Log In
2019 Route 1 Rampage • Apr 7 2019
Series: MABRA2019
Partly Cloudy, 66 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Rodgers DistrictTaco Racing
2 Grayson Rosenfeld Total Civil Construction p/b Battle
3 Iain Mackeith Team Beyer Auto
4 Andrew Hood DistrictTaco Racing Teammate Win: David Rodgers
5 James Sharp NCVC/UnitedHealthcare
6 Nick Taylor DistrictTaco Racing Teammate Win: David Rodgers
7 Michael Anderson Phase Cycling
8 Sebastian Silberman Kelly Benefit Strategies/LSV
9 Paul Connor
10 Dylan Stagner NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: James Sharp
11 Matthew Ficke District Velocity Racing p/b Bicycl
12 Chris Mulee Whole Wheel Velo Club
13 Nelson Beimfohr Antietam Velo Club Inc
14 Mackenzie King QCW Cycling
15 Bo Rider DistrictTaco Racing Teammate Win: David Rodgers
16 Dan Schwartz
17 Aric Line Team Beyer Auto Teammate Top 5: Iain Mackeith
18 Jonathan Moncton District Velocity Racing p/b Bicycl
19 Kyle Irwin Antietam Velo Club Inc
20 Kyle Murphy NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: James Sharp
21 Aidan Dixon DistrictTaco Racing Teammate Win: David Rodgers
22 Steve Fife
23 Christopher Guepe Evolution Cycling Club
24 Robert Caudill
25 Mauricio Daza
26 Jonah Killy Lateral Stress Velo Inc.
27 Alex Kasch Team Beyer Auto Teammate Top 5: Iain Mackeith
28 Andrew Valdesuso Phase Cycling
29 Tommy Mccauley
30 Mansur Mendizabal Kelly Benefit Strategies/LSV
31 Peter Siestrzewitowski DistrictTaco Racing Teammate Win: David Rodgers
32 Mike Edwards Phase Cycling
33 Michael Spinnler Antietam Velo Club Inc
DNF Darin Alleman Antietam Velo Club Inc
DNF Nathan Carrick
DNF Henry Germakne University of Maryland-College Park
DNF Christopher Khanoyan
DNF Brendan Mcconnaughay NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: James Sharp
DNF Adam Pulford Team Beyer Auto Teammate Top 5: Iain Mackeith
DNF Cameron Quick
DNF Daniel Schoeff NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: James Sharp
DNF Jacob Vellaccio
Finishers: Cat 3: 31   Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Pulford Team Beyer Auto
2 Mackenzie King QCW Cycling
3 Josh Moore Bike Rack Racing
4 Asher Tilghman Rock Creek Velo
5 Damjan Novoselnik Sportif Coaching Group
6 Steven Drost Adventures for the Cure
7 Josh Strom
8 Sam Friedman Phase Cycling
9 Matthew Glowacki
10 Alexander Hernandez Pro-Bike
11 Carl Bevard Team BBC
12 David Rodda Whole Wheel Velo Club
13 Jon Griese SEAVS/Haymarket
14 Jonathan Carney
15 Rainero jr Rediang Arrow Bicycle
16 Henry Germakne University of Maryland-College Park
17 Alex Ryan DistrictTaco Racing
18 Francisco Hazera Bike Rack Racing Teammate Top 5: Josh Moore
19 James Borda
20 Jared Leppert
21 Richard Mccauley
22 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling
23 Mark Hagen C3-Wagner Roofing
24 Joel Negron
25 Kevin Sundeen Great Eskape
26 Chris Mulee Whole Wheel Velo Club
27 Leo Singer 0
28 Jorge Guerrero-viera
29 Brian Rowe NCVC/UnitedHealthcare
30 Joseph Nowariak Lindsay Cars-Spokes Etc.
31 Din Vilela American Velo Club
32 Juan Constanza Phase Cycling
33 William Harrington
34 Mike Edwards Phase Cycling
35 Pedro Maya Whole Wheel Velo Club
36 Terry Thomas Phase Cycling
37 Michael Edwards Phase Cycling
38 Llewellyn Davis
39 Joshua Geronimo
40 Jeffrey Simpson Phase Cycling
41 Jason Winik
42 Mac Meehan
43 Michael Armistead Angry Monkeys Racing
44 Alex Harisiadis Team BBC
45 Matthew Kennedy Rock Creek Velo Teammate Top 5: Asher Tilghman
46 Edward Russell Team BBC
47 Victor Choi Kelly Benefit Strategies/LSV
48 Daniel Schumacher Evolution Cycling Club
49 Michael Williams
50 Marcos Umana santos
51 Zachary Browning
52 Shahab Rahnavard
53 Joshua Stanley
54 Victor Turner GII
55 Bradley Kennedy Phase Cycling
56 Jeff Bothwell
DNF John Barry Lindsay Cars-Spokes Etc.
DNF Mason Baturka Kelly Benefit Strategies/LSV
DNF Anthony Carter Getting It In Cyclists Inc
DNF Jason Combs Lindsay Cars-Spokes Etc.
DNF Dale Cornette
DNF Raymond Gambrill Getting It In Cyclists Inc
DNF Todd Harris Arrow Bicycle
DNF Jonah Killy Lateral Stress Velo Inc.
DNF Christopher Marrow Squadra Coppi
DNF Alex Ortiz
DNF Nicolas Sam Lindsay Cars-Spokes Etc.
DNF Nate Silvers Rogue Velo Racing
DNF Adam Singleton
Finishers: Cat 4: 38   Cat 5: 27   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Travis Virginia Polytechnic University
2 Noah Flaxman University of Virginia
3 Laraib Laubach University of Maryland-College Park
4 Aaron Dunn US Naval Academy
5 Ian Misiak North Carolina State University at
6 Roderick Bowlby Johns Hopkins University
7 Paul Wagner North Carolina State University at Teammate Top 5: Ian Misiak
8 Zach Hostetler Wake Forest University
9 William Craig University of Maryland-College Park Teammate Top 5: Laraib Laubach
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Mcgauley Bucknell University
2 Peter Wallace Wake Forest University
3 Andrew Valdesuso University of Maryland-College Park
4 Andrew Schlicht Bucknell University Teammate Win: Matthew Mcgauley
5 Aidan Dixon DistrictTaco Racing
6 Kevin Picard Virginia Polytechnic University
7 Joel Schneider US Naval Academy
8 Eli Bravo Bucknell University Teammate Win: Matthew Mcgauley
9 Andrew Payne US Naval Academy
10 Henry Germakne University of Maryland-College Park Teammate Top 5: Andrew Valdesuso
11 Zach Lyons West Virginia University
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie King Temple University
2 Sam Friedman University of Maryland-College Park
3 Joshua Greear US Naval Academy
4 Bryce Jones US Naval Academy
5 Robert Heideman US Naval Academy
6 Joe Smotherman Virginia Polytechnic University
7 Noah Pollock US Naval Academy Teammate Top 5: Joshua Greear
8 Nicholas Kartvedt US Naval Academy Teammate Top 5: Joshua Greear
9 Dean Hochman US Naval Academy Teammate Top 5: Joshua Greear
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Anderson US Naval Academy
2 Connor Mckechnie University of Virginia
3 Maxwell Skirpan Bucknell University
4 Esteban Murillo burford Wake Forest University
5 Justin Hardwick West Virginia University
6 Matthew Williams US Naval Academy Teammate Win: Tyler Anderson
7 Jarrett Stengel West Virginia University Teammate Top 5: Justin Hardwick
8 Matthew Leifer University of Maryland-College Park
9 Seth Benscoter US Naval Academy Teammate Win: Tyler Anderson
10 Jeffrey Austin Virginia Polytechnic University
11 Nicholas Mouser Wake Forest University Teammate Top 5: Esteban Murillo burford
12 Santiago Suarez Wake Forest University Teammate Top 5: Esteban Murillo burford
13 Mateo Abascal Johns Hopkins University
14 Benjamin Fong University of Maryland-College Park
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sait Arana
2 Donald Brew Team Beyer Auto
3 Steven Kusy District Velocity Racing p/b Bicycl
4 Ryan Buerman NCVC/UnitedHealthcare
5 Ryan Mckinney Team Beyer Auto
6 William Longwell NCVC/UnitedHealthcare
7 Tony Leong Bayside Velo/Bike Doctor
8 Mattison Brady District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Steven Kusy
9 Sean Barrie Total Civil Construction p/b Battle
10 Andrew Friend DistrictTaco Racing
11 Jose Solis Otterhaus/K&F Construction
12 Alex Driscoll Otterhaus/K&F Construction
13 Aaron Delong Otterhaus/K&F Construction
14 Timothy Brown District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Steven Kusy
15 Brian Weightman NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Ryan Buerman
16 Dan Underwood Battley Harley-Davidson
17 Eli Hengst Total Civil Construction p/b Battle
18 Brian Marchionini Team Beyer Auto Teammate Top 5: Donald Brew
19 Robert Kelly DC Velo/Team Beyer Auto Teammate Top 5: Donald Brew
20 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Steven Kusy
21 Jason Schneider Kelly Benefit Strategies/LSV
22 Patrick Hogan Team Bike Doctor
23 Ramon Benitez S'ville Bikes/ Giant Race Team
24 Ryan Chien DistrictTaco Racing
25 Evan Ellicott Bayside Velo/Bike Doctor
26 Todd Bickling Team Bike Doctor
27 Michael Russo DistrictTaco Racing
28 Scott Catanzaro DistrictTaco Racing
29 Lawrence Heller DistrictTaco Racing
DNF Albert Gonzalez DistrictTaco Racing
DNF Darren Jiron Team Beyer Auto Teammate Top 5: Donald Brew
DNF Grayson Rosenfeld Total Civil Construction p/b Battle
DNF Jacob Vellaccio
DNF Alex Kasch Team Beyer Auto Teammate Top 5: Donald Brew
DNF Sean Chisham National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Ryan Buerman
DNF Mark Sommers Team Beyer Auto Teammate Top 5: Donald Brew
DNF Bo Rider DistrictTaco Racing
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 18   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophia Kaounas DistrictTaco Racing
2 Sarah Sladen Battley Harley-Davidson
3 Chandra Little Pro Bike FC Cycling Team
4 Denise Matheny Riptide - Cawes Cycling
5 Lisa Martin Arrow Bicycle
6 Kathleen Holmes National Capital Velo Club/UnitedHe
7 Viviane Espinoza National Capital Velo Club/UnitedHe
8 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling
9 Maize Wimbush Sho-Air TWENTY20 Development
10 Lauren Montieth
DNF Amanda Tine
DNF Em Chiu Pro Bike FC Cycling Team Teammate Top 5: Chandra Little
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morgan Jones US Naval Academy
2 Silvana Alfieri North Carolina State University at
3 Rachel Parker US Naval Academy Teammate Win: Morgan Jones
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katy Lobeda Virginia Polytechnic University
2 Alexis Padar US Naval Academy
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Hutchinson US Naval Academy
2 Jeanny Sanger US Naval Academy Teammate Win: Emma Hutchinson
3 Kristen Haynes Wake Forest University
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dori Buckethal S'ville Bikes/ Giant Race Team
2 Emma Bast Levine Law Group Elite Cycling Team
3 Britt Mason Total Civil Construction p/b Battle
4 Erin Bougie S'ville Bikes/ Giant Race Team Teammate Win: Dori Buckethal
5 Paige Kostanecki Specialized Wolfpack p/b Jakroo
6 Adair Anderson Total Civil Construction p/b Battle
7 Sue Mcquiston S'ville Bikes/ Giant Race Team Teammate Win: Dori Buckethal
8 Sarah Granade Total Civil Construction p/b Battle Teammate Top 5: Britt Mason
9 Mindy Simmons Colavita Racing Inc
10 Angela Parrotta Battley Harley-Davidson Teammate Top 5: Britt Mason
11 Katherine Sarkisov Battley Harley-Davidson Teammate Top 5: Britt Mason
12 Rebecca Chan NSMI RACING Teammate Win: Dori Buckethal
13 Krista Townsend Rogue Velo Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 3