Log In
The Plan2Peak Two Days of Buffalo - TT • Aug 6 2022 • Buffalo, NY
Humid, 82 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Lipka CRCA/Good Guys Racing p/b HighWater 0:08:06
2 Kein Denzler ETP Cycling 0:08:17
3 Ashlin Barry Mariposa Cycle Racing Team 0:08:21
4 Cormac Daly CRCA/Good Guys Racing p/b HighWater 0:08:23 Teammate Win: Joshua Lipka
5 Jeremy Gworek Twin Line Velo / Ide Family of Deal 0:08:27
6 Zach Webster Ignite Development 0:08:30
7 William Hacker Good Guys Racing 0:08:33
8 Luke Chronister ETP Cycling 0:08:36 Teammate Top 5: Kein Denzler
9 Zack Schneider ETP Cycling 0:08:36 Teammate Top 5: Kein Denzler
10 Stephen Rupp Shickluna / Lloyd Taco Factory 0:08:39
11 Frederick Junge ETP Cycling 0:08:40 Teammate Top 5: Kein Denzler
12 Eric Rickman Salty Chimp Racing 0:08:40
13 Henri Simon Team Espresso Cycle Coaching 0:08:41
14 Logan O'krafka United Nation of Cyclist 0:08:41
15 Tommy Feng 0:08:41
16 Ian Tapp 11eleven Cycling 0:08:41
17 Alessandro Sproul United Nations of Cyclists 0:08:41
18 Thomas Bolme Sandnes SK / Keystone Racing Team 0:08:43
19 Trevor August Team Skyline 0:08:44
20 Jonathan Siuta Shickluna Bikes 0:08:44
21 Zakariya Jackson United Nation of Cyclits 0:08:48
22 Christopher Pulomena Rogue Racing p/b Sail Away Coffee 0:08:49
23 Tim Matchulat ETP Cycling 0:08:53 Teammate Top 5: Kein Denzler
24 Vincent Rhino CRCA GoodGuysRacing 0:08:53
25 Dakota Schaeffer Keystone Racing P/B Lupine Lights 0:08:56
26 Andrew Wulfkuhle GPOA/Rock Lobster Cycles 0:08:56
27 John Minturn Team Margie Bars / J Mac Cycling 0:08:56
28 Andrew Lloyd 0:08:57
29 Ian Witkowski Keystone Racing P/B Lupine Lights 0:08:59
30 Steve Wehling Buffalo Bicycling Club 0:09:00
31 John West Bike Ohio / Glizzy Gladiators 0:09:00
32 Jake Lifson Team Margie Bars / J Mac Cycling 0:09:03
33 John Stoveld CS Velo 0:09:04
34 Ryan Snow Pursuit Racing 0:09:06
35 Ryan Chien DistrictTaco Racing 0:09:06
36 Aaron Troxel ETP Cycling 0:09:06 Teammate Top 5: Kein Denzler
37 Hudson Lubbers Mariposa Racing Team 0:09:06
38 Scott Dickson Bike Ohio / Glizzy Gladiators 0:09:07
39 Dennis Borden Projekt 0:09:13
40 Christian Ricci TRA/Mandevco 0:09:13
41 Brian Phipps Meta CC 0:09:15
42 Billy Taylor GOOD GUYS RACING P/B HIGHWATERWOMEN 0:09:15
43 Shawn Alexander Clarkson university cycling 0:09:17
44 Corey Knowles Buffalo Bicycling Club 0:09:47
45 Nathan Coste SVC/Bikeworks 0:09:49
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 11   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patryk Stolp FRT Bros 0:08:47
2 Luke Steelman IBCC Racing 0:09:16
3 Jimmy Dyches IBCC Racing 0:09:18
4 Daniel Da silva BMV Cycling 0:09:20
5 Zac Braun Twin Line Velo / Ide Family of Deal 0:09:30
6 Zihao Li RBC 0:09:40
7 Jonathan Curtis Kelly Benefit Strategies/LSV 0:09:42
8 Max Schneider Buffalo Bicycling Club 0:09:43
9 Yuanshuai Si Bike Ohio 0:09:45
10 Devin Erdmann Buffalo Bicycling Club 0:09:50
11 Ryan Shank Blue Bell Private Wealth Management 0:09:51
12 Jeremy Migone TeamODZ 0:09:57
13 Aaron Myran Morning Glory CC 0:10:00
14 James Oakes Projekt 0:10:00
15 Sean Conway 0:10:05
16 Daniel Lundenberg Newmarket Eagles Cycling Club 0:10:14
17 John Fahrbach Buffalo Bicycling Club 0:10:16
18 Aaron Rosenberg Buffalo Bicycling Club 0:10:26
19 Curt Andersson 0:10:31
20 Gregory Rivera 0:10:56
21 Daniel Pack 0:11:43
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Tine SVC/Bikeworks 0:08:46
2 Jan Van aardt Nalgene Cycling p/b Northglow Photo 0:09:01
3 Robert Hengel Buffalo Bicycling Club 0:09:03
4 Brian Rybak ETP Cycling 0:09:05
5 Jamie Fleming ETP Cycling 0:09:06
6 Brian Cardona TruePath Racing / Genesee Valley Cy 0:09:08
7 Michael Ybanez B1 Squadra Cycling Team 0:09:11
8 Ben Barnhardt Kanberra p/b Five & 20 0:09:17
9 Michael Carriglitto Keystone Racing p/b Lupine Lights 0:09:18
10 David Bibic Midweek CC 0:09:22
11 Richard Bulmann Independent 0:09:25
12 Chris Cioccio Kanberra p/b Five & 20 0:09:26
13 Timothy Gilligan Keystone Racing P/b Lupine Lights 0:09:26
14 Jonathan Delcolle SVC / Bikeworks 0:09:28 Teammate Win: Andrew Tine
15 William Hellems London Centennial Wheelers 0:09:29
16 John Embow Shickluna Bikes / Lloyd Taco Factor 0:09:31
17 Dan Underwood Battley Harley-Davidson / Total CC 0:09:35
18 Polo Fernandez ETP Cycling 0:09:37 Teammate Top 5: Brian Rybak
19 Kevin Smith Tom's Pro Bike 0:09:37
20 Joel Solly Kanberra p/b Five & 20 0:09:37
21 Robert Brnilovich ETP Cycling 0:09:39 Teammate Top 5: Brian Rybak
22 Sandro Verrelli Newmarket Eagles Cycling Club 0:09:40
23 Chris Kirk Independent 0:09:42
24 Daniel Dudzik MIT Cycling Team 0:09:47
25 Jeff Murphy Randonneurs 0:09:48
26 Willie Payton CRCA/Axis 0:09:54
27 Rick Dalton Ide Family of Dealerships p/b RV&E 0:09:54
28 Danny Saccoccio SVC/Bikeworks Racing 0:09:54
29 Gregory Cherr Buffalo Bicycling Club 0:09:55 Teammate Top 5: Robert Hengel
30 Robert Hoenick SVCBikeworks 0:10:04 Teammate Win: Andrew Tine
31 Patrick Mcgovern Buffalo Bicycling Club Racing Team 0:10:06
32 Martin Lasak DeathRow Velo / Team DRV 0:10:20
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat 4: 6   Cat ?: 7  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kimberly Stoveld Unattached 0:09:08
2 Lucy Hempstead Emotional.fr Tornatech Blagnac Maco 0:09:38
3 Sara Youmans ORION Racing 0:09:41
4 Whitney Surgenor Cyclery Racing 0:09:48
5 Chelsea Knapp Projekt 0:09:50
6 Yasmin Jackson Newmarket Eagles 0:10:12
7 Jennifer Bushover Projekt 0:10:13 Teammate Top 5: Chelsea Knapp
8 Carissa Jantzi Shickluna Bikes/Lloyd Taco Factory 0:10:30
9 Susan Andersson CORK MONKEY RACING 0:10:31
10 Carol Scheeler Kanberra p/b Five & 20 0:10:35
11 Traci Cummings TomsProBike/Plan2Peak 0:10:54
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Hess CORK MONKEY RACING 0:09:40
2 Leslie Horn ESP Endurance Team 0:10:31
3 Anna-lena Kempen La Prima Espresso Co. Racing 0:10:37
4 Ashley Johnson CORK MONKEY RACING 0:10:43 Teammate Win: Sarah Hess
5 Haniya Jackson Newmarket Eagles 0:10:45
6 Bonnie Gilbery 0:11:00
7 Halle Sauer Shickluna Bikes/Lloyd Taco Factory 0:11:02
8 Emily Hill Campus Wheelworks 0:12:43
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 5