Log In
Cedar Hill Criterium • Apr 7 2013
Partly Cloudy, 70 degrees, wind 15 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Odonnell Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
2 Anders Swanson Litespeed-BMW
3 Bradley Spears Sonic Cycling
4 Andrew Reardon Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
5 Paul Tower Donohoo-Infinity Racing
6 Mathew Meunier NashvilleCyclist.com
7 Neil Fronheiser Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
8 Jason Tatum Team Simple Green/Bike Religion
9 Troy Tucker Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
10 Travis Werts Sonic Cycling Teammate Top 5: Bradley Spears
11 Luke Servedio Sonic Cycling Teammate Top 5: Bradley Spears
12 Tod Williams Moab/Middle Tennessee Velo
13 Matt Schupp Team Bikers Choice
14 William Robison Moab/Middle Tennessee Velo
15 David Worth Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
16 Jamie Alexander Donohoo-Infinity Racing Teammate Top 5: Paul Tower
17 Mark Miller Treehouse Racing
18 Kenneth Poole SVMIC Cycling
19 James Grant SVMIC Cycling
20 Ben Reed SVMIC Cycling
21 Keith Knittle MOAB Masters Racing
22 John Carr Treehouse Racing
23 Michael Lackey Donohoo-Infinity Racing Teammate Top 5: Paul Tower
24 Philip Martindale Sonic Cycling Teammate Top 5: Bradley Spears
25 Shannon Williams Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
26 Will Montgomery I AM Racing
27 Michael Crouch Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
28 Keith Lucas Scheller's Racing Team
29 Nicholas Nichols Hub Endurance Chattanooga
30 Ryan Bosio Marx and Bensdorf Cycling Team
31 Matthew Brown Village Volkswagen Elite Cycling Te
32 David Bradbury Treehouse Racing
33 Robert Gregory MOAB Masters Racing
34 Jeremy Nagoshiner Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
35 Patrick Harkins Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
36 Elizabeth Mccalley Hub Endurance Chattanooga
37 Jason Guzak Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
38 Todd Huber SVMIC Cycling
39 David Briggs Team Simple Green/Bike Religion
40 Jason Brasel SVMIC Cycling
41 Jacob Tubbs Donohoo-Infinity Racing Teammate Top 5: Paul Tower
42 Geoffrey Wile Treehouse Racing
43 Alan Dawkins Hub Endurance Chattanooga
44 Amy Phillips Hub Endurance Women's Cycling Team
45 Tim Johnson Scheller's Racing Team
46 Jonathan Sierra Scenic City Velo
47 Kenny Sipes Scheller's Racing Team
48 Jon Siccardi Treehouse Racing
49 Kevin Hinson MOAB Masters Racing
50 Bryan Smith McDonalds Cycling Team
51 Shawn Ewing Treehouse Racing
52 Thomas Gates MOAB Masters Racing
53 Melissa Petty Hub Endurance Women's Cycling Team
DNF Noah Hendrix Caney Fork Racing
DNF John Gore NashvilleCyclist.com
DNF Kevin Pawlik
DNF Will Stoffel Amateur Cycling Club of Memphis
DNF Edward Mcclarty Moab/Middle Tennessee Velo
DNF David Hoffman MOAB Masters Racing
60 Nichole Tower I AM Racing
61 Benjamin Webster Caney Fork Racing
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 27   Cat 3: 19   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jameson Simms Trace Bikes
2 Arvin Jansen Trace Bikes Teammate Win: Jameson Simms
3 Ruben Bacon McDonalds Cycling Team
4 Will Goodson
5 Triston Simms Moab/Middle Tennessee Velo
6 Spencer Libby Trace Bikes Teammate Win: Jameson Simms
7 Will Brownie
8 Fergus Barnes
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arvin Jansen Trace Bikes
2 Ross Martin Team Gran Fondo
3 Peter Radebaugh Trace Bikes Teammate Win: Arvin Jansen
4 Alan D'alessandro Team Gran Fondo
5 Parker Goodson Trace Bikes Teammate Win: Arvin Jansen
6 Logan Newman Peloton Sports Group
7 Jameson Simms Trace Bikes Teammate Win: Arvin Jansen
8 Ruben Bacon McDonalds Cycling Team
9 Justis Hand
10 Scott Libby Trace Bikes Teammate Win: Arvin Jansen
11 Seth Bassett SVMIC Cycling
12 Andres Morales Trace Bikes Teammate Win: Arvin Jansen
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Jones NashvilleCyclist.com
2 Christopher Winter Hub City Bicycle - Lift Center Raci
3 Nathan Stone I AM Racing
4 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
5 Garrett Hobbs Dallas Racing
6 Will Montgomery I AM Racing
7 Will Stoffel Amateur Cycling Club of Memphis
8 Steven Ragle Treehouse Racing
9 Matthew Brown Village Volkswagen Elite Cycling Te
10 Jamie Alexander Donohoo-Infinity Racing
11 Matthew Robbins Hub Endurance Chattanooga
12 James Grant SVMIC Cycling
13 Noah Hendrix Caney Fork Racing
14 Kevin Pawlik
15 David Rose Team WHAYNE
16 Benjamin Webster Caney Fork Racing
17 Ryan Bosio Marx and Bensdorf Cycling Team
18 Paul Haanschoten Madison Cycles
19 William Burton Team WHAYNE
20 Jacob Pratt I AM Racing Teammate Top 5: Nathan Stone
21 James Simms SVMIC Cycling
22 Shawn Ewing Treehouse Racing
23 Jonathan Sierra Scenic City Velo
24 Brian Ring BPC Cycling
25 Alex Mclaughlin Team WHAYNE
26 Joseph Nalley Team WHAYNE
27 Jason Brasel SVMIC Cycling
28 Michaelee Bowes I AM Racing Teammate Top 5: Nathan Stone
29 Todd Huber SVMIC Cycling
30 Alexander Stevens Team Bikes and Moore
31 Chris Daffin SVMIC Cycling
32 Sean Darrow Team WHAYNE
33 Joe Fuller Team WHAYNE
34 David Koonce Village Volkswagen Cycling Team
35 Carl D'alessandro Team Gran Fondo
36 Gregory Colby I AM Racing Teammate Top 5: Nathan Stone
37 James Beers Promotioncycling.com
38 Jacob Tubbs Donohoo-Infinity Racing
39 Scott Winzeler I Am The Engine
40 Cooper Magli Treehouse Racing
41 Doug Robinson CCR
42 Micaiah Rockwell
43 Steve Fermanich BPC Cycling
44 Mark Yoshida Amateur Cycling Club of Memphis
45 Jon Damratoski I Am The Engine
46 Lawrence Russell Village Volkswagen Cycling Team
47 William Brownie Treehouse Racing
48 James Waller Ride615 Development
49 Stephen Albright NashvilleCyclist.com Teammate Win: Ryan Jones
50 Ivan Murdock Gran Fondo Racing
51 Adam Goldweber Donohoo-Infinity Racing/Birmingham
52 Davis Yarbrough Bicycles ETC. INC.
53 Nickolaus Lytle Team Simple Green/Bike Religion
54 Daniel Robertson NashvilleCyclist.com Teammate Win: Ryan Jones
55 Jimmy Lancaster Team Bikes and Moore
56 Jon Siccardi Treehouse Racing
57 Stan Wilson Ride615 Development
58 Jeff Treuden Team Bikers Choice
59 David Bradbury Treehouse Racing
60 Thad Dehart SVMIC Cycling
61 Justin Lowe Gear Up Cycles
62 Alan D'alessandro Team Gran Fondo
63 ? Jeff Treehouse Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 32   Cat 4: 26   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Dodd Gran Fondo Racing
2 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
3 David Baird Treehouse Racing
4 Matthew Thompson Gran Fondo Racing Teammate Win: Robert Dodd
5 David Hoffman MOAB Masters Racing
6 James Simms SVMIC Cycling
7 Scott Winzeler I Am The Engine
8 Michael Moriarty Bicycles ETC. INC.
9 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com
10 Carl D'alessandro Team Gran Fondo Teammate Win: Robert Dodd
11 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
12 Jack Evans Southern Express
13 Tony Adair SVMIC Cycling
14 Steven Ragle Treehouse Racing Teammate Top 5: David Baird
15 Paul Haanschoten Madison Cycles
16 James Wachter Harper Auto
17 Edward Mcclarty Moab/Middle Tennessee Velo
18 Ivan Murdock Gran Fondo Racing Teammate Win: Robert Dodd
19 Chris Daffin SVMIC Cycling
20 Kurt Phifer Caney Fork Racing
21 Rick Harris NashvilleCyclist.com
22 John Lyle Treehouse Racing Teammate Top 5: David Baird
23 Andy Norris SVMIC Cycling
24 Stephen Albright NashvilleCyclist.com
25 James Beers Promotioncycling.com
26 Scott Silvers Village Volkswagen Cycling Team
27 Todd Huber SVMIC Cycling
28 Kenny Sipes Scheller's Racing Team
29 Thad Dehart SVMIC Cycling
30 ? Henry xXx Racing
31 Adam Goldweber Donohoo-Infinity Racing/Birmingham
32 Mark Yoshida Amateur Cycling Club of Memphis
33 Jeffrey Youngs TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
34 Kevin Hinson MOAB Masters Racing Teammate Top 5: David Hoffman
35 Jeff Reese Caney Fork Racing
36 David Hack Dan's Competition Factory Racing
37 Charles Gundlach NashvilleCyclist.com
38 Scott Chen Team Gran Fondo Teammate Win: Robert Dodd
39 Daniel Robertson NashvilleCyclist.com
40 Marshall Bassett SVMIC Cycling
41 Greg Clark NashvilleCyclist.com
DNF Steven Toby Southern Express
DNF Dale Chrystie BPC Cycling
44 Roger Whitlock Southern Express
45 William Brownie Treehouse Racing Teammate Top 5: David Baird
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 19   Cat 4: 20   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Robbins Hub Endurance Chattanooga
2 David Howe Treehouse Racing
3 Michaelee Bowes I AM Racing
4 James Simms SVMIC Cycling
5 Brian Ring BPC Cycling
6 Brian Jackson ROLLFAST
7 Adam Blalock Village Volkswagen Cycling Team
8 Rip Clayton Treehouse Racing Teammate Top 5: David Howe
9 David Koonce Village Volkswagen Cycling Team
10 Michael Moriarty Bicycles ETC. INC.
11 Steve Fermanich BPC Cycling Teammate Top 5: Brian Ring
12 James Waller Ride615 Development
13 Jon Damratoski I Am The Engine
14 Micaiah Rockwell
15 Ryan Cleary I AM Racing Teammate Top 5: Michaelee Bowes
16 Jack Evans Southern Express
17 Cliff Guetzke Brick City/St Pete Bicycles
18 Doug Robinson CCR
19 Justin Lowe Gear Up Cycles
20 Kevin Hipp Treehouse Racing Teammate Top 5: David Howe
21 George Powell Village Volkswagen Cycling Team
22 Peter Radebaugh Trace Bikes
23 Dale Chrystie BPC Cycling Teammate Top 5: Brian Ring
24 Davis Yarbrough Bicycles ETC. INC.
25 Nickolaus Lytle Team Simple Green/Bike Religion
26 Steve Durden I AM Racing Teammate Top 5: Michaelee Bowes
27 Jason Torrence I AM Racing Teammate Top 5: Michaelee Bowes
28 Lawrence Russell Village Volkswagen Cycling Team
29 Jeffrey Kauppi
30 Marshall Bassett SVMIC Cycling Teammate Top 5: James Simms
31 Ben Nelson Treehouse Racing Teammate Top 5: David Howe
32 Jeff Treuden Team Bikers Choice
33 Daniel Robertson NashvilleCyclist.com
34 Jeffrey Youngs TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
35 Ian Fraser
DNF Kurt Phifer Caney Fork Racing
DNF Micheal Hardin Halcyon Bike Shop
DNF Stan Wilson Ride615 Development
DNF Shawn Edwards Southern Express
DNF ? Jeff Treehouse Racing Teammate Top 5: David Howe
DNF Stephen Albright NashvilleCyclist.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 27   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashly Dewberry I AM Racing
2 Adam Blalock Village Volkswagen Cycling Team
3 George Powell Village Volkswagen Cycling Team
4 Scott Silvers Village Volkswagen Cycling Team
5 Jeffrey Kauppi
6 Logan Newman Peloton Sports Group
7 Randy Murphy SVMIC Cycling
8 Jay Loftus I AM Racing Teammate Win: Ashly Dewberry
9 Ben Nelson Treehouse Racing
10 Alessandro Zanetti
11 Ross Martin Team Gran Fondo
12 Jonathan Reeves NashvilleCyclist.com
13 Josiah Lightle I AM Racing Teammate Win: Ashly Dewberry
14 Jordan Picchiottino
15 Roger Whitlock Southern Express
16 Steven Toby Southern Express
17 Shawn Edwards Southern Express
18 Patrick Shaffer Ride615 Development
19 Joshua Mendoza
20 Shane Stratton
21 Ian Fraser
22 Aaron Horbovetz Ride615 Development
23 Joseph Ward
24 Kenneth Wallace Trace Bikes
25 James Clairday Ride615 Development
26 Timothy Sanders Ride615 Development
27 Ryan Sullivan
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Russell Village Volkswagen Elite Cycling Te
2 Kevin Attkisson Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
3 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
4 Andrew Reardon Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
5 Bradley Spears Sonic Cycling
6 David Hauber Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
7 Patrick Odonnell Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Kevin Attkisson
8 Kurt Page Friends Great Smokies (FGS Cycling)
9 Neil Fronheiser Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
10 Alan Dawkins Hub Endurance Chattanooga
11 John Eisinger Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: Kevin Attkisson
12 Patrick Harkins Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
13 Dustin Greer Maxxis - First Endurance
14 Anders Swanson Litespeed-BMW
15 William Burton Team WHAYNE
16 Justin Bynum Donohoo-Infinity Racing
17 Ryan Jones NashvilleCyclist.com
18 Jason Guzak Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
19 David Carpenter Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Win: Matthew Russell
20 Christopher Winter Hub City Bicycle - Lift Center Raci
21 David Rose Team WHAYNE
22 Kenneth Poole SVMIC Cycling
23 Paul Tower Donohoo-Infinity Racing
24 John Carr Treehouse Racing
25 Joseph Nalley Team WHAYNE
26 Ben Reed SVMIC Cycling
27 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
28 David Worth Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
29 Travis Werts Sonic Cycling Teammate Top 5: Bradley Spears
30 Michael Lackey Donohoo-Infinity Racing
31 Gregory Colby I AM Racing
32 Luke Servedio Sonic Cycling Teammate Top 5: Bradley Spears
33 John Gore NashvilleCyclist.com
34 Mathew Meunier NashvilleCyclist.com
35 Alistair Sponsel Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
36 Joe Fuller Team WHAYNE
37 Shannon Williams Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
38 Michael Crouch Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
39 Alexander Stevens Team Bikes and Moore
40 Alex Mclaughlin Team WHAYNE
41 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com
DNF Nicholas Nichols Hub Endurance Chattanooga
DNF Philip Martindale Sonic Cycling Teammate Top 5: Bradley Spears
DNF Robert Gregory MOAB Masters Racing
DNF Gregory Miller KnoxVelo Club
DNF Mark Miller Treehouse Racing
DNF Jason Peters Hub Endurance Chattanooga
DNF Sean Darrow Team WHAYNE
DNF Gregory Charkoudian Team WHAYNE
DNF Jeremy Nagoshiner Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Andrew Reardon
DNF Matt Schupp Team Bikers Choice
DNF Ryan Storm Ride615 Development
DNF Scott Winzeler I Am The Engine
DNF Jimmy Lancaster Team Bikes and Moore
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 23   Cat 3: 15   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Dewberry Team Belladium
2 Amanda Ragle Team Belladium Teammate Win: Catherine Dewberry
3 Amy Phillips Hub Endurance Women's Cycling Team
4 Mary Penta Clarksville Schwinn Racing
5 Nikki Ditsch Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
6 Elizabeth Mccalley Hub Endurance Chattanooga
7 Jessica Owings SVMIC Cycling
8 Melissa Petty Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Amy Phillips
9 Katherine Williams Team Belladium Teammate Win: Catherine Dewberry
10 Stephanie Rynas Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Amy Phillips
11 Amanda Westerman Clarksville Schwinn Racing Teammate Top 5: Mary Penta
12 Cali Ewing Team Belladium Teammate Win: Catherine Dewberry
13 Parri Gilbride Team Belladium Teammate Win: Catherine Dewberry
14 Kailin Acheson Team Belladium Teammate Win: Catherine Dewberry
15 Anna Mcfarland Team Belladium Teammate Win: Catherine Dewberry
16 Shannon Mathis Team Belladium Teammate Win: Catherine Dewberry
17 Marsha Williams Treehouse Racing
18 Leah Sawyer SVMIC Cycling
19 Shelly Collins Team Belladium Teammate Win: Catherine Dewberry
DNF Morgan Endicott Cumberland University
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 11   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abigail Dodd Gran Fondo Racing
2 Eleanor Israel Trace Bikes
3 Megan Collins I AM Racing
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Lowe Gear Up Cycles
2 Rachel Hart I AM Racing
3 Jessica Christensen I AM Racing
4 Jen Cook I AM Racing
5 Emily Magli Treehouse Racing
6 Gregoria Williams
7 Tammy Richardson SVMIC Cycling
8 Paige Vinson Treehouse Racing Teammate Top 5: Emily Magli
Finishers: Cat 4: 8