Log In
Lake Nockamixon Time Trial and PA Masters State TT • Jul 26 2014
Clear, 73 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Cooper QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 26:27.th
2 Bill Ash QCW Cycling p.b. breakawaybikes.com 26:36.th Teammate Win: William Cooper
3 Brett Kielick Kelly Benefit Strategies Elite 26:38.th
4 Joe Hydrick Faulkner Nissan Racing 26:52.th
5 Colin Mckenna Lambs Gap Cycling Team 27:27.th
6 Matthew Randolph Shirk's Racing presented by Trek Bi 27:50.th
7 Gary Painter Ft Wayne Outfitters 28:20.th
8 Ryan Rapolas QCW Cycling - Breakawaybikes.com-Vi 28:22.th Teammate Win: William Cooper
9 David Dawson The Performance Lab p/b Caffeinated 28:48.th
10 David Iglewicz PA Masters RC 28:51.th
11 Byron Horgash Kelly Benefit Strategies/LSV 29:04.th
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walter Guy's Racing Club 27:11.th
2 Lee Sobotkin SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal 27:53.th
3 Jarrod Wysock SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal 27:54.th
4 Jonathan Glick Shirk's Racing presented by Trek Bi 28:29.th
5 Brian Lariviere Cycle Craft/Bulldogs 28:30.th
6 Edward Mullen QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 29:20.th
7 Greg Kaplan Schuylkill Navy Racing 29:23.th
8 Benjamin Strine Thru It All Body Shop 29:35.th
9 Dan Painter Fort Wayne Outfitters 29:48.th
10 Mike Stevens Chester County Velo p/b ActiveYards 30:24.th
11 Araron Miller Thru It All Body Shop 30:26.th
12 Vlad Preoteasa Kissena Cycling Club 30:30.th
13 Bryce Ressler Shirk's Racing Presented by Trek Bi 30:37.th Teammate Top 5: Jonathan Glick
14 Robert Mangus 31:23.th
15 Ted Slack QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 33:49.th
16 Brian Lariviere Cycle Craft/Bulldogs 34:54.th Teammate Top 5: Brian Lariviere
17 Matthew Dishart Thru It All Body Shop 39:40.th
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Furlong Philadelphia Bikesmith 28:06.th
2 Jason Lindemuth SwashBuckler Brewing Co Cycling 30:28.th
3 Jeff Heuerman BSBA Racing Team 30:31.th
4 Joshua Deringer QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 30:37.th
5 Paul Schmeltzer SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal 31:24.th
6 David Lambert QCW Cycling p.b. Breakaway Bikes.co 31:56.th
7 Kirk Lenhart mason dixon velo 33:04.th
8 Wyatt Boughter Wannabe Cancer Free Racing 35:01.th
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Tebben 29:25.th
2 Thaddeus Newnam Iron Town Cycling 32:12.th
3 Aaron Bilenky 32:18.th
4 Matthew Vinetti team psycycle 34:05.th
5 Michael Mays Breakaway Racing 34:06.th
6 Bryan Buskirk 34:38.th
7 Michael Honicker Cadence 34:50.th
8 Christopher Burkhart 35:00.th
9 Brandon Loreti 36:49.th
10 Jason Moser 37:21.th
11 Lee Johnson Wanna Be Cancer Free 38:38.th
12 Steven Boughter Wanna Be Cancer Free 41:59.th
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Kielick Kelly Benefit Strategies Elite 27:05.th
2 Ryan Rapolas QCW Cycling - Breakawaybikes.com-Vi 28:10.th
3 Matthew Randolph Shirk's Racing presented by Trek Bi 28:32.th
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meurig James QCW cycling p.b. Breakawaybikes.com 27:05.th
2 Thomas Detwiler QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 28:00.th Teammate Win: Meurig James
3 David Gardner TorcUP/cyclefitters 28:44.th
4 Michael Gallagher QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 29:48.th Teammate Win: Meurig James
5 Birk Mcgilvrey La Prima Espresso Co. Racing 30:36.th
6 Fred Goebert Breakaway racing 34:05.th
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Whitaker Shirk's Racing presented by Trek Bi 27:14.th
2 Joseph Wentzell QCW Cycling p.b. breakawaybikes.com 27:29.th
3 David Iglewicz PA Masters RC 27:33.th
4 Bryan Teter Fit Werx 27:49.th
5 Brian Lariviere Cycle Craft/Bulldogs 28:08.th
6 Greg Kaplan Schuylkill Navy Racing 28:21.th
7 Harold Pickar TBB/Team Deep Blue 29:23.th
8 Matthew Rettig Pawling Cycle & Sport 29:43.th
9 Patrick Darken Zen Masters Racing 29:48.th
10 Joseph Lanza QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 30:41.th Teammate Top 5: Joseph Wentzell
11 Gregory Sherrick Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract 31:24.th
12 Daniel Cunningham UpState Velo 31:28.th
13 Steve Himka 31:35.th
14 Tim Heckman Kissena Cycling Club 33:50.th
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nao Yamashita Cycledrome 28:36.th
2 Jeffrey Griffin QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 28:50.th
3 Scott Mcsloy Guy's Racing 29:17.th
4 Peter Fickinger ActiveYards 29:21.th
5 Eric Hodos UPMC ProBikes 29:22.th
6 Tom Nagy SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal 29:47.th
7 Gregory Danielewicz Bike King Racing 29:51.th
8 Abe Barley Thru It All Body Shop 30:16.th
9 James Best Cycledrome 30:27.th Teammate Win: Nao Yamashita
10 Matt Misner Fort Wayne Outfitters 30:31.th
11 Richard Mannion high road cycles multisport 30:54.th
12 George Kotokis guy's racing club 31:15.th Teammate Top 5: Scott Mcsloy
13 Stephen Sambrano Equipe Vitesse 31:57.th
14 Robert Wilson Kelly Benefit Strategies/LSV 33:51.th
15 Stephane Legault 35:22.th
16 Mike Stevens Chester County Velo p/b ActiveYards 40:15.th Teammate Top 5: Peter Fickinger
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martin Mrugal PA Masters RC 28:12.th
2 Brad Ober Thru It All Body Shop 28:26.th
3 Jim Ludovici Pure Energy Racing 28:38.th
4 Kevin Kolodziejski Team Skyline Masters 29:13.th
5 Mark Featherman Guy's Racing Club 29:16.th
6 Bob Latsha Lamb's Gap Cycling Team 29:45.th
7 Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long & F 30:08.th
8 Dean Molle PA Masters RC 30:11.th Teammate Win: Martin Mrugal
9 Craig Kipe EBS Racing Club 30:15.th
10 Thaddeus Newnam Iron Town Cycling 31:27.th
11 Christopher Rassekh QCW Cycling p.b.Breakaway Bikes.com 31:51.th
12 George Carey International Christian Cycling Clu 32:00.th
13 Richard Fay TorcUP/Cycle Fitters 32:31.th
14 Michael Mays Breakaway Racing 32:32.th
15 Jeff Via New Freedom Velo Club 41:14.th
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Painter Ft Wayne Outfitters 27:40.th
2 Jay Gaunt MainLine Cycling - BiKyle 29:28.th
3 John Newton Equipe Vitesse 29:30.th
4 Joseph Manacchio PA Masters RC 29:38.th
5 Paul Mcdonald Bike Line / Lehigh Wheelmen 29:44.th
6 David Hilton QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 30:00.th
7 Jeffery Markham Thru It All Body Shop 30:14.th
8 Ted Slack QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 30:27.th
9 Paul Kornet Active Yards 30:33.th
10 Kevin Saint clair Team SKYLINE 31:08.th
11 Bruce Donaghy Morgan Stanley/Market Edge Cycling 31:19.th
12 Michael Speranza QCW Cycling p.b Breakawaybikes.com 31:23.th
13 Richard Wolf CRCA/Foundation 31:38.th
14 Kevin Greene BreakawayBikes.com/QCW 32:01.th
15 Mark Hastings QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 32:03.th
16 John Hamilton Main Line Cycling-BiKyle 32:23.th Teammate Top 5: Jay Gaunt
17 William Gentile Thru-It-All Body Shop 34:01.th
18 Robert Sands Evolution / Beaver Valley Velo/ Fl 34:20.th
19 Richard Handley 39:39.th
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skip Rogers UPMC / Probikes 29:41.th
2 Peter Sleeman bikeline/ LWA 30:36.th
3 Denny Zech Fort Wayne Outfitters 30:43.th
4 Chris Mcelhinny UPMC / PROBIKES 30:51.th Teammate Win: Skip Rogers
5 Paul Lieber RAPS 31:09.th
6 Dave Barnes unattached 31:25.th
7 Michael Ellis UPMC / ProBikes 33:02.th Teammate Win: Skip Rogers
8 Frederick Hofman Bike Line / LWA 34:26.th Teammate Top 5: Peter Sleeman
9 Kevin Tuttle Main Line Cycling-BiKyle 36:35.th
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Hartnett South Mountain Velo Club 31:35.th
2 William Care ERA Cycling 32:08.th
3 Scott Steketee QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 35:59.th
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barry Free ERA Cycling 34:34.th
2 David Harwi The Bell's Bike Shop Cycling Team 35:27.th
3 Attila Neszmelyi 38:20.th
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Len Depue 39:38.th
2 Dave Hirst 40:50.th
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Kaplan JLVelo Ambassadors 29:55.th
2 Kristine Wander QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 31:36.th
3 Carren Stika Breakawaybikes.com - QCW Cycling 32:08.th
4 Kristie Nichols james QCW Cycling 32:18.th
5 Julia Lonchar Team Alliance Environmental 33:41.th
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Lee Fort Wayne Outfitters 30:35.th
2 Amelia Mccracken Breakawaybikes.com - QCW Cycling 32:29.th
3 Sabina Olenchock Lamprey Systems - St. Luke's Hospit 33:24.th
4 Maureen Gribb Drexel University 35:16.th
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayley Germack QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 31:44.th
2 Sandra Sierakowski??? QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 32:05.th Teammate Win: Hayley Germack
3 Samantha Fox QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 32:57.th Teammate Win: Hayley Germack
4 Eden Vinyarszky QCW Women p.b. Breakaway Bikes 33:15.th Teammate Win: Hayley Germack
5 Jennifer Matro QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 36:10.th Teammate Win: Hayley Germack
6 Sydnee Sherrick 39:32.th
7 Lindsey Hetrick Wannabe Cancer Free Racing 41:20.th
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amelia Mccracken Breakawaybikes.com - QCW Cycling 32:38.th
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristie Nichols james QCW Cycling 31:18.th
2 Lauren Buechner QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 37:00.th Teammate Win: Kristie Nichols james
3 Jamie Berge-slack 38:25.th
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Hiller QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 32:03.th
2 Jennifer Acker 33:22.th
3 Beth Fayant Team Skyline 33:23.th
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maria Gaasche Sunnybrook racing 34:19.th
2 Ida Figliuolo Sunnybrook racing 36:04.th Teammate Win: Maria Gaasche
3 Dee Anne gavlick Sturdy Girl Cycling 37:30.th
4 Teresa Young QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 38:07.th
5 Melissa Paquette QCW Cycling p.b. breakawaybikes.com 41:04.th
6 Christine Lapierrre 42:23.th
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Anderson 34:59.th
2 Karen Tourian Guy's Racing Club 37:31.th
3 Marjorie Sherr Sunnybrook Racing 41:47.th
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann marie Miller CRCA/Eumaeus Asset Management-Fuori 32:29.th
2 Pamela Gass 35:08.th
3 Mary Fanellilund Sturdy Girl Cycling 36:10.th
4 Eva Van stratum West Chester Cycling 37:56.th
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling / Vanderkitten 36:09.th
2 Barb Mcelhinny 41:02.th
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1