Log In
Tour of Page County • Apr 28 2019
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: MABRA2019
Partly Cloudy, 69 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Kusy District Velocity Racing/District V 4:24:15
2 Joshua Lipka Unattached 4:24:20
3 Thomas Humphreys Foundation CCB 4:24:51
4 Benjamin Wright Foundation CCB 4:25:22
5 Adam Toole Royal Navy Royal Marines 4:25:58
6 Shawn Litster J Mac Cycling LLC 4:26:22
7 Connor Ryan Battley Harley-Davidson/Total Civil 4:26:35
8 Chad Capobianco Battley Harley-Davidson/Total Civil 4:27:00
9 Bruno Neto Bayside Velo/Bike Doctor 4:27:13
10 Ron Francoise tuazon Unattached 4:28:19
11 Jose Escobar Battley Harley-Davidson/Total Civil 4:28:21
12 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V 4:28:35 Teammate Win: Steven Kusy
13 Adam Baker Unattached 4:28:53
14 Alex Driscoll Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 4:29:13
15 Mark Lewis Bayside Velo/Bike Doctor 4:30:36
16 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor 4:30:44
17 Alistair Stubbs Royal Navy Royal Marines 4:30:49 Teammate Top 5: Adam Toole
18 Paul Lengermann DistrictTaco Racing 4:31:04
19 Michael Russo DistrictTaco Racing 4:31:45
20 Chris Howarth Royal Navy 4:31:45
21 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling 4:32:37
22 William Longwell National Capital Velo Club/UnitedHe 4:33:25
23 Oliver Yates Royal Marines 4:34:58
24 Aidan Carter E2Value p/b Verge Sport 4:40:01
25 Merwin Davis Unattached 4:47:08
26 Aaron Delong Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 4:53:49
27 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare 4:53:51
28 Benjamen Shrewsberry National Capital Velo Club/UnitedHe 4:54:40
29 Robert Lewis Royal Marines 4:55:27
30 Ranjodh Gill Bayside Velo/Bike Doctor 4:55:36
31 David Rodgers DistrictTaco Racing 4:57:26
32 Tony Leong Bayside Velo/Bike Doctor 4:58:23
33 Pierce Schmerge Bayside Velo/Bike Doctor 4:59:09
34 Ryan Buerman National Capital Velo Club/UnitedHe 5:00:15
35 George Ganoung Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 5:01:31
36 Daniel Vargas Unattached 5:03:26
37 Colin Fischer Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 5:17:25
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 13   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tobias Klein Lateral Stress Velo Inc. 3:51:47
2 Ian Tapp Unattached 3:52:16
3 Nick Taylor DistrictTaco Racing 3:52:20
4 Christopher Hardee DC Velo Limited 3:52:21
5 Matthew Loggie DistrictTaco Racing 3:52:25
6 Chance Brown WVMBA 3:52:26
7 Nicholas Baisden THR Cycling/East Coast Elite 3:52:28
8 Eric Wilkening Charlottesville Racing Club/Blue Ri 3:52:33
9 Collin Magnetti Redshift Racing 3:52:35
10 Nic Narraway Unattached 3:52:35
11 Alex Kasch DC Velo Limited/Team Beyer Auto 3:52:36 Teammate Top 5: Christopher Hardee
12 Daniel Ord Lindsay Cars-Spokes Etc. 3:52:43
13 Luca Scuriatti DC Velo Limited/Team Beyer Auto 3:52:48 Teammate Top 5: Christopher Hardee
14 Andre Campos Unattached 3:52:51
15 Aidan Dixon DistrictTaco Racing 3:52:55 Teammate Top 5: Nick Taylor
16 Darrin Arbaugh Redshift Racing 3:53:10
17 Michael Ballard Redshift Racing 3:53:14
18 James Weightman National Capital Velo Club/UnitedHe 3:53:19
19 Asher Tilghman Rock Creek Velo 3:53:31
20 Jonah Killy Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 3:53:32 Teammate Win: Tobias Klein
21 Zac Quinn Lindsay Cars-Spokes Etc. 3:54:02
22 Kyle Konopnicki Unattached 3:54:34
23 Tirone Johnson District Velocity Racing 3:55:49
24 Eric Sorensen Lindsay Cars-Spokes Etc. 3:56:37
25 Ben Savage RNRMCA 3:59:05
26 Daniel Schoeff National Capital Velo Club/UnitedHe 3:59:07
27 Sean Mctearnen Century Road Club Assoc/e2Value p/b 4:00:59
28 Samuel Fuller SEAVS/Haymarket 4:01:09
29 Dylan Stagner National Capital Velo Club/UnitedHe 4:01:22
30 Jeremy Siedor Lateral Stress Velo Inc. 4:05:14 Teammate Win: Tobias Klein
31 Daniel Lyness Royal Navy and Royal Marines cyclin 4:05:56
32 Clay Moulton Lindsay Cars-Spokes Etc. 4:06:58
33 Ziad Lien DistrictTaco Racing 4:08:11 Teammate Top 5: Nick Taylor
34 James Sharp National Capital Velo Club/UnitedHe 4:13:05
35 Adrian Amos Full Spectrum Racing 4:17:56
36 Bryan Hernandez Redshift Racing 4:19:44
37 Bo Rider DistrictTaco Racing 4:20:33 Teammate Top 5: Nick Taylor
38 Andrew Mclaren Lindsay Cars-Spokes Etc. 4:20:39
39 Christopher Guepe Evolution Cycling Club 4:21:28
40 Caleb Mccaskill Team Carytown Bicycle Company/Team 4:21:39
41 John Mckenna Rogues Racing 4:23:51
42 Bram Carter Liberty Cycle Inc. 4:27:10
43 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe 4:28:52
44 Hunter Bailey National Capital Velo Club/UnitedHe 4:31:46
45 Leo Singer The Bike Rack/Bike Rack Racing 4:33:36
46 James Stroud VeloLabs Racing 4:35:30
47 Laraib Laubach District Velocity Racing/District V 4:36:22
48 Peter Siestrzewitowski DistrictTaco Racing 4:36:39 Teammate Top 5: Nick Taylor
49 Matthew Bunting Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr 4:37:45
50 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing 4:40:39
51 Nathan Graham The Bike Rack/Bike Rack Racing 4:48:49
Finishers: Cat 3: 34   Cat 4: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Tremblay Richmond Velo Sport/Nissan RVA 3:15:32
2 Nathan Coleman Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 3:16:13
3 Matt Loftus Charlottesville Racing Club/Blue Ri 3:23:24
4 John Dove Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 3:23:46
5 John Gray Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 3:24:06
6 Robert Kelly DC Velo Limited/Team Beyer Auto 3:25:19
7 Jon Balatbat Whole Wheel Velo Club 3:32:18
8 Stephen Walker Unattached 3:33:41
9 Frank Palmieri Unattached 3:40:44
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Robinson Battley Harley-Davidson/Total Civil 3:16:54
2 Dan Netzer Celerity Cycling/Celerity/JRVS Raci 3:16:59
3 James Johnson National Capital Velo Club/UnitedHe 3:23:11
4 Erik Engle Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 3:23:20
5 Ted Michaels Battley Harley-Davidson/Total Civil 3:23:30 Teammate Win: Stephen Robinson
6 Daniel Burns Unattached 3:23:40
7 Max Fryar Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 3:24:32
8 Andreas Gutzeit National Capital Velo Club/UnitedHe 3:24:39 Teammate Top 5: James Johnson
9 Eli Hengst Battley Harley-Davidson/Total Civil 3:24:57 Teammate Win: Stephen Robinson
10 Carleton Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe 3:31:28 Teammate Top 5: James Johnson
11 Douglas Hight Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 3:33:17
12 Michael King National Capital Velo Club/UnitedHe 3:35:47 Teammate Top 5: James Johnson
13 Dan Underwood Battley Harley-Davidson 3:38:35 Teammate Win: Stephen Robinson
14 Charles Langley Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 4:04:04
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hearn Artemis Racing 3:29:27
2 Ray Plewacki National Capital Velo Club/UnitedHe 3:33:23
3 Victor Siegfried National Capital Velo Club/UnitedHe 3:37:11
4 Bret Slater VeloLabs Racing 3:46:50
5 Nathan Fountain Charlottesville Racing Club 4:15:09
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Holt Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 3:56:08
2 Phil Corbin Artemis Racing 4:12:28
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Krewinghaus Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat 3:42:55
2 Krista Townsend Rogue Velo Racing 3:42:57
3 Kelly Collier La Prima Espresso Co. Racing 3:43:23
4 Erin Conner Battley Harley-Davidson/Total Civil 3:43:27
5 Chelsea Richwine Lindsay Cars-Spokes Etc. 3:44:51
6 Robin Millican Lindsay Cars-Spokes Etc. 3:45:11
7 Elise Rowe Unattached 3:45:15
8 Gina Turrini Lindsay Cars-Spokes Etc. 3:46:48 Teammate Top 5: Chelsea Richwine
9 Gisela Bell Rogue Velo Racing 4:12:32 Teammate Top 5: Krista Townsend
10 Katherine Sarkisov Battley Harley-Davidson 4:31:05 Teammate Top 5: Erin Conner
11 Sharon Leary Sweet Spot Cycling 4:56:54
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Masha Schneider E2Value p/b Verge Sport 3:35:56
2 Erin Bougie S'Ville Bikes/ S'ville Bikes/ Giant 3:42:20
3 Mary Still Celerity Cycling/Mermaid Winery 3:42:51
4 Melissa Tallent SEAVS/Haymarket 3:43:34
5 Sue Mcquiston Catoctin Cycling Club/NSMI RACING 3:43:44
6 Angela Parrotta Battley Harley-Davidson 3:43:48
7 Maggie Barton Sweet Spot Cycling 3:44:20
8 Mindy Simmons Battley Harley-Davidson 3:44:42
9 Marion Palmieri-nisseler Sweet Spot Cycling 3:44:58
10 Allison Mccurry Gray Goat Sports 3:45:15
11 Dixie House Sweet Spot Cycling 3:45:54
12 Adair Anderson Battley Harley-Davidson/Total Civil 3:54:06
13 Kaitlyn Mittan Lindsay Cars-Spokes Etc. 4:07:03
14 Mary Schmerge SEAVS/Haymarket 4:16:06 Teammate Top 5: Melissa Tallent
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 11   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rose Byler The Bike Rack/Bike Rack Racing 3:05:53
2 Cheyenne Noble La Prima Espresso Co. Racing 3:07:51
3 Christina Hosenfeld Bluemont Connection 3:09:44
4 Sarah Sladen Battley Harley-Davidson 3:10:39
5 Jessica Conley Unattached 3:31:15
6 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe 3:40:34
7 Viviane Espinoza National Capital Velo Club/UnitedHe 3:48:02
8 Rachel Grandpre The Bike Rack/Bike Rack Racing 3:50:58 Teammate Win: Rose Byler
9 Chandra Little Pro Bike FC Cycling Team 4:01:38
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 2