Log In
Highland Rim - City of McMinnville Criterium • May 15 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Brown TriStar Cycling Team
2 Ian Mcshane Red Zone Cycling
3 Ben Glover Red Zone Cycling
4 Joseph Monahan New Orleans Bicycle Club Inc
5 Micah Russell TCRC Juniors p/b Anytime Fitness
6 Jackson Mcnear Red Zone Cycling
7 Cate Mcshane Red Zone Cycling Teammate Top 5: Ian Mcshane
8 Arvin Jansen Trace Bikes
9 Walker Robison MOAB / Middle TN Velo
DNF Chase Martin Krystal / SCV
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Monahan New Orleans Bicycle Club Inc
2 Max Gander TriStar Cycling Team
3 Daniel Rich Fuji Cycling / Team Dayton
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Russell TCRC Juniors p/b Anytime Fitness
2 Nolan Tankersley TCRC Juniors p/b Anytime Fitness Teammate Win: Matthew Russell
3 Connor Tankersley TCRC Juniors p/b Anytime Fitness Teammate Win: Matthew Russell
4 John Francisco Red Zone Cycling
5 Samuel Dobrozsi Prochain Cycling
6 Kipp Silber Fuji Cycling / Team Dayton
7 Ian Mcshane Red Zone Cycling Teammate Top 5: John Francisco
8 Jonathan Brown TriStar Cycling Team
9 Ben Glover Red Zone Cycling Teammate Top 5: John Francisco
10 Nolan Mcqueen Red Zone Cycling Teammate Top 5: John Francisco
11 Paul Galewski East TN Junior Cycling
12 Megan Rogers Mystique Cycling Team / SCV
13 Jordon Galewski East TN Junior Cycling
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse / Kentucky Flyers
2 Robert Binkley Krystal - Warp9bikes.com / SCV
3 Nathaniel Cornelius Texas Roadhouse / Kentucky Flyers Teammate Win: Dirk Pohlmann
4 Bert Hull Krystal - Warp9bikes.com / SCV
5 William Robison SVMIC Cycling
6 Steven Carpenter Hincapie Development Team
7 Jason Peters Friends Great Smokies (FGS Cycling)
8 Joseph Duhon Spring City Cycling Club
9 Eric Barnett McDonalds Cycling Team
10 Kenneth Poole SVMIC Cycling Teammate Top 5: William Robison
11 Jeremy Nagoshiner Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
12 David Briggs TriStar Cycling Team
13 Steven Ragle Cumberland Transit Cycling
14 Robert Dodd Team Gran Fondo
15 Marcus Ambrester TriStar Cycling Team
16 Michael Mcshane Texas Roadhouse / Kentucky Flyers Teammate Win: Dirk Pohlmann
17 Chris Stoll Team Gran Fondo
18 Dwayne Toombs TriStar Cycling Team
19 Riccardo Cannone Team Gran Fondo
DNF Shannon Williams NashvilleCyclist.com
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vince Sutton Red Mountain Wheelmen
2 Chris Daffin SVMIC Cycling
3 Thomas Gee St Louis Cycling Club
4 David Linden Fuji Cycling / Team Dayton
5 Edward Mcclarty SVMIC Cycling
6 Janusz Kossek Fuji Cycling / Team Dayton
7 Gregory Palevo Acme MultiSports
8 Joseph Labonte Cirque du Velos Powered by Peddler
9 Jack Evans Cumberland Cycles Inc.
10 Thomas Gates Team Gran Fondo
11 Paul Rouse Fuji Cycling / Team Dayton Teammate Top 5: David Linden
12 Charles Gundlach Acme MultiSports
DNF Richard Nelson
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Brown UCI CT Trek Livestrong U23
2 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
3 Michael Midlarsky UCI CT: Realcyclist.com
4 Christopher Brown Litespeed-BMW
5 Travis Fender Chainheart Cycling Studio
6 Alexey Vermeulen Prochain Cycling
7 Brendan Dillow Chainheart Cycling Studio Teammate Top 5: Travis Fender
8 Ben Gabardi Herring Gas Cycling
9 Bradley Spears Hincapie/Green Creation
10 Artur Sagat Litespeed-BMW Teammate Top 5: Christopher Brown
11 Adam Ray Chemstar
12 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: John Hart
13 Brian Lark Prochain Cycling
14 Chris Ernst Chainheart Cycling Studio Teammate Top 5: Travis Fender
15 Branden Russell Team Type 1- Development
16 Shawn Gravois Globalbike Racing
17 Stephen Bassett Prochain Cycling
18 Andrew Reardon NashvilleCyclist.com
19 Andrew Dillman Prochain Cycling
20 Edward Krei Cumberland Transit Cycling
21 Jason Jeansonne Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: John Hart
22 Timothy Valentine Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: John Hart
23 Jason Guzak NashvilleCyclist.com
24 Luke Haley Prochain Cycling
25 Robert Binkley Krystal - Warp9bikes.com / SCV
26 Dustin Greer Maxxis/First Endurance
27 Nat Bricker Genesis Comp
28 Jason Peters Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: John Hart
29 Andrea Pirovano Team Type 1- Development
30 Andrea Ciacchini Team Type 1- Development
DNF Matthew Brooks Team Type 1- Development
DNF Andy Prickett Fuji Cycling / Team Dayton
DNF Joseph Duhon Spring City Cycling Club
DNF Jeremy Nagoshiner Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 23   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Bole Fuji Cycling / Team Dayton
2 Taylor Little Chainheart Cycling Studio
3 Richie Slagle MOAB / Middle TN Velo
4 Mathew Meunier NashvilleCyclist.com
5 Timo Stark Tria Cycling p/b Infinity-Med-Spa
6 Zachary Hoover Krystal - Warp9bikes.com / SCV
7 Michael Crouch Homegrown Bicycles
8 James Delong Krystal - Warp9bikes.com / SCV
9 Daniel Rudalev HUB Cycling
10 Robert Dodd Team Gran Fondo
11 Ian Baker McDonalds Cycling Team
12 Noah Zitzer Asheville Bicycle Racing Club
13 Justin Bynum Tria Cycling p/b Infinity-Med-Spa Teammate Top 5: Timo Stark
14 Steve Fine Michelob Ultra Cycling
15 Timothy Killelea King College Cycling Team
16 David Schroeder McDonalds Cycling Team
17 William Frogge Smith & Nephew / Memphis Velo
18 Craig Brimer Krystal - Warp9bikes.com / SCV
19 Ben Knoernschild Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
20 Dean Akers McDonalds Cycling Team
21 Riccardo Cannone Team Gran Fondo
22 Chris Stoll Team Gran Fondo
DNF Mark Yoshida Smith & Nephew / Memphis Velo
DNF Bradley Wormer Homegrown Bicycles
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 21   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Hendrix Calfkiller Cycling Team
2 Jeffrey Davis SVMIC Cycling
3 Danny Boone Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
4 Daniel Price Krystal / SCV
5 Benjamin Webster Calfkiller Cycling Team Teammate Win: Noah Hendrix
6 Chuck Crouch Harpeth Bicycles Racing
7 Steven Ragle Cumberland Transit Cycling
8 Shawn Ewing Harpeth Bicycles Racing
9 Josue Floresrivera Fuji Cycling / Team Dayton
10 Don Humphreys Krystal / SCV Teammate Top 5: Daniel Price
11 Thomas Baggenstoss Krystal / SCV Teammate Top 5: Daniel Price
12 Dan Henry Krystal / SCV Teammate Top 5: Daniel Price
13 Christopher Beres Cumberland Transit Cycling
14 Victor Franklin Team Traveller
15 Daren Rogers Krystal / SCV Teammate Top 5: Daniel Price
16 Matthew Brown Krystal / SCV Teammate Top 5: Daniel Price
17 Alexander Stevens
18 Tracy Terpstra Krystal / SCV Teammate Top 5: Daniel Price
19 Steve Godbey Team CFW- We Can!
20 David Collins Harpeth Bicycles Racing
Finishers: Cat 4: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Custer Krystal / SCV
2 Carl Sheffield Krystal / SCV Teammate Win: Dennis Custer
3 Randy Mckinnon Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
4 Ryan Bastien BPC Cycling / ACCM
5 Richard Brookover Calfkiller Cycling Team
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micaiah Rockwell
2 Eric Polino Krystal / SCV
3 James Galewski
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cali Ewing Team Belladium
2 Jessica Owings SVMIC Cycling
3 Olga Weeks SVMIC Cycling
4 Katherine Williams Team Belladium Teammate Win: Cali Ewing
5 Robyn Wilham Mystique Cycling Team / SCV
6 Marsha Williams Cumberland Transit Cycling
7 Parri Gilbride Team Belladium Teammate Win: Cali Ewing
8 Mary Wienholts Secret Cycling / Team Dayton
DNF Erika Howard Secret Cycling / Team Dayton
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Phillips Mystique Cycling Team / SCV
2 Klara Rossouw Mars Hill College
3 Amanda Ragle Cumberland Transit Cycling
4 Anna Mcfarland Team Belladium
5 Regan Baum Main Street Velo
6 Amy Christian Mystique Cycling Team / SCV Teammate Win: Amy Phillips
7 Alison Brown Vision Quest LLC
8 Kathy Mead SVMIC Cycling
9 Erica Chard Asheville Bicycle Racing Club
10 Rachel Rockwell Sorella Cycling
11 Lisa Check Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
12 Shelly Collins Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
13 Melissa Presnell Mystique Cycling Team / SCV Teammate Win: Amy Phillips
14 Marsha Williams Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Amanda Ragle
15 Jennifer Delong Mystique Cycling Team / SCV Teammate Win: Amy Phillips
16 Stephanie Bleecher SVMIC Cycling
17 Megan Rogers Mystique Cycling Team / SCV Teammate Win: Amy Phillips
18 Valerie Nagoshiner Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
19 Allison Greening Cumberland Transit Cycling Teammate Top 5: Amanda Ragle
20 Robin Roark Asheville Bicycle Racing Club
21 Rebecca Jackson Mystique Cycling Team / SCV Teammate Win: Amy Phillips
22 Jordon Galewski East TN Junior Cycling
DNF Rachel Bartlett Mystique Cycling Team / SCV Teammate Win: Amy Phillips
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 18