Log In
Page Valley Road Race • Aug 4 2012
Partly Cloudy, 89 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keck Baker XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
2 Jacob Tremblay Lateral Stress Velo Inc.
3 Jose Escobar
4 Jonathan D'alba
5 Bryan Hoy JRVS/American Pride
6 Ben Rickey Cutaway-3Sports
7 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
8 Mike Hefner ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
9 Jonathan Baggett Saroff Racing Team
10 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Jacob Tremblay
11 Steven Gordon
12 Ryan Mckinney Clean Currents p/b Beyer Kia
13 Ralph Muoio
14 Jared Nieters XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Win: Keck Baker
15 Donald Brew Clean Currents p/b Beyer Kia
16 Nicholas Taylor
17 Andrew Suchocki Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Jacob Tremblay
18 Greg Capelle
19 Jameson Ribbens Charm City Cycling, LLC
20 Scott Giles Bayside Velo/Bike Doctor
21 Evan Janis Annapolis Bicycle Racing Team
22 Kevin Gottlieb Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Jacob Tremblay
23 John Delong VeloShine Cycling Team
24 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare
25 Russell Brown
26 Eric Boone Annapolis Bicycle Racing Team
27 Ryan Bodge North Tek Gear
DNF David Brookes
DNF Gregoire Faber
DNF Zachary Felpel
DNF Matthew Means
DNF Matthew Neigh ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Ben Reynolds Bayside Velo/Bike Doctor
DNF Brian Rist Bayside Velo/Bike Doctor
DNF Tim Weiler XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Win: Keck Baker
DNF James Weinstein
DNF Jose Pena BikeWorks Racing
DNF Jordan Wood
DNF Jeremiah Bishop
DNF John Cutler
DNF Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
DNF Peter Custer
DNF Ben Frederick Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Jacob Tremblay
DNF Mark Hyatt National Capital Velo Club/UnitedHe
DNF Dan King
DNF Jacob King
DNF Lance Ohlsson
DNF Jimmy Picard Richmond Velo Sport
DNF Andrew Shelby Bayside Velo/Bike Doctor
DNF Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor
DNF Anthony Abate
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 28   Cat 3: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel James
2 Bob Gillespie HPC
3 Ana Novo Arrow Bicycle
4 Aaron Canale
5 Timothy Pope
6 Mark Ladow
7 Matthew Ringer District Velocity Racing
8 Avery Wilson HPC/LIST
9 Antony Barsi REVEL Racing/CycleLife
10 Calvin Cheung
11 Clint Dager Raw Talent Ranch Racing
12 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F
13 Grant Mandsager District Velocity Racing
14 Peter Fickinger Chester County Velo
15 Leroy Hayes IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.co
16 David Wilson
17 Mike Breitenbach u-neak | DESIGNS
18 James Studebaker The Bike Lane
19 Karsten Walker Raw Talent Ranch Racing
20 Zachary Rogers Haymarket Bicycles
21 Joseph Marques Charlottesville Racing Club
22 Neil Schirmer Clean Currents p/b Beyer Kia
23 John Gray
24 Michael Martin
25 Jacob Miller HPC/LIST
26 Victor Pradel REVEL Racing/CycleLife
27 Paul Varga Clean Currents p/b Beyer Kia
DNF Jacob Aber u-neak | DESIGNS
DNF Matthew Clements
DNF Manggon Comsan Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Jordan Cross Squadra Coppi / Vapiano USA
DNF Patrick Dolan
DNF Tyler Gorney u-neak | DESIGNS
DNF Robb Hampton Bayside Velo/Bike Doctor
DNF Callum Ingram GamJams/November Bicycles
DNF Christopher Jones
DNF John Larson
DNF Samuel Leblanc Raising Cane's Racing
DNF Kristopher Macalinao Route 1 Velo Teammate Top 5: Ana Novo
DNF Jonathan Martinez
DNF Will Massey u-neak | DESIGNS
DNF George Milinkovic Charm City Cycling, LLC
DNF Andy Mount
DNF Frank Ramos Bayside Velo/Bike Doctor
DNF Dan Schwartz
DNF Jake Thompson
DNF Gregory Vadas
DNF Jordan Whiley BikeWorks Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 45   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Mcloone The Bike Rack
2 Roman Semenov Route 1 Velo
3 Alexander Brown
4 Andre Gondouin NCVC/UnitedHealthcare
5 Tyler Waldron Team Integrity
6 Harrison Leavens Scotto's Wood Fired Pizza
7 David Horowitz
8 Mark Wlodarczak Evolution Cycling Club p/b Long & F
9 Matthew Mchugh
10 Phithak Baingam Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Christopher Clarke
12 Marc Edmonds
13 Clarke Tanner Richmond Velo Sport
14 Michael Better Rock Creek Velo
15 Michael Angove Tradewind Cycling Team
16 Christopher Grengs Squadra Coppi
17 Michael Russo
18 Hans Schenk Evolution Cycling Club p/b Long & F
19 Jim Smittkamp NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andre Gondouin
20 Douglas Galbi Squadra Coppi / Vapiano USA
21 Andrew Melick Syn-Fit Race Team
22 William Weber
23 Daniel Diem Bicycle Outfitters Racing Team
24 Matthew Dantas-mccutcheon
25 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F
26 Brian Meadowcroft Evolution Cycling Club p/b Long & F
27 Christopher Jones
28 Chris Stuntz
29 Gardner Burg u-neak | DESIGNS
30 Kenneth Rowe All American Bicycle Center
31 Adam Karson NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andre Gondouin
32 Peter Steyaert Bicycle Outfitters Racing Team
33 Travis Skeel
34 Steven Monk Celerity Cycling p/b Brooks Systems
35 David Morris
DNF Brian Bailey
DNF Chad Billings Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Chris Carlson
DNF James Kohler HPC
DNF James Lees
DNF Giancarlo Pierantoni Charlottesville Racing Club
DNF Eric Schmidt
DNF Salvatore Taibi Whole Wheel Velo Club
DNF Michael Thaxton ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Douglas Owens
Finishers: Cat 4: 40   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stewart Staton
2 Derek Jarrett
3 Anwar Gorham
4 Scott Slusher
5 Matthew Aune
6 Julian Paul
7 Jay Owen
8 Chris Dell
9 Michael Harms Bicycle Outfitters Racing Team
10 Dereck Franklin
11 Brian Pieragostini Lateral Stress Velo Inc.
12 Clayton Hamilton
13 Aaron Motley
14 Chris Karmilovich Celerity Cycling p/b Brooks Systems
15 Ronald Santa cruz
16 Marc Koblentz NCVC/UnitedHealthcare
17 David Whitestone
18 Patrick Loerch Evolution Cycling Club p/b Long & F
19 Brendan Bahr
20 Adam Beissner Syn-Fit Race Team
21 Joel Waters
22 David Jones
23 David Stoker
24 Omar Facuse Whole Wheel Velo Club
25 Douglas Smith
26 Scott Kaplan National Capital Velo Club/UnitedHe
27 David Wall
28 James Mortson The Bike Lane
29 R Carney
30 Howard Hayes
31 Chris Brennan
32 Matthew Churchill
33 David Newsom
34 Alexander Gray
35 Christopher Khanoyan
36 Marc Tremblay Boston Road Club, Inc.
37 Dan Bailey
38 James Pierce
39 Nathan Denning
40 Nicholas Woessner
41 Omar Fadl
42 Ron Charvia
DNF Bryan Bahr
DNF Jonathan Farace
DNF Marc Montemerlo
DNF Peter Salmon
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 36   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ted Michaels Evolution Cycling Club p/b Long & F
2 George Ganoung ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
3 Michael Stearns
4 Michael Brown
5 Michael Hosang Team Tripower
6 Paul Mittelstadt Clean Currents p/b Beyer Kia
7 David Osborne
8 Ramon Benitez
9 Mark King
10 Michael Kingery
11 Ray Plewacki
12 Stokely Samuel
DNF Brook Edinger NCVC/UnitedHealthcare
DNF Jose Nunez
DNF Mark Tyma
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Church District Velocity Racing
2 Albert Scharbach Lateral Stress Velo Inc.
3 Neil Markus Clean Currents p/b Beyer Kia
4 Jeff Boswell
5 Zachary Rogers Haymarket Bicycles
6 Oleg Kolodin
7 Stokely Samuel
8 Sean Hogan Whole Wheel Velo Club
9 Brook Edinger NCVC/UnitedHealthcare
10 Gary Eveland QCW Cycling
11 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F
12 Mark Tyma
13 Nathan Hakken GamJams/November Bicycles
14 Christopher Koehler
15 Eugene Elsea HPC/LIST
16 Aaron Isom
17 Charles Kyle US Military Cycling Team Fueled by
18 Miles Lankford Charlottesville Racing Club
19 Ray Middleman
20 Reuben Santos Hilton Cycling Club
21 Rich Fristik
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Giles ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
2 Ainhoa Perez-diez ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Win: Kathleen Giles
3 Amanda Watson
4 Sara Clafferty ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Win: Kathleen Giles
5 Sue Mcquiston Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Win: Kathleen Giles
6 Jennifer Pope Velocita
7 Stephanie Swan Tradewinds Elite
8 Ali Ingram Velocita
9 Patricia Buerkle
10 Catherine Freck Syn-Fit Race Team
11 Kelley Bethoney Syn-Fit Race Team
12 Amanda Eichert Tradewinds Racing
13 Wendy Ulmer Pixel Envy Cycling
DNF Laura Cook Velocita
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Klausing North Tek Gear
2 Michele Scherer Bike Stop Racing
3 Alexis Zink NCVC/UnitedHealthcare
4 Dana Stryk Team Sticky Fingers/Specialized
5 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Kaylan Comer
DNF Joanna Millstein Rock Creek Velo
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patty Fulton National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Taryn Hains Celerity Cycling p/b Brooks Systems
3 Alexandra Campbellforte
4 Casey Smith
5 Siew-ching Chin Artemis
6 Claudette Archambault Evolution Cycling Club p/b Long & F
7 Andrea Milano
8 Claire Cramer National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Patty Fulton
DNF Nona Colburn
DNF Jaemie Drake The Bike Rack
DNF Mary Schmerge The Bike Lane
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 1