Log In
Pacific Raceways Circuit Series • Apr 19 2022 • Kent, WA
Mostly Cloudy, 50 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Danielson Gene Johnson Cycling Team
2 Colin Wilson University of Washington
3 Richard Newcombe Fount Cycling Guild
4 Ben Pflaum Fell Swoop
5 Luke Willson Seattle Cycling Club
6 Michael Bailey Gene Johnson Cycling Team Teammate Win: John Danielson
7 Ryder Thomas Gene Johnson Cycling Team Teammate Win: John Danielson
8 Cosmo Harrigan Seattle Cycling Club Teammate Top 5: Luke Willson
9 Ty Parshall Tete de la Course
10 Nathaniel Clark Apex Racing
11 Michael Copenhaver Bayview Bicycles
11 Reid Olsen
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Hill DropBar Racing/Source Endurance
2 Jeffrey Reed DropBar Racing/Source Endurance Teammate Win: Matthew Hill
3 Sean Phillips DropBar Racing/Source Endurance Teammate Win: Matthew Hill
4 Kirk Canfield
5 Alan Wiley Fell Swoop
6 Nathan Hakken Apex Racing
7 Dave Preston Hagens Berman
8 Jason Ingram Fell Swoop Teammate Top 5: Alan Wiley
9 Todd Dry Northwest Tri and Bikes
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trenton Starkey Fount Cycling Guild
2 William Cucco Tete de la Course
3 Ben Marshall Gene Johnson Cycling Team
4 Peter Kim Gene Johnson Cycling Team
5 Sean Bunce Fount Cycling Guild Teammate Win: Trenton Starkey
6 Johan Brusa Premier Racing
7 Derek Wilkerson Seattle Cycling Club
8 Steven Ballinger
9 Isaac Juracich Liquid Velo Expeditors
10 Aaron Halfaker Apex Racing
11 John Monnig Zevenbergen
12 Lloyd Lints Zevenbergen
13 Keith Robinson Hagens Berman
14 Colin Staats
15 Chad Nichols Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Ben Marshall
16 Jeremy Cucco Illuminati Cycling
17 Mack Parshall Tete de la Course Teammate Top 5: William Cucco
18 Ciaran O'rourke Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Ben Marshall
19 Ryan Mix Zevenbergen
20 Maarten Brugmans Zevenbergen
21 Tyson Danilson Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Ben Marshall
22 Brian Mccleerey Apex Racing
23 Christopher Dennis Apex Racing
24 Rachel Urban Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Ben Marshall
24 Stephanie Taplin Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Ben Marshall
24 Nathan Hakken Apex Racing
24 Margaux Mcbirney Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Ben Marshall
24 Sam Horn Apex Racing
24 Ryan Havill Taco Time NW Cycling Team
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walker Bohannan Premier Racing
2 Ansel Smolund Fount Cycling Guild
3 Brandon Lemke Team Sports Bicycle Racing Team
4 Taylor Stalfort Gene Johnson Cycling Team
5 Stephen Carlucci Fount Cycling Guild
6 Luis Perez Gene Johnson Cycling Team
7 Colin Wilson University of Washington
8 Zachary Simon Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Taylor Stalfort
9 Cosmo Harrigan Seattle Cycling Club
10 Michael Barene Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Taylor Stalfort
11 Aaron Yim Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Taylor Stalfort
12 Nathaniel Clark Apex Racing
13 Michael Bailey Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Taylor Stalfort
14 Francisco Molinares Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Taylor Stalfort
15 Brian Shieh A Cycling Team
16 Ryder Thomas Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Taylor Stalfort
17 John Danielson Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Taylor Stalfort
17 Reid Olsen
17 Jamison Anton Fount Cycling Guild Teammate Top 5: Ansel Smolund
17 Eric Christensen Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Taylor Stalfort
17 Luke Willson Seattle Cycling Club
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claudio Pozzi Fount Cycling Guild
2 Joaquin Luna Fell Swoop
3 Greg Hoglund Taco Time NW Cycling Team
4 Kevin Hodges Fount Cycling Guild Teammate Win: Claudio Pozzi
5 Doug Davis Zevenbergen
6 Thomas Horan Fell Swoop
7 Justin Heinen Taco Time NW Cycling Team Teammate Top 5: Greg Hoglund
8 Stuart Ayling Hagens Berman
9 Sean Murphy DropBar Racing/Source Endurance
10 Peter Kuhn Hagens Berman
11 Stephane Crepin Taco Time NW Cycling Team Teammate Top 5: Greg Hoglund
12 David Grainger Gene Johnson Cycling Team
13 David Gambel Liquid Velo Expeditors
14 Bradlee Haley Liquid Velo Expeditors
15 Stephen Fontenot OMG Racing
16 Blaine Felton Taco Time NW Cycling Team Teammate Top 5: Greg Hoglund
17 Nikos Mills DropBar Racing/Source Endurance
18 David Katz Caliber Home Loans/Gerks
19 Zach Juracich Liquid Velo Expeditors
20 Rick Roof Fell Swoop Teammate Top 5: Joaquin Luna
21 Gregory Luniewski Caliber Home Loans/Gerks
22 Kevin Masterson DropBar Racing/Source Endurance
23 Dave Preston Hagens Berman
24 Richard Newcombe Fount Cycling Guild Teammate Win: Claudio Pozzi
25 Kirk Canfield
26 Todd Dry DropBar Racing/Source Endurance
27 Jeffrey Reed DropBar Racing/Source Endurance
28 Ben Pflaum Fell Swoop Teammate Top 5: Joaquin Luna
29 Gary Lardizabal Seattle Cycling Club
30 Brian Cole DropBar Racing/Source Endurance
31 Dustin Shaffer Fell Swoop Teammate Top 5: Joaquin Luna
32 Dwaine Trummert Fell Swoop Teammate Top 5: Joaquin Luna
33 Steve Bleifuhs Taco Time NW Cycling Team Teammate Top 5: Greg Hoglund
34 Ted Buchanan Taco Time NW Cycling Team Teammate Top 5: Greg Hoglund
35 Jonas Bakkane Fell Swoop Teammate Top 5: Joaquin Luna
36 Daniel Hubbell Taco Time NW Cycling Team Teammate Top 5: Greg Hoglund
36 Bill Zimmerman Taco Time NW Cycling Team Teammate Top 5: Greg Hoglund
36 Walter Howard Notre Dame Cycling
36 Robert Rice Gene Johnson Cycling Team
36 David Chipchase Liquid Velo Expeditors
36 Joseph Thomas Taco Time NW Cycling Team Teammate Top 5: Greg Hoglund
36 Scott Monett Team 2FIVE3 Racing
36 John Mcconnell Team 2FIVE3 Racing
36 George Wright Taco Time NW Cycling Team Teammate Top 5: Greg Hoglund
36 Jason Ingram Fell Swoop Teammate Top 5: Joaquin Luna
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 22   Cat 4: 10   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellexi Snover Fount Cycling Guild
2 Rachel Urban Gene Johnson Cycling Team
3 Angela Roberts
4 Claire Law Breakfast Racing Team
5 Margaux Mcbirney Gene Johnson Cycling Team
6 Alycia Staats Fount Cycling Guild Teammate Win: Ellexi Snover
7 Stephanie Taplin Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Rachel Urban
7 Jaclyn Rainey (7 - cat4) Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: Rachel Urban
7 Caitlin Pellerin Zevenbergen
7 Ella Dorband Breakfast Racing Team Teammate Top 5: Claire Law
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1