Log In
Eugene Roubaix • May 1 2010
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beardsley Gentle Lovers
2 Graham Howard HPChiro/Scott's Cycling of Salem
3 Rob English Hutch's??
4 Andrew Boone Therapeutic Associates Cycling/GENR
5 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood
6 Ryan Carlson Cyclepath Racing
7 Brant Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles
8 Austin Arguello Team Exergy
9 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing
10 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
11 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Top 5: Andrew Boone
12 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Chris Swan
13 Nick Skenzick Hutch's/Co-Motion
14 Cory Domingues Hutch's Teammate Top 5: Rob English
15 David Roth SLOCUM Rebound Racing
16 Brandon Dyer Cyclesoles/Sagebrush Cycles
17 Matt Ritzow Bicycleway.com
18 Mike Kath Cyclepath Racing
19 Will Niemann-ross Life Cycle Bike Shop
20 Mark Blackwelder Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
21 Galen Mittermann Bicycleway.com
22 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Chris Swan
23 John Grochau Rapha Racing
24 David Klipper Guinness Cycling Team
25 Michael Benno Veloce Racing
26 Daniel Quirk Veloce Racing
27 Carl Decker Giant MTB
28 Ian Leitheiser Cyclepath Racing
29 Nicholas Litman Hagens-Berman LLP Cycling
30 Roger Stevens HPChiro/Scott's Cycling of Salem Teammate Top 5: Graham Howard
31 Samuel Nicoletti Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
32 Marcel Delisser Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Chris Swan
33 Daniel Mensher Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
34 James Adamson Team Motordome
35 Paul Bourcier Hutch's/Co-Motion
36 Ethan Stehley SLOCUM Rebound Racing
37 Jason Riffle HPChiro/Scott's Cycling of Salem Teammate Top 5: Graham Howard
38 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Top 5: Andrew Boone
39 Patrick Marzullo HPChiro/Scott's Cycling of Salem Teammate Top 5: Graham Howard
40 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
41 Jake Hansen Word-RCB
42 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR Teammate Top 5: Andrew Boone
43 Eddie French Guinness Cycling Team
44 Stephen Bedford Word-RCB
45 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
46 Andrew Bennett Team Specialized Racing
47 Mckenzie Thramer SLOCUM Rebound Racing
48 David Zoller Portland Bicycle Studio
49 Jimmy Udall Courage Cycles
50 Pete Groblewski Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 21   Cat 3: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Dye Pacific Power Blue Sky
2 Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling
3 Sage Freeman Capitol Velo p/b Lifesource
4 Adrian Richardson Portland State University
5 Brendon Gallant Willamette University Cycling Team
6 Scott Hill Life Cycle Bike Shop
7 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle
8 Matt Fox Sunnyside Sports
9 Trevor O'neal Gentle Lovers
10 David Wells Life Cycle Bike Shop
11 Mike Stockton Capitol Velo p/b Lifesource Teammate Top 5: Sage Freeman
12 David Lelong Team Oregon presented by Laurelwood
13 Colby Wait-molyneux Hammer/CMG Racing Team
14 Erik Hofland Artisan Family Racing/Sprout Cycles
15 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
16 Steven Hunter Portland Bicycle Studio
17 Abe Schafermeyer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Teammate Top 5: Matt Baumann
18 Joe Martin Veloce Racing
19 Brent Emoff BRIHOP
20 Alex Lightman Word-RCB
21 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood
22 Zachary Utz Team Ruckus
23 Marcus Biancucci Therapeutic Associates Cycling/GENR
24 Colin Mullane Land Shark
25 Derek Newell Team Oregon presented by Laurelwood
26 Christopher Ragusa CCB International
27 William Laubernds Ten Guys Named Alex
28 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
29 Brayton Osgood Bend Memorial Clinic Total Care Rac
30 Jesse Homan Veloce Racing
31 Azul Dahlstrom-eckman Life Cycle Bike Shop
32 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop
33 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Teammate Top 5: Matt Baumann
34 Joel Crouch
35 Justin La vigne Team Oregon presented by Laurelwood
36 Shawn Small Ruckus Test Team
37 Justin Serna Guinness Cycling Team
38 Brian Vollmer-buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Teammate Top 5: Matt Baumann
39 Aaron Collins Team Oregon presented by Laurelwood
40 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan r Frechen Team Beer
2 Cordino Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing
3 Graham Kelley Life Cycle Bike Shop
4 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky
5 Doug Turnbull Paul's Bicycle Way of Life Cycling
6 Ron Sines Pacific Power Blue Sky
7 Alex Wentz Pilots Cycling
8 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood
9 Mike Hall Ten Guys Named Alex
10 Jason Ford Chain Agents
11 Brady Cottle
12 Dan Shepherd Cycle Sport
13 Ryan Champion Pacific Power Blue Sky Teammate Top 5: Matthew s Martel
14 David Masuda Team Bike Tires Direct
15 Rider not... ?
16 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
17 Marshall Greene Bend Memorial Clinic Total Care Rac
18 Isaac Sullivan Ruination Racing
19 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky Teammate Top 5: Matthew s Martel
20 Brian Davis Cycle Sport Racing
21 Zach Gilmour
22 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions
23 Kolben Preble Hammer Velo
24 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac
25 Brandon Barnhart Team Oregon presented by Laurelwood
26 Tim Richter Hutch's
27 Eli Lundgren
28 Mark Koller Ironclad Performance Wear
29 Eric Stouck Half Fast Velo
30 John Hinke Cycle Sport
31 Bennett Shane Crossniacs
32 Eric Lanners Word-RCB
33 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes
34 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
35 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky Teammate Top 5: Matthew s Martel
36 Jon Gornick
37 Travis Caldwell Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
38 Edward Reagan
39 Cliff Allen
40 Greg Shepherd Hutch's
41 Sam Rosenberg Hutch's
42 Lincoln Wettenhall Hammer Velo
43 Ken Kenly Blackjack Mob
44 Brian Engelhard Pacific Power Blue Sky Teammate Top 5: Matthew s Martel
45 Greg Meller Life Cycle Bike Shop Teammate Top 5: Graham Kelley
46 Justin Burton
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Dimarco SLOCUM Rebound Racing
2 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
3 Steve Dale MCG p/b Trails Edge Cyclery
4 Chris Mcnutt
5 Josh Cady
6 Andrew Thomas
7 Austin Line Sunnyside Sports
8 Randy Helms
9 David Doughty Portland Velo
10 Jonathan Perlman Filth and Furry
11 Ted Sweeney University of Oregon Cycling Club
12 Thomas Pastor Life Cycle Bike Shop
13 David Mcneary
14 James Wilson County Rebels
15 Randy Paschall Life Cycle Bike Shop
16 Brian Claytor Pacific Power Blue Sky
17 Tim Christie
18 Matthew Moore Pacific Power Blue Sky
19 Phil Tyler
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Perrin Hutch's/ClearOne/Bend Dental
2 Mark Magilner Half Fast Velo
3 Tim Hittner Veloforma
4 Daniel Vrijomet SLOCUM Rebound Racing
5 Greg Vanscholten-cra... SLOCUM Rebound Racing
6 Wessel Robin Team Oregon presented by Laurelwood
7 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
8 Sal Collura SLOCUM Rebound Racing Teammate Top 5: Daniel Vrijomet
9 Michael Rosenberg Hutch's
10 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct
11 Craig Hamilton Rapha Racing
12 Harry Phinney Pacific Power Blue Sky
13 Daryl Hemenway BRIHOP Cycling (Brian's House of Pa
14 Maikey Lopera Life Cycle Bike Shop
15 John Mitchem Guinness Cycling Team
16 Dickie Mallison Mellow Johnny's Bike Shop
17 Jason Tavakolian SLOCUM Rebound Racing Teammate Top 5: Daniel Vrijomet
18 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct
19 Casey Davidson
20 David Diviney Cyclepath Racing
21 Ivan Meadors United Finance
22 Terry Keele HPChiro/Scott's Cycling of Salem
23 Jeff Mitchem Rapha Racing
24 William Zale Specialized River City Bicycles
25 Robert Vigeant Team Oregon presented by Laurelwood
26 Thomas Ghilarducci Presto Velo
27 Paul Formiller Portland Velo
28 Jake Rosenfeld Unattached
29 Emile Lemoine Tireless Velo
30 David Luoma Guinness Cycling Team
31 Kevin O'connell Portland Velo
32 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR
33 Justin Serna Guinness Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jen Akeroyd Sorella Forte
2 Megan Chinburg Veloforma
3 Lisa Turnbull Riverstone
4 Mindy Simmons Hammer Velo
5 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions
6 Serena Bishop Sunnyside Sports
7 Heather Hill Life Cycle Bike Shop
8 Anna Vaughn Hammer Velo Teammate Top 5: Mindy Simmons
9 Susan Peithman Veloforma Teammate Top 5: Megan Chinburg
10 Sara Fletcher Bridgetown Velo
11 Tina Brubaker Veloforma Teammate Top 5: Megan Chinburg
12 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR
13 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR
14 Elise Huggins Veloforma Teammate Top 5: Megan Chinburg
15 Kay Bork Poplollies
16 Molly Mullane Land Shark
17 Jan Moss Sorella Forte Teammate Win: Jen Akeroyd
18 Libby Evans Therapeutic Associates Cycling/GENR
19 Tara Remberton Poplollies
20 Sarah Tisdale Sorella Forte Teammate Win: Jen Akeroyd
21 Karey Miles Therapeutic Associates Cycling/GENR
22 Anona Whitley Ironclad Performance Wear
23 Lindsay Fox Veloforma Teammate Top 5: Megan Chinburg
24 Amy Shepard BRIHOP Cycling (Brian's House of Pa
25 Michelle Bazemore Sunnyside Sports
26 Elena Larson BRIHOP
27 Stephanie Chase Veloforma Teammate Top 5: Megan Chinburg
28 ? ?
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jen Akeroyd Sorella Forte
2 Lisa Turnbull Riverstone
3 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions
4 Heather Hill Life Cycle Bike Shop
5 Susan Peithman Veloforma
6 Tina Brubaker Veloforma
7 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR
8 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR
9 Elise Huggins Veloforma Teammate Top 5: Susan Peithman
10 Libby Evans Therapeutic Associates Cycling/GENR
11 Karey Miles Therapeutic Associates Cycling/GENR
12 Lindsay Fox Veloforma Teammate Top 5: Susan Peithman
13 Michelle Bazemore Sunnyside Sports
DNF Erik Hofland Artisan Family Racing/Sprout Cycles
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Chinburg Veloforma
2 Mindy Simmons Hammer Velo
3 Serena Bishop Sunnyside Sports
4 Anna Vaughn Hammer Velo
5 Sara Fletcher Bridgetown Velo
6 Kay Bork Poplollies
7 Molly Mullane Land Shark
8 Jan Moss Sorella Forte
9 Tara Remberton Poplollies
10 Sarah Tisdale Sorella Forte
11 Anona Whitley Ironclad Performance Wear
12 Amy Shepard BRIHOP Cycling (Brian's House of Pa
13 Elena Larson BRIHOP
14 Stephanie Chase Veloforma Teammate Win: Megan Chinburg
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop
2 Maureen Kavanagh Hammer Velo
3 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear
4 Erin Goodall Artisan Family Racing
5 Rachelle Jorgensen Life Cycle Bike Shop Teammate Win: Maire Osborn
6 Brooke Bauer
7 Kristen Fauria Life Cycle Bike Shop Teammate Win: Maire Osborn
8 Leigh Lewis Sorella Forte
9 Allison Medellin Hammer Velo Teammate Top 5: Maureen Kavanagh
10 Kelly Sandow Poplollies
11 Analise Herrera-minteer Artisan Family Racing Teammate Top 5: Erin Goodall
12 Christine Jerko Sorella Forte
13 Catherine Cooper Word-RCB
14 Christy Bigelow Hammer Velo Teammate Top 5: Maureen Kavanagh
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 8