Log In
Fort Ritchie Classic Criterium • May 25 2014
Series: MABRA BAR 2014
Clear, 71 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Westover Spokes-N-Skis Racing
2 Patrick Hogan Annapolis Bicycle Racing Team
3 Salvatore Taibi
4 Victor Pradel Kelly Benefit Strategies/LSV
5 Clifton Chamberlin Bayside Velo/Bike Doctor
6 Steve Weaber ERA Cycling
7 Scott Mearns Whole Wheel Velo Club
8 Richard Serton u-neak | DESIGNS
9 Steve Fife Team Bike Doctor
10 Ryan Jenkins The Bike Lane
11 Paul Tyrrell Ocean Velo Club
12 Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc
13 Mark Scott National Capital Velo Club/UnitedHe
14 Nicholas Parlato All American Bicycle Center
15 Paul De santis Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Victor Pradel
16 William Mchenry
17 Geraldo Peralta Santa Fe Trails Racing Team
18 Charles Kyle US Military Cycling Team
19 Matthew Dishart Thru-It-All Body Shop Inc
20 Robert Helms Lateral Stress Velo Inc.
21 Joseph Jefferson Antietam Velo Club Inc
22 John Spittal Thru-It-All Cycling
23 Sonny Do Thru-It-All Body Shop Inc
24 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F
25 Ian Morrison Team Bike Doctor
26 Mike Faber ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Patrick Hogan
27 Ernesto Diaz Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Victor Pradel
28 James Maiden ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Patrick Hogan
DNF David Scharff Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Victor Pradel
DNF Darin Benson Thru-It-All Cycling
DNF Richard Melencio All American Bicycle Center
DNF Steven Nakasaki AVC/Team Hagerstown-Washington Co
DNF John Olinski AVC/Team Hagerstown-Washington Co
DNF James Long Antietam Velo Club Inc
DNF Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co
DNF Ted Harris Ocean Velo Club
DNF Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare
DNF Jordan Cross Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare
DNF Andy Cicero HPC/LIST
DNF Drake Jordan
DNF Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Chas Offutt District Velocity Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 33   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Jenkins The Bike Lane
2 Jason Ray The Bike Lane Teammate Win: Ryan Jenkins
3 Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare
4 Elliott Collins NCVC/UnitedHealthcare
5 William Percival Kelly Benefit Strategies/LSV
6 Matthew Bunting Team Integrity
7 Nathan Graham VeloWorks-Spokes Etc
8 Jeffery Marks Lateral Stress Velo Inc.
9 Eric Sorensen VeloWorks-Spokes Etc
10 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
11 Geraldo Peralta Santa Fe Trails Racing Team
12 Joseph Bank Adventures for the Cure
13 Roger Picker Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: William Percival
14 Zachary Jones University of Maryland-College Park
15 Dean Jagusch Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: William Percival
16 Devon Baummer CU Cycling-Boulder
17 Sonny Do Thru-It-All Body Shop Inc
18 David Officer Whole Wheel Velo Club
19 Eric Schopf Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: William Percival
20 Kyle Irwin AVC/Team Hagerstown-Washington Co
21 Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc
22 Andre Simon Team Integrity
23 Chuck Coleman Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: William Percival
24 Richard Furchtgott Rock Creek Velo
25 Collin Magnetti
26 Mark Granger Sportif Coaching Grp/Patapsco Bike
DNF Bryan Beltran
DNF James Mortson The Bike Lane Teammate Win: Ryan Jenkins
DNF Joshua Spokes Team BBC
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 27   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Harris Rock Creek Velo
2 Thomas Donigan
3 Joshua Townes Rock Creek Velo Teammate Win: Benjamin Harris
4 Evan Goldberg Rock Creek Velo Teammate Win: Benjamin Harris
4 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare
6 Tyler Mahone ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
7 Gentry Jefferson
8 Bo Rider Rock Creek Velo Teammate Win: Benjamin Harris
9 August Milliken Rock Creek Velo Teammate Win: Benjamin Harris
10 Sebastian Silberman Lateral Stress Velo Inc.
11 Maximus Oleynik
12 Jonah Killy Rock Creek Velo Teammate Win: Benjamin Harris
13 David Do Young Medalists
14 Jesse Rider Rock Creek Velo Teammate Win: Benjamin Harris
15 Wolfram Gottschalk
16 Zayk Cronyn Rock Creek Velo Teammate Win: Benjamin Harris
17 Nicholas Moroney Team Optum p/b Kelly Benefit Strate
18 Connor Mahone ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
19 Liam Mcatee Kelly Benefit Strategies/LSV
20 Nicholas Boo Lateral Stress Velo Inc.
21 William Malley Rock Creek Velo Teammate Win: Benjamin Harris
DNF Quinn Ciccoretti NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Browne GS CycleLife Development Cycling
2 Richard Furchtgott Rock Creek Velo
3 Zachary Berkow Rock Creek Velo
4 Adam Fulcher Rock Creek Velo
5 Alex Mahlandt AVC/Team Hagerstown-Washington Co
6 Laraib Laubach Rock Creek Velo
7 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo Teammate Top 5: Richard Furchtgott
8 Eric Voigt NCVC/UnitedHealthcare
9 Jeremy Crull Kelly Benefit Strategies/LSV
10 Patrick Rice HPC
11 Brandon Staub
12 Jack Krolak
DNF Ted Baker National Capital Velo Club/UnitedHe
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV
2 Andy Cicero HPC/LIST
3 Jose Nunez Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Antony Barsi
4 Paul Mica National Capital Velo Club/UnitedHe
5 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
6 Nima Ebrahimnejad
7 Matthew Neigh ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
8 Mike Esmonde Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Dan Underwood
9 James Pettengill BATTLEY DUCATI /Spokes Etc/District
10 Dean Pierson Ocean Velo Club
11 Jeffrey Miesemer SwashBuckler Brewing Co Cycling
12 Keith Davies Mid Atl Masters Bicycle Org
13 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Paul Mica
14 Ramon Benitez
15 Brian Rist Team Bike Doctor
16 Rick Norton Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Antony Barsi
17 Craig Snydal Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Antony Barsi
18 James Weinstein
19 Jeff Chun Team Bike Doctor
20 Mario Zometa ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
21 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Paul Mica
22 Patrick Dolan District Velocity Racing
23 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Dan Underwood
24 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Paul Mica
25 Patrick Hogan Annapolis Bicycle Racing Team
26 Ryan Levins
DNF Mike Faber ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Clifton Chamberlin Bayside Velo/Bike Doctor
DNF Chas Offutt District Velocity Racing
DNF Pedro Hijar Syn-Fit Race Team
DNF Don Feinberg Antietam Velo Club Inc
DNF Andrew Shaw National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Paul Mica
DNF Drake Jordan
DNF Nicholas Parlato All American Bicycle Center
DNF Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Dan Underwood
DNF Jordan Cross Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Dan Underwood
DNF Steve Fife Team Bike Doctor
DNF Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 12   Cat 3: 14   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV
2 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
3 Paul Varga Team Beyer Auto
4 Mario Zometa ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
5 Kevin Westover Spokes-N-Skis Racing
6 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe
7 Michael Stearns SEAVS/Haymarket
8 William Luecke NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
9 Roger Friend Monticello Velo Club
10 Jeff Boswell Team Beyer Auto Teammate Top 5: Paul Varga
11 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Thomas Godfrey
12 Jeffrey Miesemer SwashBuckler Brewing Co Cycling
13 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
14 Marc Frazer Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Nima Ebrahimnejad
15 Christopher Woltemade Antietam Velo Club Inc
16 Dean Pierson Ocean Velo Club
17 Brad Ober Thru-It-All Cycling
18 Mark Sommers Team Beyer Auto Teammate Top 5: Paul Varga
19 John Spittal Thru-It-All Cycling
20 Paul Tyrrell Ocean Velo Club
21 David Scharff Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Nima Ebrahimnejad
22 Ramon Benitez
23 Michael Ventola Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
24 William Mchenry
25 Steve Weaber ERA Cycling
26 Rick Norton Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Nima Ebrahimnejad
27 Jeffrey Sanders Antietam Velo Club Inc
28 Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F
29 Rick Tucker
30 Andrew Shaw
31 James Stroud Evolution Cycling Club p/b Long & F
32 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F
33 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
34 Kirk Lindskog Keystone Velo Club
35 James Bellora Squadra Coppi
DNF Cory Schaeffer Lamb's Gap Cycling Team
DNF Nelson Cronyn Rock Creek Velo
DNF Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Richard Melencio All American Bicycle Center
DNF Pedro Hijar Syn-Fit Race Team
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 10   Cat 3: 21   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Mark Sommers Team Beyer Auto
3 Keith Davies Mid Atl Masters Bicycle Org
4 Paul Mittelstadt Team Bicycle Outfitters Indy
5 Mark Scott National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Curtis Southern
6 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co
7 Andy Dobson Saroff Racing Team
8 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
9 William Percival Kelly Benefit Strategies/LSV
10 Rui Ponte Team Beyer Auto Teammate Top 5: Mark Sommers
11 Clifton Gray Artemis
12 Tony Allenmills District Velocity Racing
13 Don Feinberg Antietam Velo Club Inc
14 Stuart Ross Team Beyer Auto Teammate Top 5: Mark Sommers
15 Ted Harris Ocean Velo Club
16 Lauriston Marshall Team Beyer Auto Teammate Top 5: Mark Sommers
17 David Wolfel Route 1 Velo
18 John Olinski AVC/Team Hagerstown-Washington Co
19 Christoph Mueller National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Curtis Southern
20 David Webber All American Bicycle Center
21 James Long Antietam Velo Club Inc
DNF Gary Grimes
DNF Darin Benson Thru-It-All Cycling
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 8   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Walters Annapolis Bicycle Racing Team
2 John Cox Chesapeake Wheelmen
3 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHe
4 James Wagner Team Beyer Auto
5 Myron Segal Arrow Bicycle
6 David Hammond National Capital Velo Club/UnitedHe
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo
2 Madeline Moroney Team Optum p/b Kelly Benefit Strate
3 Hannah Frank Rock Creek Velo Teammate Win: Annamaria Mchugh
DNF Francesca Bellora
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Mcelvein Rock Creek Velo
2 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo Teammate Win: Ann Mcelvein
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stacey Jensen Cloud Racing p/b Ride2Recovery
2 Wendy Ulmer Evolution Cycling Club p/b Long & F
3 Mary Breed NCVC/UnitedHealthcare
4 Tsahai Tafari Artemis
DNF Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F
2 Janelle Hubbard Midatlantic Colavita Women
3 Chris Kelley Midatlantic Colavita Women
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat ?: 1