Log In
2020 Cross Winds Classic • Feb 23 2020
Possible Drizzle, 46 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Demsy Cifuentes OKC Velo - Bike Lab Club 1:32:28
Off The Front
2 Emerson Cifuentes OKC Velo - Bike Lab Club 1:32:59
1
Teammate Win: Demsy Cifuentes
3 Kyle Tabor 1:33:00
2
4 Hans Wright Windsor Door Racing P/B Bicycle 1:33:00
3
5 Michael Franz Walmart/ACEC Cycling Team 1:33:01
4
6 Chad Cook Boxcar Coffee 1:33:01
5
7 Neil Simmons Pinnacle Velo 1:33:02
6
8 Chris Lincoln Velovit 1:33:02
7
9 Mark Ferguson Pinnacle Velo 1:33:06
10 Blake Kingfisher Walmart/ACEC Cycling Team 1:36:10
Off The Back
Teammate Top 5: Michael Franz
11 Andy Nelson 1:36:11
Off The Back
12 Andrew Townsend Pinnacle Velo 1:36:14
Off The Back
13 Adolfo Cordova Pinnacle Velo 1:36:16
Off The Back
14 Chad Grundy Walmart/ACEC Cycling Team 1:36:20
Off The Back
Teammate Top 5: Michael Franz
15 John Kelly Pinnacle Velo 1:39:39
Off The Back
16 Bradley Wright Springfield Brewing Company 1:39:39
Off The Back
17 Dustin Smith The Bike Club 1:39:42
Off The Back
DNF Griffin Tichenor
DNF Jordan Beever K?at Trek P/B A&B Cycle
DNF Martial Trigeaud
DNF Jesse Nabholz
DNF Andrew Moffitt
DNF Joel Bouma Breakaway Cycling Team
DNF Milus Clarke jr Tulsa wheelmen
DNF Scott Hall Pinacle Velo
Finishers: Cat 3: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Schlake Fayetteville Wheelmen 1:34:10
1
2 Eric Monte 1:34:10
2
3 Josh Teal Pinnacle Velo 1:34:10
3
4 Kyle Landrum Bell & Company 1:34:10
4
5 Jordan Bellew 1:34:10
5
6 Jared Jones Pinnacle Velo 1:34:10
6
7 David Bartlett KCBC Racing 1:34:11
7
8 Blake Sorg Pinnacle Velo 1:34:11
8
Teammate Top 5: Josh Teal
9 Samuel Riester Walmart/ACEC 1:34:11
9
10 Ben Dixon marx bensdorf bpc cycling 1:34:11
10
11 Lukas Hooper 901 Racing 1:34:12
11
12 Jason Leake 1:34:12
12
13 Kellan Maxwell Marx-Bensdorf BPC Cycling 1:34:13
13
14 Will Tucker 1:34:14
14
15 Rene Hernandez Okc Velo Bike Club 1:34:17
16 Matt Jay 1:34:20
17 Aaron Wessel Bell & Company / Blue Sail 1:34:23
18 Matthew Mitchell Marx-Bensdorf/BPC 1:34:24
19 Beau Theriot Bell and company / blue sail 1:38:19
Off The Back
20 Brady Cayet 901 Racing 1:38:19
Off The Back
21 Rich Wu 1:38:27
Off The Back
22 Charles Givens SBC Cycling 1:38:27
Off The Back
23 Sabo Stephen 1:38:27
Off The Back
24 Jonathan Clark Neighborhood Race Team 1:38:28
Off The Back
25 Roger Johnson OKC VELO- BIKE LAB CLUB 1:38:36
Off The Back
26 Mitchell Pearce Fayetteville Wheelmen 1:38:37
Off The Back
Teammate Win: Dustin Schlake
27 Tim Ray Experience Fayetteville/Fayette 1:49:08
Off The Back
DQ Matthew Govero Velovit
DNF Ken Delaughter
DNF Paul Alexander
DNF Eric Bartels Rescue Project
DNF Timothy Bowen
DNF Michael Matthews U/A
DNF Daniel Brown Transitions Lifecare p/b InSync
DNF Josh Poteete Spa City Cycling
Finishers: Cat 4: 33   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Montgomery Marx-Bensdorf BPC Cycling 1:06:17
1
2 Leonel Lopez 1:06:17
2
3 Trevor Gullett 1:06:17
3
4 Dan Butz 1:06:18
4
5 Josue Orozco 1:06:18
5
6 Georffrey Phillips 1:06:18
6
7 Noah Bandy Bell & Company 1:06:18
7
8 Chris Tutt Fresh Racing 1:06:18
8
9 Justin Luy 1:06:18
9
10 Zach White GBMc and Associates 1:06:18
10
11 William Parrish Cirque du Velos 1:06:18
11
12 Erik Mettler 1:06:18
12
13 Tyler Hart 1:06:18
13
14 Easton Bouma Breakaway Cycling Team 1:06:18
14
15 Charles Mcdaniel 901 Racing 1:06:18
15
16 Antonio Serna 1:06:18
16
17 Tarynce Hudson Major Taylor Cycling Club of Li 1:06:19
17
18 Michael Griffith Boston Mountain Cyclists 1:06:19
18
19 Benjamin Ladd 901 Racing 1:06:20
19
20 Kevin Bradley Fayetteville Wheelmen 1:06:25
21 Gordon Hodgkins 1:15:59
Off The Back
22 Mike Mccoy Fayetteville Wheelmen 1:26:08
Off The Back
23 Braden Lunday 1:26:21
Off The Back
24 Bailey Mciver 1:26:21
Off The Back
25 Jason Gonzalez 3 Feet Cycling 1:27:17
Off The Back
26 Dean Floyd SMC Recycling 1:54:25
Off The Back
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 17   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Looney Generated Energy Solutions 44:43
2 Grady Looney Generated Energy Solutions 51:22 Teammate Win: Grayson Looney
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Mertins Phat Tire 1:06:18
1
2 Aden Priest Fayetteville Wheelmen 1:06:20
2
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Bradley Floyd Financial 2:20:57
1
2 Peter Erdoes DNA Racing 2:20:57
2
3 Devery Andrews 2:20:57
3
4 Armando Sanchez 2:20:57
4
5 Larry Buxton Soundpony Triad Bank 2:20:58
5
6 Heath Deal Walmart/ACEC Cycling Team 2:21:00
6
7 Jason P holland Team Air Assurance p/b AVB Bank 2:21:05
8 Jason Blackketter Walmart/ACEC Cycling Team 2:21:11
9 Bill Sowers Walmart/ACEC Cycling Team 2:21:25
10 Paul Komarek 2:21:39
Off The Back
DNF Wesley Wright Fayetteville Wheelmen
DNF Joseph Bouma Walmart/ACEC Cycling Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack White EVOQ.BIKE p/b ENSHORED. 2:30:25
Off The Front
2 Tanner Ward First Internet Bank Cycling 2:30:26
Off The Front
3 Brandon Krawczyk 2:30:26
Off The Front
4 William Vickerman City Title Cycling Team 2:30:29
Off The Front
5 Christopher Baker Nashville Local Cycling 2:30:30
Off The Front
6 John C mooney Velovit/Palmer Safety 2:30:56
Off The Front
7 Kevin Solomon City Title Cycling Team 2:33:36 Teammate Top 5: William Vickerman
8 Evan Mcquirk The Bike Lab OKC 2:33:36
9 Ben Gramling City Title Cycling Team 2:33:39
1
Teammate Top 5: William Vickerman
10 Brian Lea Tulsa Wheelmen 2:33:39
2
11 Taylor Herron Marx- Bensdorf 2:33:40
3
12 Aubrey Pepper Nashville Local Cycling 2:33:40
4
Teammate Top 5: Christopher Baker
13 John Purvis First Internet Bank Cycling 2:33:42
5
Teammate Top 5: Tanner Ward
14 William Zoughaib Pastaria/Big Shark Racing 2:33:43
6
15 Brandon Jackson 2:33:43
7
16 Bryant Funston Marx-Bensdorf / BPC Cycling Tea 2:33:56
17 Robert Varner 2:34:10
18 Bryce Ward City Title 2:34:36
Off The Back
Teammate Top 5: William Vickerman
19 Christopher Winter Amateur Cycling Club of Memphis 2:47:52
Off The Back
DNF Brendan Housler
DNF Michael Bruzina Floyd Financial
DNF Jim Farasy Floyd Financial
DNF Austin Hess Floyd Financial
DNF Scott Ogilvie Rise Above / Rockwell
DNF Adam Barnes
DNF Eric Nelson Velovit
DNF Andrew Evans City Title Cycling Team Teammate Top 5: William Vickerman
DNF Scott Rollins 901 Racing
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsay Petruk 1:15:04
2 Alice Alexander 1:15:05
3 Michelle Lingenfelser KCBC Racing 1:15:08
4 Tracy Coleman 1:15:11
5 Heather Nichols Marx-Bensdorf/BPC Cycling Team 1:16:12
6 Chassie Kirby Fayetteville Wheelmen 1:16:31
7 Abigail Pritchard Team Noah 1:17:19
8 Madison Gramling Breakaway Cycling Team 1:18:13
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Williams 1:15:05
2 Cherilyn Mahoney 1:15:07
3 Shelby Tucker 1:15:07
4 Melisa Jennings Fayetteville Wheelmen 1:15:15
5 Heather Perkins Marx-Bensdorf/BPC 1:15:31
6 Kayla Bruskas Fayetteville Wheelmen 1:16:57
7 Renee Stanfield Jackson Velo Sport/Nissan Paris 1:24:01
8 Christy Colville-king Fayetteville Wheelmen 1:29:28 Teammate Top 5: Melisa Jennings
DNF Jenna Bailey
DNF Alex Whittington
DNF Jessica Sorg
DNF Nicole Roy Marx-Bensdorf/BPC racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Helen Priest Fayetteville Wheelmen 1:15:04
2 Ella Mertins Fayetteville Wheelmen 1:20:06 Teammate Win: Helen Priest
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Cook Marx Bendorf 1:17:07
2 Marda Kaiser rehnelt Marx and Bensdorf ACCM 1:17:11
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Ruess 2:20:04
2 Leah Thorvilson Femme ?quipe 2:20:07
3 Leigh Ann fields Breakaway Cycling Team 2:20:09
4 Heidi Dahlmann 2:20:12
5 Andrea S krushefski 2:20:16
DNF Sally Landham Marx-Bensdorf Cycling Team
DNF Katy Simmons
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 3