Log In
Oak Ridge Velo Classic - RR • Jul 23 2016
Partly Cloudy, 88 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Tebbetts Crosstown Velo
2 Justin Lowe Lift Center Racing
3 David Hixson MOAB Masters Racing
4 Chris Beck Riverside Bicycle Racing
5 Jesse Lawler MOAB Masters Racing
6 Aaron Burleson Crosstown Velo Teammate Win: Matthew Tebbetts
7 Nathan Stone I AM Racing p/b Escadrille
8 Zack Solomon Riverside Bicycle Racing Teammate Top 5: Chris Beck
DNF Charlie Putnal Crosstown Velo Teammate Win: Matthew Tebbetts
DNF Scott Schlapman Johnson & Hayes Physical Therapists
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling p/b Stradal
2 Keith Knittle MOAB Masters Racing
3 Cayce Tiesler??? MOAB Masters Racing
4 Marcus Jones Crosstown Velo
5 John Wilson I AM Racing p/b Escadrille
6 Stephen Albright Ride615 Development
7 Randall Hoffpauir I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: John Wilson
8 Tim Tobbe Crosstown Velo Teammate Top 5: Marcus Jones
9 Thomas Evans Harper Auto
10 Brent Faulk
11 Riccardo Cannone MOAB Masters Racing Teammate Top 5: Keith Knittle
12 Kurt Phifer Caney Fork Racing
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Hirt MOAB Masters Racing
2 Randal Warren Downtown Asheville Racing Club (DAR
3 Mark Peet Harper Auto
4 Emiliano Herran Harper Auto
5 Octavio Subia Lift Center Racing
6 Chris Daffin MOAB Masters Racing Teammate Win: Shawn Hirt
7 James Johnston Crosstown Velo
8 Larry Johnson
9 Timothy Goodin
10 Buran Phillips
11 Adam Pinkston Downtown Asheville Racing Club (DAR Teammate Top 5: Randal Warren
12 Kevin Meechan Downtown Asheville Racing Club (DAR Teammate Top 5: Randal Warren
13 Steve Fermanich Marx and Bensdorf Cycling Team
14 Timothy Taylor Lift Center Racing Teammate Top 5: Octavio Subia
15 Ivan Murdock US Military Endurance Sports
DNF Jonathan Kinnick Norris Bicycles
DNF Dale Chrystie Marx and Bensdorf Cycling Team
DNF Mark Rieth
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Evans Southern Performance
2 David Baird Treehouse Racing
3 Thomas Gee Lift Center Racing
4 Thomas Ratajczak Downtown Asheville Racing Club (DAR
5 Jeff Blevins Southern Performance Teammate Win: Jack Evans
6 Thomas King Harper Auto
7 Kenneth Wallace Nashville Local Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio
2 Derek Morgan Marx and Bensdorf Cycling Team
3 Dustin Antrican Southern Performance
4 RL Hesson I AM Racing p/b Escadrille
5 Jeffrey Kauppi Nashville Local Cycling
6 Arvin Jansen I AM Racing p/b Escadrille
7 Patrick Walford
8 Matthew Thompson I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: RL Hesson
9 David Ferguson
10 Terrance Boxx Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Jeffrey Kauppi
11 David Piercey Lift Center Racing
12 Taylor Herron Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Derek Morgan
13 David Bradbury Treehouse Racing
14 Yukio Mariner MOAB Racing
DNF Marco Pigni Harper Auto
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Tucker Dark Horse Racing
2 Shawn Edwards Southern Performance
3 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
4 Mason Caperton Tri-Cities Road Club
5 Nick Bartelt Nashville Local Cycling
6 Chase Peeler Los Locos
7 Matthew Slavick BPC Cycling
8 Ben Kettle Red Kite Bicycle Studio
9 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi
10 Jeffrey Lantz Virginia Polytechnic University
11 ?benjamin Rowland??? Southern Performance Teammate Top 5: Shawn Edwards
12 Colin Kalescky US Military Endurance Sports
13 Jaques Palin Micro Metals/Bike Zoo
14 Brandon Orear Village VW p/b Erlanger Sports Medi
15 Kyle Dortch I AM Racing p/b Escadrille
16 Matt Campbell I AM Racing p/b Escadrille
17 Dennis Caskey Nashville Local Cycling Teammate Top 5: Nick Bartelt
18 Lee Yarbro
19 Christopher Morelock Harper Auto
20 Adam Bourne Southern Performance Teammate Top 5: Shawn Edwards
21 D Aaron braswell??? BPC Cycling
22 Thomas Firrone BPC Cycling
23 Kevin Mckinney Southern Performance Teammate Top 5: Shawn Edwards
24 David Stewart Southern Performance Teammate Top 5: Shawn Edwards
25 Jeff Lofgren Village VW p/b Erlanger Sports Medi
26 George Droke Trace Bikes
DNF Michael Buckles Village VW p/b Erlanger Sports Medi
DNF Jacob Kuper I AM Racing p/b Escadrille
DNF Nate Lelek I AM Racing p/b Escadrille
DNF John Speight I AM Racing p/b Escadrille
DNF Connor Wright Harper Auto
DNF Gary Collins Wood -N- Wave
DNF John Collins
DNF Andrew Shankles I AM Racing p/b Escadrille
Finishers: Cat 4: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yann Le moine
2 Nathan Pierce MOVEDADDY.COM RACING
3 Rafael Ojeda Riverside Bicycle Racing
4 John Burkart
5 Stuart Witt
6 Rodrigo Coelho Ride615 Development
7 Rich Wu BPC Cycling
8 Brad Strange
9 Shannon Harper
10 Justin Kozsan
11 Jack Brooks
12 Gatlin Holland
13 Ron Marcus Village VW p/b Erlanger Sports Medi
14 Rodney Hines Southern Performance
15 Matthew Calhoun
16 Andrew Harrell Southern Performance
17 Jeff Weyenberg
18 Jackson Wingfield
19 Tim Carnes Cycology Bicycles
20 Daryl Fagan Village VW p/b Erlanger Sports Medi
21 Michael Wyrosdick Harper Auto
22 Zane Davis Village VW p/b Erlanger Sports Medi
23 Justin Brown Rogues Racing
24 Travis Collins Ride615 Development
25 Andrew Bryson Harper Auto
26 Matthew Torrence Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants
27 Mike Barto Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants
28 Samuel Charles phillips
29 John Smith Village VW p/b Erlanger Sports Medi
30 Hays Patrick BPC Cycling
31 William Fruecht Harper Auto
32 Doug Sharp Ride615 Development
33 Zane Dukes
34 Steven Webb
35 Alex Witt
36 Barry Allen Village VW p/b Erlanger Sports Medi
37 Harrison Taylor
38 Brad Pearman
Finishers: Cat 5: 30   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harrison Klapheke Nashville Local Cycling
2 Tanner Mcgruther
3 Griffin Hickman 901 Racing
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Lowe Lift Center Racing
2 Jacob Phillips
3 Wilson Israel
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Robbins Village VW p/b Erlanger Sports Medi
2 Ross Martin RAPHA CYCLING CLUB
3 Jason Chatham I AM Racing p/b Escadrille
4 Ryan Joyce
5 Timothy Killelea Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Win: Matthew Robbins
6 Will Stoffel Marx and Bensdorf Cycling Team
7 Brent Ferrell Treehouse Racing
8 Joshua lewis Team bikers choice Red Kite Bicycle Studio
9 Reid Beloni Organic Valley - Hiball Energy bene
10 Michael Potter High Country Development Team
11 Devin Reavis High Country Development Team
12 Bryant Funston Marx and Bensdorf Cycling Team
13 Patrick Weddell Boone Area Cyclists
14 Michaelee Bowes Nashville Local Cycling
DNF Jonathan Crowson Friends Great Smokies (FGS Cycling)
DNF Nicholas Nichols Friends Great Smokies (FGS Cycling)
DNF Kyle Tiesler I AM Racing p/b Escadrille Teammate Top 5: Jason Chatham
DNF Peter Reed Marx and Bensdorf Cycling Team
DNF Christopher Winter Marx and Bensdorf Cycling Team
DNF Dale Sanford Marx and Bensdorf Cycling Team
DNF Scott Newberry Marx and Bensdorf Cycling Team
DNF Fausto Crapiz Village VW p/b Erlanger Sports Medi Teammate Win: Matthew Robbins
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 13   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Krystal Burnham Taco Mamacita
2 Ann Mallin Hicks Orthodontics Women's Racing
3 Susan Eckelmann Taco Mamacita Teammate Win: Krystal Burnham
4 Michaela Hall
5 Kaitlyn Benavides Ride615 Development
6 Sarah Schlapman Johnson & Hayes Physical Therapists
7 Gracie Pendleton Team WE
8 Melinda Spiva Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Ann Mallin
9 Melanie Singer Taco Mamacita Teammate Win: Krystal Burnham
10 Beth Lofgren Scenic City Velo - Taco Mamacita
11 Kelly Phillips Taco Mamacita Teammate Win: Krystal Burnham
12 Mary Isaac Taco Mamacita Teammate Win: Krystal Burnham
13 Emily Tucker Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Ann Mallin
14 Rebecca Jackson Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Ann Mallin
15 Allison Falin Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Ann Mallin
16 Sally Chu Taco Mamacita Teammate Win: Krystal Burnham
17 Victoria Ursitti Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Ann Mallin
18 Rebecca Millott Taco Mamacita Teammate Win: Krystal Burnham
19 Sharon Deane Hicks Orthodontics Women's Racing Teammate Top 5: Ann Mallin
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Israel
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Cucaz Finish Strong Elite Cycling Team p/
2 Catherine Dewberry Team Belladium p/b Lane Motor Museu
3 Trevy Ramos Hicks Orthodontics Women's Racing
4 Maysoun Geizer Cycology Bicycles
5 Jill Albright??? Team Belladium p/b Lane Motor Museu
6 Martha Lowe Team WE
7 Morgan Miller Taco Mamacita
DNF Rebekah Roberts Micro Metals/Bike Zoo
DNF Emily Strange
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 1