Log In
Dawg Days of Summer Circuit Race • Aug 21 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Studebaker
2 Evan Wheeler NCVC/UnitedHealthcare
3 Todd Hardin
4 Matthew Mchugh NCVC/UnitedHealthcare
5 Damon Wyatt Libery Cycle
6 John Dove VeloWorks-Spokes, etc.
7 Jack Cheng
8 Jim Colgary
9 Matt Clements HPC/List
10 Mark Hagen team roaring mouse
11 Brandon Dixon
12 Robert Eom
13 Allen Carr
14 David Flaten Unattached
15 Kip Talman HPC/LIST
16 David Hahn none
17 Andrew Groleau NCVC/UnitedHeathCare Teammate Top 5: Evan Wheeler
18 Richard Hardart
19 Matt Kasprzak NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Evan Wheeler
20 Christopher M. jones University of Maryland
21 Douglas Keith NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Evan Wheeler
22 Shea Whittaker Unattached
23 Tyler Waldron Panhandle Pedalers
24 Brooke Bowman Unattached
25 Ruslan Kulikov
26 Scott Kaplan NCVC/UnitedHealth Group Teammate Top 5: Evan Wheeler
27 Jonathan Kaplan Unattached
28 Francois Bru WWVC Racing
29 Cameron Ward
30 Steven Martin NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Evan Wheeler
31 Cameron Quick Syn-Fit Racing
32 Matthew Takovich
33 Hans Schenk Evolution Cycling Club p/b Long & F
34 James Maiden Team Black Ski
35 Jacob Slife HPC/LIST
36 Choong Hwang
37 Walt Morries ABRT
38 Nicholas Stefanelli
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 29   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victor Pradel CycleLife/Raw Talent Ranch Racing
2 Andreas Gutzeit NCVC/UnitedHealthCare
3 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare
4 Charles Biro Route 1 Velo/Arrow Bicycle
5 Dan Underwood Saroff Racing Team
6 John Clark ARTEMIS
7 Kevin Gallo Squadra Coppi
8 Baird Webel Rock Creek Velo
9 Jacob Vellaccio Revolution Cycles
10 Joe Jefferson AVC/Team Hagerstown-Washington Co
11 Drake Jordan PTuning/Descartes Cycling
12 Paul Varga Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
13 Geoff Hughes Squadra-Coppi
14 Todd Bickling Bike Doctor
15 Patrick Hogan ABRT
16 Bruce Oliver NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
17 Patrick Dolan District Velocity Racing p/b Bicycl
18 Harry Dhillon Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
19 Paul De santis Kelly Benefit Strategies/LSV
20 Robert Helms Kelly Benefit Strategies/LSV
21 Shaw Fici Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
22 Stewart Waring ABRT
23 Chas Offutt District Velocity Racing p/b Bicycl
24 Rick Tucker Kelly Benefits Strategies/LSV
25 Dennis Short Capital Region Fire & Police / PoWE
26 Ted Harris ABRT
27 Mark Scott Unattached
28 Alexander Meller ABRT
29 Stephen Szibler ABRT
30 Stokely Samuel USAF
31 John Kern Route 1 Velo/Arrow Bicycle Teammate Top 5: Charles Biro
32 Seth Carpenter District Velocity Racing p/b Bicycl
33 Peter Lindeman NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
34 Jim Lewandowski ABRT
35 Mark Skubis Squadra Coppi
36 Michael Zoeller NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
37 Matthew Albanese ABRT
38 Grayson Church District Velocity Racing
39 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F
40 Max Rogozinski Prince William Elite Racing
41 Scott Ferry Squadra Coppi
42 Daniel Hubbard Quattro Mani
43 Philip Little Unattached
44 James Kline ARTEMIS
45 Jeffrey Sanders AVC/Team Hagerstown-Washington Co
46 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
47 Denzil Hathway ABRT
48 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
49 Timothy Lung AVC/Team Hagerstown-Washington Co
50 Neil Schirmer Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
51 Gordan Van hook NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
52 William Luecke NCVC/UnitedHealth Group Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
53 Richard Kennedy ABRT
Finishers: Cat 3: 31   Cat 4: 19   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Gros Evolution Cycling Club p/b Long & F
2 David Osborne ARTEMIS
3 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare
4 Marc Frazer Kelly Benefit Strategies/LSV
5 Michael Bradbury Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Bill Gros
6 Robert Grimwood PA Masters RC
7 David Scharff Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Marc Frazer
8 Ramon Benitez AVC/Team Hagerstown-Washington Co
9 Gregory Smith Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
10 Michael Satterfield Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Bill Gros
11 Carlos Goncalves CRGautobody.com
12 Howard Tyndle ARTEMIS Teammate Top 5: David Osborne
13 Mark Scott Unattached
14 Denzil Hathway ABRT
15 Scott Gordon AVC/Team Hagerstown-Washington Co
16 M. ted Dorsey ARTEMIS Teammate Top 5: David Osborne
17 Alexander Meller ABRT
18 Timothy Lung AVC/Team Hagerstown-Washington Co
19 William Patterson Team TBB/Deep Blue
20 Mark Smith Unattached
21 Raymond Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Bill Gros
22 Michael Schneider Bike Doctor
23 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Bill Gros
24 Clifton Gray ARTEMIS Teammate Top 5: David Osborne
25 Eugene Elsea HPC/List
26 Darren Hartman PA Masters RC
27 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Harry Fang
28 Kirk Lenhart Mason Dixon Velo/CycleWorks
29 James Stroud Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Bill Gros
30 Gordan Van hook NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Harry Fang
31 Carlos Cruz NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Harry Fang
32 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Bill Gros
33 Gregg Hyde Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Win: Bill Gros
34 Rick Tucker Kelly Benefits Strategies/LSV
35 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co
36 Joe Jefferson AVC/Team Hagerstown-Washington Co
37 Jack Gardner AVC/Team Hagerstown-Washington Co
38 Michael Regan District Velocity Racing p/b Bicycl
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 15   Cat 4: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Giles ABRT
2 Ainhoa Perez-diez Cardio Sports Lab/NVRC
3 Janelle Hubbard Team Kenda
4 Chris Kelley Team Kenda p/b Geargrinder
5 Christine Fuentes ABRT Teammate Win: Kathleen Giles
6 Cheryl Osborne ARTEMIS
7 Carole Harris ARTEMIS
8 Sue Mcquiston ABRT Teammate Win: Kathleen Giles
9 Laura Gabanski Route 1 Velo/Arrow Bicycle
10 Linda Lotto Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Marni Harker Team Kenda p/b Geargrinder Teammate Top 5: Chris Kelley
12 Iris Ford ARTEMIS
13 Evelyn Egizi ARTEMIS
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Wawrzeniak Ocean Velo / Culver & Pierson
2 Joe Altomare Hilton Cycling Club p/b Walt Racing
3 Antony Barsi WWVC Racing
4 Thomas Simchak District Velocity Racing p/b Bicycl
5 Manggon Comsan Evolution Cycling Club p/b Long & F
6 Cody Alvarez Squadra Coppi
7 Evan Remington Team BBC
8 David Bodkin NCVC/UnitedHealthcare
9 Benjamin Toll Serge Performance / Pax Velo
10 Neil Schirmer Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
11 Joseph Malin WWVC Racing Teammate Top 5: Antony Barsi
12 Howard Tyndle ARTEMIS
13 Jason Mogensen Team Traveller
14 Jeff Erler Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Manggon Comsan
15 Daniel Diem Prince William Elite Racing (POWER)
16 Paul Lewis Unattached
17 Richard Seward Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Manggon Comsan
18 Richard Elder Squadra Coppi
19 Lewis Brebbel Evolution Cycling Club
20 Jeffrey Naiis BikeWorks Racing
21 Eric Link
22 Dennis Short Capital Region Fire & Police / PoWE
23 Michael Kirby NCVC/UnitedHealthcare
24 Byron Pickard District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Thomas Simchak
25 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Manggon Comsan
26 Andy Giordano amracing
27 Eric Governo Squadra Coppi
28 Seth Carpenter District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Thomas Simchak
29 Frederick Grim GS GamJams
30 Harry Goldman NCVC/UnitedHealthcare
31 Don Salamon Pax Velo
32 Joshua Kasumovio Watts Up
33 Gary Anderson Route 1 Velo/Arrow Bicycle
34 Marcus Floro District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Thomas Simchak
35 Eduardo s. Maeyama District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Thomas Simchak
36 Brian Esposito Syn-Fit Race Team
37 Cesar Meaurio V DAY
38 Thomas Bailey NCVC/UnitedHealthcare
39 M. ted Dorsey ARTEMIS
40 John Rohrer Team BBC
41 James Panagiotopoulos HPC/List
42 Andrew Crabb Kelly Benefit Strategies/LSV
43 Michael Better Rock Creek Velo
44 Chas Offutt District Velocity Racing p/b Bicycl Teammate Top 5: Thomas Simchak
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 36   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Brown XO Communications/Battley Harley Da
2 Sigberto Garcia NCVC/UnitedHealthcare
3 Paul Mica NCVC/UnitedHealthcare
4 Andrew Bridges HAYMARKET BICYCLES
5 Gregory Leach Team Metra / Cycles 54 p/b Wendy's
6 Peter Custer Your Ad Here
7 Steve Walker BikeWorks Racing
8 Brian Sjoberg Bike Doctor
9 Gerald Burkett World Cup Ski & Cycle Racing Team
10 Marc Frazer Kelly Benefit Strategies/LSV
11 Christopher Schmidt ARTEMIS
12 Victor Pradel CycleLife/Raw Talent Ranch Racing
13 Andy Mount HPC/List
14 Mario Zometa ARTEMIS
15 Jacob Miller HPC/LIST
16 Cane Napolitano altair polo
17 Jason Hall Squadra Coppi
18 Jose Pena BikeWorks Racing
19 Grant Mandsager District Velocity Racing p/b Bicycl
20 Chris Soda Raw Talent Ranch/CycleLife
21 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
22 Michael Stearns Battley Harley-Davidson Masters
23 Justin Desilets Evolution Cycling Club p/b Long & F
24 Keck Baker XO Communications/Battley Harley
25 Donald Brew North Tek-Aria
26 David Osborne ARTEMIS
27 Anthony Abate District Velocity Racing p/b Bicycl
28 Owen Hassig Squadra Coppi
29 Jose Nunez HAYMARKET BICYCLES Teammate Top 5: Andrew Bridges
30 Justin Resnick District Velocity Racing p/b Bicycl
31 Matthew Ringer District Velocity Racing p/b Bicycl
32 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sigberto Garcia
33 Joaquin Salas orono Squadra Coppi
34 Matt Rosier NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sigberto Garcia
35 Mike Esmonde Raw Talent Ranch/CycleLife
36 Clint Dager Raw Talent Ranch/CycleLife
37 Andreas Gutzeit NCVC/UnitedHealthCare Teammate Top 5: Sigberto Garcia
38 Ramon Benitez AVC/Team Hagerstown-Washington Co
39 Weston Schempf C3 Athletes Serving Athletes p/b Tw
40 Dan Schwartz NCVC/UnitedHealth Group Teammate Top 5: Sigberto Garcia
41 Scott Giles Bike Doctor
42 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
43 Peter Warner Bike Doctor
44 Bill Gros Evolution Cycling Club p/b Long & F
45 Brigham Lumm Route 1 Velo/Arrow Bicycle
46 Jared Nieters Haymarket Bicycles Teammate Top 5: Andrew Bridges
47 Matthew Latyszonek NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sigberto Garcia
48 Robert Kelly NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sigberto Garcia
49 Brian Sacawa HAYMARKET BICYCLES Teammate Top 5: Andrew Bridges
50 Martin Austermuhle District Velocity Racing p/b Bicycl
51 Chris Mcgill Bikeyard Bikeclub
52 Jeffrey Sanders AVC/Team Hagerstown-Washington Co
53 Jonathan Moncton District Velocity Racing p/b Bicycl
54 Albert Scharbach Kelly Benefits Strategies/LSV
55 Greg Abbott NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sigberto Garcia
56 Jose Escobar Battley Harley-Davidson
57 Andrew Shaw NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Sigberto Garcia
58 David Fuentes dope XO Communications/Battley Harley Da Teammate Win: Timothy Brown
59 Clifton Gray ARTEMIS
60 Jorge Marccenaro ARTEMIS
61 Guy Perotti Colavita Racing Inc.
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 18   Cat 3: 26   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Rasmusson Team Kenda
2 Kathleen Giles ABRT
3 Ainhoa Perez-diez Cardio Sports Lab/NVRC
4 Monika Sattler NCVC/UnitedHealth Group
5 Renee Roth ARTEMIS
6 Jacqueline Mcclure Breakawaybikes.com-IFRACTAL
7 Francis Dougherty Syn-fit
8 Sue Mcquiston ABRT Teammate Top 5: Kathleen Giles
9 Katherine Klausing North Tek-Aria
10 Christine Fuentes ABRT Teammate Top 5: Kathleen Giles
11 Chris Kelley Team Kenda p/b Geargrinder
12 Catherine Freck Syn-Fit Racing Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Harris unattached
2 Sarah Randolph District Velocity Racing p/b Bicycl
3 Tara Taylor Squadra Coppi
4 Michelle Scherrer Bike Stop Pro Team
5 Patty Fulton NCVC/UnitedHealthcare
6 Lisa Jancy Syn-Fit Race Team
7 Carole Harris ARTEMIS
8 Robyn Dalzen Team Sticky Fingers
9 Sandra Pashley ABRT
10 Iris Ford ARTEMIS
11 Tsahai Tafari NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Patty Fulton
12 Elizabeth Wightman Evolution Cycling Club p/b Long & F
13 Nona Colburn ColburnCycle1
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 2