Log In
Binghamton Circuit Race • Apr 29 2012
Clear, 49 degrees, wind 16 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Hunter MT BORAH / MINERVA DESIGN P/B BASSO
2 Jeremy Wickham CORNING/NOTUBES RACE TEAM
3 Drew Scoles MT BORAH / MINERVA DESIGN P/B BASSO Teammate Win: John Hunter
4 Wacek Godycki Genesee Valley Cycling Club
5 Steve Sloan UPTON BASS RACING
6 Eric Gregoire TEAM OMMEGANG-SYRACUSE BICYCLE
7 Corey Knowles Genesee Valley Cycling Club Teammate Top 5: Wacek Godycki
8 Nicholas Zito NALGENE/R3
9 Zack Vogel NORTH AMERICAN VELO (NAV)
10 David Bertram PACELINE SPORTS
11 Kenneth Thomas Queen City Cyclists
12 Scott Lytle Queen City Cyclists
13 John Holden MINERVA DESIGN CYCLING TEAM
14 Kevin Walker MINERVA DESIGN
15 Bradford Stratton CAPITAL BICYCLE RACING CLUB
16 Patrick Walle MINERVA DESIGN CYCLING TEAM
17 Keane Brennan Farm Team Cycling
18 Nathan Sentz PACELINE SPORTS
19 Paul Eisele Upton Bass Racing Teammate Top 5: Steve Sloan
20 Craig Polston TBS RACING P/B PLAN2PEAK
21 Randy Hadzor
22 Steven Smith PACELINE SPORTS
23 Michael Mascarenhas
24 Stephen Hudyncia ROGUE RACE TEAM
25 Jeff Lubkowski MINERVA DESIGN CYCLING TEAM
26 David Yacobelli CORNING/NOTUBES RACE TEAM Teammate Top 5: Jeremy Wickham
27 Keith Watkins Central New York Cyclist
28 Ethan Suttner Century Road Club Assoc
29 Richard Scaduto TBS RACING P/B PLAN2PEAK
30 Brian Klotz CORNING/NOTUBES RACE TEAM Teammate Top 5: Jeremy Wickham
31 Donna Moody TEAM PLACID PLANET
32 Jordan Oroshiba UNIVERSITY OF ROCHESTER
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 23   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Bertram PACELINE SPORTS
2 Michael Grygus Crystal City Cycling
3 Corey Knowles Genesee Valley Cycling Club
4 Patrick Walle MINERVA DESIGN CYCLING TEAM
5 Nicholas Zito NALGENE/R3
6 Eric Gregoire TEAM OMMEGANG-SYRACUSE BICYCLE
7 Nicholas Chen Cycling Club at Cornell University
8 Nathan Sentz PACELINE SPORTS Teammate Win: David Bertram
9 Kevin Emr CORNING/NOTUBES RACE TEAM
10 Michael Duerr Elevate Cycles
11 Zack Vogel NORTH AMERICAN VELO (NAV)
12 Carl Pfranger MVBC
13 Douglas Mauro Park Ave Bike Team
14 Philip Nesbitt TOWPATH RACING / SBR CYCLING TEAM
15 Christopher Bushover Queen City Cyclists
16 Unknown Rider
17 Jscott Korbich GS SIMMERIA
18 Bradford Stratton CAPITAL BICYCLE RACING CLUB
19 David Hansen ROGUE RACE TEAM
20 Joseph Wells
21 Ethan Suttner Century Road Club Assoc
22 Jordan Oroshiba UNIVERSITY OF ROCHESTER
23 Christopher Jones RUUD RACING/TVC
24 Brad Helmetsie RUUD RACING/TVC
25 James Leone CAPITAL BICYCLE RACING CLUB
26 Michael Mascarenhas NORTH AMERICAN VELO
27 Scott Wright Onondaga Cycling Club
28 James Randall TEAM OMMEGANG-SYRACUSE BICYCLE
29 Robert Wood
30 Steven Smith PACELINE SPORTS Teammate Win: David Bertram
31 Tim Andrus ROGUE RACE TEAM
32 Ben Barnhardt TBS RACING P/B PLAN2PEAK
33 Daniel Ohart ROGUE RACE TEAM
34 Adam Trost TBS RACING P/B PLAN2PEAK/EARC
35 Craig Polston TBS RACING P/B PLAN2PEAK
36 Keith Watkins Central New York Cyclist
37 John Holden MINERVA DESIGN CYCLING TEAM Teammate Top 5: Patrick Walle
38 Jeremy Gardner MELLO VELO RACING
39 Jeff Lubkowski MINERVA DESIGN CYCLING TEAM Teammate Top 5: Patrick Walle
40 Nosson Spielberg KISSENA CYCLING CLUB
41 Jonathan Tenney
42 Jason Dellilo MAXPOWER CYCLING
43 Kurt Woodruff RUUD Racing Team
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Chen Cycling Club at Cornell University 1:08:00
1
2 Henry Gerson FLCC / SWAN CYCLES / CHRIS COOKIES
2
3 Douglas Mauro Park Ave Bike Team
3
4 Raymond Willard TEAM OMMEGANG-SYRACUSE BICYCLE
4
5 Carl Pfranger DICK SONNE'S RACING/ MOHAWK VALLEY
5
6 Matthew Howey WEST CHESTER CYCLING CLUB
6
7 Michael Corcimiglia CNB/COUNTRY MALT GROUP CYCLING/GVCC
7
8 Jason Haight CHOBANI - SYRACUSE BICYCLE
8
9 Christopher Jones RUUD RACING/TVC
9
10 Armin Heurich FLCC/CHRIS COOKIES/SWAN CYCLES
10
11 Bryan Blake OCFCU CYCLING PROJECT
11
12 Ad Stabel CNYC
12
13 Kevin Emr CORNING/NOTUBES RACE TEAM
13
14 Steven Gates CENTRAL NEW YORK CYCLING
14
15 Robert Wood ROGUE RACE TEAM
15
16 Jonathan Benner
16
17 Michael Meier RUUD CYCLING
17
18 Wyatt Drake FARM TEAM CYCLING
18
19 Brad Helmetsie RUUD RACING/TVC
19
20 Anthony Sylor ONCE AGAIN NUT BUTTER RACING/LIVING
20
21 Nosson Spielberg KISSENA CYCLING CLUB
21
22 Nate Foster CORNING/NOTUBES RACE TEAM
22
23 Tim Andrus ROGUE RACE TEAM
23
24 Phillip Mccarthy CHOBANI - SYRACUSE BICYCLE
24
25 Adam Trost TBS RACING P/B PLAN2PEAK/EARC
25
26 Steven Hanes Capital Bicycle Racing Club
26
27 Philip Nesbitt TOWPATH RACING / SBR CYCLING TEAM
27
28 David Hansen ROGUE RACE TEAM
28
29 Jim Van leer FLCC/CHRIS COOKIES/SWAN CYCLES
29
30 Marcello Prattico MAXPOWERCYCLING.COM
30
Finishers: Cat 4: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Jennings
2 David Richardson
3 Steven Scott CNYC
4 Joshuah Tatro SOLO BREAK RACING
5 Daniel Salisbury Cycling Club at Cornell University
6 Paul Mattison Genesee Valley Cycling Club
7 Benjamin Patton
8 Jeffrey Naylor
9 Shackelford Robert GVCC
10 Robert Newcomb CORNELL UNIVERSITY
11 Charles Braman Tioga Velo Club
12 Rick Bush OCFCU CYCLING PROJECT
13 Michael Volo Onondaga Cycling Club Inc.
14 James Smith CORNELL UNIVERSITY CYCLING
15 David Dimmick
16 Jon Murray RUUD RACING/TVC
17 Marc Kingsley PACELINE SPORTS
18 Micah Lerner CORNELL UNIVERSITY
19 Brian Burr
20 Jerry Hicks
21 Jason Mccaffery GVCC
22 Dana Loucks MAXPOWERCYCLING.COM
23 Scott Somers MaxPowerCycling.com
24 Brian Diehl
25 Todd Relyea MAXPOWER CYCLING TEAM
26 Joel Peters TIOGA VELO CLUB
27 Eric Burns
28 Steven French
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 23   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Jennings
2 Joshuah Tatro SOLO BREAK RACING
3 Jon Murray RUUD RACING/TVC
4 Shackelford Robert GVCC
5 Brian Burr
6 Paul Mattison Genesee Valley Cycling Club
7 Jason Mccaffery
8 Micah Lerner CORNELL UNIVERSITY
9 Eric Burns
10 Steven French ONCE AGAIN NUT BUTTER
11 James Szczygiel Onondaga Cycling Club
12 Marc Kingsley
13 James Smith
14 David Grieves
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Vaughn CORNING/NO TUBES RACE TEAM
2 Kyle Mullaly CVC/SUBARU NEW ENGLAND
3 Ian Vernooy
4 Garrett Nunnink Crystal City Cycling
5 Toby Brisson CORNING/NOTUBES RACE TEAM Teammate Win: Daniel Vaughn
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gianni Polhemus CBRC
2 Garrett Lucas LIVINGSTON CYCLING CLUB
3 Keith Mullaly CVC/SUBARU NEW ENGLAND
4 Austin Fraher
5 Gavin Derick CRYSTAL CITY CYCLING
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonah Meadvancort FINGERLAKES CYCLING CLUB
2 Wyatt Drake FARM TEAM CYCLING
3 Connor Lenihan FARM TEAM CYCLING
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonah Meadvancort FINGERLAKES CYCLING CLUB
2 Connor Lenihan FARM TEAM CYCLING
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Barnhardt
2 Jason Dellilo
3 Jeff Hoover MAXPOWERCYCLING.COM
4 Mariano Garcia CHRIS COOKIES / SWAN CYCLES
5 David Hansen
6 Peter Martin CENTRAL NEW YORK CYCLIST
7 Nate Seymour
8 Matthew Howey
9 Jonathan Tenney Bouledogue Tout Noir
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Karaz Central New York Cyclist
2 Brian Polhemus CBRC
3 Michael Corcimiglia
4 Michael Corcimiglia CNB Country Malt Group/ GVCC
5 Glenn Swan Finger Lakes Cycling Club
6 Gregory Drumm
7 Patrick Kapinus RUUD RACING TEAM
8 Ernie Bayles FLCC/CHRIS COOKIES/SWAN CYCLES
9 Michael Beggs CENTRAL NEW YORK CYCLIST Teammate Win: Richard Karaz
10 David Prugh
11 Howard Uhrlass CNYC Teammate Win: Richard Karaz
12 Kent Goben CORNING NO TUBES RACE TEAM
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Rhoades Ruud Racing / Tioga Velo Club
2 Ernie Bayles FLCC/CHRIS COOKIES/SWAN CYCLES
3 Paul Speranza CORNING/NOTUBES RACE TEAM
4 Karl Faruzel
5 Jack Rueckheim CHRIS COOKIES/FLCC/SWAN CYCLES
6 Scott Sommers /MVBC
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phillip Hershberger Capital Bicycle Racing Club
2 Mark Mccarthy PITTSFORDPAINTINGCYCLING
3 Guy Damiano Mohawk Valley Bicycling Club
4 Brian Beach RUUD RACING/TIOGA VELO CLUB
5 Robert Hadzor
6 Timothy Leonard CBRC Teammate Win: Phillip Hershberger
7 Jeffrey Cebula
8 Stuart Joseph Mohawk Valley Bicycling Club Teammate Top 5: Guy Damiano
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Rhoades Ruud Racing / Tioga velo
2 Paul Speranza CORNING/NOTUBES RACE TEAM
3 Karl Faruzel Bouledogue Tout Noir
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Mccarthy PITTSFORDPAINTINGCYCLING
2 Brian Beach RUUD RACING/TIOGA VELO CLUB
3 William Dowling BBC
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evelyn Korbich YOUNG MEDALIST/TEAM ROTHROCK
2 Vanessa Mccaffery CORNING/NOTUBES RACE TEAM
3 Daniela Floss CORNING/NOTUBES RACE TEAM
4 Ruth Sherman CORNING/NOTUBES/SWAN CYCLES
5 Sara Foster CORNING/NOTUBES RACE TEAM
6 Lisa Fawcett
7 Margaret Thompson CORNING/NOTUBES RACE TEAM/SWAN CYCL
8 Lilynn Graves Corning/NoTubes Race Team Teammate Top 5: Vanessa Mccaffery
9 Tamara Lewis Corning/ No Tubes Race Team Teammate Top 5: Vanessa Mccaffery
10 Delana Spaulding
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Cooreman MISSION IN MOTION CYCLING-TIOGA VEL
2 Tamara Lewis CORNING/NOTUBES RACE TEAM
3 Delana Spaulding MISSION IN MOTION CYCLING-TIOGA VEL Teammate Win: Dana Cooreman
4 Stacey Cowan
5 Lisa Fawcett CORNELL CYCLING CLUB
6 Lucia Deng CRCA/ROCKSTAR GAMES/SIGNATURE CYCLE
7 Lilynn Graves CORNING/NOTUBES RACE TEAM Teammate Top 5: Tamara Lewis
8 Kelly Dietrick MAC 5 BIKES/GVCC
9 Kelsea Mullaly CVC/SUBARU NEW EGLAND
10 Nancy Bailey ONONDAGA CYCLING CLUB
11 Jackie Hendrickson MISSION IN MOTION CYCLING-TIOGA VEL Teammate Win: Dana Cooreman
12 Karen Holm MISSION IN MOTION / TIOGA VELO
13 Christine Botting
14 Jennifer Corby MISSION IN MOTION - TIOGA VELO
15 Ariana Rife MISSION IN MOTION CYCLING / TIOGA V Teammate Win: Dana Cooreman
16 Tiffany Grygus MISSION IN MOTION CYCLING-TIOGA VEL Teammate Win: Dana Cooreman
17 Angela Ott MISSION IN MOTION CYCLING-TIOGA VEL Teammate Win: Dana Cooreman
18 Elizabeth Birch MISSION IN MOTION CYCLING / TIOGA V Teammate Win: Dana Cooreman
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Riley Burns CORNING NOTUBES
2 Dagny Drake FARM TEAM CYCLING
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kara Mullaly CVC/SUBARU NEW ENGLAND
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Mullaly CVC/SUBARU NEW ENGLAND
2 Nancy Bailey ONONDAGA CYCLING CLUB
3 Kelly Dietrick
4 Donna Moody TEAM PLACID PLANET
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margaret Thompson CORNING/NOTUBES RACE TEAM/SWAN CYCL
Finishers: Cat 3: 1