Log In
Hungry Dog Criterium • Mar 24 2013
Clear, 71 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Bestwick Allegiant Air
2 Lance Runyan Jetset Racing
3 Andrew Cope Tribe Multisport
4 Joe Susco Jetset Racing
5 Philip Wilson Optumas P/B Cyclologic
6 Tusten Voss NA
Finishers: Cat 1: 3   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Brodhagen GST Racing
2 Mark Fosenburg Paragon Cycling
3 Victor Williams Natural Groceries
4 Lionel Space Focus Racing
5 Jim Pomgrantz Fleming
6 Greg Barrett Fleming
7 Mike Bontrager Curbside
8 Derek Gittings
9 Mathew Hanson Flying Bobcats
10 Kenneth Doss Bicycle Haus Racing
11 Kelly Reedy jetset racing
12 David Swain Team Broadway Bicycles
13 Joe Struttmann San Tan Racing
14 Mike Parrish Landis/Trek
15 Daniel w Vanderweide Flying Bobcats
16 Jeffery Frost Team Broadway Bicycles
17 Jim Browning FASTER Performance Center
18 Bill Parmentier Athlete Octane
19 Rene Lucas TRU Composites/Team RPM/Airpark Bik
20 Jeff Biever Stada Racing Club
21 Peter Brown Team Rhino
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Larry Hansen Paragon Cycling
2 Larry Mccormick team rpm
3 Doug Stelling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Hemmerlin Strada Racing Club
2 Tanner Bohlender Strada Racing
3 Brian Glucksman Strada racing
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Kent Strada Racing Club
2 Joseph Demarco Strada Racing
3 Thomas Rapp Strada Racing
4 Levi Kramer FASTER Performance Center
5 Mary Keating Team Winded
6 Madison Cocucca Team Winded
7 Ruben Reyes Yuma Bike club
8 David Polley Landis/Trek
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Reedy Jetset Racing
2 Brad Wilhelm VeloVie/Body by Vi
3 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing
4 Constantin Schreiber ASU Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Arnold Athlete Octane
2 Keith Brodhagen GST Racing
3 Benjamin Galloway Paragong Cycling
4 Jason Brumm Faster Performance Center
5 Doug Terrell GST Racing
6 Jim Pongratz Flemming Well Systems
7 Bryan Staub
8 Sean Lozano Strada Racing Club
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Kramer FASTER Performance Center
2 Jim Woodburne Swiss American Cycling
3 Steven Geerligs Landis-Trek/White Mountaine Road Cl
4 Rod Yuder NGBC
5 Marty Ryerson Athlete Octane
6 David Genovese Athlete Octane
7 Joe Struttmann San Tan Racing
8 Doug Terrell GST Racing
9 Dan Redivo Landis/Trek WMRC
DNF Jeffery Frost Team Broadway Bicycles
DNF Rene Lucas TRU Composites/Team RPM/Airpark Bik
DNF Craig Hamilton FASTER Performance Center Teammate Win: James Kramer
DNF Fred Lewis
DNF Chris Poole FASTER Performance Center Teammate Win: James Kramer
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lionel Space Focus Racing
2 Greg Barrett
3 Jim Pongratz Flemming Well Systems
4 Larry Mcccormick Team RPM
5 Derek Gittings
6 David Swain Team Broadway Bicycles
7 Mike Parrish Landis/Trek
8 Jim Browning FASTER Performance Center
9 Larry Hensen Paragon Cycling
10 Kelly Reedy jetset racing
11 Kenneth Doss Bicycle Haus Racing
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Parrish Athlete Octane
2 Ryan Begley
3 Cody Hall Faster Cycling
4 Tyler Coplea Trek/ Blue Wolf
5 Mathew Holecko ii Carlos O'Briens Racing
6 Nathan Mitchell Body by Vi p/b VeloVie
7 Daniel Parkman Sabino Cycles Racing
8 Craig Orozco 02 Maynard
9 Robert Dulman Bicycle Haus
10 Craig Streit Body by Vi p/b VeloVie
11 David Swanson Sabino Cycles Racing Team
12 Joseph Lupien Winded
13 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing Teammate Top 5: Mathew Holecko ii
14 Andrew Cope Tribe Multisport
15 Miles Morales Tribe Multisport
16 Chaz Lane San Tan Racing
17 Steven Geerligs Landis-Trek/White Mountaine Road Cl
18 Robert Lafleur
19 David Julien Procon Racing Team
20 Stephen Banta Tribe Multisport
21 Aaron Russ Faster Cycling Teammate Top 5: Cody Hall
22 Marc Shifler Athlete Octane Teammate Win: Jonathan Parrish
23 Andy Gracyalny Athlete Octane Teammate Win: Jonathan Parrish
24 Clayton Peck Athlete Octane Teammate Win: Jonathan Parrish
25 ? ?
26 Brian Axelrod Athlete Octane Teammate Win: Jonathan Parrish
27 Scott Arnold Athlete Octane Teammate Win: Jonathan Parrish
28 Mark Feser Athlete Octane Teammate Win: Jonathan Parrish
29 David Genovese Athlete Octane Teammate Win: Jonathan Parrish
30 Bryan Staub Arizona Masters Racing
31 Kenneth Doss Bicycle Haus Racing
32 Brian Forbes Body by Vi p/b VeloVie
33 Victor Riquelme Body by Vi p/b VeloVie
34 Jay Seymoure Jetset Racing
35 Greg Tripoli Momentum Racing p/b Global CTI
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10   Cat 3: 10   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Julien Procon Racing Team
2 Andy Gracyalny Athlete Octane
3 Craig Orozco 02 Maynard
4 Andrew Cope Tribe Multisport
5 Stephen Banta Tribe Multisport
6 Chaz Lane San Tan Racing
7 Daniel Ebner Zilla Racing
8 David Genovese Athlete Octane Teammate Top 5: Andy Gracyalny
9 Daryll Mckensie Cinelli
10 Dan Redivo Landis/Trek WMRC
11 Bryan Staub Arizona Masters Racing
12 Robert Lafleur
13 Miles Morales Tribe Multisport Teammate Top 5: Andrew Cope
14 Craig Hamilton FASTER Performance Center
15 Matt Kundrat Audi
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Butt Tribe multisport
2 Casey Skidmore Jetset
3 Randy Nelson Bicycle Haus
4 Austin Crosby Team Winded
5 Gilberto Melendez 02 Modern Fitness
6 Branden Sherwood Team Winded
7 Constantin Schreiber ASU Cycling
8 Jason Hardman Body by Vi
9 Justin Bush Team Upland Brewing
10 Andrew Tierney Bicycle Haus Teammate Top 5: Randy Nelson
11 Nicholas Risher Swiss American Racing
12 Jason Brumm Faster Performance Center
13 Dave Mitchell Two Wheel Jones Racing
14 Kyle Kent
15 Bill Parmentier Athlete Octane
16 Walter Lopez Landis Trek
17 Mike Giacini Swiss American Racing
18 Adam Dunn Focus Racing
19 Nathaniel Coghlan Bike Haus
20 Phil Maxwell DNA Cycles Racing
21 Braden Bott Carlos O'brien Racing
22 Robert Paulsen OTR Training Center/ GPE
23 Chris Peterson
24 Brian Tedder Summit Velo
25 Steven Goble Faster Performance Center
26 Todd Ulery Tribe Multisport Teammate Win: Thomas Butt
27 Ruben Reyes Yuma Bike club
28 James Delaney Carlos Obriens Racing
29 Derek Rich Landis Trek
DNF Bob Purcell DNA Cycles Racing
31 Nicolas Dicarlo Bicycle Haus Teammate Top 5: Randy Nelson
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 25   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skylar Rubalcaba
2 Branden Sherwood Team Winded
3 Nate Alkele
4 Adam Dunn Focus Racing
5 Randy Nelson Bicycle Haus
6 Constantin Schreiber ASU Cycling
7 Justin Dunagan Tru Composites
8 Casey Skidmore Jetset
9 Walter Lopez Landis Trek
10 Austin Crosby Team Winded Teammate Top 5: Branden Sherwood
11 Nicholas Risher Swiss American Racing
12 Rodolfo Espino San Tan Racing
13 Thomas Butt Tribe multisport
14 David Platon AZ cyclery
15 Stephen Duffy Focus racing Teammate Top 5: Adam Dunn
16 Jason Hardman Body by Vi
17 Junier Lam az cyclery
18 Ruben Reyes Yuma Bike club
19 Braden Bott Carlos O'brien Racing
20 Jeffery Frost Team Broadway Bicycles
21 Gilberto Melendez 02 Modern Fitness
22 John Vandercook Bicycle Haus Racing
23 Mikey Haley GS Adam's Avenue
24 Nathaniel Coghlan Bike Haus
25 Robert Paulsen OTR Training Center/ GPE
26 Joseph Demars
27 Justin Bush Team Upland Brewing
28 Chris Lopez OTR Training and Coaching
29 Greg Albert Strada Racing
30 Matt Barbey Bicycle Haus Racing
31 Mike Bolings
32 Stephen Stratton Bike Haus
33 Phil Maxwell DNA Cycles Racing
34 James Delaney Carlos Obriens Racing
35 Steven Goble Faster Performance Center
36 Tim Shannon az cyclery
37 Derek Rich Landis Trek
39 Todd Ulery Tribe Multisport
40 Andrew Tierney Bicycle Haus Teammate Top 5: Randy Nelson
41 Brian Tedder Summit Velo
42 Eric Borchers Swiss American
43 Torsten Voss unattached
43 Bob Purcell DNA Cycles Racing
44 Timothy Shannon az cyclery
45 Nicolas Dicarlo Bicycle Haus Teammate Top 5: Randy Nelson
46 Robert Lee O2
47 Erin Morley OTR Training Center/GPE
48 Michael Shanks
49 Kurt Stelling Carlos O'Brien's
50 Mark Vyne
51 Jason Glover Strada Racing
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 17   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Barbey Bicycle Haus Racing
2 Timothy Shannon AZ Cyclery
3 David Platon AZ cyclery
4 Joseph Demars
5 Justin Dunagan Tru Composites
6 Robert Lee O2
7 Eric Borchers Swiss American
8 Mike Bolings
9 John Vandercook Bicycle Haus Racing Teammate Win: Matt Barbey
10 Matthew Teusink FASTER Performance Center
11 Mikey Haley GS Adam's Avenue
12 Robert Aldecoa EFAZ
13 Sean Lozano Strada Racing Club
14 Junier Lam az cyclery Teammate Top 5: Timothy Shannon
15 David Katz Strada Racing
16 Chris Lopez OTR Training and Coaching
17 John Del castillo Athlete Octane
18 Kurt Stelling Carlos O'Brien's
19 Doug Stelling
DNF Mark Vyne
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 13   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee-ann Beatty Body by Vi p/b VeloVie
2 Chole Black Sebino Cycles
3 Julie Marceau
4 Kimberly Truitt Landis-Trek
5 Katheline Connolly Two Wheel Jones
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Williams Exergy Twenty16
2 Alexis Gannis Curbside Cyclery
3 Reily Pankratz Body by Vi p/b VeloVie
4 Jackie Dunn Catalyst Racing
5 Heidi Melendez Landis/Trek
6 Sarah Muench Landis/Trek
7 Michele Bene Jobing.com Women's Racing
8 Mary Keating Team Winded
9 Anathea Powell Jobing.com Women's Racing
DNF Madison Cocucca Team Winded
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat ?: 4