Log In
The Bunny Hop Criterium • May 6 2017
Light Rain, 56 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sait Arana DistrictTaco Racing
2 Ryan Knight Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
3 Donald Brew DC Velo Limited/Team Beyer Auto
4 Andrew Friend DistrictTaco Racing Teammate Win: Sait Arana
5 Nicholas Taylor DC Velo Limited/Team Beyer Auto
6 Jeremy Burkhardt Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c
7 Ezra Kahn Baltimore Bicycle Club
8 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V
9 Guy Tawney Charm City Cycling LLC/C3-Twenty20c Teammate Top 5: Ryan Knight
10 Paul Lengermann DistrictTaco Racing Teammate Win: Sait Arana
11 Paul Rades Unattached
12 Chad Capobianco Unattached
13 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike
14 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike
15 Joshua Spokes Baltimore Bicycle Club
16 Pierce Schmerge Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike
17 Will Mitchell DistrictTaco Racing Teammate Win: Sait Arana
18 Scott Catanzaro DistrictTaco Racing Teammate Win: Sait Arana
19 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 10   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Krishna Gupta Unattached
2 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
3 Quinn Breed National Capital Velo Club/UnitedHe
4 Jonas Juusola-fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
5 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo
6 Mateo Castro-luna Rock Creek Velo
7 Miles Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ansel Casper HPC Cycling/HPC/LIST
2 Nathan Cusack Rock Creek Velo
3 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe
4 Joseph Joyce Rock Creek Velo
5 Pushkin Crocker Rock Creek Velo
6 Everett Mclaughlin Rock Creek Velo
7 Ben Oldale Rock Creek Velo Teammate Top 5: Nathan Cusack
8 Lance Provine Bayside Velo/Bike Doctor
9 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo Teammate Top 5: Nathan Cusack
Finishers: Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Luca Scuriatti Rock Creek Velo
3 Artun Duransoy National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Tobias Klein
4 Christopher Hardee Rock Creek Velo
5 Aidan Joyce Rock Creek Velo
6 Ian Witkowski Young Medalists/Young Medalists
7 Andre Gates National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Tobias Klein
8 Zachary Safford Rock Creek Velo Teammate Top 5: Luca Scuriatti
9 Jonah Killy Rock Creek Velo Teammate Top 5: Luca Scuriatti
10 Asher Tilghman Rock Creek Velo Teammate Top 5: Luca Scuriatti
11 Nicholas Moroney Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
12 George Provine Sportif Coaching Group/Patapsco Bic
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Nelson National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Andrew Nelson
3 Eli Grosser Rock Creek Velo
4 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
5 Joseph Kennedy Rock Creek Velo
6 Samuel Fuller National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Andrew Nelson
7 Tobias Klein National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Andrew Nelson
8 Samuel Goldberg National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Andrew Nelson
9 Tyler Phillips National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Andrew Nelson
10 Liam Wilkins Unattached
11 Dillon Sutko National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Andrew Nelson
12 Ziad Lien Rock Creek Velo Teammate Top 5: Eli Grosser
13 Luke Flaxman Unattached
14 Ethan Joyce Rock Creek Velo Teammate Top 5: Eli Grosser
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willem Drescher SEAVS/Haymarket
2 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor
3 Daniel Fuentes Unattached
4 Tyler Mahone Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Henry The Bike Rack/Bike Rack Racing
2 James Sharp National Capital Velo Club/UnitedHe
3 Abe Ehlers Artemis Racing
4 Steve Dorst Squadra Coppi
5 Elliott Cheresh The Bike Rack/Bike Rack Racing Teammate Win: Dan Henry
6 Noel Medrano Unattached
7 Alex Kasch National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: James Sharp
8 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: James Sharp
9 Kelvin Scott US Military Endurance Sports
10 Frank Shewmaker Artemis Racing Teammate Top 5: Abe Ehlers
11 Nick Taylor DistrictTaco Racing
12 Jason Betteker Unattached
13 Kenneth Decker Unattached
14 Christopher Dame Artemis Racing Teammate Top 5: Abe Ehlers
15 Samuel Bush-joseph National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: James Sharp
16 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing Teammate Win: Dan Henry
17 Carl Bevard Unattached
18 Marcus Floro District Velocity Racing/District V
19 Jesse Foster Artemis Racing Teammate Top 5: Abe Ehlers
20 Mauricio Daza American Velo Club/All American Bic
21 Eric Brooks DistrictTaco Racing
22 An Ha Unattached
23 Matt Pruitt Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
24 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
25 Landon Vom steeg Johns Hopkins University
26 Howard Hayes Artemis Racing Teammate Top 5: Abe Ehlers
27 Michael Levesque Phase Cycling
Finishers: Cat 4: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Woodson Whole Wheel Velo Club
2 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
3 Justin Forney Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
4 Kevin Gallo Squadra Coppi
5 James Sharp National Capital Velo Club/UnitedHe
6 Charles Biro DC Velo Limited/Team Beyer Auto
7 Jon Balatbat Whole Wheel Velo Club Teammate Win: Joshua Woodson
8 Daniel Burns Unattached
9 Mark Scott National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: James Sharp
10 Michael Spinnler Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag Teammate Top 5: Justin Forney
11 Matthew Albanese Bayside Velo/Bike Doctor/Team Bike
12 David Bender District Velocity Racing/District V
13 Tom Redpath US Military Endurance Sports
14 Jesse Foster Artemis Racing
15 Willio Jeanpaul National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: James Sharp
16 Carlos Goncalves Sportif Coaching Group/Patapsco Bic
17 Drake Jordan Unattached
18 Glenn Stevens Artemis Racing
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Brew
2 Ranjodh Gill
3 Aaron Hotaling
4 David Fuentes dope
5 Dan Underwood
6 Greg Abbott
7 Elias Guerra
8 Patrick Hogan
9 Mark Austin
10 Todd Bickling
11 John Dove
12 Pierce Schmerge
13 Jeff Chun
14 Michael Stearns
15 Anthony Murfett
16 Matthew Latyszonek
17 Daniel Proulx
18 Paul Rades 1 Lap
19 Justin Forney 1 Lap
20 Robb Hampton 1 Lap
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 14   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Sommers
2 Peter Warner
3 Dean Pierson
4 Michael King
5 Stokely Samuel
6 Charles Biro
7 Grayson Church
8 Zachary Browne
9 Benjamin Basham 1 Lap
10 Harry Coldren 1 Lap
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
3 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
4 Roger Friend Monticello Velo Club
5 David Hearn American Velo Club
6 Mark Scott National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Curtis Southern
7 Dennis Crockett Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
8 Michael Zoeller Crosshairs Cycling
9 Art Mcarthur Unattached
10 Randy Thrasher Unattached
11 Thomas Snyder National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Curtis Southern
12 Benjamin Basham Peaks Coaching Group Racing Team
13 David Webber American Velo Club/All American Bic
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Hoffman
2 Stuart Ross 1 Lap
3 James Wagner 2 Laps
4 Myron Segal 2 Laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Warfield
2 Jamari Braddy
3 Patrick Dennis
4 Jonathan Hall
5 Douglas Crooke
6 Ian Clark
7 Jamel Brown
8 Rafael Rivera
9 Jake Fox
10 Aaron Bradley 1 Lap
11 Frank Fitzpatrick 2 Laps
12 Junaid Ahmed 3 Laps
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Mcquiston Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT
2 Mary Breed National Capital Velo Club/UnitedHe
3 Erin Bougie National Capital Velo Club/UnitedHe
4 Jill Patterson Artemis Racing
5 Lisa Young National Capital Velo Club/UnitedHe
6 Mary Schmerge Celerity Cycling/Haymarket/Starligh
7 Diana Chang Artemis Racing Teammate Top 5: Jill Patterson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tulsi Gupta Unattached
2 Lidia Cusack Rock Creek Velo
3 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo
4 Janaan As siddiqui Unattached
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Woolford Unattached
2 Azyra Franklin Unattached
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Ruppenthal Unattached
2 Samantha Williams Rock Creek Velo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vanessa Romano T-Town Elite/T Town Elite
2 Hannah Zwick Annapolis Bicycle Racing Team
3 ? N/a Rock Creek Velo
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Renee Roth Artemis Racing
2 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc
3 Svetlana Mack Rock Creek Velo
4 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 Angela Parrotta Team Sticky Fingers
6 Lindsey Crifasi Team Sticky Fingers
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsey Crifasi
2 Jamie Morton VeloWorks-Spokes Etc
3 Sydney Berry
4 Lindsay Donnellon
5 Katherine Sarkisov
6 Katherine Cicala 1 Lap
7 Eleanor Christopher 1 Lap
8 Hannah Kim 2 Laps
9 Kate Zmich 2 Laps
10 Carolyn Zimmerman 2 Laps
11 Michelle Harnish 3 Laps
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jill Patterson
2 Sue Mcquiston
3 Kaitlyn Mittan
4 Mary Schmerge 1 Lap
5 Renee Roth 1 Lap
6 Alexandra Campbellforte 1 Lap
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Fuentes
2 Tracy Lea 1 Lap
Finishers: Cat 3: 2