Log In
Somerdale Tour de Fish • Jul 19 2015
Clear, 90 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Durso High Gear/Trek/WW 45:05
2 Steven Ward High Gear/Trek/WW 10 Teammate Win: John Durso
3 Eugene Boronow G.S. Mengoni U.S.A. 45
4 Edward Krasnai s.t.
5 Lynn Murray Dave Jordan Racing @1Lap
6 Ramon Benitez Artemis Racing @1Lap
7 John Rachfal Wheelworks Racing @1Lap
8 Richard Gonzalez Mid Atl Masters Bicycle Org @1Lap
9 Keith Gerber The Performance Lab p/b Caffein @1Lap
10 Rich Ross Mid Atl Masters Bicycle Org @1Lap
11 Willie Payton DeathRow Velo @1Lap
12 Eric Noonan Team Marty's @1Lap
13 Robert Mecea @1Lap
14 Otto Sanchez PS Racing/BTB @1Lap
15 Kevin Beckwith Summit Cycling Club @1Lap
16 Scott Gamble Chester County Velo @1Lap
17 David Grant Chester County Velo @1Lap
18 Brad Thompson Amoroso's Racing Team @1Lap
19 Anthony Smith Thru-It-All Body Shop Inc @1Lap
20 Greg Ferguson The Performance Lab p/b Caffein @1Lap
21 Clay Fawthorp @1Lap
22 David Margolin High Gear/Trek/WW @1Lap Teammate Win: John Durso
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Spittal Thru-It-All Cycling 45:28
2 Scott Steward Team Cycle Solutions s.t.
3 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / D&Q 33
4 Mark Light Team Cycle Solutions 41
5 David Hudson Mid Atl Masters Bicycle Org s.t.
6 Richard Gonzalez Mid Atl Masters Bicycle Org s.t.
7 David Walker Liberty Cycle s.t.
8 Marc Frazer Kelly Benefit Strategies/LSV s.t.
9 Ramon Benitez Artemis Racing s.t.
10 Brad Ober Thru-It-All Body Shop Inc s.t.
11 Tony Deorio Cycles 54 s.t.
12 David Lowe Philadelphia Ciclismo s.t.
13 Brian Mcandrews PA Masters p/b Piscitello Law s.t.
14 Stephen Charron Liberty Cycle s.t.
15 Michael Flynn Liberty Cycle Inc. s.t.
16 Gary Steinberg Brauer - Mick Management s.t.
17 David Margolin High Gear/Trek/WW s.t.
18 Dennis Penny Thru-It-All Cycling s.t. Teammate Win: John Spittal
19 David Scharff Kelly Benefit Strategies/LSV s.t.
20 Mark Featherman Guys Racing Club s.t.
21 David Grant Chester County Velo s.t.
22 Kenneth Drake Somerset Wheelmen s.t.
23 Charles Kline Arrow Racing s.t.
24 Romel Campbell Westwood Velo s.t.
25 Joseph Manacchio PA Masters p/b Piscitello Law s.t.
26 Ken Walsh The Performance Lab p/b Caffein s.t.
27 Jeffrey Appeltans MAMBO Kings Racing 47 Teammate Top 5: Jeffrey Miesemer
28 George Kotokis Guys Racing Club 48
29 Stephen Sambrano Brandywine Cyclery Racing s.t.
30 Darin Benson Thru-It-All Cycling s.t. Teammate Win: John Spittal
31 Kevin Saint clair Team Skyline s.t.
32 Scott Demarzio Hobbie Corrigan & Bertucio P.C. s.t.
33 John Olsen Deno's Wonder Wheel Cycling 51
34 Bob Reuther Chester County Velo 1:00
35 Scott Gamble Chester County Velo 1:05
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 11   Cat 3: 14   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Mcandrews PA Masters p/b Piscitello Law 44:37:00
2 Keith Davies Mid Atl Masters Bicycle Org 3
3 Robert Kehl Guys Racing Club 5
4 Steve Goodell Hobbie Corrigan & Bertucio P.C. 9
5 Joseph Manacchio PA Masters p/b Piscitello Law 25 Teammate Win: Brian Mcandrews
6 William Brunner Team Montclair Bikery s.t.
7 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions s.t.
8 Robert l Brown jr M. Taylor Racing Team N.Y. s.t.
9 Darin Benson Thru-It-All Cycling s.t.
10 Edward Troianello High Gear/Trek/WW s.t.
11 Glenn Schneider CPO Bikes s.t.
12 Vince Moran ZENBERRYMIX.COM s.t.
13 John Leighty QCW Cycling p.b. Breakawaybikes s.t.
14 Romel Campbell Westwood Velo s.t.
15 Slawomir Podwojniak s.t.
16 Brian Gristick Team Cycle Solutions s.t.
17 Stephen Cochrane Mid Atl Masters Bicycle Org s.t. Teammate Top 5: Keith Davies
18 Joe Saling Somerset Wheelmen s.t.
19 Kevin Saint clair Team Skyline s.t.
20 Angry Ric steele Amoroso's Racing Team s.t.
21 Andrew Davala Viking Racing 30
22 John Paproski PA Masters p/b Piscitello Law s.t. Teammate Win: Brian Mcandrews
23 Michael Shapanka s.t.
24 Jay Hoffman Amoroso's Racing Team s.t.
25 Robert Wellmon QCW Cycling p.b. Breakawaybikes s.t.
26 Ricardo Sanchez Kissena Cycling Club s.t.
27 Michael Speranza QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 34
28 John Capaldo Tri State Velo 36
29 Lawrence Towner Team ProPower Coaching 40
30 Michael Karr Team ProPower Coaching 43
31 Dusan Strika Kissena Cycling Club s.t.
32 Peter Wilson PSCC-Peddler's Shop Cycling Clu 1:43
33 Albert Trank Liberty Cycle s.t.
34 Alan Christensen Liberty Cycle Inc. 1:53
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 22   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Dewald Team Skyline 1:02:17
2 David Guttenplan Isagenix / SeaSucker / Guttenpl s.t.
3 Wesley Kline Team Skyline s.t. Teammate Win: Ryan Dewald
4 Colton Valentine QCW Cycling s.t.
5 Glenn Ferreira Team Metra / Cycles 54 s.t.
6 Eran Preble LetsRide.co Racing Team s.t.
7 David Dawson Team Skyline s.t. Teammate Win: Ryan Dewald
8 Elvys Reyes acevedo Team Somerville Bicycle Shop s.t.
9 Michael Zak Blue Ribbon-Pennell Venture Par s.t.
10 Guy Tawney C3-Twenty20cycling.com s.t.
11 Chris Strumolo Blue Ribbon-Pennell Venture Par s.t.
12 Eugene Boronow G.S. Mengoni U.S.A. s.t.
13 Kyle Centrella Philadelphia Ciclismo s.t.
14 Anthony Taylor Dave Jordan Racing s.t.
15 Ben Reynolds Team Bike Doctor s.t.
16 John Durso High Gear/Trek/WW s.t.
17 John Minturn The Weather Channel Giant Cycli s.t.
18 Baris Aytan e2Value s.t.
19 Craig Lebair Philadelphia Ciclismo s.t.
20 Jason Roth SwashBuckler Brewing Co Cycling s.t.
21 Cody Lacosta High Gear/Trek/WW s.t.
22 Greg Capelle Isagenix / SeaSucker / Guttenpl s.t. Teammate Top 5: David Guttenplan
23 Steven Wentworth Amoroso's Racing Team s.t.
24 David Ebling Team Skyline 10 Teammate Win: Ryan Dewald
25 David Balli QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 16 Teammate Top 5: Colton Valentine
26 Kyle Wamsley Team Skyline s.t. Teammate Win: Ryan Dewald
27 Aaron Ritz QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 19 Teammate Top 5: Colton Valentine
28 Nick Iacovelli High Gear/Trek/WW 31
29 Daniel Lehmann High Gear/Trek/WW 50
30 Timothy Manzella Amoroso's Racing Team 3:22
31 Jose Guzman Echelon Cycles s.t.
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 9   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Pino The 5th Floor NYC 43:13
2 Johann Tritthardt enduranceWERX s.t.
3 James Miceli Amoroso's Racing Team s.t.
4 Justin Dipalma The Performance Lab p/b Caffein 4
5 Peter Alter QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 7
6 Jason Roth SwashBuckler Brewing Co Cycling s.t.
7 Ryan Fisher The 5th Floor NYC s.t. Teammate Win: Chris Pino
8 Stephen Chiselko Liberty Cycle s.t.
9 Ryan Stahnke Viking Racing s.t.
10 Andrew Miller Philadelphia Ciclismo s.t.
11 David Hall The 5th Floor NYC s.t. Teammate Win: Chris Pino
12 Alex Breakstone High Gear/Trek/WW s.t.
13 David Balli QCW Cycling p.b. Breakawaybikes s.t. Teammate Top 5: Peter Alter
14 Michael Flynn Liberty Cycle Inc. s.t.
15 William Brunner Team Montclair Bikery s.t.
16 Greg Maccarty s.t.
17 Dimetra Cooper s.t.
18 Juanpablo Jimenez Liberty Cycle Inc. s.t.
19 Stephen Rodeschin PS Racing/BTB s.t.
20 Brett Houser Amoroso's Racing Team s.t. Teammate Top 5: James Miceli
21 Daryl Rogers Ride Brooklyn Racing s.t.
22 Sean Gaughan Tuckahoe Bike Shop s.t.
23 David Adornato Team Montclair Bikery s.t.
24 Joseph Yacono The Performance Lab p/b Caffein s.t. Teammate Top 5: Justin Dipalma
25 Bryan Banducci s.t.
26 Javier Mereles Team Montclair Bikery s.t.
27 Mark Leusner Summit Cycling Club s.t.
28 Mark Lewis Ocean Velo Club s.t.
29 Eric Noonan Team Marty's s.t.
30 Philip Bennett daniels s.t.
31 Brent Hinkle Chester County Velo s.t.
32 Salkauskis Timothy QCW Cycling p.b. Breakawaybikes s.t. Teammate Top 5: Peter Alter
33 Brian Kall Philadelphia Ciclismo 14
34 Matthew Fischel LetsRide.co Racing Team s.t.
35 Justin Thompson Fuji Bikes - TiC s.t.
36 Frankie Timmons Ocean Velo Club 16
37 Elliot Olsen s.t.
38 Jonah Coste QCW Cycling p.b. Breakawaybikes s.t. Teammate Top 5: Peter Alter
39 Mark Steffen s.t.
40 Marcos Picchio V5 CYCLES s.t.
41 Matthew Mory QCW Cycling p.b. Breakawaybikes s.t. Teammate Top 5: Peter Alter
42 Johnny Hsu The 5th Floor NYC s.t. Teammate Win: Chris Pino
43 Randall Calvert EPS Security Cycling Team 25
44 Steven Ramirez QCW Cycling 40 Teammate Top 5: Peter Alter
45 Matthew Jogodnik Montclair Bikery Colavita Devel 1:10
46 Brandy Boyle Liberty Cycle 1:19
47 Matthew Shea Somerset Wheelmen 1:44
Finishers: Cat 3: 28   Cat 4: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Riegel Minuteman Road Club 44:08
2 Collin Tellechea Amoroso's Racing Team 6
3 Tony Deorio Cycles 54 s.t.
4 Dan Lichtenberger s.t.
5 Stephen Charron Liberty Cycle s.t.
6 Lwichy Jimenez s.t.
7 Mark Lewis Ocean Velo Club s.t.
8 Keith Garrison King Kog s.t.
9 Salkauskis Timothy QCW Cycling p.b. Breakawaybikes s.t.
10 Mark Steffen s.t.
11 John Knisely s.t.
12 Paul Frandsen Rutgers University-New Brunswic s.t.
13 Philip Bennett daniels s.t.
14 Kenn Barfell s.t.
15 Brandy Boyle Liberty Cycle s.t. Teammate Top 5: Stephen Charron
16 Christian Hoke Green Mountain Cyclery s.t.
17 Tom Reeb Bicycle Therapy s.t.
18 Jason Mangler Zen Masters Racing s.t.
19 Rob Blumenthal QCW Cycling p.b. Breakawaybikes s.t.
20 Matthew Mory QCW Cycling p.b. Breakawaybikes s.t.
21 Israel Arroyo Viking Racing s.t.
22 Colin Miller Nuts About Granola/Hoffman DieC s.t.
23 Kevin Marriner Fuji Bikes - TiC s.t.
24 Joseph Tete Summit Cycling Club s.t.
25 John Mcconnell PS Racing/BTB s.t.
26 Chris Eck s.t.
27 Frankie Timmons Ocean Velo Club s.t.
28 Matthew Mangan CS Velo s.t.
29 Nelson Odreman s.t.
30 Lamar Zook s.t.
31 Bryan Banducci s.t.
32 Eric Schopf Lateral Stress Velo Inc. s.t.
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Fox QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 40:01
2 Amy Cutler Fearless Femme p/b Haute Wheels s.t.
3 Colleen Gulick Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebe s.t.
4 Kelley Bethoney QCW Breakawaybikes.com p.b. Fel s.t. Teammate Win: Samantha Fox
5 Deborah Leedalebrown Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebe s.t.
6 Patricia Buerkle The Weather Channel Giant Cycli s.t.
7 Jacqueline Paull Team ProPower Coaching s.t.
8 Sarah Iepson CAWES p/b Specialized s.t.
9 Rachel Rubino Arrow Racing s.t.
10 Meredith Ehn CAWES p/b Specialized 2
11 Rosael Torresdavis Ride Brooklyn Racing 5
12 Maria Dziembowska CAWES p/b Specialized s.t.
13 Melissa Tabas Laser Cats Feline All Stars s.t.
14 Maureen Gribb Action Wheels Bike Shop s.t.
15 Evelyn Korbich Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebe 14 Teammate Top 5: Colleen Gulick
16 Annette Weaver 36
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 3