Log In
Tour of Tucker County • May 26 2012
Clear, 79 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jameson Ribbens C3 - Athletes Serving Athletes 2:52:02
2 Benjamin Fogle Spokes-N-Skis / Altoona Bicycle Clu 2:52:39
3 Ian Spivack DCMTB 2:53:06
4 Kris Stein Triangle Velo 2:53:52
5 Curtis Winsor Kenda/5 Hour Energy 2:55:09
6 John Cutler Raw Talent Ranch 2:55:41
7 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare 3:57:20
8 Nathan Annon Pro Mountain Outfitters/Focus Bicyc 3:59:17
9 Mattnew Phillips Millar College 3:00:47
10 Scott Giles BIKE DOCTOR p/b DigiSource 3:03:07
11 Brad Dodson Dynamic Physical Therapy Cycling Te 3:06:09
12 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team 3:07:39
13 Colby Samstag Penn Cycling 3:09:43
14 Benjamin Kuhlman Dynamic Physical Therapy Cycling Te 3:17:07
15 Ernie Elliott International Christian Cycling Clu 3:27:43
DNF Billy Campbell Olympus Homes Cycling Team dnf
DNF Patrick Mckeegan HPC/List dnf
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Johnson Scott Pro Mountain Bike Team 2:59:18
2 Eric Lundgren JBV Coaching 2:59:50
3 Michael Tabasko DCMTB 2:59:57
4 Andy Gorski Pro Bikes / AHR 3:00:57
5 Brian Grant team mack racing 3:01:25
6 Ian Baun UPMC Cycling Performance 3:02:23
7 Jacob Yundt Iron City Bikes 3:03:07
8 Jordan Cross Squadra Coppi / Vapiano USA 3:03:19
9 James Hibbs Squadra Coppi/Vapiano USA 3:03:30
10 Eric Dempster Winchester Wheelmen Racing Team 3:04:13
11 Isaac Kaplan Rock Creek Velo 3:04:37
12 Michael Martin Expo Wheelmen 3:04:39
13 Derek Clark Dynamic Physical Therapy Cycling Te 3:05:26
14 Chris Mayhew JBV Coaching 3:13:00 Teammate Top 5: Eric Lundgren
15 William Slutz Dynamic Physical Therapy Cycling Te 3:16:01
16 Birk Mcgilvrey Beaver Valley Velo 3:17:10
17 Jamisen Ogg CRCA/ Cause & Effect 3:18:04
18 Bruce Cole Adventures For the Cure 3:21:49
19 Tim Collins Queen City Wheels 3:22:05
20 Mark Ladow Richmond Velo Sport 3:24:33
21 John Proppe Lake Effect Racing 3:25:21
22 Michael Vanderberg Dynamic Physical Therapy Cycling Te 3:27:59
23 Dustin Carnevale NCVC/UnitedHealthCare 3:29:10
24 Matthew Means C3 - Twenty20 Cycling 3:29:35
25 Joseph Halo Penn State 3:29:47
26 Jason Berry GRIPPED RACING 3:29:58
27 Douglas Keim Winchester Wheelmen Racing Team 3:32:42
28 Brian Decann Dynamic Physical Therapy Cycling Te 3:33:42
29 Bradley Schmalzer Bikeman.com/XXCMag 3:34:54
30 Ian Broadhead WASLABS cycling 3:37:05
31 Jonathan Cox 3:40:57
32 Paul Silvestri Kelly Lateral Stress Velo 3:42:36
33 William Given 3:44:57
34 Scott Millar Bayside Velo/ Bike Doctor 3:54:44
DNF Andrew Crabb Kelly Benefit Strategies/LSV dnf
DNF Ben Dinapoli Rocktown Racing dnf
DNF Nathan Hakken The November Bicycles Road Trip dnf
DNF Grant Mandsager District Velocity Racing p/b Bicycl dnf
DNF Kyle Mihalik Beaver Valley Velo dnf
DNF Kenneth Morris Winchester Wheelmen Race Team dnf
DNF Jimmy Picard RVS dnf
DNF Stephen Szibler ABRT dnf
DNF David Rohrer Team Athens dnf
DNF Dan Wilson About Time Cycling dnf
DNF Christopher Jones Celerity Cycling P/B Brooks Systems dnf
DNF Michael Howard Handlebars Cycle Co. dnf
Finishers: Cat 3: 22   Cat 4: 22   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Clements HPC/List 1:54:47
2 Joseph Siegel L'equipe de Cyclisme B.C. 1:54:48
3 Roman Semenov 1:56:28
4 Tom Skinner Clean Currents p/b Beyer Kia 1:56:40
5 Dusty Arbogast Pro Mountain Outfitters 1:56:56
6 Caleb Smith Steel City Endurance 1:57:19
7 John Mcgreevy 1:57:52
8 Peter Bolster Kelly Benefit Strategies/LSV 1:58:00
9 Jake Thompson HPC/List 1:58:46 Teammate Win: Matthew Clements
10 Shea Whittaker University of Maryland 1:59:06
11 David Cornett 1:59:07
12 Michael Weber university of maryland 2:00:10
13 Brian Patton Antietam Velo Club 2:00:23
14 Ben Ortt HWB Santa Cruz 2:00:27
15 Justin Matijasic charlottesville racing club 2:01:56
16 James Braswell Dynamic Physical Therapy Cycling Te 2:02:49
17 David Short Sargent Electric/Koeles 2:03:05
18 Bryan Jones NCVC/United Healthcare 2:03:37
19 Andrew Dunlap Kelly Benefit Strategies/LSV 2:03:50
20 Tyler Waldron Team Integrity 2:04:29
21 Matt Cooper Adventures for the Cure 2:05:32
22 Chris Hays Steel City Endurance 2:05:34
23 Alan Lucas Steel City Endurance 2:05:35
24 Tim Walker NCVC/UnitedHealthcare 2:05:45
25 Emilio Poggio Team Lake Effect 2:07:58
26 Jeff Gernert Dynamic Physical Therapy Cycling Te 2:08:28
27 Chris Jones Dynamic Physical Therapy Cycling Te 2:08:54
28 George Herriott Rocketdocs 2:09:04
29 Todd Hauber 2:10:04
30 Nicholas Parlato All American Bicycle Club 2:11:25
31 Andrew Fleming HPC/LIST 2:12:44 Teammate Win: Matthew Clements
32 Duncan Oliver SV/Bikesource 2:13:47
33 Christopher Grengs Squadra Coppi 2:14:27
34 Chrisopher Kick ABRT 2:15:50
35 Alain Philippe Adventures For the Cure 2:16:07
36 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy Cycling Te 2:16:43
37 Thomas Riddell West Liberty Cycles 2:16:43
38 Jeff Beyer West Virginia University 2:17:08
39 Joseph Ipacs Team Athens Cycling 2:17:31
40 Tanner Browne BIKE DOCTOR p/b DigiSource 2:18:29
41 Jonathan Geair West Liberty Cycles 2:18:31
42 Christopher Burns Team Integrity 2:20:02
43 Ben Bower Stinkbugnatural.com / Scholl's Bicy 2:20:56
44 Gerald Audet Dynamic Physical Therapy Cycling Te 2:21:15
45 Wayne Blanks BRCC 2:22:29
46 Ryan Post 2:23:13
47 Chet-mun Liew West Virginia University 2:23:37
48 Joel Waters VCU 2:26:07
49 Matthew Lear Adventures for the Cure 2:26:40
50 Stephen Antonishen ProBikes 2:29:21
51 Alessandro Contrerasgrassi University of Maryland 2:30:09
52 Todd Diehl 2:33:00
53 Mike Janeiro Steel City Endurance 2:33:31
54 Scott Thompson Squadra Coppi/Vapiano USA 2:34:07
55 Peter Ruppert Team Integrity 2:42:06
56 Samuel Lear Adventures for the Cure 2:46:03
57 Matthew English Annapolis Bicycle Racing Team (ABRT 2:55:22
58 Nicholas Rossi Vermont Law School 3:02:22
DNF David Horowitz dnf
DNF Travis Rabbit University of Pittsburgh dnf
DNF Matthew Tebo All American Racing dnf
DNF Geoffrey Tiblin Virginia Commonwealth University dnf
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 42   Cat 5: 14   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Rockey Promountainoutfitters 2:05:40
2 Bob Nedley 2:09:05
3 Eric Diamond Mountainside / City Islanders 2:10:00
4 Arie Spitz 2:10:02
5 Glenn Ford Big Bang Bikes / Clarks on McKnight 2:12:55
6 Brandon White ABRT 2:16:02
7 Will King 2:17:07
8 Dennis Fisher 2:21:29
9 Marco Piccirilli WVUcycling 2:22:39
10 Marko Milojevic About Time Cycling 2:24:12
11 Peter Steyaert Bicycle Outfitters Racing Team 2:24:13
12 Curtis Brown 2:25:00
13 David Wray Pike Street Bikes 2:31:06
14 Marc Marchese 2:37:04
15 Shane Morgan CatUp Coaching/Capital Cycling Club 2:50:42
16 Matthew Andring 2:55:02
17 Scott Killmer 3:01:50
18 David Messina Merrill Lynch Cycling 3:04:13
DNF Christian Korey Western Pennsylvania Wheelmen 2:23:29
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willem Deboer Team Citius 2:01:50
2 Armi Legge Winchester Wheelmen, Inc 2:04:21
3 Michael Better Rock Creek Velo 2:07:19
4 Claire Vanekdom Jet Cycling 2:07:21
5 Tyler Mower Young Medalists / Team Rothrock 2:08:08
6 Zander Guzy-sprague Rock Creek Velo 2:15:00
7 Nathan Clair Team Citius 2:16:00 Teammate Win: Willem Deboer
8 Joanna Millstein Rock Creek Velo 2:31:00 Teammate Top 5: Michael Better
9 Liam Panero Rock Creek Velo 2:41:44 Teammate Top 5: Michael Better
10 William Reese 2:51:37
DNF Nathan Clements dnf
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Spinnler AVC/Team Hagerstown-Washington Coun 2:02:38
Starters:16   Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren Team Pathfinder of WV p/b Cervelo 1:52:00
2 Ted Michaels Evolution Cycling Club p/b Long & F 1:53:48
Starters:19   Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
2 Ron Huebner Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:03:20
Starters:16   Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
3 Michael Lavengood ChamRakh Cycling 1:54:27
Starters:19   Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
3 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:05:26
4 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team 2:11:25
Starters:16   Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
4 Frankie Ross Sette Nove 2:00:43
5 David Officer WWVC Racing 2:10:24
Starters:19   Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
5 Ted Harris ABRT 2:14:19
6 James Sota 2:15:00
Starters:16   Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
6 Chris Danaceau DCMTB 2:10:39
7 Michael Buchness The Bike Lane 2:11:43
Starters:19   Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
7 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare 2:15:02
Starters:16   Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
8 Kenneth Mcdowell ABRT 2:12:49
Starters:19   Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
8 Eugene Elsea HPC/List 2:19:32
Starters:16   Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
9 Christopher Gould WWVC Racing 2:12:50
Starters:19   Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
9 Jimmy Feudale 2:20:49
10 George Carey International Christian 2:21:02
Starters:16   Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
10 Jeff Paul 2:17:06
Starters:19   Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
11 Frank Corbett ChamRakh Cycling 2:21:39
Starters:16   Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
11 David Mccormick The Wineshop Team 2:17:13
12 Scott Benson Pathfinder of WV/Cannondale 2:19:23
Starters:19   Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
12 Ray Middleman CTS 2:29:12
Starters:16   Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
13 Craig Weimer Grimpeurs 2:20:22
Starters:19   Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
13 Maarten De boer Team Citius 2:32:53
Starters:16   Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
14 Daniel Manges Breakaway Velo 2:21:02
Starters:19   Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
14 Alan Fell 2:34:45
Starters:16   Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
15 Topher Delamarter Ligonier Valley Velo/CMTA 2:23:44
Starters:19   Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
15 Donald Dickerson Pathfinder 2:35:01
Starters:16   Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
16 Fritz Kessler Breakaway Velo 2:27:33
Starters:19   Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
16 Randy Mansberger Mylan 2:44:49
Starters:16   Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
17 Bryan Routledge ACA-Sette Nove 2:30:43
18 George Flam DCMTB 2:31:17
19 Edward Mcpherson ChamRahk Cycling 2:41:10
Starters:19   Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Giles ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 2:01:54
2 Betsy Shogren Team Pathfinder of WV p/b Cervelo 2:07:10
3 Erika Howard Secret Cycling 2:09:51
4 Nicole Dorinzi Dynamic Physical Therapy Cycling po 2:10:16
5 Michele Scherer Bike Stop Racing 2:11:09
6 Laurel Larsen Syn-Fit Race Team 2:13:51
7 Adriane Hairston IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.co 2:20:38
8 Diedre Ribbens C3 - Athletes Serving Athletes 2:28:29
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassie Smith 2:16:02
2 Tess Senty SV Bike Source Racing 2:34:19
3 Laura Yost 2:34:37
4 Justine Pagenhardt Dynamic Physical Therapy Cycling po 2:44:39
DNF Cheryl Morrison PPCC dnf
Finishers: Cat 4: 5