Log In
Tour de Tuscaloosa • Mar 25 2012
Clear, 73 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juan Carlos arias
2 Tony Scott Peachtree Bikes
3 Eric Murphy Team United Healthcare Georgia/The
4 Terry O'toole Iron Data Racing
5 Leonardo Marquez Lifetime Bikes Loganville
6 Igor Rudalev Iron Data Racing
7 Kent Wheeler Deeds Publishing
8 Will Hibberts Ivan Leonard Chevrolet
9 Peter Dudle Competitive Velo - Masters
10 Christopher Cundiff Bicycles Etc.
11 Kevin Sanders West Florida Wheelmen
12 Kirk Corsello Iron Data Racing Teammate Top 5: Terry O'toole
13 Randall Legeai Desire Title Racing
14 Donald Davis US Military Cycling Team Fueled by
15 Oleo Tanovitchi
16 Michael Carter Iron Data Racing Teammate Top 5: Terry O'toole
17 Todd Hickman 901 Racing
18 Robert Gregory MOAB Masters Racing
19 Paul Haanschoten Madison Cycles
20 Andy Meyer
21 Michael Lackey Tria Market / DonohooAuto
22 Tom Gates MOAB Masters Racing
23 Joseph Ruf Madison Cycles
24 Steven Carrell Peachtree Bikes Teammate Top 5: Tony Scott
25 Bernd Greimel Velo City Pro Cycle
26 Firmon Hardenbergh Peachtree Bikes Teammate Top 5: Tony Scott
27 Mike Proffitt Competitive Velo - Masters
28 Robert Hope Velo City Pro Cycle
29 Paul Weaver Druid City Bicycle Club
30 James Hall
31 David Turbyfill Subaru Cyclones
32 Frank Martin Velo City Pro Cycle
33 Tim Haskew Velo City Pro Cycle
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Branyon Frazier Cycling Juniors
2 Arvin Jansen Trace Bikes
3 Nathan Duncan Fairhope Bicycle Company
4 Judson Sherrell Fairhope Bicycle Company
5 Charlie Sledge Fairhope Bicycle Company
6 Sean Branyon Frazier Cycling Teammate Win: Davis Branyon
7 Thayne Dean Frazier Cycling Teammate Win: Davis Branyon
8 Seth Evans
9 Jacob Williams Fairhope Bicycle Company Teammate Top 5: Nathan Duncan
10 Will Goodson Trace Bikes Teammate Top 5: Arvin Jansen
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Dijkema Frazier Cycling
2 James Todd Frazier Cycling Teammate Win: Alexander Dijkema
3 Mikey Waine Junior Flyers
4 Prithvi Gummadi Frazier Cycling Teammate Win: Alexander Dijkema
5 Nick Oestreich Junior Flyers
6 Alex Hernandez West Florida Wheelmen
7 Toby Wakelin Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Alexander Dijkema
8 Peter Radebaugh Trace Bikes
9 Parker Goodson Trace Bikes
10 Blake Wilson Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Alexander Dijkema
11 Aditya Gummadi Frazier Cycling Teammate Win: Alexander Dijkema
12 Rishi Teja mocherla Frazier Cycling Teammate Win: Alexander Dijkema
13 Andrew Singer Matrix/RBM
14 John Sherrell Fairhope Bicycle Company
15 Graeme Nelson Trace Bikes
16 Joseph Monahan New Orleans Bicycle Club Inc
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Monahan Desire Title Racing
2 Trip Volnoff Frazier Cycling
3 Parker Haney Frazier Cycling
4 Austin Duckworth Frazier Cycling
5 Jonas Wood Trace Bikes
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Cucaz Frazier Cycling
2 Justin Bashe Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Jonathan Cucaz
3 Ben Rothschild Frazier Cycling Teammate Win: Jonathan Cucaz
4 Austin Cheshire Fairhope Bicycle Company
5 Robbie Deckard
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Hyde West Florida Wheelmen
2 Oliver Flautt Depaula Racing
3 Tyler Hutchinson Absolute Racing Team
4 Kevin Pawlik
5 Gabriel Eugene denes Georgia Cycling Inc.
6 Robert Vachon Bicycle Works
7 Andrew Murphy 901 Racing
8 Dale Sanford Marx and Bensdorf Cycling Team
9 Robert Cotrell L5Flyers p/b Quantum Mechanics
10 Andrew Williamson Fairhope Cycling Project
11 Warren Stjohn BH/Comedy Central
12 Danny Boone Marx and Bensdorf Cycling Team
13 Jack Howland Krystal / Warp9bikes.com
14 Francis Asprodites Tiger Cycling Foundation
15 Peter Reed IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.co
16 Alexander Hanes Fairhope Cycling Project
17 Chad Wiswall
18 Robert Berghel Scenic City Velo
19 Kurt Page US Military Cycling Team Fueled by
20 Timo Stark Tria Market / DonohooAuto
21 Clark Hurst
22 Dustin Flint Tiger Cycling Foundation
23 Michael Poole SVMIC Cycling
24 Adam Hornbacher Madison Cycles
25 Todd Huber SVMIC Cycling
26 Michael Russell Lifetime Bikes Loganville
27 James Delong Krystal / Warp9bikes.com
28 Tony Robinson Toyota Forklifts/Sport Factory
29 David Anthony dope BH/Comedy Central
30 Jt Winders MSMOC
31 Matt Brown Krystal / Warp9bikes.com
32 Craig Brimer Hub Endurance Chattanooga
33 Ed Merritt BBC p/b WheelWorx
34 Gene Mcbrien
35 Ryan Jones Spring City Cycling Club
36 Todd Hollingsworth Velo City Pro Cycle
37 Brian Sumners Bicycle Works
Finishers: Cat 3: 35   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Winter
2 Ben Bradley Tulane University
3 Fletcher Lydick Frazier Cycling
4 Alexander Dijkema Frazier Cycling
5 Jason Kellen
6 Bryan Thames BPC Cycling
7 Johnny Mayero Frazier Cycling Teammate Top 5: Fletcher Lydick
8 Kevin Conerly
9 Scott Morris Lifetime Bikes Loganville
10 Matthew Burks Birmingham Bicycle
11 John Wozniak MSMOC
12 Adam Morris MSMOC
13 Jeff Ingle Krystal Cycling Team
14 Stewart Miller ST3 Cycling
15 Kevin Bevis Steel City Cycling
16 Nathan Robinson TriStar Cycling Team
17 Graeme Preston Tulane University Teammate Top 5: Ben Bradley
18 William Jones Raising Cane's Racing
19 Austin Sholly
20 Russell Thompson Steel City Cycling
21 Timothy Kilpatrick
22 Steven Ragle Treehouse Racing
23 Brian Jackson Wheeltags
24 Steve Johnson Desire Title Racing
25 Steve Ziemba NashvilleCyclist.com
26 Dale Chrystie BPC Cycling
27 Jacob Black U of Alabama
28 Shane Collins Orlando Road Club Inc
29 Justin Schmidt North Georgia Cycling Association,
30 Brooks Abel Desire Title Racing
31 Nicholas Collins Orlando Road Club Inc
32 Greg Tant MSMOC
33 Lane Savage GSMR
34 Rolan Jaramillo New Orleans Bicycle Club Inc
35 David Sanders Steel City Cycling
36 Dustin Gill Fairhope Cycling Project
37 David Haney Frazier Cycling Teammate Top 5: Fletcher Lydick
38 David Kramer
39 Shawn Ewing Treehouse Racing
40 Tim Mistretta MSMOC
41 Alan Laytham ST3 Cycling
42 Ben Webster Caney Fork Racing
43 Jd Vibert Birmingham Bicycle
44 Gregory Colby Harpeth Bicycles Racing
45 Ricky Park Hub Endurance Chattanooga
46 Stephen Wilham Krystal Cycling Team
47 Christopher Palk Caney Fork Racing
48 Jeff Buse MSMOC
49 Justin Bashe Frazier Cycling Juniors Teammate Top 5: Fletcher Lydick
50 Noah Mery U of Alabama
51 Jonathon Jennings Bici Coop Racing
52 Ryan Barnes Tulane University Teammate Top 5: Ben Bradley
53 Micaiah Rockwell Treehouse Racing
54 Andrew Baldes Mercy Cycling Team
55 David Feinswog
56 Max Diaz ST3 Cycling
57 Raland Burks Fairhope Cycling Project
58 Dan Henry Krystal Cycling Team
59 Keith Miller Tiger Cycling Foundation
60 James Cullinan
61 Doug Goodwin
62 Kyle Kruger Snapple Cycling Team
63 Mike Allison
64 Zack Berman Desire Title Racing
65 Mick Gould ST3 Cycling
66 Michael Miller GS Montagna Rossa
67 Mike Herring CCR
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 61   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Boris Simmonds Bici Coop Racing
2 John Newsom ST3 Cycling
3 Reuben Dupre ST3 Cycling
4 Travis Dorman
5 Dudley Fanguy
6 Kyle Campbell
7 Jared Black Subaru Cyclones
8 Brett Shanaman BPC Cycling
9 Logan Greenwood Mellow Mushroom Pizza Bakers
10 Robert Garrett MSMOC
11 David J gottlieb
12 Jonathan Alfarosoto ST3 Cycling Teammate Top 5: John Newsom
13 Steven Sparks U of Alabama
14 John Clark Velo City Pro Cycle
15 Robert Brunson
16 Richard Goldman
17 Russell Fulmer
18 Terry Jacks
19 Justin Mcpeak
20 James Powell CBC Racing Team
21 Eric Cheung Fairhope Cycling Project
22 Eric Wright Mellow Mushroom Pizza Bakers
23 John Powell
24 David Sandy Velo City Pro Cycle
25 Michael Garner CCR
26 Ruben Espinosa
27 Alex Free
28 Ben Sedwick Hub Endurance Chattanooga
29 Erick Ascencio Absolute Racing Team
30 Chris Sterchi Krystal Cycling Team
31 Aaron Sherman
32 Bradley Tompkins MSMOC
33 Daniel Robertson NashvilleCyclist.com
34 William Belser
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 27   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Toone Tria Market / DonohooAuto
2 Andrew Crater Cleveland Clinic Sports Health - RG
3 Emile Abraham Latino Cycling Team
4 Jan Kolar HomeSmart/L5Flyers
5 Frank Travieso Team Coco's
6 Joey Rosskopf Team Type 1- Development
7 Ryan Sullivan Team United Healthcare Georgia/The
8 Patrick Allison Tria Market / DonohooAuto Teammate Win: Brian Toone
9 David Cueli Team Cocos Teammate Top 5: Frank Travieso
10 ? Charles
11 Dylan Degan
12 David Goodman Athens Velo Club
13 Jonathan Atwell Team United Healthcare Georgia/The
14 Jean Michel lechance
15 Ryan Boudreaux Herring Gas Cycling
16 Justin Bynum Tria Market / DonohooAuto Teammate Win: Brian Toone
17 Mathew Meunier NashvilleCyclist.com
18 Jake Andrews Georgia Cycling Inc.
19 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling)
20 Ricardo Giraldo sierra
21 Tommy Schubert Amoroso's Racing Team
22 John Stowe Georgia Cycling Inc.
23 Bradley Spears Sonic Cycling
24 Gevan Samuel
25 Britton Kinnard Sonic Cycling
26 Benjamin Bryant Latino Cycling Team Teammate Top 5: Emile Abraham
27 Phillip Dobbs US Military Cycling Team Fueled by
28 Luke Servedio Sonic Cycling
29 Bryant Funston Marx and Bensdorf Cycling Team
30 Daniel Rudalev Iron Data Racing
31 Jordan Lambert Herring Gas Cycling Team
32 John Waggoner Sonic Cycling
33 Tim Hall NashvilleCyclist.com
34 Michael Palevo NashvilleCyclist.com
35 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/The
36 Jon Mclaughlin Scenic City Velo
37 Matt Brooks Team Type 1- Development
38 Michael York Locos Grill & Pub Cycling Team
39 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
40 Michael Mcbrien
41 Kent Bostick Friends Great Smokies (FGS Cycling)
42 Andrea Pirovano
43 Artiom Kraitor
44 Travis Werts Sonic Cycling
45 Frank Moak Herring Gas Cycling
46 Andrew Hodges Frazier Cycling
47 Miroslav Novak Alabama Masters Cycling
48 David Carpenter Rasmussen Bike Shop
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 22   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debbie Milne MSMOC
2 Katherine Williams Team Belladium
3 Parri Gilbride Team Belladium
4 Kaitlyn Ryan SVMIC Cycling
5 Pamela Tate Marx and Bensdorf Cycling Team
6 Amanda Ragle Treehouse Racing
7 Amy Phillips Mystique Cycling Team
8 Zoe Frazier Frazier Cycling
9 Kristin Tippey U of Alabama
10 Michele Moulton Louis Garneau Factory Team
11 Abigail Aldridge Frazier Cycling Juniors
12 Stephanie Cucaz Frazier Cycling
13 Anna Mcfarland Team Belladium Teammate Top 5: Katherine Williams
14 Kailin Acheson Team Belladium Teammate Top 5: Katherine Williams
15 Shannon Parrish Team Kenda presented by Geargrinder
16 Beth Hollingsworth Velo City Pro Cycle
17 Casey Malone Amateur Cycling Club of Memphis
18 Katie Bolton Fairhope Cycling Project
19 Angela Crone Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Pamela Tate
20 Robyn Wilham Scenic City Velo
21 Jennifer Schuble
22 Melissa Presnell Mystique Cycling Team
23 Marda Kaiser rehnelt Amateur Cycling Club of Memphis
24 Allyson Beach Fairhope Bicycle Company
25 Julie Cook Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Pamela Tate
26 Jenny Delong Mystique Cycling Team
27 Allison Greening Treehouse Racing
28 Emily Hirschman The Fit Lab
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 15   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annalise Oestreich Junior Flyers
2 Jane Tullis Frazier Cycling Juniors
3 Madison Beach Fairhope Bicycle Company
4 Holly Wakelin Frazier Cycling Juniors
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Eckrote Frazier Cycling
2 Olivia Lyons Fairhope Bicycle Company
3 Madeleine Haney Frazier Cycling Teammate Win: Kate Eckrote
4 Isabella Nguy Frazier Cycling Teammate Win: Kate Eckrote
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abigail Beach Fairhope Bicycle Company
2 Sophie Wakelin Frazier Cycling Juniors
3 Cara Beth branyon Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Haney Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Valerie Nagoshiner Team Belladium
2 Ginger Sillery
3 Lindsay Reed Marx and Bensdorf Cycling Team
4 Tina Locklear Rome Velo
5 Shelly Collins Team Belladium Teammate Win: Valerie Nagoshiner
6 Frances Sledge Fairhope Bicycle Company
7 Christy Brown Mystique Cycling Team
8 Lisa Bongiorno Frazier Cycling
9 Crystal Galloway Mystique Cycling Team
10 Catherine Dewberry Team Belladium Teammate Win: Valerie Nagoshiner
11 Rachel Bartlett Mystique Cycling Team
12 Kris Neal
13 Chloe Ingalls Mystique Cycling Team
14 Allie Wetzel
15 Jennifer Smith Scenic City Velo
16 Patricia Tessner
17 Caleigh Hebert Frazier Cycling Juniors
18 Vanessa C. askren Competitive Velo - Masters
Finishers: Cat 4: 16   Cat ?: 2