Log In
Vance Creek Road Race • Apr 12 2015
Mostly Cloudy, 52 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trey Trefry Rad Racing NW 0:43:48
2 Jesse Maris 0:43:49
3 Alexander Bennett Cycle U 0:44:35
4 William Cucco 0:50:56
5 Itai Malakoff Cycle U 0:54:45
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas Reid Team Steam 2:42:41
2 Sean Phillips Garage Racing 2:44:03
3 Todd Baumeister Cycle U / Apex Racing 2:44:06
4 Cameron Williams Cycle U / Apex Racing 2:44:21
5 Neil Casserly Garage Racing 2:44:29
6 Tom Wick Garage Racing 2:44:32
7 Benjamin Storrar PDCC 2:44:41
8 Kenneth Williams Kenmore Velo 2:44:41
9 Dan Swanson HSP 2:44:41
10 Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates 2:44:47
11 Jeffrey Reed SCCA/Starbucks Cycling 2:44:47
12 Michael Benno Veloce Racing 2:44:54
13 Mark Sherman 2:44:57
14 Matthew Hill Team Steam 2:45:09 Teammate Win: Douglas Reid
15 Bradford Kilcline HSP 2:47:45
16 Todd Herriott Health Net Cycling Team TTlll 2:47:45
DNF Brian Smith Blue Rooster DNF
17 Trevor Kosa 2:55:14
DNF John Clouse Hagens Berman-Society Consulting DNF
DNF Dean Jasper Boat Street Cycle Club (BSCC) DNF
DNF Vincent Marcotte DNF
DNF Thierry Douet Fischer Plumbing Cycling Team DNF
DNF Jeff Dunn Olympia Orthopaedic Associates DNF
DNF Steve Sonheim SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Peter Baughman Kenmore Velo DNF
DNF Kevin Masterson Garage Racing DNF Teammate Top 5: Sean Phillips
DNF Gregory Kauper Boat Street Cycle Club (BSCC) DNF
DNF Herbert Munson Union Bay Cycling/Bikesale.com DNF
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 15   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Hoglund HSP 2:20:14
2 Brian Falkowski PC4Men Cycling 2:20:16
3 David Trumpey PC4Men Cycling 2:20:16
4 Francisco Pons PC4Men Cycling 2:20:16
5 Christopher Nelson Reliant Recovery Water p/b Old Town 2:20:20
6 Robert Rice Market Street Cycling Club 2:20:20
7 Brett Gaspers Cycle U / Apex Racing 2:20:20
8 Michael Leonard Reliant Recovery Water p/b Old Town 2:20:23
1
Teammate Top 5: Christopher Nelson
9 Benjy Edwards Olympia Orthopaedic Associates 2:20:25
2
10 Randy Manion Motofish Racing 2:20:25
3
11 Rick Wiedmann Union Bay Cycling/Bikesale.com 2:20:25
4
12 Todd Mortensen HSP 2:20:25
5
Teammate Win: Greg Hoglund
13 James Shimada Cucina Fresca Cycling Team 2:20:25
6
14 Dee Patterson 2:20:31
15 Harry Edwards 2:20:31
16 Michael Mallory Shuksan Velo Club 2:20:31
17 Kent Hu Hagens Berman-Society Consulting 2:20:33
18 James Mckee Cycle U / Apex Racing 2:20:40
19 Edgar Vanlieshout Hagens Berman-Society Consulting 2:20:49
20 Pat Miller Hagens Berman-Society Consulting 2:20:57
Off The Back
21 Timothy Culbertson Hagens Berman-Society Consulting 2:21:01
Off The Back
22 Dan Scott Bikesport Racing 2:24:48
Off The Back
23 David Mullen Tacoma Bike Racing Team 2:28:44
Off The Back
24 Gary Johnson MisFitz Cycling Team 2:28:51
Off The Back
25 Justin Faires Bikesale / VOLKL 2:36:41
Off The Back
26 Christopher Langford Bike Masters- WA 2:37:23
Off The Back
27 Chris Joosse Tacoma Bike Racing Team 2:37:29
Off The Back
DNF Michael Mallory Shuksan Velo Club DNF
Off The Back
28 Peter Farr Bikesale / VOLKL 2:46:44
Off The Back
DNF Todd Dry DNF
DNF Peter Super Hagens Berman-Society Consulting DNF
DNF Vladimir Schmidt HSP DNF Teammate Win: Greg Hoglund
DNF Matt Molzan MisFitz Cycling Team DNF
DNF Thomas Catalina SCCA/Starbucks Cycling DNF
DQ Brian Clark HSP DQ Teammate Win: Greg Hoglund
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 21   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hecht Team Steam 2:18:24
2 Rick Benson Fischer Plumbing Cycling Team 2:18:26
3 David Katz Union Bay Cycling/Bikesale.com 2:18:26
4 Nick Duckstein Bikesale / VOLKL 2:18:26
5 Paul Coffee Tacoma Bike 2:18:26
6 Peter Desrosier Bikesale / VOLKL 2:18:29
7 Craig Hammond Bikesale / VOLKL 2:18:32 Teammate Top 5: Nick Duckstein
8 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates 2:18:32
9 Steven Holland Illy Coffee 2:18:32
10 Brian Bolin Fischer Plumbing Cycling Team 2:18:32 Teammate Top 5: Rick Benson
11 Joe Baratto Bikesale / VOLKL 2:18:39 Teammate Top 5: Nick Duckstein
12 Paul Krebsbach Cucina Fresca Cycling Team 2:18:43
13 Dexter Closterman Audi 2:18:45
14 David Hills Garage Racing 2:19:00
15 Alistair Leigh Garage Racing 2:19:11
16 Mark Hinman Bikesale / VOLKL 2:20:01 Teammate Top 5: Nick Duckstein
17 Mark Clausen Cucina Fresca Cycling Team 2:24:22
18 Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates 2:26:07
19 Rick Roof Reliant Recovery Water p/b Old Town 2:34:47
20 Igor Gousman Fischer Plumbing Cycling Team 2:34:50 Teammate Top 5: Rick Benson
DNF Randall Smith EuroSports DNF
21 Dennis Mooney Olympia Orthopaedic Associates 2:35:07
DNF Gary Tondin Century Road Club Assoc DNF
DNF Charles Woosley Emerald Velo Cycling Team Inc. DNF
DNF Stuart Anderson SDBC/EMERALD TEXTILES DNF
DNF Ken Spiess DNF
DNF Anthony Whiley Seattle Super Squadra DNF
DQ Joe Bowen Seattle Super Squadra DQ
DQ Garth Ferber Cucina Fresca Cycling Team DQ
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 13   Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Powers Union Bay Cycling/Bikesale.com 2:18:47
2 Steve Thompson Bikesale / VOLKL 2:19:04
3 Jeffery Patterson Reliant Recovery Water p/b Old Town 2:19:07
4 Christopher Soelling Cucina Fresca Cycling Team 2:24:53
5 Bennett White HSP 2:31:18
6 Gordy Bolstad Union Bay Cycling/Bikesale.com 2:46:21 Teammate Win: Craig Powers
DQ Steve Matson Reliant Recovery Water p/b Old Town DQ Teammate Top 5: Jeffery Patterson
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nigel Kinney 3:09:03
2 Theodore Schwartz HSP 3:09:07
3 Kent Ross Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 3:09:34
4 Rich Mcclung Lake Washington Velo 3:09:34
5 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 3:09:40
6 Pj Bauser Hagens Berman-Society Consulting 3:09:52
7 Eric Cockrell HSP 3:09:58 Teammate Top 5: Theodore Schwartz
8 Adam Oliver Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy 3:12:35 Teammate Top 5: Kent Ross
9 Neal Joslyn Hagens Berman-Society Consulting 3:12:37
10 Dustin Van wyck HSP 3:12:37 Teammate Top 5: Theodore Schwartz
11 Benjamin Rathkamp Broadmark Capital 3:12:50
12 Carson Miller UCI CT: Jamis Hagens Berman 3:12:50
13 Joe King Guinness Cycling Team 3:12:56
14 Luke Ogden Audi 3:13:18
15 Austin Arguello 3:14:02
16 Ryan Short PC4Men Cycling 3:15:38
DNF Andrew Easley Olympia Orthopaedic Associates DNF Teammate Top 5: David Chipchase
17 Brian Hitchcock HSP 3:20:11 Teammate Top 5: Theodore Schwartz
DNF Nathan Pepin Cycle U / Apex Racing DNF
DNF David Gordon Olympia Orthopaedic Associates DNF Teammate Top 5: David Chipchase
DNF Jeffrey Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates DNF Teammate Top 5: David Chipchase
DNF David Klipper DNF
DNF Christopher Carter Shuksan Velo Club Race Team DNF
DNF Sam Waples Audi DNF
DNF Keegan Oneill Team Oregon presented by Laurelwood DNF
DNF Rad Cunningham Stranamanti Cycling DNF
DNF Karl Cunningham Keller Rohrback Cycling DNF
DNF Keiichi Otani Broadmark Capital DNF
DNF Kyle Farrell Keller Rohrback Cycling DNF
DNF Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite DNF
DNF Stephen Bedford Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cy DNF Teammate Top 5: Kent Ross
DNF John O'donnell Stranamanti Cycling DNF
DNF Nick Zylkowski Keller Rohrback Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 24   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Duncan Audi 2:42:52
2 Jonathon Levie Cycle U / Apex Racing 2:44:07
3 John Morehouse Therapeutic Associates Racing 2:44:07
4 Zac Strode Garage Racing 2:44:07
5 Timothy Hughes Olympia Orthopaedic Associates 2:44:12
6 Damon Wyatt Bikesport Racing 2:44:12
7 Wayne Brown Cycle U / Apex Racing 2:44:17 Teammate Top 5: Jonathon Levie
8 Sun Dang Audi 2:44:20 Teammate Win: Jack Duncan
9 James Wood Alki/Rubicon Racing 2:44:22
10 Erik Spring Audi 2:44:24 Teammate Win: Jack Duncan
11 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood 2:44:26
12 Zack Hewell Cycle U / Apex Racing 2:44:29 Teammate Top 5: Jonathon Levie
13 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 2:44:46 Teammate Top 5: John Morehouse
14 Andrew Erickson Garage Racing 2:44:48 Teammate Top 5: Zac Strode
15 Ayden Young Audi 2:44:54 Teammate Win: Jack Duncan
16 Aaron Griffith SCCA/Starbucks Cycling 2:44:59
17 Andrew Shirey Audi 2:45:03 Teammate Win: Jack Duncan
18 Bradlee Haley SCCA/Starbucks Cycling 2:45:39
19 Layton Carroll- novack Cycle U / Apex Racing 2:45:57 Teammate Top 5: Jonathon Levie
20 Lloyd Lints Cucina Fresca Cycling Team 2:48:49
21 Dennis Bartlett Bikesport Racing 2:48:49
22 Tim Farrell SCCA/Starbucks Cycling 2:50:14
23 John Rasanen SCCA/Starbucks Cycling 3:03:28
DNF Clint Schneider HSP DNF
DNF Lewis Whiley Audi DNF Teammate Win: Jack Duncan
DNF Bryon Cline Bikesale / VOLKL DNF
DNF Erik Philipson Hagens Berman-Society Consulting DNF
DNF Anthony O'neal DNF
DNF Rob Lehtinen DNF
DNF Kyle Mccall Team Oregon presented by Laurelwood DNF
DNF Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood DNF
DNF Edward Rosenberg SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Richie Strong SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Kurt Litsinger Cycle U / Apex Racing DNF Teammate Top 5: Jonathon Levie
DNF Michael Spring Audi DNF Teammate Win: Jack Duncan
DNF Leigh Thurgood Hagens Berman-Society Consulting DNF
DNF John Bruce Tacoma Bike Racing Team DNF
DNF Jesse Nofziger SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Scott Villalon SCCA/Starbucks Cycling DNF
Finishers: Cat 3: 37   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Corbridge SCCA/Starbucks Cycling 1:43:37
2 Ryan Trimble Herriott Sports Performance 1:43:45
3 Jed Stremel Audi 1:43:48
4 Aaron Wolf Cycle U / Apex Racing 1:43:50
5 Eamon Rutledge Bikesport Racing 1:43:50
6 Alec Osenbach Hagens Berman-Society Consulting 1:43:54
7 Martin Vaneycke Tacoma Bike 1:43:54
8 Jeremiah Jensen Hagens Berman-Society Consulting 1:43:54
9 Tobias Holgers Garage Racing 1:43:54
10 Nick Fisher Team Steam 1:43:58
11 Daniel Hubbell Seattle Super Squadra 1:44:00
12 Alexander Walentynowicz Herriott Sports Performance 1:44:06 Teammate Top 5: Ryan Trimble
13 Brendan Lanctot Hagens Berman-Society Consulting 1:44:06
14 Glenn Brihagen Cycle U / Apex Racing 1:44:11 Teammate Top 5: Aaron Wolf
15 Julian Soh Olympia Orthopaedic Associates 1:44:13
16 Robert Demick Cycle U / Apex Racing 1:44:20 Teammate Top 5: Aaron Wolf
17 Peter Kriofske Audi 1:44:54 Teammate Top 5: Jed Stremel
18 James Hart Fischer Plumbing Cycling Team 1:48:01
19 Nick Martinez Broadmark Capital 1:51:10
20 Timothy Backoff Audi 1:52:47 Teammate Top 5: Jed Stremel
21 Jeff Rasor 1:52:53
22 Grayson Bailey smith&nephew p/b West End Bikes 1:53:48
DNF George Fordham Audi DNF Teammate Top 5: Jed Stremel
DNF Chris Mayer Therapeutic Associates Racing DNF
DNF Barney Gill Narrows Velo Cycling DNF
DNF Brennan Hodgins Cycle U / Apex Racing DNF Teammate Top 5: Aaron Wolf
DNF James Vanrosmalen Fischer Plumbing Cycling Team DNF
DNF Mitchell Thornton Fischer Plumbing Cycling Team DNF
Finishers: Cat 4: 27   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beddome Allen Bikesport Racing 1:41:10
2 Thomas Bell Cycle U / Apex Racing 1:41:15
3 Roy Sat sell CBC Racing 1:41:43
4 Michael Masuda 1:47:25
5 Walt Ingram Audi 1:47:27
6 Scott Grinsell Fischer Plumbing Cycling Team 1:47:31
7 Kyler Ervin smith&nephew p/b West End Bikes 1:47:31
8 Nathaniel Brockert 1:47:31
9 Matthew Radcliff Audi 1:47:31 Teammate Top 5: Walt Ingram
10 Dave Preston Cycle U / Apex Racing 1:47:35 Teammate Top 5: Thomas Bell
11 Sky Wilson Bikesport Racing 1:47:37 Teammate Win: Beddome Allen
12 Russ Sovde Fischer Plumbing Cycling Team 1:47:40
13 Jake Voight 1:47:45
14 Greg Sckorohod Audi 1:47:45 Teammate Top 5: Walt Ingram
15 Ernesto Cabanes Tacoma Bike Racing Team 1:47:45
16 Adrian Magun Cycle U / Apex Racing 1:47:48 Teammate Top 5: Thomas Bell
17 Bob Bautista Cycle U / Apex Racing 1:48:25 Teammate Top 5: Thomas Bell
18 Gordon Morris Broadmark Capital 1:48:37
19 Colin Corbin Olympia Orthopaedic Associates 1:51:38
20 Scott Caparelli Cycle U / Apex Racing 1:56:29 Teammate Top 5: Thomas Bell
21 Wesley Toller 2:00:54
22 Edison Lumbantoruan Bikesale / VOLKL 2:01:53
23 Matthew Seidel Audi 2:02:17 Teammate Top 5: Walt Ingram
24 Jacob Kallman 2:03:28
25 George Frasier 2:04:59
26 Carlos Venero Union Bay Cycling/Bikesale.com 2:05:33
27 Justin Kong Audi 2:06:30 Teammate Top 5: Walt Ingram
28 Jeremy Cucco 2:08:43
29 James Wright Cucina Fresca Cycling Team 2:17:12
30 Salam Hallak 2:18:00
31 Jimmy Zhu Audi 2:18:53 Teammate Top 5: Walt Ingram
32 Matt Dente Cucina Fresca Cycling Team 2:18:53
DNF D Chris twardzik HSP DNF
DNF Vlad Moshenskiy Cucina Fresca Cycling Team DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 32   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandria Dragt Rad Racing NW 0:52:21
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Gray Portland Bicycle Studio 2:29:09
2 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 2:29:13
3 Brenna Wrye-simpson 2:29:13
4 Vanessa Johnson ICE Sportswear p/b Pinnacle Racing 2:29:17
5 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 2:29:34 Teammate Win: Megan Gray
6 Annemarije Rook Team Group Health 2:29:44
7 Andrea Casebolt 2:32:56
8 Christine Denis HSP 2:32:56
9 Heidi Wood Garage Racing 2:33:00
10 Malia Greening SCCA/Starbucks Cycling 2:33:00 Teammate Top 5: Sarah Carroll
11 Julie Robertson-zivin Garage Racing 2:33:04
12 Annette Williams Kenmore Velo 2:33:08
13 Elizabeth Nettles Team Group Health 2:33:26
14 Chelsea Momany Hagens Berman-Society Consulting 2:42:56
15 Anamaria Popp Hagens Berman-Society Consulting 2:43:14
16 Lisa Steppe Bikesale / VOLKL 2:43:14
DNF Karen Wilkinson Team Group Health DNF
DNF Christine Jerko Portland Bicycle Studio DNF Teammate Win: Megan Gray
DNF Jane Evely Kenmore Velo DNF
DNF Michele Conrad Keller Rohrback Cycling DNF
DNF Megan Doherty SCCA/Starbucks Cycling DNF Teammate Top 5: Sarah Carroll
DNF Mallory Travis Hagens Berman-Society Consulting DNF
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Mcfarland SCCA/Starbucks Cycling 1:11:22
2 Shannon Mallory Whatcom Women Development Team 1:11:22
3 Mckayla Dunfey Team Group Health 1:11:22
4 Kenda Super Hagens Berman-Society Consulting 1:11:22
5 Monica Lloyd Olympia Orthopaedic Associates 1:11:22
6 Caylen Beaty Team Group Health 1:11:31
7 Moriah Patashnik Team Group Health 1:11:31 Teammate Top 5: Mckayla Dunfey
8 Laura Jeddeloh Team Group Health 1:11:31 Teammate Top 5: Mckayla Dunfey
9 Lindsay Nofziger SCCA/Starbucks Cycling 1:11:36 Teammate Win: Debbie Mcfarland
10 Victoria Lord Bikesale / VOLKL 1:11:36
11 Brynn Ward Bikesale / VOLKL 1:11:36
12 Annie Bertucio Portland Bicycle Studio 1:13:05
13 Olga Magun Team Group Health 1:14:06 Teammate Top 5: Mckayla Dunfey
14 Stephanie Halamek SCCA/Starbucks Cycling 1:14:10 Teammate Win: Debbie Mcfarland
15 Courtney King SCCA/Starbucks Cycling 1:14:10 Teammate Win: Debbie Mcfarland
16 Maureen Manley 1:14:10
17 Linda Moul Union Bay Cycling/Bikesale.com 1:14:21
18 Amanda Anttilaoza Team Group Health 1:14:32 Teammate Top 5: Mckayla Dunfey
19 Alisha Jones Hagens Berman-Society Consulting 1:14:40 Teammate Top 5: Kenda Super
20 Mary Foster Team Group Health 1:14:42 Teammate Top 5: Mckayla Dunfey
21 Anne Gustafson Bikesale / VOLKL 1:14:42
22 Emily Alexander SCCA/Starbucks Cycling 1:14:42 Teammate Win: Debbie Mcfarland
23 Meghan Fischer Fred Meyer Cycling Team 1:14:47
24 Joyce Lagow 1:18:38
25 Stacey Giuffre Gregg's Trek Racing Team 1:20:10
26 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates 1:20:13 Teammate Top 5: Monica Lloyd
27 Lavonne Wilson Team Group Health 1:20:13 Teammate Top 5: Mckayla Dunfey
28 Debbie Thomas Olympia Orthopaedic Associates 1:20:40 Teammate Top 5: Monica Lloyd
29 Michelle Murphy Northwest Tri and Bike 1:21:09
30 Heather Wilsonmccarty Team Group Health 1:22:29 Teammate Top 5: Mckayla Dunfey
31 Karen Doherty SCCA/Starbucks Cycling 1:24:20 Teammate Win: Debbie Mcfarland
32 Annegigi Chan Spokeswomen Racing 1:27:08
33 Almie Borromeo Spokeswomen Racing 1:27:41
DNF Tanja Streiff Lake Washington Velo DNF
34 Holly Young Team Group Health 1:38:43 Teammate Top 5: Mckayla Dunfey
DNF Joanna Klimczak Team Group Health DNF Teammate Top 5: Mckayla Dunfey
Finishers: Cat 4: 35   Cat ?: 1