Log In
Mount Hood Cycling Classic: Prologue • Jun 3 2009
OBRA races uploaded by Chris Bagg
Download
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Olheiser warp9bikes.com/tristar 06:12.63
2 Paul Mach Bissell Pro Cycling 06:14.47
3 Chris Baldwin Team Ouch 06:14.57
4 Morgan Schmitt Bissell Pro Cycling 06:18.14
5 Roman Kilun Team Ouch 06:18.54
6 Rob Britton Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes 06:22.84
7 Nathaniel English ZTeam 06:23.99
8 T. burke Swindlehurst Bissell Pro Cycling 06:24.24 Teammate Top 5: Paul Mach
9 Jonathan Chodroff dope Team Ouch 06:25.20 Teammate Top 5: Chris Baldwin
10 Nic Hamilton Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes 06:27.21
11 David Glick RideClean p/b PatentIt.com 06:28.10
12 Corey Collier Team Rio Grande 06:30.40
13 Graham Howard Bissell Pro Cycling 06:30.75 Teammate Top 5: Paul Mach
14 Mark Santurbane California Giant -Specialized 06:32.90
15 Justin England California Giant -Specialized 06:36.16
16 Kai Applequist Bobs-Bicycles.com 06:37.40
17 Adam Switters California Giant -Specialized 06:38.14
18 Rob English Midtown/Bike Friday 06:38.45
19 Allen Krughoff Team Rio Grande 06:38.48
20 Eric Anderson Bobs-Bicycles.com 06:39.22
21 Jamie Sparling Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes 06:39.24
22 Vince Owens HDR p/b Lombardi Sports 06:39.72
23 Aaron Olson OAKLEY/SIDI 06:40.56
24 Owen Harrison Total Restoration Cycling Team 06:40.67
25 Dave Vukets Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes 06:40.81
26 Tim Sherstobitoff Total Restoration Cycling Team 06:41.16
27 Phillip Gaimon Jelly Belly 06:41.28
28 Dan Bryant Safeway/Bicycles Plus 06:41.77
29 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing 06:42.14
30 Andrew Boone Therapeutic Associates Inc. Cycling 06:42.43
31 Kevin Rowe Bobs-Bicycles.com 06:43.26
32 Kurt Wolfgang Canyon Bicycles/Sienna Development 06:43.50
33 Benjamin King Fly V Australia 06:43.52
34 Jeff Sherstobitoff Total Restoration Cycling Team 06:44.34
35 Evan Pickett Metromint Cycling 06:45.30
36 James Mattis California Giant -Specialized 06:46.27
37 Erik Slack Bobs-Bicycles.com 06:46.59
38 Omer Kem Bissell Pro Cycling 06:47.17 Teammate Top 5: Paul Mach
39 Justin Laue ZTeam 06:47.55
40 Albert Gonzales Mountain View Cycles 06:47.86
41 Dan Macdonald Total Restoration Cycling Team 06:49.48
42 Dan Martin Safeway/Bicycles Plus 06:49.52
43 Brandon Dyer Therapeutic Associates Inc. Cycling 06:49.89
44 Jacob Macarthur Hagens-Berman LLP Cycling 06:49.90
45 Sean Mcbride HDR p/b Lombardi Sports 06:50.30
46 Bradley Gehrig Cole Sport Racing 06:51.08
47 Corey Carlson Team Rio Grande 06:51.14
48 Tyler Riedesel Canyon Bicycles Draper 06:51.31
49 Chris Stuart Bobs-Bicycles.com 06:51.63
50 Ryan Trebon Kona 06:51.91
51 Trevor Connor Chris Cookies/Swan Cycles 06:52.34
52 Brandon Lynch Bobs-Bicycles.com 06:55.81
53 Wm. Colteryoung ERTC 06:55.84
54 Derek Dixon HDR p/b Lombardi Sports 06:55.85
55 Unknown Rider ZTeam 06:55.93
56 Tanner Putt Cole Sport Racing 06:57.67
57 Aaron Sander Cyclepath Racing 06:57.68
58 Logan Garey Team Rio Grande 06:57.77
59 Kevin Noiles Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes 06:58.50
60 Brad Bingham Team Rio Grande 06:58.84
61 James Wingert ZTeam 06:59.03
62 Michael Lanham warp9bikes.com/tristar 07:00.35 Teammate Win: Mike Olheiser
63 Jackson Beuhler Total Restoration Cycling Team 07:01.04
64 Sean Passage Safeway/Bicycles Plus 07:01.28
65 Trevor Johnson 07:0 1.35
66 Kenyon Campbell Westwood Cycles/Cannondale 07:01.35
67 Austin Arguello Hammer/CMG Racing Team 07:02.12
68 Barry Wicks Kona 07:04.24
69 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood 07:04.26
70 Jonathan Eropkin Safeway/Bicycles Plus 07:05.76
71 Travis Sherman warp9bikes.com/tristar 07:06.27 Teammate Win: Mike Olheiser
72 John Hunt California Giant -Specialized 07:06.56
73 Scott Gray Therapeutic Associates Inc. Cycling 07:07.63
74 Bruce Rahmig RMRC 07:08.06
75 Tyler Brandt HDR p/b Lombardi Sports 07:08.12
76 Christopher Wingfield Hagens-Berman LLP Cycling 07:08.20
77 Will Mcginnis warp9bikes.com/tristar 07:08.48 Teammate Win: Mike Olheiser
78 Brendan Sullivan Iron Data Racing 07:08.53
79 Shaun Adamson Juventus 07:08.66
80 Lucas Binder ZTeam 07:09.41
81 Seth Patla River City Bicycles 07:10.14
82 Luca Ortolani ZTeam 07:10.37
83 Christopher Parrish Hagens-Berman LLP Cycling 07:10.56
84 Trevor Haaheim Total Restoration Cycling Team 07:11.39
85 Eric Fischer Safeway/Bicycles Plus 07:13.40
86 Erik Edgar Pacific Power Blue Sky 07:13.88
87 Christopher Hong Bobs-Bicycles.com 07:15.21
88 Christiaan Devries Total Restoration Cycling Team 07:18.65
89 Ryan Iddings Lenovo 07:19.63
90 Corey Meyer Montana State 07:20.07
91 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 07:21.08
92 Shawn Rosenthal ZTeam 07:21.56
93 Ben Rhodes Second Ascent 07:21.61
94 Darrell O'quinn warp9bikes.com/tristar 07:23.69 Teammate Win: Mike Olheiser
95 Tad Hamilton Bobs-Bicycles.com 07:26.05
96 Michael Wilcox Logan Race Club 07:26.25
97 Hugh Trenchard Schwalbe Cycling Club 07:28.11
98 Adam Thuss Trek/Red Truck P/B Mosaic Homes 07:28.76
99 Mark Gyulafia Guinness Cycling Team 07:31.55
100 Julian Martinez California Giant -Specialized 07:32.50
101 Ryan Olson Campione-Ratcliff 07:35.36
102 Jason Stoner Team Athens 07:38.38
103 Alan Adams Hagens-Berman LLP Cycling 07:43.63
104 Matthew Scott ICO 07:51.90
105 Kennett Peterson Team Oregon presented by Laurelwood 07:52.00
106 Shannon Morgan Clean Currents p/b Don Beyer Volvo 07:52.00
107 Adrian Hegyvary Hagens-Berman LLP Cycling 07:52.00
108 Jonathan Tower Performance Driven 07:52.00
109 Gabe Varela Vertical Earth 08:14.80
110 Andrew Goessling HDR p/b Lombardi Sports 09:04.05
111 Andrew Rosette Second Ascent 32:45.57
112 Emiliano Jordan Ten Speed Drive/BH Bicycles 32:45.57
113 Michael Margraf Safeway/Bicycles Plus
114 Mark Blackwelder Gentle Lovers
115 Marshall Opel Hammer/CMG Racing Team
116 Christian Helmig Metro Volkswagen Cycling Team
117 Joseph King Team Oregon presented by Laurelwood
118 Andrew Demas Third Pillar
Finishers: Cat 1: 55   Cat 2: 23   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edwige Pitel Sorella Forte 07:20.05
2 Robin Farina ValueAct Capital Cycling Team 07:23.36
3 Leah Goldstein ValueAct Capital Cycling Team 07:24.77
4 Gillian Carleton Total Restoration Cycling Team 07:27.47
5 Melissa Mcwhirter Veloforma 07:27.62
6 Alice Pennington Veloforma 07:30.20
7 Patricia Bailey Wines of Washington 07:35.28
8 Heather Pryor Touchstone Climbing 07:35.90
9 Sue Butler Monaviecannondale.com 07:36.80
10 Heather Albert Riverstone Women's Racing Team 07:38.52
11 Marilyn Mcdonald Specialized D4W/Bicycle Haus 07:41.49
12 Alisha Welsh PCIM 07:42.70
13 Sarah Barber Kristin Armstrong Cycling Academy 07:43.86
14 Kari Studley Velobella 07:46.43
15 Teri Sheasby Bend Bike 'N Sport 07:47.20
16 Alison Testroete Total Restoration Cycling Team 07:48.70 Teammate Top 5: Gillian Carleton
17 Allison Beall Riverstone Women's Racing Team 07:48.79
18 Martina Patella ValueAct Capital Cycling Team 07:49.46 Teammate Top 5: Robin Farina
19 Jessica Hannah Total Restoration Cycling Team 07:51.14 Teammate Top 5: Gillian Carleton
20 Robyn Poulson Chinock Cycling 07:51.47
21 Gillian Moody Total Restoration Cycling Team 07:51.53 Teammate Top 5: Gillian Carleton
22 Amy Herlinveaux Trek Red Truck 07:53.76
23 Erin Ford Veloforma 08:03.73 Teammate Top 5: Melissa Mcwhirter
24 Gabriela Ferrat Mountain View Cycles 08:05.51
25 Karey Miles Therapeutic Associates Inc. Cycling 08:07.51
26 Julie Robertson zivin Hagens-Berman LLP Cycling 08:11.04
27 Carolyn Eller Gregg's Elite 08:12.28
28 Shari White Castelli 08:13.16
29 Pamela Archer Therapeutic Associates Inc. Cycling 08:15.09
30 Cara Bussell 08:1 7.18
31 Jenny Slawta Land Shark 08:22.74
32 Sirikit Valentin Gentle Lovers 08:42.27
33 Kimberly Fong Sugarcrm 08:50.13
34 Cary Steinman Bend Bike 'N Sport 08:50.46
35 Libby Evans Sorella Forte 08:54.27 Teammate Win: Edwige Pitel
36 Susan Peithman Veloforma Teammate Top 5: Melissa Mcwhirter
37 Yukie Nakamura Metromint Cycling
38 Jen Akeroyd Team Group Health
39 Lindsay Fox Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 10   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 17