Penn Cycling
4
5 Samuel Cowans QCW Cycling
5
6 Joseph Liparela
6
7 Zachary Hutchins TorcUP/Cycle Fitters
7
8 Rob Allen
8
9 Brian Case Bucknell University
9
10 Mike Zban Thru It All Body Shop
10
11 Gregory Ahnert Lamprey Systems
11
Teammate Top 5: Joseph Pigga
12 Jonathan Ruiz Lamprey Systems
12
Teammate Top 5: Joseph Pigga
13 Michael Russo Squadra Coppi
13
14 Nicholas Calcagni Team Independence p/b FUJI Bikes
14
15 Patrick Gellineau Somerset Wheelmen
15
16 Dimetra Cooper
16
17 Brian Hazenski Upstate Velo
17
18 David Molinero giles Lamprey Systems
18
Teammate Top 5: Joseph Pigga
19 Chip Berezny Bike Line / LWA
19
20 Darren Linkin Breakawaybikes.com - QCW Cycling
20
Teammate Top 5: Colby Samstag
21 Brandon Niskala
21
22 Joe Murphy bikeline/lwa
22
DNF Jeff Hetrick Lamprey Systems/St. Luke's
DNF Anthony Smith Blue Mountain Velo
DNF Craig Thaler Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
DNF Max Knee Team Independence p/b phillycyclist
DNF Marc Buxbaum Gyros Racing Team pb Carolina Ale H
DNF Ryan Morcrette Lamprey Systems/St. Luke's
DNF Stephen Olenchock Lamprey Systems Teammate Top 5: Joseph Pigga
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Levkulic Gotham Cyclists 1:01:31
1
2 Kevin Fryberger The Performance Lab p/b Caffeinated
2
3 Mark Gorman Lehigh Wheelmen Assoc
3
4 Steve Weaber Swashbuckler Brewing/PaRenfaire.com
4
5 Nick Price Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bike
5
6 Kenneth Drake Somerset Wheelmen
6
7 Dean Smith GS Simmeria
7
8 Steve Sandacz breakawaybikes.com p.b. QCW
8
9 Scott Steele Gotham Cyclists
9
Teammate Win: John Levkulic
10 Rob Broekhuis GS Simmeria
10
11 George Kotokis Guys Racing Club
11
12 Steven Gentles Guys Racing Club
12
13 Errol Walcott liberty cycles 1 Laps
Off The Back
DNF Douglas Jones GS Simmeria
DNF Kevin Kolodziejski Tri State Velo
DNF Scott Farmer TorcUp / Cycle Fitters
DNF Kyle Eckley
DNF Randy Haluck Thru-It-All Body Shop Inc
DNF Rick Beuttel GS Simmeria
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 10   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas Jones GS Simmeria 1:00:21
1
2 Mike Zban Thru It All Body Shop
2
3 Nao Yamashita Cycledrome
3
4 Kevin Kolodziejski Tri-State Velo
4
5 Joe Hamilton PA Masters RC
5
6 Theodore Inoue Liberty Cycle
6
7 Rick Beuttel GS Simmeria
7
Teammate Win: Douglas Jones
8 Scott Farmer TorcUp / Cycle Fitters
8
9 Keith Davies Mambo Kings Racing
9
10 Keith Cramer Main Line cycling-Bikyle
10
11 James Best Cycledrome
11
Teammate Top 5: Nao Yamashita
12 Dean Smith GS Simmeria
12
Teammate Win: Douglas Jones
13 Marc Frazer Lateral Stress Velo Inc.
13
14 Michael Holub Cycledrome
14
Teammate Top 5: Nao Yamashita
15 Rob Broekhuis GS Simmeria
15
Teammate Win: Douglas Jones
16 John Spittal Thru It All Body Shop inc.
16
17 Curtis Junge Kutztown Cutters
17
18 Roger Rabey ERA Cycling
18
19 Abe Barley Mason Dixon Velo/The Cycle Works 1 Lap
Off The Back
20 Thomas Bartolacci Bucks County Racing Club 1 Lap
Off The Back
21 David Krial Cycledrome 1 Lap
Off The Back
Teammate Top 5: Nao Yamashita
22 Jeff Moore Tri-State Velo 1 Lap
Off The Back
Teammate Top 5: Kevin Kolodziejski
23 Stephen Sambrano Main Line Cycling - BiKyle 1 Lap
Off The Back
24 Randy Haluck Thru It All Body Shop 1 Lap
Off The Back
Teammate Top 5: Mike Zban
25 Joseph Favara GS Simmineria 1 Lap
Off The Back
26 Tim j Hancock Main Line Cycling - BiKyle 1 Lap
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 17   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ed Slaughter MUUR Independent 0:50:21
1
2 Aubrey Gordon liberty cycle
2
3 Paul Pearson Tru-Brew/BCRC
3
4 Chip Berezny Bike Line / LWA
4
5 Bill Fleming PA Masters RC
5
6 Patrick Gellineau Team Somerset
6
7 Bryan Stahley Cycledrome
7
8 Peter Sleeman Bikeline/LWA
8
Teammate Top 5: Chip Berezny
9 Bob Turner Thru It All Body Shop
9
10 Roger Rabey ERA Cycling
10
11 Kevin Saint clair Main Line Cycling - Bikyle
11
12 Paul Mcdonald Lehigh Wheelmen Assoc
12
13 Leone Pizzini first state vello sport
13
14 Jay Hoffman Tri State Velo
14
15 George Harriott GS Simmeria
15
16 James Alvord q.c.w
16
17 Bob Kehl Guy's Racing Club 1 Lap
Off The Back
18 David Frankford Main Line Cycling - BiKyle 1 Lap
Off The Back
19 David Nesler Main Line Cycling - BiKyle 1 Lap
Off The Back
20 P.a. Tippett Somerset Wheelmen 2 Laps
Off The Back
DNF Kevin Tuttle Mainline Cycling
DNF Christian Sell Breakawaybikes.com - QCW Cycling
DNF William Care ERA Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 16   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Zielinski Equipe Vitesse 0:50:47
1
2 Hugh Browder
2
3 Brian Hazenski Upstate Velo
3
4 Darren Linkin Breakawaybikes.com - QCW Cycling
4
5 Joe Craig Bike Line/LWA
5
6 Kenneth Reilly Tarmac cycling / iron bridge consul
6
7 Albert Trank Liberty Cycle
7
8 Dan Antonelli Liberty Cycle
8
9 Bradley Schultz Team Road Rage
9
10 Craig Thaler Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
10
11 Roland Ettle Lamprey Systems/St. Lukes
11
12 Anthony Smith Blue Mountain Velo
12
13 Ron Kriner Lamprey Systems/St. Luke's
13
14 Eric Grimes Lewisburg Cycling Club
14
15 Stephen Olenchock Lamprey Systems / St. Luke's
15
16 Cory Schaeffer Lambs gap cycling team
16
17 Matthew Vinetti
17
18 Gregory Defiore Century Road Club Assoc
18
19 Michael Franco Liberty Cycle
19
20 Karl Turek Team Alliance Environmental
20
21 David West
21
22 Paul Gross Guy's Racing Club
22
23 Michael Graback Liberty Cycle
23
24 John Fiadjoe Lion
24
25 Christopher Garges Lamprey Systems / St. Lukes
25
26 Andrew Latincsics Skylands Cycling
26
27 Dan Conlin Team TBB/Deep Blue
27
28 Christopher Beasley
28
29 Jeremy Garges Lamprey Systems/St Lukes
29
30 Michael Bowman Blue Mountain Velo
30
31 Bruce Dechillo Lehigh Wheelmen
31
DNF Howard Miller Breakawaybikes.com-QCW Cycling Teammate Top 5: Darren Linkin
DNF John Scully Skylands Cycling
DNF Steven Levine Tarmac Cycling/Iron Bridge Consulti
DNF Robert Dequevedo Lamprey Systems
DNF Gary Fletcher Skylands Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 25   Cat 5: 7   Cat ?: 2