Log In
Avery Trace Cycling Classic - Road Race • Jun 26 2010
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Galewski East TN Junior Cycling
2 Hunter Wright Unattached
3 Jordon Galewski East TN Junior Cycling Teammate Win: Paul Galewski
4 Danae Kreiss East TN Junior Cycling Teammate Win: Paul Galewski
5 Chase Martin Unattached
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Hirt Team Gran Fondo
2 Jason Tatum Tristar-Moontoast Cycling Team
3 Matias Mendigochea Herbalife LaGrange
4 Cameron Molchan Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
5 Dwayne Toombs Tristar-Moontoast Cycling Team
6 Joseph Duhon Spring City Cycling Club (SCCC)
7 Mark Fleishman Team Gran Fondo Teammate Win: Shawn Hirt
8 Ryan Jones Spring City Cycling Club (SCCC)
9 David Hoffman Team Gran Fondo Teammate Win: Shawn Hirt
10 William Watkins Team Army
11 Gregory Mccreless Ivan Leonard Chevrolet
12 David Farabaugh Tristar-Moontoast Cycling Team Teammate Top 5: Jason Tatum
13 Josh Garrity Unattached
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tod Williams Team Gran Fondo
2 Robert Dodd Team Gran Fondo Teammate Win: Tod Williams
3 Keith Knittle SVMIC Cycling
4 Keith Lucas Scheller's Racing Team
5 Jeffrey Chambers Scheller's Racing Team
6 Jim Brock Ivan Leonard Chevrolet
7 Kenny Sipes Unattached
8 Riccardo Cannone Team Gran Fondo Teammate Win: Tod Williams
9 Dave Briggs Tristar-Moontoast Cycling Team
10 Bryan Smith McDonalds Cycling Team
11 Chris Stoll Team Gran Fondo Teammate Win: Tod Williams
12 Michael Miller Team Gran Fondo Teammate Win: Tod Williams
13 Tom Duncan Team Bikers Choice
14 John Maines Team Bikers Choice
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Vankooten Economy Honda Masters Team
2 Hardwick Gregg CCR
3 Edward Mcclarty SVMIC Cycling
4 Mike Rourke Tiger Cycling Foundation
5 Chris Daffin SVMIC Cycling
6 Brian Jones ABRC
7 Vince Sutton Velo Force
8 Ralph Schmook Tri Cities Road Club
9 Robert Gregory Team Gran Fondo
10 Ronald Zannini Cookeville Bicycles
11 Jack Evans Cumberland Cycles Inc.
12 Durward Higgins Krystal / SCV
13 Jimmy Garcia Unattached
14 Tom Gates Team Gran Fondo
15 Carl Bowden Tri Cities Road Club
16 Greg Clark Acme MultiSports
17 Doug Goodwin Red Mountain Wheelmen
18 Mike Herring CCR Teammate Top 5: Hardwick Gregg
19 Bobby Sebastian Upper Cumberland Wheelman
20 Michael Lynch Upper Cumberland Wheelman
21 Mike Lenhart Unattached
22 Charles Gundlach Acme Multisports
23 Thomas King TVB Race/ Tomato Head
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
2 Patrick Allison Team Ion-United Healthcare
3 Christopher Brown LITESPEED-BMW
4 Paul Tower Tria Market / DonohooAuto
5 Jordan Humble Krystal / SCV
6 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling)
7 Jan Kolar Birmingham Bicycle
8 Patrick Harkins NashvilleCyclist.com
9 Brad Anderson Cirque du Velos Powered by Peddler
10 Michael Biegalski Melting Pot / Knox Velo
11 Shannon Williams NashvilleCyclist.com
12 Terry Duran Tria Market / DonohooAuto Teammate Top 5: Paul Tower
13 Bradley Spears Team Sonic- Treehouse Racing
14 Andrew Reardon NashvilleCyclist.com
15 Travis Werts Team Sonic- Treehouse Racing
16 John Waggoner NashvilleCyclist.com
17 Timothy Carbonneau Gulf Coast Bicycle Racing
18 David Hixson Team Gran Fondo
19 Jon Wilton Melting Pot / Knox Velo
20 Zachary Nave Barley's Taproom- Greenville
21 Darryl Seelhorst Tria Market / DonohooAuto Teammate Top 5: Paul Tower
22 Doug Shadwell Toyata Cyclelab
23 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Win: Dirk Pohlmann
24 Jonathan Crowson Friends Great Smokies (FGS Cycling)
25 Wes Douglas Tria Market / DonohooAuto Teammate Top 5: Paul Tower
26 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
27 David Mcneal Total Restoration
28 Bert Hull Krystal / SCV Teammate Top 5: Jordan Humble
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 15   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Bell Krystal / SCV
2 David Lansden BBC p/b WheelWorx
3 David Carl jones Memphis Velo Smith & Nephew Cycling
4 Chris Allison GS Montagna Rossa
5 Justin Bynum Mellow Mushroom Pizza Bakers
6 Robby Holditch Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
7 Mathew Meunier NashvilleCyclist.com
8 Todd Huber SVMIC Cycling
9 Justin Crawford Virginia Polytechnic University
10 Aaron Parker Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
11 Ben Reed SVMIC Cycling
12 Jimm Mcelroy Velosports Racing
13 Andrew Kimble Velosports Racing
14 Melissa Petty Krystal / SCV Teammate Win: Tim Bell
15 Jay Levy SVMIC Cycling
16 Robbie Kidd Melting Pot / Knox Velo
17 Bob Rowland SVMIC Cycling
18 Timothy Killelea Krystal / SCV Teammate Win: Tim Bell
19 Matthew Hendon ACME Multisports
20 Jay Martin Krystal / SCV Teammate Win: Tim Bell
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John King BPC Cycling
2 Ryan Bartholomy Unattached
3 Zachary Hoover Krystal / SCV
4 Daniel Burton U of Alabama
5 Andrew Parks NGCA-Atlroof.com
6 Eric Carlile Cookeville Bicycles
7 Ben Knoernschild Unattached
8 William Welborn Cumberland Transit Cycling
9 Tim Tidwell Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
10 Taylor White East TN Junior Cycling
11 Scott Newberry Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
12 Steve Crowell Krystal / SCV Teammate Top 5: Zachary Hoover
13 Robert Berghel Unattached
14 David Holmes
15 Michael Crouch TVB Race/ Tomato Head
16 Will Ford Krystal / SCV Teammate Top 5: Zachary Hoover
17 Jonathan Kinnick Tri Cities Road Club
18 Caleb Wilson Upper Cumberland Wheelman
19 Craig Hoyme Tri Cities Road Club
20 Alex Ransom Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
21 Kyle Sharow Cumberland Transit Cycling
22 Brian Rejack Harpeth Bicycles Racing Team
23 Christopher Spencer Unattached
24 Frank Rehnelt Unattached
25 Rick Harris Unattached
26 Kenny Thatcher Melting Pot / Knox Velo
27 Michael Poole Team Bikers Choice
28 Bradley Wormer Harpeth Bicycles Racing Team
29 Mark Horne Harpeth Bicycles Racing Team
30 Don Panarisi BPC Cycling Teammate Win: John King
31 Rob Jiranek Cirque du Velos Powered by Peddler
32 Matthew Myers Unattached
33 Richard Hurst Tri Cities Road Club
34 Larry Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
35 Derek Hurst Tri Cities Road Club
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Tuma MOAB/Middle Tennessee Velo
2 Noah Hendrix Unattached
3 Patrick Towns
4 William Boone
5 Michael Thomas Central Kentucky Wheelmen
6 Zachary Tureau Cumberland Transit Cycling
7 Chuck Crouch Harpeth Bicycles Racing Team
8 Jon Siccardi Team Sonic- Treehouse Racing
9 William Brownie Cumberland Transit Cycling
10 David Sumerlin Krystal / SCV
11 Shawn Ewing Harpeth Bicycles Racing Team
12 Lawrence Russell MOAB/Middle Tennessee Velo Teammate Win: Bob Tuma
13 Daurie Schwartz Unattached
14 Christopher Palk Upper Cumberland Wheelman
15 Robert Hendry Team Gran Fondo
16 Steven Ragle Cumberland Transit Cycling
17 Mitch Moses BUMP Birmingham Urban Mountain Peda
18 David Swecker Melting Pot / Knox Velo
19 Rip Clayton Cumberland Transit Cycling
20 Andy Garner
21 Todd Hamrick
22 Thomas Boyle MOAB/Middle Tennessee Velo Teammate Win: Bob Tuma
23 Kevin Hipp Sonic Treehouse
24 David Fedak MOAB/Middle Tennessee Velo Teammate Win: Bob Tuma
25 Brad Miller Unattached
26 Jay B. jackson Unattached
27 William Yonkowski Cirque Du Velos Powered by Peddler
28 Michael Gates
29 Larry Fogarty Cirque du Velos Powered by Peddler
30 Harold Sowell
31 Barry Sowell
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 13   Cat 5: 10   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Ferguson Ohio Valley Velo-Elite Development
2 Jeffrey Davis Trace Bikes
3 Matthew Vest Trace Bikes Race Team
4 Don Humphreys University of Tennessee-Chattanooga
5 Schyler Johnson ETSU
6 Ellis Caldwell SVMIC Cycling
7 Nathaniel Bankhead
8 James Nelson MOAB/Middle Tennessee Velo
9 Anik Dam Cirque du Velos Powered by Peddler
10 Luke Pniewski
11 Ryan Sullivan
12 Dan Martin
13 Justin Pruitt Spring City Cycling Club (SCCC)
14 Timothy Nobles Unattached
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Williams Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
2 Colleen Cornelius Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
3 Parri Gilbride Team Belladium
4 Tracy Tolson Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
5 Erica Hemmy S3 Racing Team
6 Nichole Tower Tria Market / DonohooAuto
7 Gina Tolbert Bear Creek Bicycles
8 Lisa Starmer Team Belladium Teammate Top 5: Parri Gilbride
9 Beth Travers NashvilleCyclist.com
10 Marilynn Hartman Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Colleen Cornelius
11 Paula Burks Bear Creek Bicycles
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pamela Tate Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
2 Andrea Miller Team Gran Fondo
3 Valerie Nagoshiner Team Belladium
4 Cali Ewing Team Belladium
5 Stephanie Maines NashvilleCyclist.com
6 Jessica Owings SVMIC Cycling
7 Lisa Check Team Belladium Teammate Top 5: Valerie Nagoshiner
8 Amanda Ragle Unattached
9 Loretta Williams Team Gran Fondo Teammate Top 5: Andrea Miller
10 Anna Mcfarland Team Belladium Teammate Top 5: Valerie Nagoshiner
11 Robyn Wilham Velo Vixens Cycling Club
12 Shelly Collins Team Belladium Teammate Top 5: Valerie Nagoshiner
13 Kathy Mead Unattached
14 Jonell Johnson Team Belladium Teammate Top 5: Valerie Nagoshiner
DNF Julie Cook Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Win: Pamela Tate
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 8   Cat ?: 1