Log In
Moab Criterium - TN State Championship • Jul 20 2014
Race uploaded by ?? ?
Download
Partly Cloudy, 82 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Brown Litespeed-BMW
2 Bradley Price Chainheart Cycling Studio
3 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team
4 Jason Tatum I AM Racing
5 David Bradbury Treehouse Racing
6 John Carr Treehouse Racing
7 David Briggs I AM Racing Teammate Top 5: Jason Tatum
8 Todd Hickman 901 Racing
9 Shawn Hirt MOAB Masters Racing
10 David Carl jones 901 Racing
11 Jacques Cartier I AM Racing Teammate Top 5: Jason Tatum
12 Cayce Tiesler??? Trace Bikes
13 Rick Harris Team Bikers Choice
14 Ronald Wilson Micro Metals/Bike Zoo
15 James Simms SVMIC Cycling
16 Michael Twigg Harper Auto
17 Robert Gregory MOAB Masters Racing
18 William Robison MOAB Masters Racing
19 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing
20 Ryan Jones Johnson & Hayes Physical Therapists
21 Gregory Miller Harper Auto
22 Matt West 901 Racing
23 David Richardson MOAB
DNF Glen Schoenung Zephyr Wheel Sports
DNF David (dwight) smith Reedy Creek Bicycles
DNF Blake Robertson 901 Racing
DNF Thomas Gates MOAB Masters Racing
DNF John Gore NashvilleCyclist.com
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jameson Simms Village Volkswagen Cycling Team
2 Kyle Tiesler Trace Bikes
3 Parker Goodson Trace Bikes
4 Garrett Smith Reedy Creek Bicycles
5 ?nathan Womack??? MOAB
6 Simon Lewis Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Jameson Simms
7 Genaro Manzano Team Bikers Choice
8 Jonathan Womack MOAB Teammate Top 5: ?nathan Womack???
9 Arvin Jansen Trace Bikes Teammate Top 5: Kyle Tiesler
10 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Jameson Simms
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan D'alessandro Clarksville Velo
2 Micah Russell Scenic City Velo
3 Mckenly Owen MOAB
4 Tyler Mcclintock
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arvin Jansen Trace Bikes
2 Jeffrey Yeager Village Volkswagen Cycling Team
3 William Goodson??? Trace Bikes Teammate Win: Arvin Jansen
4 Yukio Mariner Trace Bikes Teammate Win: Arvin Jansen
5 Triston Simms Trace Bikes Teammate Win: Arvin Jansen
6 Jacob Kuper Trace Bikes Teammate Win: Arvin Jansen
7 Luke Andre Hub City Bicycle - Lift Center Raci
8 Taylor Murphy Hub City Bicycle - Lift Center Raci
9 Fredrick Russell???
10 Grant Schirmer???
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivan Murdock Clarksville Velo
2 Thomas Gates MOAB Masters Racing
3 David Carl jones 901 Racing
4 Gregory Palevo Clarksville Velo Teammate Win: Ivan Murdock
5 Blake Robertson 901 Racing
6 Tony Adair SVMIC Cycling
7 Chris Stoll Team Gran Fondo
8 Scott Chen Clarksville Velo Teammate Win: Ivan Murdock
9 Edward Mcclarty MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Thomas Gates
10 Bernie Clincke SVMIC Cycling
11 Greg Casteel Harper Auto
12 Michael Bircheat Clarksville Velo Teammate Win: Ivan Murdock
13 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo
14 Ronald Zannini Caney Fork Racing
15 David Perreault Ride615 Development
16 Eddy Koonce Hub City Bicycle - Lift Center Raci
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Steed Hammer/Charity of Choice
2 Ronald Wilson Micro Metals/Bike Zoo
3 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
4 Kenneth Wallace I AM Racing
5 Richard Young I AM Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Andre Hub City Bicycle - Lift Center Raci
2 Carl D'alessandro Clarksville Velo
3 Octavio Subia Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Win: Patrick Andre
4 James Buckingham Team Bikers Choice
5 Jeff Treuden Ride615 Development
6 Scott Silvers I AM Racing
7 Joseph Lambert Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Win: Patrick Andre
8 Randy Mckinnon Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Win: Patrick Andre
9 Stephen Albright Ride615 Development Teammate Top 5: Jeff Treuden
10 John Hartpence Team Defiance
11 Robert White MOAB
12 Dannie Medlin BPC Cycling
13 James Ferguson
14 Mike Long Clarksville Velo Teammate Top 5: Carl D'alessandro
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 11   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team
2 Bryant Funston Marx and Bensdorf Cycling Team
3 Jason Chatham Team Bikers Choice
4 Christopher Brown Litespeed-BMW
5 Mathew Meunier Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
6 Michaelee Bowes I AM Racing
7 David Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
8 Matthew Russell Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Dirk Pohlmann
9 Ben Knoernschild Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Bryant Funston
10 Matt Schupp Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Mathew Meunier
11 Tanner Hurst Team Upland Brewing - Soma Coffee
12 Zachary Hoover Village Volkswagen Cycling Team
13 Cameron Molchan Micro Metals/Bike Zoo
14 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
15 Neil Fronheiser Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Mathew Meunier
16 Todd Hickman 901 Racing
17 Scott Newberry Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Bryant Funston
18 Jason Tatum I AM Racing
19 Andrew Reardon Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Mathew Meunier
20 Timothy Henry Litespeed-BMW Teammate Top 5: Christopher Brown
21 Alex Wieseler Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Dirk Pohlmann
22 Ryan Sullivan Team United Healthcare Georgia/706P
23 Patrick Walle I AM Racing
24 John Carr Treehouse Racing
25 Dale Sanford Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Bryant Funston
26 Robert Berghel Village Volkswagen Cycling Team
27 Jeremy Nagoshiner Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Mathew Meunier
DNF Gregory Miller Harper Auto
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 17   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Howe Treehouse Racing
2 Nathan Stone I AM Racing
3 Jacob Henley Hub Endurance Chattanooga
4 Joshua Lewis I AM Racing
5 Matt West 901 Racing
6 David Koonce I AM Racing
7 Madison Joiner Marx and Bensdorf Cycling Team
8 Philip Daniele Marx and Bensdorf Cycling Team
9 Jimmy Lancaster Clarksville Velo
10 Jameson Simms Village Volkswagen Cycling Team
11 Eric Carlile MOAB Masters Racing
12 Don Fields Treehouse Racing Teammate Win: David Howe
13 Chris Stoll Team Gran Fondo
14 William Robison MOAB Masters Racing
15 James Grant I AM Racing Teammate Top 5: Nathan Stone
16 Glen Schoenung Zephyr Wheel Sports
17 Bryan Thames Marx and Bensdorf Cycling Team
18 James Simms SVMIC Cycling
19 Rick Harris Team Bikers Choice
20 Jason Brasel I AM Racing Teammate Top 5: Nathan Stone
21 Logan Luker MOAB
22 Whitney Stanbrough MOAB
23 Steven Ragle Treehouse Racing Teammate Win: David Howe
24 David Bradbury Treehouse Racing Teammate Win: David Howe
25 Parker Goodson Trace Bikes
26 Thomas Gates MOAB Masters Racing
27 David Richardson MOAB
DNF Riccardo Cannone MOAB Masters Racing
DNF Ivan Murdock Clarksville Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 23   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl D'alessandro Clarksville Velo
2 Joe Grubbs Team Bikers Choice
3 Matthew Baxter Clarksville Velo Teammate Win: Carl D'alessandro
4 Jimmy Humston Treehouse Racing
5 Scott Schlapman Johnson & Hayes Physical Therapists
6 Jeff Treuden Ride615 Development
7 RL Hesson I AM Racing
8 Patrick Andre Hub City Bicycle - Lift Center Raci
9 Kyle Tiesler Trace Bikes
10 Arvin Jansen Trace Bikes
11 Will Owens Village Volkswagen Cycling Team
12 David Jensen I AM Racing
13 William Greene
14 Michael Bonham Village Volkswagen Cycling Team
15 Phillip Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
16 Cliff Guetzke KBC U23
17 Nate Lelek I AM Racing
18 James Buckingham Team Bikers Choice Teammate Top 5: Joe Grubbs
19 Josiah Lightle I AM Racing
20 Scott Chen Clarksville Velo Teammate Win: Carl D'alessandro
21 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo
22 Nicholas Stone Cookeville Bicycles
23 Greg Casteel Harper Auto
24 Cooper Magli Treehouse Racing Teammate Top 5: Jimmy Humston
25 Patrick Sheehan Halcyon Bike Shop
26 Randy Mckinnon Hub City Bicycle - Lift Center Raci
27 Ellis Caldwell SVMIC Cycling
28 Dannie Medlin BPC Cycling
29 Jason Torrence I AM Racing
30 Octavio Subia Hub City Bicycle - Lift Center Raci
31 Simon Lewis Village Volkswagen Cycling Team
32 Robert White MOAB
33 Michael Edens Team Bikers Choice Teammate Top 5: Joe Grubbs
34 Gregory Palevo Clarksville Velo Teammate Win: Carl D'alessandro
35 Steve Fermanich BPC Cycling
36 John Hartpence Team Defiance
37 Richard Murphy Hub City Bicycle - Lift Center Raci
38 Stephen Albright Ride615 Development
39 Jonathan Reeves I AM Racing
40 Matt Winn Clarksville Velo Teammate Win: Carl D'alessandro
41 Josh Cook Team Bikers Choice Teammate Top 5: Joe Grubbs
42 Genaro Manzano Team Bikers Choice Teammate Top 5: Joe Grubbs
43 Alan D'alessandro Clarksville Velo Teammate Win: Carl D'alessandro
44 Gareth Miller Village Volkswagen Cycling Team
45 Eddy Koonce Hub City Bicycle - Lift Center Raci
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 39   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Womack MOAB
2 Nathan Greene Ride615 Development
3 Mike Long Clarksville Velo
4 ?nathan Womack??? MOAB Teammate Win: Jonathan Womack
5 ?jason Mccoy???
6 David Jones Ride615 Development
7 Sam Graves
8 Mike Fletcher
9 Wesley Wilk???
10 Anthony Miller Village Volkswagen Cycling Team
11 Rusty Ramsey Village Volkswagen Cycling Team
12 Joseph Ward Ride615 Development Teammate Top 5: Nathan Greene
13 Timothy Grimes??? Little Shop MFG
14 Tommy Gates
15 Jeff Herrmann RIDE2RECOVERY
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 9   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kailin Acheson Team Belladium
2 Alicia Allenbuerger Team Belladium Teammate Win: Kailin Acheson
3 Jessica Christensen Team WE
4 Amanda Ragle Team Belladium Teammate Win: Kailin Acheson
5 Pamela Tate Marx and Bensdorf Cycling Team
6 Stephanie Rynas Taco Mamacita
7 Cali Ewing Team Belladium Teammate Win: Kailin Acheson
8 Rachel Hart Team WE Teammate Top 5: Jessica Christensen
9 Kelly Kowalczyk Clarksville Schwinn powered by Whay
10 Jena Cook Team WE Teammate Top 5: Jessica Christensen
11 Emma Cribb??? Team WE Teammate Top 5: Jessica Christensen
12 Rachel Tatum Team WE Teammate Top 5: Jessica Christensen
13 Stephanie Hatcher Tennessee Women's Cycling Project
14 Kathy Mead Tennessee Women's Cycling Project
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sierra Maurin Clarksville Velo
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morgan Miller Hub Endurance Chattanooga
2 Emily Strange Marx and Bensdorf Cycling Team
3 Emily Freeman
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gracie Pendleton
2 Eleanor Israel Trace Bikes
3 Abigail Dodd Team Gran Fondo
4 ?audrey Freeman???
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristi Whitten Tennessee Women's Cycling Project
2 Karlie Carter Johnson & Hayes Physical Therapists
3 Sarah Schlapman Johnson & Hayes Physical Therapists
4 Morgan Miller Hub Endurance Chattanooga
5 Maria Danker Harper Auto
6 Karen Gauthier Johnson & Hayes Physical Therapists
7 Blair Dalessandro Clarksville Velo
8 Annette Evers Johnson & Hayes Physical Therapists Teammate Top 5: Karlie Carter
9 Karah Lewis Tennessee Women's Cycling Project Teammate Win: Kristi Whitten
10 Jill Albright??? Team Belladium
11 Emily Strange Marx and Bensdorf Cycling Team
12 Paige Vinson Tennessee Women's Cycling Project Teammate Win: Kristi Whitten
13 Wendy Fejfar Marx and Bensdorf Cycling Team
14 Cathi Swanson Taco Mamacita
15 Sally Chu Taco Mamacita
16 Charlotte Foley
17 Katelyn Ivey Tennessee Women's Cycling Project Teammate Win: Kristi Whitten
18 Blair Brown Taco Mamacita
19 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk Women
20 Sharon Baxter Clarksville Velo
21 Jeannie Larreamanzano
22 Emily Griswold Tennessee Women's Cycling Project Teammate Win: Kristi Whitten
23 Cathy Morgan Tennessee Women's Cycling Project Teammate Win: Kristi Whitten
Finishers: Cat 4: 21   Cat ?: 2