Log In
Celebrate Anderson! Criterium • Sep 6 2015
Clear, 82 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erich Mesquita lima Mars Hill University
2 Kyle Danner
3 Davis Branyon Frazieer Cycling
4 Zachary King
5 Colin Cavaliere Unattached
6 Kristopher Sally Upstate Jr. Cycling/ Les Amis
7 Gabriel Mendez Frazier Cycling
8 Jack Felix Hilton Head Cycling
9 Jack Rexer Frazier Cycling
10 Tom Golden Village Volkswagen Cycling Team
11 Alisher Vokhobov Team Novo Nordisk Development
12 Gavin Alexander Team Novo Nordisk
13 David Heath Frazier Cycling
14 Jeffrey Avans J.Brown p/b Ms.Roses
15 Baker Watts RTO National
16 Chris Adams RTO National
17 Eric Ropp Safe Harbor p/b Technico
18 Alec Whyte Finish Strong
19 W. Harrison nguy Frazier Cycling
20 Fausto Crapiz Harper Auto
21 Willie Fowlkes RTO National
22 Luke Barnett
23 Chris Withers Team Safe Harbor p/b Technico
24 Cliff Kugler Cycle Haus Racing
25 Greg Campbell RTO
26 Michael Garrison Mission Source/NGCA
27 Spencer Crowe Cycle Haus
28 Aidan Pounder AYC Junior Development Race Team
Finishers: Cat 3: 26   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Calder Les Amis/Calder Brothers Cycling Te
2 Blake Wilson Frazier
3 Chase Morris Team Tumult
4 Connor Benson les amis
5 Josh Hill Team spinz
6 Josh Wilson Greenville Spinners Racing
7 Alastair Pounder AYC Junior Development Race Team
8 Robert Conlon Frazier Cycling Teammate Top 5: Blake Wilson
9 Chris Sparace Safe Harbor p/b Technico
10 Nicholas Townes Upstate Junior Cycling/Calder Broth
11 James Kuhne
12 Robert Heath Frazier Cycling Teammate Top 5: Blake Wilson
Finishers: Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Doherty
2 Adam Jankowski
3 Sean Noonan
4 Daniel Baer USC Cycling Club
5 Thomas Pierczynski
6 David Corbett South Paw Cycles
7 Moises Castro Southeast Velo Racing
8 Miren Ivankovic anderson university
9 Spencer Geerlings
10 Stephen Mayes Village Wrench Supported By Glory C
11 Willem Wambeke Les Amis Upstate Junior Cycling
12 Kelvin Handy
13 Mark Walkenhorst
14 Tony Downs Greenville Spinners Race Team
15 James Taylor Greenville Spinners Club
16 Mitchel Henderson
17 Carson Keeter
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Muscarella ASAP Cycling
2 Gregory Taylor ASAP Cycle team
3 Gerald Cuzick Paralyzed Veterans Racing
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Richardson
2 Geoff Hopkins Paralyzed Veterans Racing
3 Johnny Ragland ASAP
4 Ken Higgins Paralyzed Veterans Racing
5 Jeremy Chapman New York Life
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Neumer Paralyzed Veterans Racing
2 Charles Swaim PVA
3 Carl Morgan Shepherd Cyclers
4 Dustin Baker Paralyzed Vetrans Racing Team
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dane Pilon C4
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Heath Frazier Cycling
2 Reece Latham Team Mission Source - NGCA
3 Cameron Conlon Frazier Cycling Teammate Win: Stephen Heath
4 Matt Tolly
5 Leon Lenk Frazier Cycling Teammate Win: Stephen Heath
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Heath Frazier Cycling
2 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Win: David Heath
3 Alastair Pounder AYC Junior Development Race Team
4 Walter Montoya Les Amis
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Wilson Frazier
2 Max Lenk Frazier Cycling Teammate Win: Blake Wilson
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Rexer Frazier Cycling
2 Fausto Crapiz Harper Auto
3 Devin Reavis High Country Devo Team
4 Alec Whyte Finish Strong
5 Aidan Pounder AYC Junior Development Race Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cj Burford lovefar.org
2 David Hills Frazier Cycling Juniors
3 Joshua Hills Frazier Cycling Juniors
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Hoy Crosstown Velo
2 Scott Edge Globalbike Racing/ Greenlife-Organi
3 Brendan Sullivan Lupus Racing Team
4 Boyd Johnson
5 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
6 Nathan Race Greenlife-Organic Valley p/b Hiball
7 Yuans Halaixt
8 Chad Salla Energy Velo
9 Jim Whitehead
10 Jeffrey May Outspokin
11 Jason Duval Clemmons Bicycle
12 Todd Mion Trappe Door Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Mrachek RTO National
2 Vernon Miller Safe Harbor p/b Technico
3 Ben Mccall
4 Jim Palmer Outspokin' Augusta
5 Roy Jones Greenville Spinners Racing
6 Robert Conlon Frazier Cycling
7 Ben Milcarek Cycleworks
8 Walter Montoya Les Amis
9 Dustin Wambeke Upstate Junior Cycling
10 Stephen Keiser RTO National Teammate Win: Jeff Mrachek
11 Kirby Yoder cycleworks
12 Simon Harvey RTO National Teammate Win: Jeff Mrachek
13 Jared Thornhill
14 Edwin Lozano
15 Keith Werle Mission Source / NGCA
16 Ryan Mcclenny J.Brown p/b Ms. Roses
17 Kevin Pergerson RTO National Teammate Win: Jeff Mrachek
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brendan Sullivan Lupus Racing Team
2 Randal Warren xXx Racing-Athletico
3 Dustan Barber RTO National Cycling
4 Robert Thomas Southeast Velo Racing
5 Bobby Hough SC Masters
6 Charlie Fullwood Myrtle Beach Bicycle Racing
7 Glenn Sandefur Robson Forensic/ Hilton Head Cyclin
8 Jim Whitehead NGCA/Team Mission Source
9 Glenn Thrift Cycle Haus
10 James Berry Spinx Bike Race Team
11 Michael Grigat Southeast Velo Racing Teammate Top 5: Robert Thomas
12 Dan Murray RTO National
13 William Kerrigan
14 Rich Foley Unattached
15 Arthur Danfy Spinxcycling race team
16 David Kyzer Spinx Cycling Team
17 John Strickland Prima Tappa pb Mansfield Fuels simp
18 David Novak jr RTO National Cycling Teammate Top 5: Dustan Barber
19 Greg Casteel Cycology Bicycles
20 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team
21 Jim Brown Spinx Bike Race Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Uberti Team United HealthCare / The 706 Pr
2 Nicola Dalsanto
3 Patrick Raines Hearts Racing Team
4 Adam Koble Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Win: Chris Uberti
5 Thomas Brown Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Win: Chris Uberti
6 Charlie Hough Hincapie Racing Team
7 Fletcher Lydick Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Win: Chris Uberti
8 Loris Paoli AeV.Hincapie USA
9 Jacob Hill
10 Justin Lowe Ms Roses P/B j-brown
11 Andrew Scarano Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Win: Chris Uberti
12 Ryan Robinson Safe Harbor p/b Technico Inc.
13 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Development
14 Christopher Butler Smartstop
15 Carlos Norena
16 Eric Serantoni Ken's Bike Shop
17 Dylan Cantrell AYC
18 Devin Reavis High Country Devo Team
19 Nicholas Luther Greenville Health Systems
20 Timo Heister
21 Ian Garrison Hincapie Junior Devo
22 Sean Weddell GHS/GCC
23 Conor Schunk Hincapie Devo
24 David Goodman Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Win: Chris Uberti
25 Yukinori Hishinuma
26 Andy Baker Team GHS GCM
27 John Hain Tumult Racing
28 Josh Cates Cyclus Sports
29 Matthew Mcnees Cyclus Sports
30 Robert Berghel
31 Micah Milne Hincapie Junior Team
32 Christopher Mcgovern Team Novo Nordisk Development
33 Dmitry Ponkratov Team Novo Nordisk
34 David Varela Team Novo Nordisk Development
35 Willem Kaiser Team United HealthCare / The 706 Pr Teammate Win: Chris Uberti
DNF Shane Braley DOM 360
DNF Franklin Deese Cyclus Sports
DNF Hank Booth Finish Strong Elite Cycling Team
DNF Chad Salla Energy Velo
DNF Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
DNF Henry Willis Orlando Velo
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 18   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabella Nguy Frazier Cycling
2 Jennifer Wakeman Team Zoom
3 Webber Heather Team Zoom
4 Kristina Mears Electric city Endurance
5 Anja Conlon Frazier Cycling Teammate Win: Isabella Nguy
6 Kate Holbrook Frazier Teammate Win: Isabella Nguy
7 Conny Walker finish strong
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dianne Leigh sumner Paralyzed Veterans Racing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Liza kate may Frazier Cycling
2 Francesca Nguy Frazier Cycling Teammate Win: Elizabeth Liza kate may
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Harden Upstate Junior Cycling/Les Amis
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Heath Frazier Cycling
2 Emily Rexer Frazier Cycling Teammate Win: Megan Heath
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Lenk Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Heath Frazier Cycling
2 Debbie Milne DOM 360
3 Arden Stelly Carolina Cycling Team
4 Cinthia Lehner Pain Pathaway
5 Marianne Holt Carolina Cycling Team
6 Webber Heather Team Zoom
7 Jennifer Wakeman Team Zoom
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 1   Cat 3: 2