Log In
Liberty Criterium • Jul 25 2010
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Braconnier 37:00.th
1
2 Jim Ludovici Pure Energy Cycling-ProAirHFA
2
3 Peter Fickinger
3
4 Ryan Rapolas
4
5 Varun Kansara
5
6 James Horstmann
6
7 Geoffrey Grummon
7
8 Joshua Case QCW Cycling/Breakawaybikes.com
8
9 Morgan Mcdevitt QCW Cycling/breakawaybikes.com
9
10 Anthony Pajerowski
10
11 Shaun Gormley Chester County Velo Smedley / Iron
11
12 Anthony Anca
12
13 Mike Porter Guys Racing
13
14 August Deluca
14
15 Dominic Marinucci West Chester Cycling Club
15
16 Samuel Cowans QCW Cycling/Breakawaybikes.com
16
17 Joel Kahney
17
18 Dawnory Tse
18
19 Festus Aigbkai
19
20 Jared Borowik Pure Energy Cycling-ProAirHFA
20
Teammate Top 5: Jim Ludovici
21 Cooleen John
21
22 Andrew Schrantz
22
23 George Dietrich Lamprey Systems
23
24 Robert Gates
24
25 David Mcginn Bicycle Therapy
25
26 David Werkiser West Chester Cycling Club
26
27 Jarrod Wysock
27
28 Andrew Davala Action Wheels p/b Viking Yachts
28
29 Brian Mchugh Zen Masters Racing
29
30 Matthew Jochym
30
31 John Gatti
31
32 Michael Degregoris QCW Cycling/Breakawaybikes.com
32
33 Unknown Rider
33
34 John Furtak Unattached
34
35 John Wichard Unattached
35
36 Matthew Mory
36
37 Ryan Waltermyer
37
38 Benjamin Fong
38
39 Barry Murray All-Fill p/b Firetone 2
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 24   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Egan Zen Masters 57:37.th
1
2 Greg Dattner
2
3 Matthew Furlow QCW Cycling/breakawaybikes.com
3
4 Robert Grimwood Eastern Mobile Cycling Team
4
5 Victor Pradel
5
6 Paul Hoyle Morgan Stanley/SB/Market Edge by Br
6
7 Charles Hanlon Guy's Racing Club
7
8 David Dawson Pabst Blue Ribbon/Talksoft Racing
8
9 David Gulick Team Alliance Environmental
9
10 Christopher Newport Philadelphia Ciclismo
10
11 James Guardino Chester County Velo - Smedley/IronH
11
12 Garrett Olsen Villanova University Cycling
12
13 Jason Hall Squadra Coppi
13
14 Matthew Holub Gotham
14
15 Calvin Hoops Guy's Racing Club
15
16 Gerald Burkett Eastern Mobile Cycling Team
16
Teammate Top 5: Robert Grimwood
17 Todd Lippin 3D Racing Team/Tom's Atlantic Cycle
17
18 Don Kulp Thru-It-All Body Shop Inc.
18
19 Christopher Candy Chester County Velo - Smedley/Iron
19
20 Brendan Mcgrath Bicycle Therapy
20
21 Randy Sellari Zen Masters Racing
21
Teammate Win: Michael Egan
22 Pierre Minerva
22
23 Timothy Hancock Mainline Cycling
23
24 Gregory Danielewicz Bucks County Racing
24
25 Jason Cole Philadelphia Ciclismo
25
26 Streett Silvestri 3D Racing Team
26
27 Meurig James QCW cycling/breakawaybikes.com
27
Teammate Top 5: Matthew Furlow
28 Keith Plunkett Hup United /Fifth Street Cross
28
29 Scott Gamble CCV Smedley/IronHill
29
30 Jeffrey Toth QCW Cycling/Breakawaybikes.com
30
Teammate Top 5: Matthew Furlow
31 Jonathan Glick Shirk's Racing presented by Trek Bi
31
32 Paul Drees MorganStanley
32
33 Shawn Limbert CCV Smedley/IronHill
33
34 Nathanial Bartholomew Spinteck Bike Shop Ltd
34
35 Jack Drummond Bicycle Therapy
35
36 Aaron Schelegle QCW Cycling/Breakawaybikes.com
36
Teammate Top 5: Matthew Furlow
37 Kenneth Wareham Thru-It-All Body Shop Inc.
37
38 Rob Allen Thru-It-All Body Shop Inc.
38
39 Gerald Adasavage Bicycle Therapy
39
40 Michael Holub Bikeline
40
41 Paul Kornet Chester County Velo Smedley/Iron Hi
41
42 Bryan Hitch elite cycling
42
43 Michael Ciunci Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
43
44 Brian Kall Philadelphia Ciclismo
44
45 Daniel Ryan Morgan Stanley/Market Edge
45
46 Brandon Draugelis PAValleys.com Racing Team
46
47 Mark Kline Chester County Velo - Smedley/IronH
47
48 Craig Leiser Tri State Velo
48
49 David Lauria philadelphia ciclismo/villanova uni
49
50 Stephen Sambrano Main Line Cycling - BiKyle/Mazur
50
51 Edward Klock-mccook Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
51
52 Andrew Satinsky Bicycle Therapy
52
53 Alexander Roberts Lost Boys Racing
53
54 Daniel Mark GMBC
54
55 Sam Rosenholtz Green Line Velo
55
56 Joseph Bruce Philadelphia Ciclismo
56
57 David Henkel Main Line Cycling - BiKyle/Mazur Co
57
58 Jamie Harris Philadelphia Ciclismo
58
59 Jonathan Ruiz Cycledrome
59
60 Mike Festa Philadelphia Ciclismo
60
61 William Daniels Services Eniviromental
61
62 Daniel Rosenbaum Zen Masters Racing
62
Teammate Win: Michael Egan
63 Michael Coyle QCW Cycling/Breakawaybikes.com
63
Teammate Top 5: Matthew Furlow
64 Kelly Cline Wissahickon
64
65 Matthew Diefenbach Alliance Envro
65
66 Erik Mitchell Eastern Mobile Cycling Team
66
Teammate Top 5: Robert Grimwood
67 Dan Lavelle Philadelphia Ciclismo
67
68 John Capaldo Tri-State Velo/Amoroso
68
69 David Lowe Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
69
70 Gordon Stone Zen Masters Racing
70
Teammate Win: Michael Egan
71 John Beers Philadelphia Ciclismo
71
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 52   Cat 4: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victor Pradel 49:14.th
1
2 Jeffrey Toth QCW Cycling/Breakawaybikes.com
2
3 Eric Poeltl QCW Cycling/breakawaybikes.com
3
4 Darrin Miskiewicz Philadelphia Ciclismo
4
5 Randy Sellari Zen Masters Racing
5
6 Pierre Minerva
6
7 John Wilson
7
8 Gordon Stone Zen Masters Racing
8
Teammate Top 5: Randy Sellari
9 Timothy Hoyle Chester County Velo - Smedley/IronH
9
10 Greg Horrocks QCWcycling/breakawaybikes.com
10
Teammate Top 5: Jeffrey Toth
11 Shane Watters Bicycle therapy
11
12 Kulp Don
12
13 Mark Hastings
13
14 Javier Garcia QCW Cycling/Breakawaybikes.com
14
Teammate Top 5: Jeffrey Toth
15 Michael Green Bicycle Therapy
15
16 Darren Linkin QCW Cycling/Breakawaybikes.com
16
Teammate Top 5: Jeffrey Toth
17 Thomas Hauser
17
18 Daniel Marcy Green Mountain Rehab and Sports Med
18
19 Bradley Gay QCW CYCLING / Breakawaybikes.com
19
Teammate Top 5: Jeffrey Toth
20 Alexander Roberts Lost Boys Racing
20
21 Justin Davala Action Wheels p/b Viking Yachts
21
22 Robert Helms PoWER
22
23 Mark Pfeiffer
23
24 Lou D'amico Bicycle Therapy
24
25 Ryan Shank Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes
25
Teammate Top 5: Jeffrey Toth
26 Alan Fody Tri-State Velo
26
27 Matthew Howey SpokePost.com
27
28 Christopher Cumo Zen Masters Racing
28
Teammate Top 5: Randy Sellari
29 Stephen Mechanick Zen Masters Racing
29
Teammate Top 5: Randy Sellari
30 David Kapigian Action Wheels p/b Viking Yachts
30
31 Lee Sobotkin Tri-State Velo
31
32 Daniel Conlin TBB/Deep Blue
32
33 James Wolf
33
34 Jamie Brock Team Alliance Enviromental/Cadence
34
35 Jose Maldonado Zen Masters Racing
35
Teammate Top 5: Randy Sellari
36 Brad Pudner
36
37 Jason Mangler Zen Masters
37
Teammate Top 5: Randy Sellari
Finishers: Cat 4: 34   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? Ignacio Trek-Livestrong 57:00.th
1
2 Rodger Shem
2
3 Stephan Kincaid
3
4 Jamil Kayin Breakawaybikes.com
4
5 Max Korus Penn State Hershey Cancer Institute
5
6 Kevin Fryberger PBR/Talksoft
6
7 Colin Sandberg Penn State Hershey Cancer Institute
7
Teammate Top 5: Max Korus
8 Jason Wood Pelotonia Cycling Team powered by r
8
9 Ryan Shebelsky Team Alliance Environmental
9
10 Eric Salzer Chester County Velo - Smedley/IronH
10
11 Wyatt Stone Pabst Blue Ribbon/ Talksoft
11
12 Brett Kielick QCW
12
13 Zachary Felpel Alliance Environmental
13
14 ? Robert
14
15 Craig Lebair philadelphia ciclismo
15
16 Andy Munas Dynaflo
16
17 Colton Valentine QCW/Breakawaybikes.dom
17
18 S Charles zamastil Breakawaybikes.com
18
Teammate Top 5: Jamil Kayin
19 Christopher Consorto Guys Bikes
19
20 Edward Krasnai Kelly Benefits/LSV
20
21 Unknown Rider
21
22 Mark Valentine Breakawaybikes.com
22
Teammate Top 5: Jamil Kayin
23 Martin Mrugal Dynaflo Racing
23
24 Nicholas Shaffer Pabst Blue Ribbon/Talksoft
24
25 Karl Woitas Team Alliance Environmental
25
26 Richard Straub
26
27 Jamie Clinton Team Thru-It-All Body Shop Inc.
27
28 Unknown Rider
28
29 John Hunter Pabst Blue Ribbon/Talksoft
29
30 James Maino Elite Racing
30
31 Joseph Manacchio PA Masters rc.
31
32 Jason Hall Squadra Coppi
32
33 David Lowe Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
33
34 Stephen Szwec Chester County Velo - Smedley/IronH
34
35 Jeffrey Appeltans MAMBO Kings/D&Q-GoCycling
35
36 Matthew Swiatek Team LionofFlanders.com
36
37 Sean Whiteman QCW Cycling/breakawaybikes.com
37
38 Thomas Lyons Mainline
38
39 Peter Thallner Guy's Racing Club
39
40 Ryan Mitchell Pabst Blue Ribbon/Talksoft Racing
40
41 Brandon Haines Liberty Cycle
41
42 Matt Perry PA Masters rc.
42
43 Philip Laskaris
43
44 Brennan Donaghy Morgan Stanley/Market Edge
44
45 Michael Coyle QCW Cycling/Breakawaybikes.com
45
46 Jeffrey Salvitti Dynaflo Racing
46
47 Dan Lavelle Philadelphia Ciclismo
47
48 Timothy Hancock
48
49 David Iglewicz CCV/Smedley-Iron Hill
49
50 Karl Moore HEART HOUSE/CADV/CC EVESHAM
50
51 Michael Ciunci Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
51
52 Andrew Wulfkuhle C3
52
53 Calvin Hoops Guy's Racing Club
53
54 Mark Gorman L'Equipe DeVille
54
55 Joseph Bruce Philadelphia Ciclismo
55
56 Keith Gerber Pabst Blue Ribbon/Talksoft
56
57 Jessica Chong MorganStanley
57
58 Nick Rogers QCW Cycling/ breakawaybikes.com
58
59 Richard Leibfried
59
60 David Ebling Altra Motion
60
61 Daniel Ryan Morgan Stanley/Market Edge
61
62 Michael Egan Zen Masters
62
63 Kyle Eckley Penn State Hershey Cancer Institute
63
Teammate Top 5: Max Korus
64 Nick Price Dynaflo Racing
64
65 Greg Dattner
65
66 Greg Ferguson Pabst Blue Ribbon
66
67 Joshua Bardige QCW
67
68 Bob Reuther Chester County Velo - IronHill
68
69 Steven Gentles Guys Bikes
69
70 Joseph Piscitello Pa Masters rc.
70
71 Warren Holzman Team Alliance Environmental
71
72 Mike Stubna
72
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 35   Cat 3: 19   Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Fennessy South Mountain Cycles 01:06:23
1
2 Dana Walton Team Alliance Environmental
2
3 Cassandra King Tri-State Velo/Amoroso's/Victory Br
3
4 Jessica Chong MorganStanley
4
5 Mary Costelloe Verducci BreakawayRacing
5
6 Stacey Jensen CRCA/Radical Media
6
7 Lenore Pipes Fruit66/Artemis
7
8 Colleen Gulick Team Kenda
8
9 Alaina Gurski CAWES p/b Specialized
9
10 Melissa Garcia Team Alliance Environmental
10
Teammate Top 5: Dana Walton
11 Thea Parent Human Zoom Pabst Blue Ribbion
11
12 Kristin Lotito CRCA/Radical Media
12
13 Cheri Fager Thru-it-all
13
14 Jacqueline Paull Highgear
14
15 Julia Lonchar Chester County Velo - Smedley/IronH
15
16 Michelle Bishop Cannondale Cadence Women's Racing
16
17 Kelley Bethoney Cannondale/Cadence Women's Racing T
17
18 Rebecca Chan
18
19 Antonina Esposto Team Alliance Environmental
19
Teammate Top 5: Dana Walton
20 Sarah Iepson CAWES p/b Specialized
20
21 Nonnie Howard Human Zoom Pabst Blue Ribbion
21
22 Patricia Marzi Salamander
22
23 Lauren Tracy Colby College
23
24 Rachael Hunter Cannondale/Cadence Womens Racing Te
24
25 Emily Mackay Amoroso's Cycling Team/Tri-State Ve
25
Teammate Top 5: Cassandra King
26 ? Kristine QCW
26
27 Jill Waggett Guy;s Racing
27
28 Sally Poliwoda Sturdy Girl Cycling
28
29 Jody Twer Sturdy Girl Cycling
29
30 Elspeth Huyett Verducci BreakawayRacing
30
Teammate Top 5: Mary Costelloe
31 Dana Hanchin Sturdy Girl Cycling
31
32 Lynda Maldonado Cannondale/Cadence Women's Racing
32
33 Pamela Wahl Guy;s Racing
33
34 Maria Elenz collzzo Tri-State Velo/Amoroso's/Victory Br
34
Teammate Top 5: Cassandra King
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Hanks Human Zoom/Pabst Blue Ribbon 41:28.th
1
2 Lauren Festa Easy Riders
2
3 Jocelyn Ruiz Sturdy Girl Cycling
3
4 Aliza Karetnick QCW Cycling/breakawaybikes.com
4
5 Lindsey Toman QCW Cycling/ BREAKAWAYBIKES.COM
5
6 Doreen Crowle Sturdy Girl Cycling
6
7 Jacqueline Mcclure
7
8 Laura Hellenthal QCW Cycling/breakawaybikes.com
8
Teammate Top 5: Aliza Karetnick
9 Kathleen Wulfkuhle C3
9
10 Jennifer Bollinger Team Alliance
10
11 Judi Rivera Sturdy Girl Cycling
11
Teammate Top 5: Jocelyn Ruiz
12 Annie Risemberg Team Kenda
12
13 Gail Towsley
13
14 Sarah Grogan Human Zoom
14
15 Maria Maman TSV
15
16 Caitlin Spillane Tri State Velo
16
17 Lara Marek Sturdy Girl Cycling
17
Teammate Top 5: Jocelyn Ruiz
18 Maria Dziembowska Cadence/Cannondale Womens Team
18
19 Beth Fayant Sturdy Girl Cycling
19
Teammate Top 5: Jocelyn Ruiz
20 Barbara Statton Sturdy Girl Cycling
20
Teammate Top 5: Jocelyn Ruiz
21 Dee Anne gavlick Sturdy Girl Cycling
21
Teammate Top 5: Jocelyn Ruiz
Finishers: Cat 4: 21