Log In
Oak Ridge Velo Classic - Roane Alliance Road Race • Jul 27 2013
Mostly Cloudy, 74 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Price DIY Music p/b Chainheart Cycling St
2 Tod Williams Moab/Middle Tennessee Velo
3 Cameron Molchan Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
4 Jason Brasel SVMIC Cycling
5 Steven Carpenter Grindstone Performance Cycling
6 Adam Pinkston Chainheart Cycling Studio
7 Bert Hull BMW Global MINI Free-Flite Masters
8 Kent Bostick Team Athletix Benefitting Globalbik
9 Bob Wright Chainheart Cycling Studio
10 Michael Biegalski Harper Auto
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arvin Jansen Trace Bikes
2 Garrett Smith Piney Flats Bicycles/Dean Endurance
3 Jeffrey Yeager Village Volkswagen Cycling Team
4 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team
5 Anthony Bailey ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
6 Will Goodson Trace Bikes Teammate Win: Arvin Jansen
7 Abigail Dodd Gran Fondo Racing
8 Victor Hanset Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
9 Triston Simms Trace Bikes Teammate Win: Arvin Jansen
10 Eleanor Israel Trace Bikes Teammate Win: Arvin Jansen
DNF Jameson Simms Trace Bikes Teammate Win: Arvin Jansen
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Bailey Village Volkswagen Elite Cycling Te
2 Jonas Wood Trace Bikes
3 Fausto Crapiz
4 Peter Radebaugh Trace Bikes
5 Maxime Hanset Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
6 Timothy Tirado Bicycle World of Houston
7 Andres Morales Trace Bikes Teammate Top 5: Jonas Wood
8 Morgan Miller Hub Endurance Women's Cycling Team
9 Christina Tirado Bicycle World of Houston
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Gates Moab/Middle Tennessee Velo
2 Philippe Hanset Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
3 Steven Bacon Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
4 Andrew Kimble Velosports Racing Asheville
5 Ronald Wilson Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
6 Craig Hoyme Tri-Cities Road Club
7 Vic Nurrenbrock BSM Cycling
8 John Turner Harper Auto
9 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com
10 Todd Huber SVMIC Cycling
11 Ronald Zannini Caney Fork Racing
12 Chad Moss SVMIC Cycling
13 Brian Schultz Velosports Racing
14 David Sumerlin Village Volkswagen Cycling Team
15 Joseph Fritz VeloBrew Cycling Club
16 Jim Farmer Hub Endurance Chattanooga
17 Jonathan Kinnick Tri-Cities Road Club
18 Brian Mahoney Harper Auto
19 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
20 William Fruecht Harper Auto
21 Thomas Ratajczak Asheville Bicycle Racing Club
22 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
23 Lawrence Russell Village Volkswagen Cycling Team
24 Joe Lehner Team Headstrong
25 Tony Adair SVMIC Cycling
26 Philippe Roquiny Tri Cities Road Club
27 Charles Weber KnoxVelo Club
28 David Durbin Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot Teammate Top 5: Philippe Hanset
29 Robert Pair
30 Philip Fisher
31 Vick Dyer Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot Teammate Top 5: Philippe Hanset
32 Shawn Hirt Moab/Middle Tennessee Velo Teammate Win: Thomas Gates
33 Tony Falin Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot Teammate Top 5: Philippe Hanset
34 Matthew Thompson Gran Fondo Racing
35 David Hoffman MOAB Masters Racing
36 John Lyle Treehouse Racing
37 Charles Gundlach NashvilleCyclist.com
38 Michael Miller Team Gran Fondo
39 Thomas King Harper Auto
DNF Don Fields Treehouse Racing
DNF James Simms SVMIC Cycling
DNF Scott Chen Team Gran Fondo
DNF Chris Daffin SVMIC Cycling
DNF Ivan Murdock Gran Fondo Racing
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 16   Cat 4: 21   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team
2 Anders Swanson Litespeed-BMW
3 John Hayes Village Volkswagen Elite Cycling Te
4 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling)
5 Nicholas Nichols Hub Endurance Chattanooga
6 Ben Knoernschild Marx and Bensdorf Cycling Team
7 Matthew Russell Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: John Hayes
8 Stephen Bassett Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
9 Christopher Brown Litespeed-BMW Teammate Top 5: Anders Swanson
10 Ryan Good Cincinnati Velo Club Inc
11 Ryan Sullivan The 706 Project
12 Zachary Hoover Hub Endurance Chattanooga Teammate Top 5: Nicholas Nichols
13 John King Marx and Bensdorf Cycling Team
14 Zachary Lewis Zephyr Wheel Sports
15 Bradley Spears Sonic Cycling
16 Bradley Morgan Zephyr Wheel Sports
17 Luke Servedio Sonic Cycling
18 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: Jeffrey Mcgrane
19 Geri Mewett VeloShine Cycling Team
20 Paul Tower Donohoo-Infinity Racing
21 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
22 Reid Beloni Appalachian State University
23 Gregory Miller Harper Auto
DNF Jason Spence Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: Jeffrey Mcgrane
DNF Nichole Tower I AM Racing
DNF Alan Dawkins Hub Endurance Chattanooga Teammate Top 5: Nicholas Nichols
DNF Jon Mclaughlin Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: John Hayes
DNF Michael Crouch Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
DNF Justin Bynum Donohoo-Infinity Racing
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 11   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Montgomery I AM Racing
2 Jacob Williams Harper Auto
3 Matt West 901 Racing
4 Christopher Winter Hub City Bicycle - Lift Center Raci
5 Thomas Evans Harper Auto
6 Nathan Stone I AM Racing Teammate Win: Will Montgomery
7 Mark Horne I AM Racing Teammate Win: Will Montgomery
8 David Ferguson Be Real Sports
9 Mark Peet Harper Auto Teammate Top 5: Jacob Williams
10 Tracy Terpstra Village Volkswagen Elite Cycling Te
11 Steve Lewis BMW Global MINI Free-Flite Masters
DNF Alan Rothrock Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Top 5: Christopher Winter
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Howe Treehouse Racing
2 James Waller Ride615 Development
3 Chris Leonard Harper Auto
4 Nathan Kerr
5 Will Owens Village Volkswagen Cycling Team
6 Joshua lewis Team bikers choice Team Bikers Choice
7 Jacob Pratt I AM Racing
8 Sanford Webster Harper Auto Teammate Top 5: Chris Leonard
9 Justin Lowe Gear Up Cycles
10 Mark Jones
11 Peter Young Orange State Cycling
12 Ross Martin Team Gran Fondo
13 Daniel Hamilton Hub Endurance Chattanooga
14 Marco Pigni Harper Auto Teammate Top 5: Chris Leonard
15 Jc Emberton Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Will Owens
16 John Hoover Motor Mile Racing
17 Jon Damratoski I Am The Engine
18 Michael Barrett Cycology Bicycles
19 Nate Lelek I AM Racing
20 Ian Umstead Murray State University
21 Kevin Sprouse UCI PT: Garmin-Sharp
22 Scott Baas Cookeville Bicycles
23 Ryan Flesher
24 Kenny Thatcher Hub Endurance Chattanooga
25 Bryan Mcclure Team Louisville
26 Jeffrey Yeager Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Will Owens
27 Stephen Wilham Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Will Owens
28 Derek Hurst Village Volkswagen Cycling Team Teammate Top 5: Will Owens
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 18   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Blalock Village Volkswagen Cycling Team
2 Donald Hornback Harper Auto
3 Daniel Mason
4 Nicolas Andre
5 Michael Bonham Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Adam Blalock
6 Rocky Assad Ride615 Development
7 Christopher Granju Harper Auto Teammate Top 5: Donald Hornback
8 Andrew Knapp
9 Tony Roberts KnoxVelo Club
10 John Holden Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Adam Blalock
11 Peter-john Hayes
12 David Piercey Hub City Bicycle - Lift Center Raci
13 Christopher Morelock Cycology Bicycles
14 David Henry Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Adam Blalock
15 Scott Thomas Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Adam Blalock
16 Larry Garrett
17 Christopher Field
18 Buran Phillips
19 Nate Harper
20 Richard Opp
21 Andrew Laughlin
22 Stephen Landrum
23 Ben Rasnick Tri Cities Road Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 17   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nina Laughlin Appalachian State University
2 Elizabeth Mccalley Hub Endurance Women's Cycling Team
3 Jessica Owings SVMIC Cycling
4 Katherine Williams Team Belladium
5 Catherine Dewberry Team Belladium
6 Shannon Mathis Team Belladium
7 Stephanie Rynas Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Elizabeth Mccalley
8 Martha Lowe Gear Up Cycles
9 Jessica Christensen I AM Racing
DNF Shannon Dawkins Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Elizabeth Mccalley
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevy Ramos Tri-Cities Road Club
2 Rachel Hart I AM Racing
3 Nichole Kehn
4 Kiki Cunningham Team Belladium
5 Susie Stanfield Hub Endurance Women's Cycling Team
6 Jen Cook I AM Racing
7 Rebekah Roberts Harper Auto
8 Rebecca Jackson Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Susie Stanfield
9 Sally Chu Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Susie Stanfield
10 Anna Torrence I Am The Engine
Finishers: Cat 4: 10