Log In
The Eddy - The NJ State Championship • Jul 28 2018
Mostly Cloudy, 78 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Perez Union Fools 00:36:46
2 Mark Morales FIREHOUSE CYCLES 00:38:33
3 Kyle Sanford 00:40:02
4 Jorge Arias 00:40:10
5 James Griffin Team B3 Cycling 00:40:28
6 Mike Farrell Century Road Club of America 00:40:49
7 Austin Jenkins 00:41:00
8 Chris Forte Rivertowns Racing 00:41:23
9 Andrew Csencsits Mineola Bicycle Racing Team 00:41:43
10 Michael Beasley 00:42:02
11 Saen Burgess Rutgers University 00:42:06
12 Joseph Tool 00:42:29
12 Cory Kestner Century Road Club of America 00:42:29
14 Kevin Eng Team Bulldog/Cycle Craft 00:43:43
15 Christopher Geiser 00:45:09
16 Thomas Massetti 00:45:36
17 Benjamin Goodrich BTR Training and Racing 00:45:57
18 Spencer Anderson Cyclepaths 00:46:08
19 Kevin Elmore Redlined Racing 00:53:25
20 Scott Maclean Team Hammer Dog 00:54:47
21 Derek Becker DNS/DNF
22 Spencer Fetrow George School DNS/DNF
23 Hugh Mangum Bridge Velo DNS/DNF
Finishers: Cat 5: 17   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Duffy Team Somerset 00:41:22
2 Andrew Melville 00:44:54
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lukas Donnelly Byrne Racing LLC 00:58:14
2 Luke Vanteyens Byrne Racing LLC 01:01:59 Teammate Win: Lukas Donnelly
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing P/B Endurowo 00:35:43
2 Brian Lariviere Cycle Craft/Bulldogs 00:36:34
3 Ralf Warmuth Team SRG 00:36:37
4 Gary Steinberg Brauer / Mick Management 00:37:14
5 Fred Tanjutco Pro Pedals Bike Shop 00:37:35
6 Eric Wegweiser 00:39:03
7 John Piper Somerville Bicycle Shop 00:39:12
8 Jeff Stiner Dutch Wheelman 00:39:27
9 Mark Curran Knapps Cyclery Racing P/B Endurowor 00:40:09 Teammate Win: Toby Hanna
10 Mark Jorgensen PSRacing/BTB 00:41:13
11 Patrick Walsh 00:44:23
12 Mark Cowin Team ProPower/Cycle Solutions DNS/DNF
12 Andreas Runggatscher FinKraft Cycling Team DNS/DNF
12 Patrick Walter Guy's Racing Club DNS/DNF
12 James Martin DNS/DNF
12 Ronald Malone TOMBC DNS/DNF
12 Fred Rica Redlined Racing DNS/DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Brown Century Road Club Of America 00:36:44
2 Doug O'Neill CRCA/Deno's Wonder Wheel 00:36:45
3 Jere Ballard South mt velo club 00:36:52
4 Michael Rosenhaus Central Jersey Cycling Team 00:36:54
5 Richard Kazimir Century Road Club of America 00:36:59 Teammate Win: David Brown
6 Harry Hamilton Watts Up Cycling 00:37:33
7 Thomas Bowmaster Team ProPower/Cycle Solutions 00:38:19
8 Kevin Kolodziejski Shirk's Racing Masters Team 00:38:24
9 Kurt Heine Bridge Velo 00:39:03
10 Don Schatz Colavita/Whole Foods 00:39:10
11 Tim Saxon Team ProPower/Cycle Solutions 00:39:35
12 Andrew Buchanan Team ProPower/Cycle Solutions 00:39:49
13 Chuck Crocco Team Somerset 00:39:58
14 Dana Fallon Team ProPower/Cycle Solutions 00:40:07
15 David Prodorutti West Chester Cycling Club 00:41:06
16 Vince Moran ZENBERRYMIX.COM 00:42:44
17 Thaddeus Newnam PA Masters 00:43:15
18 Walter Kowalski Jaeger Wheelmen 00:43:36
19 William Mclaughlin Somerset Wheelmen/ Peaks Coaching G 00:43:41
20 Albert Sayers Team Pro Power/Cycling Solutions 00:44:47
21 Richard Fay TorcUP Cycling 00:45:53
22 Drew Davala VR2209 00:46:08
23 James Chahalis 00:47:00
24 George Trapierakis 00:48:20
25 Christopher Byrne BYRNE Racing LLC 00:56:46
26 Mark Cowin Team ProPower/Cycle Solutions DNS/DNF
26 Andy Phillips Rat Race Riders DNS/DNF
26 Robert Sands Evolution / Flahutes Sports Club DNS/DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 11   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Zucker HVC Racing 00:38:22
2 Michael Shapanka Watchung Wheelmen 00:41:30
3 Jeremy Melville GS Park Ridge 00:41:47
4 Arthur Noland Colavita Wholefoods racing team 00:44:14
5 Jim Kaeli Colavita - Whole Foods Market Race 00:44:17
6 Tim Hassall Woolco foods 00:46:05
7 Lewis Fischman 00:51:21
8 Richard Burkholder 01:07:39
9 Gerald Grayce DNS/DNF
10 Stephen Thomas DNS/DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glenn Ferreira Team Metra / XRCEL / Cycles 54 00:33:44
2 Jeffrey Watts Blue Bell Private Wealth Management 00:33:46
3 Ryan Larson VR2209 00:35:15
4 Szymon Niemotko Central Jersey Cycling Team 00:35:23
5 Richard Lavigne Crank Addicts p/b Hilltop 00:35:50
6 Michael Boardman CRCA / Rockstar Games 00:36:14
7 Ricardo Ribeiro 00:36:55
8 Gorgi Popstefanov Metra/XRCEL/Cycles 54 00:37:03
9 Daniel Iachetta Beachwood Bicycles 00:37:37
10 Collin Tellechea Van Dessel Factory Team 00:37:49
11 Diego Rodriguez VR2209 00:38:17 Teammate Top 5: Ryan Larson
12 David Bleakley Five Four Sports/Cycles 54 00:38:18
13 Eric Ong 00:38:29
14 Richard Russomano Century Road Club of America 00:38:31
15 Michael Malavarca Team ProPower Cycle Solutions 00:38:42
16 David Gardiner Bridge Velo 00:39:35
17 Arnaud Demoncheaux Bridge Velo 00:39:57
18 Justin Davala Viking Racing 00:40:25
19 Alexander Pavlotskiy 00:40:41
20 Myles Cavanaugh Bridge Velo 00:43:45
21 Daniel Tompkins Century Road Club of America 00:50:14
22 Mitch Sonies CRCA/Jordan Racing DNS/DNF
22 Phillip Truppelli Van Dessel Factory Team DNS/DNF
22 Mark Cowin Team ProPower/Cycle Solutions DNS/DNF
22 Silas Clark Team Hb Hilltop DNS/DNF
22 Pj Bottoms Skylands Cycling DNS/DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Csencsits Mineola Bicycle Racing Team 00:40:42
2 Lindsay Meyer 00:41:51
3 Kristen Todd Bridge Velo 00:42:33
4 Rosemarie C miller 00:48:33
5 Ann Lebreton bellomo Mineola Bicycle Racing Team 00:49:09 Teammate Win: Lisa Csencsits
6 Erin Healy Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 00:50:02
7 Maria Silvester Guys Racing 00:50:27
8 Ellen Hardy Byrne Racing LLC 00:59:36
9 Devon Tomasulo George School 01:08:49
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katharine Byrne Byrne Racing LLC 01:09:10
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Sonn Brielle Cyclery Club Team 00:40:32
2 Mary Goldschmidt 00:42:42
3 Colette Sexton Bridge Velo 00:43:29
4 Diane Elmore Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 00:50:45
5 Lynn Mueller BJL Coaching 00:53:14
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marianna Cutler Sturdy Girl Cycling 00:53:52
2 Kristen Hellstrom 00:54:38
3 Nancy Toolan Pro Power Endurance sports coaching DNS/DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jody Twer Sturdy Girl Cycling 00:47:37
2 Sally Allan Team Somerset 00:56:37
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Barth Watts Up Cycling 00:40:37
2 Taylor Armstrong Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 00:41:18
3 Ellen Moses CRCA/ Team VESELKA 00:41:46
4 Caryl Gale CRCA/Breakaway Courier 00:41:58
5 Deborah Leedalebrown Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 00:42:29
6 Elana Iaciofano Team Marty's 00:43:01
7 Elizabeth Tyrell Team Somerset 00:43:47
8 Desiree Cappuccio Action Wheels 00:44:06
9 Sarah Mellies Crank Addicts 00:45:08
10 Meg Dahlgren 00:47:38
11 Danielle Ferland Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 00:49:36 Teammate Top 5: Taylor Armstrong
12 Ann marie Miller CRCA/NY Vision Group-Fuoriclasse Ra DNS/DNF
12 Marielle Ritchie World Cup Ski & Cycle Racing Team DNS/DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1