Log In
Firestone Walker Avenue of Flags Criterium • Mar 31 2012
Mostly Cloudy, 61 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Quinn CPT
2 Mitchell Mesecher
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mathew Ly Tru Cycling
2 Jeremy Lopez Southern California Velo
3 Thomas Quimzon Sho-air/Rock 'n Road
4 Nick Robertson Southern California Velo
5 Drew Kalasky Sho-air/Rock 'n Road
6 Massimo Lucidi Team Velosport Club
7 Brad Capps
8 Nicolas Gonzalez
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Veenbaas Southern California Velo
2 Adam Alvarez LUX Pro Development
3 Mathew Ly Tru Cycling
4 Philip Bui Tru Cycling
5 Douglas Hall Sho-air/Rock 'n Road
6 Matthew Chuml Southern California Velo Teammate Win: Seth Veenbaas
7 Matthew Honeyman Santa Ynez Valley Racing Team
8 Joseph Tarrant Southern California Velo Teammate Win: Seth Veenbaas
9 Bailey Eckles PAA/REMAX
10 Rachel Swan Strive Racing
11 Joseph Vaysman LUX Pro Development Teammate Top 5: Adam Alvarez
12 Jeremy Lopez Southern California Velo Teammate Win: Seth Veenbaas
13 Chase Bowker
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Schaupp Ritte Elite U23 Development Team
2 Nash Keanu jacquez Major Motion Development
3 Rudy Lopez Major Motion Cycling Club
4 Bryan Galvan Major Motion Development
5 Zane Torre JET Cycling
6 Chris Laberge Team Specialized Racing Juniors
7 Luca Borin Serious Cycling
8 Taylor Beach LUX Pro Development
9 Thomas Jessop Major Motion Cycling Club Teammate Top 5: Rudy Lopez
10 Aubrey Smentkowski Sho-air/Rock 'n Road
11 David Kennedy PAA/REMAX
12 Edgar Blas Santa Ynez Valley Racing Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Tinstman Monster Media Racing SCVELO
2 Rudolph Napolitano
3 Diego Garavito
4 Kayle Leo grande dope Monster Media Racing SCVELO Teammate Win: Philip Tinstman
5 Michael Johnson Breakaway from Cancer Masters
6 Michael Easter Time Factory Team
7 Charon Smith Surf City Cyclery/STERLING BMW
8 Chris Demarchi Monster Media Racing SCVELO Teammate Win: Philip Tinstman
9 Armin Rahm Time Factory Team
10 Dean Laberge Team Specialized Racing Masters
11 Trevor Dunn METALMTN Cycling
12 ? Thomas Surf City Cyclery/STERLING BMW
13 Nathan Erickson ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
14 Robert Kamppila CA Pools / CFS Mortgage
15 Sean Ekins Santa Clarita Velo
16 Derric Swinfard Monster Media Racing SCVELO Teammate Win: Philip Tinstman
17 Mark Noble Time Factory Team
18 Gilbert Correa Monster Media Racing SCVELO Teammate Win: Philip Tinstman
19 Ruben Meza CA Pools / CFS Mortgage
20 Gary Douville Monster Media Racing SCVELO Teammate Win: Philip Tinstman
21 Dennis King Central Coast Tire CCT
22 Brian Cook Monster Media Racing SCVELO Teammate Win: Philip Tinstman
23 Ross Vinstein METALMTN Cycling
24 Clark Sheehan OGF&T
25 Daniel Quirk Veloce Racing P/B smith&nephew
26 Shaun Bagley Momentum Racing LLC - CA
27 Tony Brady CVC / FRANCO Racing
28 Graeme Galyer OGF&T
29 Oliver Hutchinson Team Helen's
30 Peter Sullivan Breakaway from Cancer Masters Teammate Top 5: Michael Johnson
31 Christian Walker Time Factory Team
32 Fred Arellano Back Abbey/Coates Elite Masters Tea
33 Robb Mesecher Breakaway from Cancer Masters Teammate Top 5: Michael Johnson
34 Farshid Behshid Time Factory Team
35 Brian Heneghan SJBC
36 Mike Faello Surf City Cyclery/STERLING BMW
37 Shane Lawlor Monster Media Racing SCVELO Teammate Win: Philip Tinstman
38 James Paolinetti Monster Media Racing SCVELO Teammate Win: Philip Tinstman
39 Shawn Vangassen SoCalCycling.com / Echelon Design
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 13   Cat 3: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Meeker dope Breakaway from Cancer Masters
2 Craig Miller BBI-SIC Cycling
3 Steven Strickler Breakaway from Cancer Masters Teammate Win: Richard Meeker
4 John Walsh Spy Blue
5 Dennis King Central Coast Tire CCT
6 Alan Flores Spy Blue
7 Taylor Fenstermacher Spy Blue Teammate Top 5: John Walsh
8 Brett Clare Breakaway from Cancer Masters Teammate Win: Richard Meeker
9 James Edwards Team Simple Green/Bike Religion
10 Joseph Davis Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
11 Richard Mitchell Team Redlands
12 Stephen Gregorios Pinnaclife Racing Team
13 Tom Rogers
14 William Wayne CVC / FRANCO Racing
15 Dermot Carroll METALMTN Cycling
16 Randall Tinney CA Pools / CFS Mortgage
17 Blake Reed ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
18 Gary Wall Pinnaclife Racing Team
19 Tom Fitzgibbon Velo Club LaGrange
20 William Lupo CA Pools / CFS Mortgage
21 Michael Reese Central Coast Tire CCT Teammate Top 5: Dennis King
22 Bart Clifford CVC / FRANCO Racing
23 John Rondash Spy Blue Teammate Top 5: John Walsh
24 Christopher Brown Platinum Performance Cycling Team
25 Steve Hegg
26 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
27 James Miller Spy Blue Teammate Top 5: John Walsh
28 Bryan Martinez PAA/REMAX
29 Timothy Meza Team Simple Green/Bike Religion
30 Scott Raymond BBI-SIC Cycling Teammate Top 5: Craig Miller
31 Robb Mesecher Breakaway from Cancer Masters Teammate Win: Richard Meeker
32 Bud Owens BBI-SIC Cycling Teammate Top 5: Craig Miller
33 Paul Thorson Santa Barbara Bicycle Club/SBBC
34 Roy Knickman Breakaway from Cancer Masters Teammate Win: Richard Meeker
35 Malcolm Hill Breakaway from Cancer Masters Teammate Win: Richard Meeker
36 Peter Sullivan Breakaway from Cancer Masters Teammate Win: Richard Meeker
37 Eddie Kennedy PAA/REMAX
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 15   Cat 3: 13   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Bleth Spy-Swami's Cycling Team
2 Michael Birditt Spy-Swami's Cycling Team Teammate Win: Kim Bleth
3 Dale Luedtke Spy-Swami's Cycling Team Teammate Win: Kim Bleth
4 Michael Gourley
5 John Luke Santa Clarita Velo
6 Alex Collins UC Cyclery/JW Floors
7 John Schaupp Team Bicycle Trip/Symantec
8 Rick Adams CoreTechs Cycling Team
9 Owen Thomas
10 Kasey Haws Team Redlands
11 Kevin Ryan METALMTN Cycling
12 Douglas Knox Time Factory Team
13 John Sinz OCW/Paramount Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mckee Paramount Racing
2 Leo Pettus Paramount Racing Teammate Win: John Mckee
3 Raphael Gomez Rage Cycling
4 Robert Paganini PAA/REMAX
5 Vicente Gomez Rage Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Alzate escobar Team Exergy
2 Shawn Milne UCI CT: Kenda 5-Hour Energy Cycling
3 Christopher Barton UCI CT: Bissell Pro Cycling Team
4 Morgan Schmitt UCI CT: Team Exergy
5 Stephen Leece California Giant Berry Farms/Specia
6 Logan Loader dope UCI CT: Team Exergy
7 Rahsaan Bahati Bahati Foundation-CA
8 Justin Williams CashCall Mortgage
9 Benjamin Jacques-maynes UCI CT: Bissell Pro Cycling Team Teammate Top 5: Christopher Barton
10 James Stemper UCI CT: Kenda 5-Hour Energy Cycling Teammate Top 5: Shawn Milne
11 Jesse Anthony UCI CT: Team Optum p/b Kelly Benefi
12 David Forkner Foundation
13 Aurelien Passeron
14 Colton Barrett UCI CT: Team Optum p/b Kelly Benefi
15 ? Samuel Southern California Velo
16 Anthony Canevari CashCall Mortgage
17 Diego Yepez Full Circle Cycling Powered by Pure
18 Collin Samaan UCI CT: Wonderful Pistachios Cyclin
19 Martin Acosta McGuire Cycling Team
20 Steven Larsen Stage 17 Racing
21 Taylor Bertrand-barrett UCI CT: Wonderful Pistachios Cyclin
22 Raul Frias SoCalCycling.com / Echelon Design
23 Shane Buysse Spy-Swami's Development Elite Team
24 Matt Schaupp Ritte Elite U23 Development Team
25 Lucas Binder Spy-Swami's Development Elite Team
26 Erik Slack UCI CT: Wonderful Pistachios Cyclin
27 Andrew Ramage Southern California Velo
28 Mike Tettleton Full Circle Cycling Powered by Pure
29 Menso De jong UCI CT: Jelly Belly Cycling
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Johnson Spy Blue
2 Christopher Thompson Team Helen's
3 Mike Faello Surf City Cyclery/STERLING BMW
4 Oliver Hutchinson Team Helen's
5 Tucker Eurman Platinum Performance Cycling Team
6 Keith Cardoza
7 Ryan Begley Ritte Racing
8 David Perez Bike Palace
9 Mike Davis Bahati Foundation-CA
10 Sean Ekins Santa Clarita Velo
11 Doug Barnett Fast Friday
12 Salvador Maciel Ritte Racing
13 Rider Unknown
14 Jacob Gerhardt Dolce Vita Cycling
15 Mark Miller VeloCity Cyclists/Canyon Bicycles
16 Seth Veenbaas Southern California Velo
17 John Camilli METALMTN Cycling
18 Justin Savord Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Mike Faello
19 Chris Laberge Team Specialized Racing Juniors
20 Norberto Galvan CVC / FRANCO Racing
21 John Echeveste Platinum Performance Cycling Team Teammate Top 5: Tucker Eurman
22 Nick Pollack
23 Charles Ellenberger Platinum Performance Cycling Team Teammate Top 5: Tucker Eurman
24 Steve Vilhauer Southern Sierra Cyclists
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 22   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Hayes Southern California Velo
2 Bill Kesselring
3 Erik Johnson Spy Blue
4 Christopher Thompson Team Helen's
5 Richard Mitchell Team Redlands
6 David Perez Bike Palace
7 Nick Steel CVC / FRANCO Racing
8 Salvador Maciel Ritte Racing
9 Danny Munson Back Abbey/Coates Elite Masters Tea
10 Ian Holsworth ARCALIS TEST TEAM
11 William Lupo CA Pools / CFS Mortgage
12 John Camilli METALMTN Cycling
13 Michael Reese Central Coast Tire CCT
14 Tom Fitzgibbon Velo Club LaGrange
15 Josue Ramirez Santa Clarita Velo
16 William Wayne CVC / FRANCO Racing
17 Paul Thorson Santa Barbara Bicycle Club/SBBC
18 Bryan Martinez PAA/REMAX
19 Armando Requejo Echelon Santa Barbara
20 Jorge Hernandez ARCALIS TEST TEAM
21 Richard Klusman METALMTN Cycling
22 Jared Vest CVC / FRANCO Racing
23 Jason Connell Apex Racing Team
24 Marc Gomes Velo Club Monterey Racing
25 Othie Burk CVC / FRANCO Racing
26 Thomas Anhalt Platinum Performance Cycling Team
27 Unknown Rider
28 Rick Adams CoreTechs Cycling Team
29 Randall Tinney CA Pools / CFS Mortgage
30 Howard Levy CVC / FRANCO Racing
31 Bryan Yates Velo Club LaGrange
32 Marc Bobro Santa Barbara Bicycle Club/SBBC
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryce Mckibbin Santa Ynez Valley Racing Team
2 Alfredo Gallegos Platinum Performance Cycling Team
3 Marty Omalia Judgement Velo/ TBOV
4 Scott Stack Santa Ynez Valley Racing Team Teammate Win: Bryce Mckibbin
5 Nick Steel CVC / FRANCO Racing
6 Alex Shelton
7 Terrence Davis University of California-Santa Barb
8 Mark Martinet Velo Club LaGrange
9 Dominic Pape University of California-Santa Barb
10 Corey Neuer
11 Robert Donovan Knapp's Cyclery Racing
12 Paul Wilson Zeitgeist Racing
13 David Larson
14 Jeffrey Stern Platinum Performance Cycling Team Teammate Top 5: Alfredo Gallegos
15 Ryan Allen One Way Cycling
16 Luca Borin Serious Cycling
17 Ronnie Debrum One Way Cycling
18 Aaron Anaya One Way Cycling
19 Douglas Hall Sho-air/Rock 'n Road
20 Howard Levy CVC / FRANCO Racing Teammate Top 5: Nick Steel
21 Raimon Trezevant South Bay Wheelmen
22 Shayne Maccuish One Way Cycling
23 Bailey Eckles PAA/REMAX
24 Keith Howes Velo Club LaGrange
25 Jason Francia Cutters Racing
26 Rider Unknown
27 Dustin Draper
28 Jared Vest CVC / FRANCO Racing Teammate Top 5: Nick Steel
29 Stephen Murphy University of California-Santa Barb
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Holsworth ARCALIS TEST TEAM
2 Dave Pankratz One Way Cycling
3 Alfredo Gallegos Platinum Performance Cycling Team
4 Brett Weichbrod Sho-air/Rock 'n Road
5 Jason Francia Cutters Racing
6 Shayne Maccuish One Way Cycling
7 Ian Barense Platinum Performance Cycling Team Teammate Top 5: Alfredo Gallegos
8 Jorge Hernandez ARCALIS TEST TEAM Teammate Win: Ian Holsworth
9 Ronnie Debrum One Way Cycling Teammate Top 5: Dave Pankratz
10 Scott Smith Peninsula Velo Racing
11 Ryan Allen One Way Cycling Teammate Top 5: Dave Pankratz
12 Scott Sherman
13 Paul Wilson Zeitgeist Racing
14 Aaron Anaya One Way Cycling Teammate Top 5: Dave Pankratz
15 Max Sanford METALMTN Cycling
16 Brian Federmann One Way Cycling Teammate Top 5: Dave Pankratz
17 Nick Cali
18 Bryan Yates Velo Club LaGrange
19 Denis Block Village Dirt Bags
20 Matt Nation
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shay Oved
2 Ian Barense Platinum Performance Cycling Team
3 Matthew Honeyman Santa Ynez Valley Racing Team
4 Levi Block
5 Ben Rudolph University of Southern California
6 Dennis Block
7 Chris Campagnoni CVC / FRANCO Racing
8 Travis Thierry METALMTN Cycling
9 Max Sanford METALMTN Cycling
10 Dusty Nabor
11 Roberto Rodriguez
12 Nick Cali
13 Brian Federmann One Way Cycling
14 Emerson Lindenlaub
15 Christopher Palmer Team Redlands
16 George Plater
17 Brian Rogers Full Circle Cycling Powered by Pure
18 Edgar Blas Santa Ynez Valley Racing Team Teammate Top 5: Matthew Honeyman
19 Tyson Swing Santa Ynez Valley Racing Team Teammate Top 5: Matthew Honeyman
20 Corey Evans Santa Ynez Valley Racing Team Teammate Top 5: Matthew Honeyman
21 Edward Reeves
22 Jeff Huot Cutters Racing
23 Ronnie Hahn
24 Adam Haws
25 Clayton Long
26 William Mace
27 Alex Escarcega
28 Parker Maccianti Santa Ynez Valley Racing Team Teammate Top 5: Matthew Honeyman
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 21   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Moriah Swan Strive Racing
2 Sarah Swan Strive Racing Teammate Win: Moriah Swan
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Swan Strive Racing
2 Rachel Swan Strive Racing Teammate Win: Hannah Swan
3 Moriah Swan Strive Racing Teammate Win: Hannah Swan
4 Sarah Swan Strive Racing Teammate Win: Hannah Swan
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kendall Ryan UCI WPT TIBCO to The Top
2 Jenny Rios
3 Laura Van gilder Mellow Mushroom Pizza Bakers
4 Kristina Seley Cynergy Cycles-MIssing Link Coachin
5 Holly Breck SC VELO/Empower Coaching
6 Stephanie Roorda
7 Hanan Alves-hyde RideClean/PatentIt.com
8 Vanessa Drigo Vanderkitten
9 Kira Prokopakis Los Gatos
10 Joy Mcculloch Helens/Cannondale
11 Mary Ellen ash Stevens Bikes p/b Pactimo
12 Michelle Ignash Helens/Cannondale
13 Alexis Ryan Team TIBCO II
14 Anna Drakulich Surf City Cyclery/STERLING BMW
15 Dara Rodgers
16 Ryan Hostetter Metromint Cycling
17 Crystal Howard SkyFlash Racing
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Benner Kalyra/Bella Nova Master Womens Tea
2 Diana Aguirre B4T9/Foundation
3 Lalena Daigneault Rio Strada Racing
4 Kelly Mclaughlin B4T9/Foundation
Finishers: Cat 4: 4