Log In
La Primavera Lago Vista Sunday • Mar 8 2015
Overcast, 51 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Hernandez Hot Tubes Development Cycling Team,
2 Tyler Cloutier Matrix/RBM
3 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
4 William martin ? Shred Monster
5 Bryan Marshall 787 Reality/Mobil 1 Racing
6 Grayson Keppler Cadence Cyclery
7 Rob Sandusky Matrix/RBM Teammate Top 5: Tyler Cloutier
8 Michael Jones VooDoo Racing
9 Jacob Schofield Bicycle Heaven / PVA
10 Vince Dietsch
11 Patrick Hallett 787 Reality/Mobil 1 Racing Teammate Top 5: Bryan Marshall
12 Christopher Lutz Bicycle Heaven / PVA
13 James Day Shred Monster Teammate Top 5: William martin ?
14 Jonathan Hughes 787 Reality/Mobil 1 Racing Teammate Top 5: Bryan Marshall
15 Corey Meeks Shama Cycles
16 Kathryn Hunter Visit Dallas Cycling p/b Noise4Good
17 Mark Rawlings GS Tenzing
18 John Taylor Bike World Racing
19 Zachary Lytle Oak Cliff Bicycle Company
20 Nathan Sheetz VooDoo Racing
21 Robert Biard 787 Racing
22 Mason Quintana 787 Reality/Mobil 1 Racing Teammate Top 5: Bryan Marshall
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 18   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Sawyer Matrix Cycling Club
2 Jorge Munoz jr
3 Scott Crowley Bike Barn Texas
4 John martin Bikesport Bayou City Racing
5 Joaquin Najar Team Yacht Club
6 Hugo Scala Matrix/RBM
7 Russell Terry Dark Horse Racing
8 Marc Coppedge Team Yacht Club Teammate Top 5: Joaquin Najar
9 David Tolley
10 Curtis George Nick Lopez Tailoring Cycling Team
11 Zach Smith Volharden
12 Kyle Swanson Dallas Racing
13 Rob Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
14 Melvin Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
15 Alex Joseph Cook Ford/Bay Area Cycling
16 Dylan Gray Shama Cycles
17 Randy Lee
18 Andrew Jones Dallas BIke Works
19 Lance Mooney Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
20 Travis Turner 787 Racing
21 Alexander Parmiter Cake Pace
22 Taylor Hanegan
23 Adam Mccullough Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
24 Evan Bausbacher Matrix/RBM
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Frederickson Shama Cycles
2 Luke Fleming Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
3 Michael Krutak
4 Nicholas Minnery
5 Gabriel Porterfield
6 John Fitch Bicycle Heaven / PVA
7 Kellen Winslow ii
8 Jeff Henry
9 Ian Scott Cadence Cyclery
10 Christian Garcia Mad Duck Racing
11 Sean Mason Team Elevate Racing
12 Stuart Gardner
13 Jeff Bradley Southwest Cycling Club Racing
14 Jonathan Spangle Shama Cycles Teammate Win: Ryan Frederickson
15 Bryan Burpee Rockwall Racing
16 Tyler Delamater Knobbies & Slicks
17 Bradyn Smith Matrix/RBM
18 David Coleman
19 Fred Vincent Mad Duck Racing
20 Hunter Hinton Dark Horse Racing
21 Joshua Gibson Northwest Cycling Club
22 Andrew Singer Matrix/RBM
23 Spencer Fivecoat Bat City Cycling
24 Jay Judeh
25 Daniel Padgett
26 Michael Sanchez Squadra Gregario
27 Eric Pearson Ham Cycles
28 Cesar M gomez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
29 Dalton Walters
30 J Kuperman Squadra Gregario
31 Carlos Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
32 Tim Jones
33 Jacob Ingram Matrix Cycling Club
34 Luke Gentry
35 Johnny Miranda swcc
36 Elijah Slate
37 Grant Coultas
38 Adam Shepard Squadra Gregario
39 Christopher Frazier
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Husted ROL Wheels
2 Cole Weidenbach 787 Racing
3 Matthew Schmid
4 Eric Fulton
5 Sam Garcia Mad Duck Racing
6 Paul Porterfield
7 Mautai Odongo
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Lee Dallas BIke Works
2 Andy Twellman Bat City Cycling
3 Ben Ploetz Bat City Cycling
4 Vincent Marotte Bat City Cycling
5 Pascal Roberts Northwest Cycling Club
6 Andrew Struck
7 Kyle Hoff
8 Paul Wakefield
9 Russell Carawan Bat City Cycling Teammate Top 5: Andy Twellman
10 David Boyle
11 Hugo Scala Matrix/RBM
12 Eric Olson Dallas BIke Works Teammate Win: Owen Lee
13 Charles Ingram Matrix Cycling Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? Bret Chicken and Waffles Racing
2 Andrew smith Southwest cyclesport / dimensional Southwest CycleSport/Dimensional
3 Joe Gonzalez FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
4 David Almanzan
5 Robert Baatz Crest/RBM Racing
6 Alex Rodriguez Waterloo Racing
7 Enrique Varela 787 Racing
8 Bradley Herle FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Top 5: Joe Gonzalez
9 Wallace Groda Bike Barn (Texas)
10 Chad geisler Austin nationals cycling Waterloo Racing
11 Greg Mead FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Top 5: Joe Gonzalez
12 John Murazak Crest/RBM Racing Teammate Top 5: Robert Baatz
13 Bennie Flores Lake Charles Racing
14 Craig Keane FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra Teammate Top 5: Joe Gonzalez
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Munroe A Bloc
2 Anthony Marlar Team Elevate Racing
3 Joseph Jakofcich Oklahoma City Velo Club
4 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club
5 John King Cook Ford/Bay Area Cycling
6 Doug Allen A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
7 James Slauson Bicycle Heaven / PVA
8 Ken Rees Team Elevate Racing Teammate Top 5: Anthony Marlar
10 John miller Bicycle-heaven 210 Racing
11 Mark Mcmurry Charbonnet Law Firm Cycling - MidSo
12 Joey Machado Bicycle Sport Shop Road Team
13 Adam Salladin Joe's Pro Bikes
14 Leland Rusk GS Tenzing
18 Steve Sprinkle
19 David Bjork A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
22 R Les terrill Dallas Bike Works
24 Joe Carreon
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Bain Geri Atrix
2 David Parks Mirage
3 Charlie Johnson swcc
4 Ted Larson Mirage
5 Patrick Galvin Mirage
6 Frank Kurzawa Violet Crown
7 Phil Durham Team Elevate Racing
8 Val Lincecum Southwest Cycling Club Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heath Blackgrove Elevate Elite Cycling Team
2 Michael sheehan Elbowz racing ELBOWZ Racing
3 Michael Pincus UCI CT: Astellas Cycling Team
4 Kyle anderson Park place dealerships Dark Horse Racing
5 Carson Lange Gateway Harley-Davidson Trek U23 De
6 Mat Stephens Elevate Elite Cycling Team Teammate Win: Heath Blackgrove
7 David Wenger Super Squadra
8 Nick Torraca Elevate Elite Cycling Team Teammate Win: Heath Blackgrove
9 Stefan Rothe ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Michael sheehan Elbowz racing
10 Colin Strickland ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Michael sheehan Elbowz racing
11 Evan East Masters Cycling Systems LLC.
12 Joseph Garcia
13 Jimmy Miller Mellow Johnny's Cycling Team
14 Mitchell Sides Elevate Elite Cycling Team Teammate Win: Heath Blackgrove
15 Brendan Sharpe 787 Reality/Mobil 1 Racing
16 Justin Stanley ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Michael sheehan Elbowz racing
17 Vitor Zucco schizzi Cadence Cyclery
18 Tyler stewart Dallas bike works
19 Grant Koontz Super Squadra pb AustinBikes
20 Robby Ketterhagen U23 Development Team
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Stephens UCI WPT: Team TIBCO-SVB
2 Katie Kantzes ATC Racing
3 Allison Atkinson ATC Racing
4 Hannah Ross Wichita Falls Bicycling Club
5 Melissa Ruthven ATC Racing
6 Andrea Fox Bat City Cycling
7 Camilla Schmitz Team Elevate Racing
8 Chelsea Smith ATC Racing Teammate Top 5: Katie Kantzes
9 Christie Tracy ATC Racing Teammate Top 5: Katie Kantzes
10 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brittany Parffrey
2 Megan Sands BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
3 Leigh Ganzar
4 Erica Harshaw
5 Rebecca Forsyth Southern Elite/Sun & Ski Sports
6 Katrine Waterman
7 Estefy Gonzalez ATC Racing
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darci Scott Cadence Cyclery
2 Joy Brott Tri-City Bicycles
3 Michelle Lewis sirianni gacki Matrix/RBM
4 Kathy Garrett swcc
5 Robin Golden Bicycle Heaven / PVA
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1