Log In
RGS Title Reston Town Center Grand Prix • Jun 24 2012
Clear, 86 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keck Baker XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
2 David Bozak Clean Currents p/b Beyer Kia
3 Nicholas Maimone Pyramid Elite Racing
4 Ben Frederick Kelly Benefit Strategies/LSV
5 David Fuentes dope XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Win: Keck Baker
6 Donald Brew Clean Currents p/b Beyer Kia
7 Daniel King Cutaway-3Sports
8 Jared Nieters XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Win: Keck Baker
9 Nicholas Taylor Bayside Velo/Bike Doctor
10 Greg Wittwer Pyramid Elite Racing Teammate Top 5: Nicholas Maimone
11 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON ELITE MASTE
12 Clayton Barrows Stan's NoTubes/AXA Equitable
13 David Novak Pyramid Elite Racing Teammate Top 5: Nicholas Maimone
14 Curtis Winsor Chemstar
15 Jeff Dickey
16 Peter Custer Bayside Velo/Bike Doctor
17 Gregoire Faber National Capital Velo Club/UnitedHe
18 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare
19 Jose Escobar XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Win: Keck Baker
20 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
21 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
22 Mike Hefner ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
23 Pierce Schmerge The Bike Lane
24 Benjamin Fogle Altoona Bicycle Club
25 Ben Rickey Cutaway-3Sports
26 Mark Sommers Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Top 5: David Bozak
27 Ronald Barry HPC
28 Jason Meidhof Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Top 5: David Bozak
29 Steven Gordon XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Win: Keck Baker
30 Ranjodh Gill US Military Cycling Team Fueled by
31 Andrew Shelby Bayside Velo/Bike Doctor
32 Evan Janis Annapolis Bicycle Racing Team
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Dougherty National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Antony Barsi REVEL Racing/CycleLife
3 Clint Dager Raw Talent Ranch Racing
4 Paul Varga Clean Currents p/b Beyer Kia
5 Jimmy Picard Richmond Velo Sport
6 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F
7 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
8 Neil Schirmer Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Top 5: Paul Varga
9 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor
10 Jacob Aber u-neak | DESIGNS
11 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor
12 Victor Pradel REVEL Racing/CycleLife Teammate Top 5: Antony Barsi
13 Jonathan Holl Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Top 5: Paul Varga
14 Charles Biro Route 1 Velo
15 Jason Acuna Whole Wheel Velo Club
16 Aaron Canale
17 Matthew Panzarella Charlottesville Racing Club
18 John Wahl
19 Jacob Vellaccio
20 Joseph Siegel L'equipe de Cyclisme B.C.
21 Albert Scharbach Lateral Stress Velo Inc.
22 Michael Gurtzweiler
23 Samuel Mccadney District Velocity Racing
24 Mark Ladow
25 Kyle Murphy The November Bicycles Road Trip
26 Weston Schempf Charm City Cycling, LLC
27 Nathan Hakken GamJams/November Bicycles
28 Tyler Gorney u-neak | DESIGNS
29 Lorenzo Battistelli Charlottesville Racing Club
30 Joseph Rudolph Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Top 5: Paul Varga
31 Mike Breitenbach u-neak | DESIGNS
32 Gardner Burg u-neak | DESIGNS
33 Darren Garner u-neak | DESIGNS
Finishers: Cat 3: 25   Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antony Barsi REVEL Racing/CycleLife
2 Matthew Panzarella Charlottesville Racing Club
3 Weston Schempf Charm City Cycling, LLC
4 Andreas Gutzeit National Capital Velo Club/UnitedHe
5 Steve Fife Bayside Velo/Bike Doctor
6 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare
7 John Wahl
8 Albert Scharbach Lateral Stress Velo Inc.
9 Victor Pradel REVEL Racing/CycleLife Teammate Win: Antony Barsi
10 David Kirkpatrick The November Bicycles
11 Jose Pena BikeWorks Racing
12 Kevin Gallo Squadra Coppi / Vapiano USA
13 David Bender District Velocity Racing
14 Daryl Grissom The November Bicycles Road Trip
15 Patrick Dolan District Velocity Racing
16 David Bodkin Syn-Fit Race Team
17 David Wilson Squadra Coppi / Vapiano USA
18 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Steve Fife
19 James Schaefer CyCor Sports
20 Luther Swift NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
21 Andrew Melick Syn-Fit Race Team
22 William Cusmano Squadra Coppi / Vapiano USA
23 Mark Hagen Route 1 Velo
24 Mike Jinks BikeWorks Racing
25 Andrei Pugachev
26 Chas Offutt District Velocity Racing
27 Mark Skubis Squadra Coppi / Vapiano USA
28 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F
29 Mike May The November Bicycles Road Trip
30 Nathan Hakken GamJams/November Bicycles
31 Robb Hampton Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Steve Fife
32 Douglas Philippone
33 Paul De santis Kelly Benefit Strategies/LSV
34 Mark Scott National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Andreas Gutzeit
35 Clifton Gray Artemis
36 James Lees Syn-Fit Race Team
37 Michael Schneider Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Steve Fife
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 26   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Mchugh NCVC/UnitedHealthcare
2 Evan Wheeler NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Matthew Mchugh
3 Guy Tawney
4 Hans Schenk Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 Scott Mearns Whole Wheel Velo Club
6 Christopher Clarke Richmond Velo Sport
7 Allen Traylor
8 James Defilippi Squadra Coppi / Vapiano USA
9 Matthew Mckenzie Don Chapin Monterey Bay Racing Team
10 Ron Skinner Team Contes/HCC
11 Thomas Simchak District Velocity Racing
12 Roman Semenov Route 1 Velo
13 Patrick Green Bicycle Outfitters Racing Team
14 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Hans Schenk
15 Phithak Baingam Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Hans Schenk
16 Joseph Harar Whole Wheel Velo Club Teammate Top 5: Scott Mearns
17 Michael Russo Squadra Coppi
18 Michael Ahlers Team 4 Mil
19 Brian Archer NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Matthew Mchugh
20 Nicholas Steber NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Matthew Mchugh
21 Michael Kirby VeloWorks-Spokes, Etc.
22 Frederick Grim Arrow Bicycle
23 Brian Bailey The Bike Rack Racing
24 Eric Blomquist Squadra Coppi / Vapiano USA
25 Michael Better Rock Creek Velo
26 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Hans Schenk
27 Jeff Erler Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Hans Schenk
28 Gardner Burg u-neak | DESIGNS
29 Michael Gurtzweiler
30 Brian Meadowcroft Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Hans Schenk
31 Andre Gondouin NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Matthew Mchugh
32 Richard Seward Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Hans Schenk
33 Nathan Ong Kind Human Sports
34 Kyle Smith Cranford Bike Team/CTS
35 Ben Dinapoli Rocktown Racing
36 John Dove VeloWorks-Spokes, Etc.
37 Shaun Galang Winchester Wheelmen, Inc
38 Nick Bradford NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Matthew Mchugh
39 Christopher M. jones University of Maryland-College Park
40 David Stryffeler Bicycle Outfitters Racing Team
41 Daniel Diem Bicycle Outfitters Racing Team
42 Steven Monk Celerity Cycling p/b Brooks Systems
43 Sam Judson NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Matthew Mchugh
44 Adam Austin Bahati Foundation-CA
45 Carter Schultz
46 Kevin Stryapko
47 Jason Stephens Syn-Fit Race Team
48 Dan Denenberg Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Hans Schenk
49 Alistair Hastings The Bike Lane
50 David Lee The Bike Lane
51 Gordan Van hook VeloWorks-Spokes, Etc.
52 Jason Bradford Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 47   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooks Bowman
2 Michael Harms Bicycle Outfitters Racing Team
3 Will King
4 Marc Edmonds
5 Douglas Keith National Capital Velo Club/UnitedHe
6 Benjamin Blanton The Bike Lane
7 Pieter Mul National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Douglas Keith
8 John Switzer
9 David Wall
10 Travis Skeel
11 Peter Ruppert Team Integrity
12 Clayton Hamilton
13 Matthew Kasprzak NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Douglas Keith
14 Christopher Burns Team Integrity
15 Chris Stuntz Evolution Cycling Club p/b Long & F
16 William Cunningham
17 Matt Pickworth
18 Bryan Vasek NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Douglas Keith
19 Ryan Wilt The Bike Lane
20 Patrick Loerch Evolution Cycling Club p/b Long & F
21 Douglas Pepelko
22 Christopher Kincius NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Douglas Keith
23 Petr Minar National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Douglas Keith
24 Luis Sierra
25 Peter Steyaert Bicycle Outfitters Racing Team Teammate Top 5: Michael Harms
26 Craig Terry Team Integrity
27 Howard Hayes Artemis
28 Choong Hwang Whole Wheel Velo Club
29 Stefan Blomkvist
30 Scott Kaplan National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Douglas Keith
31 Peter Schultz
32 Daniel Kalbacher Winchester Wheelmen, Inc
33 Adam Sidel NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Douglas Keith
34 Brian Connors
35 Ruda Yi
36 Andrew Teitelbaum Squadra Coppi / Vapiano USA
37 Ty Wright
38 Andrew Henle Evolution Cycling Club p/b Long & F
39 James Mortson The Bike Lane
40 Chris Brennan
41 John Dillon
42 Peter Nuar
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 38   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jose Nunez Battley Harley-Davidson
2 George Ganoung ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
3 Chip Hoover BATTLEY HARLEY-DAVIDSON ELITE MASTE Teammate Win: Jose Nunez
4 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON ELITE MASTE Teammate Win: Jose Nunez
5 Andy Cicero HPC
6 Derron Dart Evolution Cycling Club p/b Long & F
7 Ted Michaels Evolution Cycling Club p/b Long & F
8 Mark Warno Antietam Velo Club Inc
9 Douglas Philippone
10 Kevin Cross District Velocity Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronald Barry HPC
2 Bill Gros Pyramid Elite Racing
3 David Osborne Artemis
4 Andrew Shaw NCVC/UnitedHealthcare
5 Ramon Benitez Antietam Velo Club Inc
6 Paul Mittelstadt Clean Currents p/b Beyer Kia
7 Keith Davies Mid Atl Masters Bicycle Org
8 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andrew Shaw
9 David Wilson Squadra Coppi / Vapiano USA
10 Marc Klein National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Andrew Shaw
11 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
12 Mike Bradbury Evolution Cycling Club p/b Long & F
13 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Andrew Shaw
14 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
15 Roger Friend MVC/Blue Wheel
16 Jose Pena BikeWorks Racing
17 Bryan Vaughan
18 James Schaefer CyCor Sports
19 William Luecke NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andrew Shaw
20 Michael Satterfield Evolution Cycling Club p/b Long & F
21 Andreas Gutzeit National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Andrew Shaw
22 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F
23 Howard Tyndle Artemis Teammate Top 5: David Osborne
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsay Bayer XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
2 Ainhoa Perez-diez ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
3 Jenette Williams Jeff's Bike Shop
4 Sara Clafferty ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
5 Catherine Freck Syn-Fit Race Team
6 Emma Swatman Team Kenda
7 Nicole Raspa CAWES/iFractal p/b Specialized
8 Sue Mcquiston Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Ainhoa Perez-diez
9 Laurel Larsen ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Ainhoa Perez-diez
10 Kelley Bethoney Syn-Fit Race Team Teammate Top 5: Catherine Freck
11 Marni Harker Team Kenda
12 Janelle Hubbard Team Kenda presented by Geargrinder
13 Amanda Eichert Tradewinds Racing
14 Michelle Hart CAWES/iFractal p/b Specialized
15 Suzanne Johnson Michelob Ultra - Big Shark Racing T
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dori Buckethal Your Ad Here
2 Alexis Zink NCVC/UnitedHealthcare
3 Kate Kirkpatrick North Tek Gear
4 Katherine Klausing North Tek Gear
5 Dana Stryk Team Sticky Fingers/Specialized
6 Catherine Miller NCVC/UnitedHealthcare
7 Ye Yang Syn-Fit Race Team
8 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F
9 Alena Pugacheva Virginia Commonwealth University
10 Marci Hill Velocita
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Neiderer National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Mary Schmerge The Bike Lane
3 Patty Fulton National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Sarah Neiderer
4 Siew-ching Chin Artemis
5 Katy Curran Evolution Cycling Club p/b Long & F
6 Adrienne Mccray Artemis
7 Tara Williams
8 Carole Harris Artemis Teammate Top 5: Siew-ching Chin
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1